سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

به چه کسی نخبه می گوئیم؟! کد مطلب : 9145 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

به چه کسی نخبه می گوئیم؟!

نخبه در مفهوم رایج به معنای برگزیده است ودر فرهنگ فارسی معین،(1364) به معنای انتخاب شده و برگزیده از هر چیز است.

. . . . . . . . . . . . .

 "نخبه به فرد برجسته و کارآمدی گفته می‌شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزشهای اسلامی اثر گذاری بارزی داشته باشد و همچنین فعالیت‌های وی بر پایه هوش، خلاقیت، استعداد، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی و اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

استعداد برتر نیز مقدمه و زمینه‌ اساسی نخبگی است.(سند بنیاد ملی نخبگان،4،1391) استعدادهای برتر امروز، نخبگان آینده کشور هستند؛ می‌توان نخبگی را فرآیند و زنجیره‌ای به هم پیوسته دانست که نقطه‌ آغاز آن، استعداد برجسته است.

در صورتی که افراد واجد استعدادهای برتر، به کسب خبرگی و تخصص در زمینه‌ تخصصی مرتبط با استعداد خویش بپردازند می‌توانند به مرحله نخبگی برسند. بررسی وضعیت و شرح حال شخصیت‌های برجسته و نخبگان جوامع انسانی که تاثیرات شگرفی بر اجتماع خود داشته‌اند، نشان دهنده این است که بسیاری از این افراد، در چنین مسیری قرار داشته‌اند: افرادی دارای استعداد بالا در یک یا چند زمینه که به مرور زمان، بر خبرگی و کارآزمودگی خود در آن حوزه افزوده‌اند تا به سطح تاثیرگذاری و نهایتا نخبگی رسیده‌اند.

مطابق با تعریف رایج نخبگی از سوی سازمان‌های متولی نخبگان، مولفه‌های که نشان دهنده نخبگی افراد هستند هوش، استعداد، خلاقیت، انگیزه و ویژگی‌های شخصیتی و تفاوت‌های فردی هستند که با پرورش و تمرکز روی آنها می‌توان فرد را به سوی نخبگی پیش راند.

مولفه‌های شکل دهنده یک نخبه را در جدول زیر مشاهده می کنید:

2-1 نمودار مولفه های نخبگی (تصویر فوق)

با توجه به این که کارکردها و وجوه مختلفی که در مورد نخبگی وجود دارد، معادل و مترادف‌های مختلفی وجود دارد که جایگزین آن می‌شود به همین منظور برخی از پر تکرارترین آنها در نمودار زیر آمده است.

 

به چه کسی نخبه می گوئیم؟!


منبع: میگنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1166 را در این کادر وارد کنید:

   خانم عارفه
خوب است


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

وبینار آمادگی آزمون تیزهوشان  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

به چه کسی نخبه می گوئیم؟!

نخبه در مفهوم رایج به معنای برگزیده است ودر فرهنگ فارسی معین،(1364) به معنای انتخاب شده و برگزیده از هر چیز است.