سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

اهمیت حل نمونه سوال در متوسطه اول کد مطلب : 9036 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

اهمیت حل نمونه سوال در متوسطه اول

در این مقاله به اهمیت حل نمونه سوال و تاثیر آن بر روند آموزشی دانش آموزان پرداختیم که هم برای والدین و هم دانش آموزان کاربردی است.

. . . . . . . . . . . . .

آمادگی صحیح برای امتحانات

فصل امتحانات نزدیک است و کم کم سروکلۀ اضطراب و استرس ناشی از امتحان پیدا می‌شود، واقعا چطور باید استرس امتحان را کم کنیم و امتحان را به خوبی پشت سر بگذاریم؟! در این مطلب ما برای دانش‌آموزان متوسطه دوره اول در مورد آمادگی برای امتحان مطالب مفیدی خواهیم گفت،  ما همراه باشید.

 سال تحصیلی که آغاز می‌شود دانش‌آموزان، راهی مدرسه و کلاس می‌شوند، هر دانش‌آموزی شیوۀ مطالعه مخصوص به خود را دارد، بعضی از دانش‌آموزان خیلی هدفمند برنامه‌ریزی می‌کنند، تمام مطالب درسی که توسط معلم آموزش داده می‌شود را به مرور مطالعه می‌کنند، بعضی که تعدادشان خیلی کم است، تا حدی مشتاق یادگیری هستند که پیش مطالعه دارند و قبل از این که معلم درس بدهد، مطالب جلسات بعدی را مطالعه می‌کنند و پیشاپیش اطلاعاتی کسب می‌کنند، این کار سبب می‌شود، هنگامی که معلم درس می‌دهد مطالب به خوبی در ذهن دانش‌آموز جای بگیرد و در صورتی که دانش‌آموز در هنگام پیش مطالعه سوالی در ذهنش پیدا شود، هنگام تدریس سوال‌های خود را می‌پرسد و تمام این تلاش‌ها به جاافتادن مطالب درسی در ذهن دانش‌آموزان کمک زیادی می‌کند.

 

شیوۀ درس خواندن در میان دانش‌آموزان بسیار متفاوت است همانطور که اهداف دانش‌آموزان با هم تفاوت بسیاری دارد، یکی می‌خواهد خوب درس بخواند و از پایه حسابی قوی و علمی مدارج علمی را یکی پس از دیگری طی کند و در آینده از شغل و جایگاه اجتماعی سطح بالا برخوردار شود و دیگری می‌خواهد فقط مدرک را بگیرد و قصد ادامه تحصیل ندارد، در هر صورت تمام دانش‌آموزان با هر استعداد و هدفی که دارند همیشه یک مسیر را طی می‌کنند، وارد مدرسه می‌شوند بعد از مدتی آموزش و یادگرفتن به امتحانات می‌رسند و هیچ چاره‌ای ندارند جز این که این مرحله را پشت سر بگذارند.

روش‌های آمادگی برای امتحانات

بهترین راه این است که به خوبی برنامه‌ریزی کنید و از ابتدای سال تحصیلی خوب درس بخوانید، به عنوان مثال شما متوجه می‌شوید معلم تاریخ جلسۀ بعدی درس چهارم را تدریس می‌کند، بهترین راه این است که برنامه‌ریزی کنید و پیش از تدریس معلم یکبار روزنامه‌وار یک مرور سطحی و چشمی روی مطالب جلسه بعد داشته باشید. راه دوم این است که بلافاصله بعد از تدریس معلم، دانش‌آموز برنامه‌ریزی کند و مطالب تدریس شده را بخواند این شیوه سبب یادگیری بهتر و حفظ بهتر مطالب در ذهن دانش‌آموزان می‌شود، با مرور و تکرار بیشتر مطالب نتیجۀ بهتری خواهید گرفت.

راهکار مناسب برای روزهای پراسترس امتحان

امتحان، حتی شنیدن اسم امتحان به اندام برخی دانش‌آموزان لرزه می‌اندازد، بهتر است دانش‌آموز ترس و اضطراب به دل راه ندهد و شیوه‌هایی را به کار بگیرد که امتحان را برای او آسان می کند، به عنوان نمونه یک برنامه‌‍ریزی دقیق داشته باشد تا از زمان باقی مانده تا روز امتحان نهایت استفاده را ببرد، در هنگام مرور مطالب و آمادگی برای امتحان تمام وسایلی مانند تلویزیون، تبلت و.. که سبب حواس پرتی می‌شود را از دانش‌آموز دور کنید، سعی کنید فضای اتاق دانش‌آموز کاملاً آماده باشد، مرتب و منظم با تهویه هوای مناسب و مطمئن شوید در اتاق دانش‌آموز اکسیژن کافی وجود داشته باشد.

 همچنین تغذیه و خواب تاثیر فراوانی روی یادگیری و حفظ مطالب دارد، دانش‌آموز باید خواب کافی و مناسب داشته باشد و در سبد تغذیه دانش‌آموز مواد غذایی متنوع مانند گوشت و تخم مرغ ولبنیات و به ویژه سبزیجات وجود داشته باشد. به خاطر داشته باشید زمانی که دانش‌آموز از مواد مغزی و پر انرژی تغذیه کند توانایی بهتری در یادگیری و حفظ مطالب خواهد داشت.

حتماً به خاطر داشته باشید که درس خواندن به تنهایی کافی نیست، دانش‌آموز حتما باید علاوه بر این که درس می‌خواند، سوالاتی را از متن درس استخراج کند و آن‌ها را حل کند، اما هنگامی که دانش‌آموز زمان کمی دارد و به سرعت باید مطالب امتحان را دسته‌بندی کند و بخواند، بهترین راه این است که از سوالات امتحانی سال‌های گذشته استفاده کند، داشتن نمونه سوال سال قبل بسیار کمک کننده است و حل نمونه سوال‌های امتحانی پیش از امتحان اهمیت ویژه‌ای دارد، حل نمونه سوال ذهن دانش‌آموز را به چالش می‌کشد و تا حدودی استرس دانش‌آموز را کم می‌کند، دانش‌آموز با حل کردن نمونه سوال آمادگی بیشتری برای حضور سر جلسه امتحان پیدا می‌کند و زمانی که سوال‌ها را  به درستی حل کند، با اعتماد به نفس بالاتری سر امتحان حاضر می‌شود و در صورتی که دانش‌آموز سوال را اشتباه حل کند، زمان امتحان اشتباه را مجدد تکرار نمی‌کند. در واقع داشتن نمونه سوال‌های سال قبل یک تمرین است که فضای امتحان را برای دانش‌آموز بازسازی می‌کند و در نهایت سبب می‌شود که دانش‌آموز به خوبی از پس امتحان برآید. شما والدین گرامی و دانش‌آموز متوسطه دوره اول می‌توانید از نمونه سوال‌های سال قبل، متوسطه دوره اول که در سایت قرار داده شده است، کمک بگیرید و امتحانات را به خوبی پشت سر بگذارید.  

 دانلود نمونه سوال


نویسنده مطلب : بهناز رهبر


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1167 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

اهمیت حل نمونه سوال در متوسطه اول

در این مقاله به اهمیت حل نمونه سوال و تاثیر آن بر روند آموزشی دانش آموزان پرداختیم که هم برای والدین و هم دانش آموزان کاربردی است.