سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

راه‌های افزایش تمرکز در تست زدن کد مطلب : 10980 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

راه‌های افزایش تمرکز در تست زدن

دلایل عدم تمرکز به هنگام درس خواندن و تست ردن چیست؟ چه راه‌هایی برای جلوگیری از حواس‌پرتی هست؟ روش و تکنیک‌های تست زدن چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مقاله جواب داده می‌شوند.

. . . . . . . . . . . . .

همه ما شاهد آن هستیم که هرجا سخن از تشخیص استعداد و طبقه‌بندی علمی افراد و اندازه‌گیری معلومات باشد، نام تست و تست‌زنی نیز به گوش می‌رسد. تست لغتی انگلیسی است و مفهوم آن آزمودن است. هدف استفاده از آزمون‌های تستی در آموزش و پرورش، آزمایش قابلیت‌ها و مهارت‌های مختلف دانش‌آموزان است. سرنوشت بسیاری از دانش‌آموزان در طول تحصیل و همچنین در کنکور توسط نتیجه آزمون‌های تستی تعیین می‌شود. اما توجه به این نکته ضروری است که برای موفقیت در آزمون‌های تستی تنها داشتن پشتوانه علمی قوی و تسلط بر دروس کافی نیست بلکه این موفقیت نیازمند آموختن مهارت‌های مدیریت زمان و تست‌زنی است. به این معنا که آزمون‌های تستی و آزمون‌های تشریحی و توصیفی نیاز به مهارت‌های جداگانه‌ای دارند و داشتن مهارت در یکی از آن‌ها به معنای ماهر بودن در دیگری نیست. تمرکز یکی از مفیدترین سلاح‌ها برای موفقیت در تست‌زنی است که مانند تمامی مهارت‌های دیگر تنها با تمرین مداوم به دست می‌آید.

علاوه بر موارد عنوان شده، تجربه نشان داده است که تست زدن به صورت بدون زمان، جنبه آموزشی داشته و می‌تواند به یادگیری دقیق و عمیق‌تر دانش‌آموزان نیز کمک کند. اکنون که اهمیت تست زدن و کسب مهارت در آن روشن شد، به بررسی راه‌کارهایی می‌پردازیم که به کمک آن‌ها می‌توانید در آزمون‌های تستی با موفقیت بیشتری عمل کرد. پس اگر با وجود تسلط به مطالب علمی نمی‌توانید به خوبی بر آزمون‌های تستی خود مدیریت داشته باشید، با این مقاله همراه باشید. به کمک نکات این مقاله و تمرین و تکرار زیاد می‌توانید به تسلط مطلوبی در مهارت تست‌زنی برسید.

 

با شناخت دلایل عدم تمرکز می‌توانیم قدم بزرگی به سوی متمرکز شدن برداریم. هنگام مطالعه و تست زدن، عوامل بیرونی و دورنی گوناگون و زیادی می‌توانند منجر به عدم تمرکز شوند.

 

تمرکز حواس چه تعریفی دارد؟

تحقیقات بسیاری نشان داده است که عدم موفقیت بسیاری از دانش‌آموزان و دانش‌جویان در آزمون‌های مختلف مانند آزمون تیزهوشان نهم به دهم، ششم به هفتم یا حتی کنکور، نه کمبود هوش، بلکه ضعف در تقویت حافظه و حواس و عدم تمرکز در مطالعه است. تمرکز حواس همان‌طور که از نام آن مشخص است، یعنی عوامل حواس‌پرتی را به حداقل رساندن. در واقع تمرکز به یک عضله از بدن تشبیه می‌شود که با تمرین مداوم، قوی‌تر می‌شود. در نتیجه شما با تمرین و ممارست می‌توانید در تمرکز کردن قوی‌تر شوید. اگر شما هم در تمرکز حواس دچار مشکل هستید، بهتر است بدانید که تمرکز حواس در حین مطالعه، کلید اصلی درک و فهم درست محتوای درسی است. بدون این کلید ممکن است درک محتوایی که به زمان کمی نیاز دارد، از شما ساعت‌ها زمان بگیرد و در نهایت نتیجه‌ای هم از مطالعه حاصل نشود. بنابراین می‌توانید تصور کنید که فراگرفتن روش‌های تمرکز و مطالعه درست در راستای موفقیت آموزشی تا چه حد ضروری است. اما پیش از آنکه تلاش ارادی برای تمرکز حواس هنگام مطالعه را آغاز کنید، لازم است با انواع تمرکز آشنا شوید. تمرکز به شیوه‌های مختلفی بخش‌بندی می‌شود که در ادامه به تعریف هر کدام می‌پردازیم:

 

تمرکز ساده و تمرکز دشوار

تمرکز می‌تواند در یکی از انواع ساده و دشوار جای بگیرد. دروسی که مطالعه آن‌ها نیاز به درک و فهم کامل و تجزیه و تحلیل مطالب دارند و مغز را به سرعت خسته می‌کنند، در دسته تمرکز دشوار قرار می‌گیرند. بنابراین بهتر است مطالعه این دروس اول صبح یا شب پیش از خواب انجام شود. اما مطالبی وجود دارند که تمرکز روی آن‌ها ساده بوده و مطالعه آن‌ها می‌تواند ساعت‌ها بدون خستگی ادامه پیدا کند. زیرا نیازی به تجزیه و تحلیل ندارند.

 

تمرکز ارادی و تمرکز غیرارادی

زمانی که سعی می‌کنید با تلاش و نیروی قوی روی موضوعی متمرکز شوید (مانند مطالعه دروس در شب امتحان)، تمرکز ارادی انجام داده‌اید. برعکس، اشتیاق و تمایلات درونی موتور محرک برای تمرکز غیرارادی هستند. مانند تمرکزی که هنگام ترس یا عصبانیت روی موضوع پیش‌آمده حس می‌کنید. در نتیجه تمرکز در مطالعه روی مواردی که دلخواه و مورد علاقه شماست، به سادگی و غیرارادی انجام می‌شود.

 

تمرکز سریع و تمرکز طولانی

تمرکز سریع در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد و می‌تواند ارادی یا غیرارادی باشد. مانند زمانی که با تمرکز بر یک نقاشی از آن لذت می‌برید. تمرکز روی کتب درسی به زمان و انرژی بیشتری نیاز داشته و در دسته تمرکز طولانی قرار می‌گیرد.

 عدم تمرکز در درس خواندن کودکان

 

دلایل عدم تمرکز به هنگام درس خواندن و تست زدن

با شناخت دلایل عدم تمرکز می‌توانیم قدم بزرگی به سوی متمرکز شدن برداریم. هنگام مطالعه و تست زدن، عوامل گوناگون و زیادی می‌توانند منجر به عدم تمرکز شوند. اما این عوامل به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

عوامل بیرونی شامل شرایط محیطی اعم از نور، صداها، دمای محیط و... می‌شود. غلبه بر این موارد از عامل بعدی ساده‌تر است. زیرا به‌راحتی می‌توان آن‌ها را تغییر داد.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1751 را در این کادر وارد کنید:

   خانم بازدید کننده سایت
عالی بود🌼


   خانم الهه گودرزی
عالی بود👌👌👌👌👌 مطالبی که ارائه شد خیلی میتونه به دانش اموزا کمک کنه واقعا ممنونم🌹🌹🌹


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله داخل سایت
معرفی سایت
آزمون های دانش آموزی