سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

شرکت در مسابقه ریاضی کاریبو کد مطلب : 12747 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

شرکت در مسابقه ریاضی کاریبو

مسابقه ریاضی کاریبو، یک نوع مسابقه جذاب برای سنجش توانایی دانش‌آموز برای تحلیل و بررسی ریاضیات در دنیای واقعی‌ست که خیلی از مدارس و دانش‌آموزها به‌صورت مستقل می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند.

. . . . . . . . . . . . .

در نظام آموزشی کشور دانش‌آموزان به بهترین شكل توانایی‌های محاسبات ریاضی را فرامی‌گیرند. این توانایی می‌تواند در آینده، دانش‌آموزان را به قوی‌ترین افراد در رشته و حرفۀ خود مبدل كند. از سویی دیگر یكی از اصلی‌ترین سؤالات هر دانش‌آموز، كاربرد ریاضیات در دنیای واقعی و بیرون از كلاس است. سؤالی كه پاسخ به آن می‌تواند تأثیر زیادی در ایجاد انگیزه و بهتر شدن فرآیند آموزش دانش‌آموز داشته باشد. برگزارکنندگان مسابقه کاریبو از اساتید برجسته گروه ریاضیات دانشگاه براک کانادا هستند که با هدف آشنایی بیشتر دانش‌آموزان به کاربرد ریاضی در زندگی روزمره و بر اساس استانداردهای بین‌المللی آموزشی، سؤالات هر مرحله را طراحی می‌کنند. این‌ امر فرصتی را برای دانش‌آموزان فراهم‌ می‌سازد تا به دور از فضای رقابتی و نگرانی از تأثیر نتیجه در کارنامه‌شان، نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی نموده و به کمک دبیرانشان اشکالات را برطرف نمایند. در این مقاله با این مسابقه آشنا خواهیم شد؛ با ما همراه باشید.

 

 در مسابقه ریاضیات کاریبو، سوالاتی متشکل از مسائل واقعی دنیای اطراف دانش‌آموزان مطرح می‌گردد تا بدین ترتیب توانایی‌هایی از قبیل قدرت تحلیل و مدل‌سازی ریاضی، ارائه‌ی صحیح دستاوردها و قدرت صرف زمان برای فكر كردن بر روی یك مسئله را بیاموزند و در خود تقویت كنند.

 

مسابقه کاریبو چیست و با چه هدفی برگزار می‌شود؟

کاریبو یک مسابقه آنلاین جهانی است که با هدف افزایش علاقه دانش‌آموزان به درس ریاضی در کشور کانادا طراحی شده است. هدف از این مسابقه ایجاد انگیزه و علاقه در دانش‌آموزان به حل مسائل ریاضی و آگاهی از توانمندی‌های خلاقانه خود در حل مسئله‌هاست. در هر سال تحصیلی، شش مسابقه آنلاین ریاضیات با حضور بیش از 38 کشور جهان به‌طور هم‌زمان برگزار می‌گردد. در این مسابقه برخلاف المپیادهای دانش‌آموزی با فعالیت‌های سرگرم‌کننده و سؤالات جذاب، مهارت حل مسئله در دانش‌آموزان تقویت ‌شده و با کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره آشنا خواهند شد.

 در مسابقه ریاضیات کاریبو، سوالاتی متشکل از مسائل واقعی دنیای اطراف دانش‌آموزان مطرح می‌گردد تا بدین ترتیب توانایی‌هایی از قبیل قدرت تحلیل و مدل‌سازی ریاضی، ارائۀ صحیح دستاوردها و قدرت صرف زمان برای فكر كردن بر روی یك مسئله را بیاموزند و در خود تقویت كنند. دانش‌آموزان برای شرکت در این مسابقه نیاز به آموزش ویژه‌ای نداشته و سؤالات بر پایه خلاقیت و مهارت تفکر، متناسب با سن دانش‌آموزان است. در این مسابقه یک سؤال به بازی اختصاص‌یافته که نام بازی به دانش‌آموزان در هفته قبل از آزمون اعلام می‌شود تا در سایت کاریبو این بازی را تمرین کنند و از طریق بازی و سرگرمی مفاهیم جدیدی را بیاموزند. سؤالات به صورت هفت‌گزینه‌ای و در سه سطح 3، 4 و 5امتیازی مطرح شده تا دانش‌آموزان با هر سطحی بتوانند با توجه به پایۀ تحصیلی خود در آن شرکت کنند. دانش‌آموزان پایۀ سوم و بالاتر دوره ابتدایی و تمامی دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه می‌توانند در این مسابقات شرکت نمایند و شرکت‌کنندگان هر مسابقه، گواهی حضور و دیپلم افتخار نیز دریافت خواهند کرد.

برگزاری این مسابقه و شرکت در آن مزایای زیادی دارد که از جملۀ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

 • مهارت حل مسئله دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد و امكان ارزیابی مستمر را برای معلمان فراهم می‌کند.
 • وجود سؤال‌های متنوع و بر پایه خلاقیت و بازی، باعث علاقه هر چه بیشتر دانش‌آموزان به درس ریاضی می‌شود.
 • اعلام سریع نتایج و دریافت گواهینامه، انگیزه دانش‌آموزان را تقویت می‌بخشد.
 • برگزاری مسابقه به صورت آنلاین بسیار آسان و جذاب است.
 • افق جدیدی از ریاضیات را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.
 • به تسلط بیشتر دانش‌آموز به زبان‌های خارجه کمک می‌کند. دانش‌آموزانی که به زبان‌های خارجی تسلط دارند، می‌توانند به زبان انگلیسی و یا فرانسه در مسابقه شرکت کرده و  با اصطلاحات ریاضی به زبان خارجه آشنا شده و دانش ریاضی خود را در سطح بین‌المللی ارتقاء بخشند.
 • از آنجایی که در هر مسابقه گزارش کامل وضعیت هر دانش‌آموز با توجه به هر یک از سؤالات در مقایسه با کلاس، شهر، کشور و جهان برای مدرسه ارسال  می‌شود، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا خود را با جوامعی مثل دانش‌آموزان شهر، کشور و جهان مقایسه کنند.
 • دانش‌آموزان می‌توانند با نمونه‌ سؤال‌های متنوع آشنا شوند. دانش‌آموزان می‌توانند برای آشنایی با مسابقه، سؤالات گذشته را در سایت مشاهده کنند و در صورت نیاز راه‌حل سؤالات نیز به‌صورت آنلاین قابل خریداری است.

 

سایت ثبت‌نام مسابقه کاریبو

 

 

زمان و مراحل ثبت‌نام در مسابقات ریاضی کاریبو

همان‌طور که گفتیم مسابقه کاریبو، مسابقه‌ای است که در 38 کشور جهان برگزار شده و از هر جای دنیا می‌توان در این مسابقه شرکت کرد. شرکت در مسابقه ریاضیات کاریبو  از دو طریق قابل انجام است:

 1. از طریق مدارس
 2. به صورت شخصی

در ایران ثبت‌نام در آزمون از طریق مدارس انجام می‌شود. برگزاری آزمون دارای دستورالعمل‌های خاصی است که اجرای آن‌ها در مدارس، مراکز آموزشی و خانه ریاضیات که امكان برگزاری آنلاین و نظارت دقیق به هنگام مسابقه را داشته باشند، مقدور است و دانش‌آموزان به هیچ عنوان نمی‌توانند در منزل یا کافی‌نت در مسابقه شرکت کند؛ بنابراین پیش از اقدام به آماده شدن در این مسابقه باید به سایت آن مراجعه کرد. در این سایت اطلاعات کامل و جامعی از نحوه ثبت‌نام، لیست مدارس در کشورهای مختلف، نمونه سؤالات و موارد دیگر وجود دارد که راهنمای کاملی برای دانش‌آموزان است.

برای شرکت در آزمون باید ابتدا مدارس عضو را پیدا کرد. برای این کار، دو راه وجود دارد. یک راه از استعلام از مدارس است و راه دیگر بررسی لیست موجود در سایت مسابقه است. ممکن است مدرسه فرزند شما قبلاً ثبت‌نام کرده باشد. در این صورت می‌توان به مدرسه مراجعه نمود و باقی مراحل ثبت‌نام و شرکت در مسابقه را پیگیری کرد. اگر هم مدرسه عضو سایت نباشد، عضویت بسیار آسان و رایگان است. همه مدارس می‌توانند در سایت ثبت‌نام کنند. پس از ثبت‌نام مدارس و تعیین هماهنگ‌کننده، مدارس دانش‌آموز را ثبت‌نام کرده و هزینۀ شرکت در آزمون را واریز می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: آزمون ریاضیات کانگورو چیست ؟

 

در یکی از دو روز برگزاری آزمون که معمولاً روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه است، داوطلب به مدرسه مراجعه کرده و در آزمون شرکت می‌کند. مدارسی که سایت کامپیوتری در اختیار ندارند، دانش‌آموزان می‌توانند با به همراه داشتن موبایل یا آی‌پد و یا لپ‌تاپ که مجهز به اینترنت با سرعت بالا یا مودم باشد، در این مسابقه شرکت کنند. دانش‌آموزان باید از مرورگرهای معرفی‌شده استفاده کرده و پس از ورود به سایت و واردکردن نام و نام خانوادگی به انگلیسی و کد دسترسی که قبلاً از مدرسه تحویل گرفته‌اند، روی گزینه «Start The Contest» کلیک کنند. دانش‌آموزان باید در هنگام شرکت در آزمون قوانین زیر را رعایت کنند:

 • دانش‌آموز متعهد می‌شود تا صرفاً بر اساس دانش خود و بدون یاری‌گرفتن از شخص یا منبعی به سؤالات پاسخ دهد.
 • مدت ‌زمان مسابقه ۵۰ دقیقه و در صورت عدم پاسخ‌گویی در مدت ۳۰ دقیقه، سایت بسته شده و امکان شرکت مجدد وجود ندارد.
 • استفاده از ماشین‌حساب و یا مراجعه به سایت‌های دیگر به هنگام مسابقه ممنوع است.
 • دانش‌آموز نباید تا پایان مهلت شرکت در هر مسابقه، در خصوص سؤالات با کسی صحبت کند.
 • سؤالات مسابقه را به هیچ عنوان تا اعلام نتایج در اختیار شخص دیگری قرار ندهند.
 • به هنگام مسابقه هیچ صفحه دیگری غیر از صفحه مسابقه را در اینترنت باز نکنند.

ابزارهای آماری دقیقی به منظور اعتبارسنجی مسابقه طراحی شده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، برگزارکننده حق حذف دانش‌آموز از مسابقات را دارد. لذا اکیداً توصیه می‌شود که والدین به هنگام شرکت دانش‌آموزان نظارت داشته و از هرگونه راهنمایی در پاسخ خودداری کنند.

این مسابقه شش مرتبه در سال برگزار می‌شود و معمولاً به این صورت است که در ماه‌های مهر، آبان، دی، بهمن، فروردین و اردیبهشت تکرار می‌شود و ساعات برگزاری آن معمولاً از ساعت 7:30 تا 15:30 به وقت ایران است. طبق آمار درج‌شده در سایت محدودیت زمانی در ثبت‌نام آزمون وجود ندارد و مدارس می‌توانند در روزهای نزدیک به آزمون نیز ثبت‌نام را انجام دهند. البته هر مدرسه‌ای ممکن است قوانین خاصی داشته باشد و در این مورد بهتر است از مدرسه پرس‌وجو شود.

 

 مدارس نقش مهمی در شرکت و برگزاری آزمون ریاضی کاریبو دارند. شرکت در این مسابقه تنها از طریق مدارس انجام می‌شود و مدارس متولی مسابقه، باید در سایت این مسابقه به نشانی www.cariboutests.com  عضو شوند.

 

نحوه حضور مدارس در مسابقات کاریبو

مدارس نقش مهمی در شرکت و برگزاری آزمون کاریبو دارند. شرکت در این مسابقه تنها از طریق مدارس انجام می‌شود و مدارس متولی مسابقه، باید در سایت این مسابقه به نشانی www.cariboutests.com  عضو شوند. ثبت‌نام در این سایت برای همه مدارس دخترانه و پسرانه در تهران و شهرستان‌ها رایگان است و به راحتی قابل انجام است. پس از ثبت‌نام مدرسه، یک نماینده با هماهنگ‌کننده تعیین می‌شود. هماهنگ‌کننده می‌تواند به تمام اطلاعات لازم برای اجرای موفقیت‌آمیز مسابقه، دستورالعمل‌ها و نتایج دسترسی داشته باشد.

نمایندۀ مدرسه ابتدا فرم ثبت‌نام را تكمیل و به رایانامه دبیرخانه ریاضیات کاریبو ارسال نموده و با تائید دبیرخانه اقدام به پرداخت هزینه مسابقه نماید. سپس اطلاعات مدرسه را به صورت آنلاین در وبگاه ریاضیات کاریبو وارد نموده و با ورود به سایت، نسبت به دریافت کد دسترسی برای دانش‌آموزان هر پایه اقدام و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. لازم است که نماینده مدرسه به هنگام ثبت‌نام در سایت، درخواست ثبت Ip مدرسه را قبول کند. لازم به ذکر است که کد دسترسی فقط برای همان سال تحصیلی معتبر بوده و دانش‌آموزان می‌توانند یک روز پس از مسابقه با همراه داشتن این کد و مراجعه به سایت، نتایج و گواهینامه خود را در منزل دریافت کنند.

 مسابقات ریاضی کاریبو

 

مدرسه فقط وظیفۀ ثبت‌نام دانش‌آموزان در مسابقه را ندارد. بلکه در طی آزمون نیز همراه دانش‌آموزان است. به هنگام بروز هرگونه وقفه در مسابقه که ناشی از خطای دانش‌آموز نباشد، نمایندۀ مدرسه می‌تواند با واردکردن نام کاربری و رمز عبور وارد صفحه اصلی شده و با کلیک بر روی «Increase Test Time» زمان مسابقه را برای دانش‌آموز افزایش دهد. حتی می‌تواند با کلیک به روی گزینه «Remove a Test Entry» ورود دانش‌آموز به مسابقه را  حذف نموده و اجازه آغاز مجدد مسابقه را به دانش‌آموز دهد. در صورتی که نمایندۀ مدرسه قادر به ورود به سایت نباشد، می‌تواند با دبیرخانه مسابقه کاریبو در ایران تماس بگیرد. نماینده مدرسه می‌تواند یك روز بعد از مسابقه، نتایج، گواهی‌نامه و آمار و اطلاعات بیشتر مسابقه را با مراجعه به سایت دریافت نماید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله با مسابقه ریاضی کاریبو آشنا شدیم و مزایای آن را مشاهده کردیم. اگر شما اولیای گرامی تمایل به شرکت فرزندشان در این مسابقه را دارید، می‌توانید با مدرسه محل تحصیل فرزندشان تماس حاصل فرمایید تا نسبت به ثبت‌نام‌ آنان اقدام کنید. هم‌چنین می‌توانید با مطالعه سایت ما با نحوه شرکت در المپیاد ریاضی آشنا شوید.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1486 را در این کادر وارد کنید:

   آقای علی اصغر صباحی


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

علامه حلی
دبیرستان دخترانه مدبران
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم