سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

عیب یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای در کاردانش کد مطلب : 14313 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

عیب یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای در کاردانش

رشته عیب یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای در هنرستان‌های کاردانش تدریس می‌شود و در این مطلب درباره بازار کار، سرفصل‌های درسی و مهارت‌های مربوط به این رشته صحبت شده است.

. . . . . . . . . . . . .

زیستن در زمانه‌ای که فناوری و اطلاعات در آن حرف اول را می‌زند، نیاز ما به آموزش و همگام شدن با ساختارهای جدید را افزایش می‌دهد. یکی از ارکان اصلی ارتباطات در عصر اطلاعات، بهره‌مندی از دانش کامپیوتر است. رشته کامپیوتر که از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌هاست، زیر شاخه‌های زیادی دارد که عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای یکی از آنهاست. تحصیل در این رشته، آینده شغلی خوبی به‌همراه دارد و در مقایسه با رشته‌های تحصیلی دیگر، بازار کار بهتری هم دارد. برخورداری از دانش پایه الکترونیک و شناخت قطعات به‌کاررفته در انواع سیستم‌های رایانه‌ای، مهارت در عیب‌یابی و تعمیر قطعات و مونتاژ سیستم‌ها، استانداردهای اصلی این رشته تحصیلی محسوب می‌شوند. با مقایسه وضعیت کنونی کشورمان با یک یا دو دهه قبل، متوجه می‌شویم که تحصیل، شغل و حتی زندگی روزمره ما تا چه اندازه تحت‌تاثیر سیستم‌های رایانه‌ای و دیجیتالی است. آموزش‌هایی ‌که در رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای به هنرجویان هنرستان کاردانش داده می‌شود، هم‌سو با نیازهای امروز جامعه و در جهت همگام شدن با سرعت رشد تکنولوژی جهانی است. این رشته در زمینه صنعت و از گروه برق و رایانه است و یکی از محبوب‌ترین بخش‌های رشته کامپیوتر به‌ شمار می‌رود.

 

معرفی رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای

عیب‌یابی رایانه‌ای نیاز به دانش تخصصی و مهارت‌های عملی مرتبط با سیستم‌های رایانه‌ای دارد. دانش و مهارت مورد نیاز در جهت بهینه‌سازی کارایی سیستم‌ها بکار گرفته می‌شود تا از روند رشد سریع تکنولوژی عقب نمانیم. با این رویکرد، دلیل عمده  پایه‌گذاری رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای در هنرستان‌های کشور، تامین نیروی کارآمد و آموزش ‌دیده برای بازار کار است. سیستم آموزشی هم‌راستا با این امر مهم، در تلاش برای افزایش سطح کیفی آموزش‌هاست و والدین دانش‌آموزان نیز دغدغه انتخاب بهترین هنرستان برای ادامه تحصیل فرزندان خود را دارند. هنرجویان در این رشته تحصیلی هم در بخش سخت‌افزاری رایانه و هم در بخش نرم‌افزاری آن، به‌صورت عملی و تئوری، آموزش می‌بینند. شاید بتوان گفت که مهمترین نکته در ارتباط با رشته‌های گروه کاردانش، تربیت و آموزش نیروی کاردان و متخصص است و هنرجویان رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای علاوه بر آموزش‌ دروس عمومی، با روش‌های عیب‌یابی و تعمیر انواع سیستم‌های رایانه‌ای نیز به‌طور کامل آشنا می‌شوند.

استانداردهای اصلی این رشته شامل موارد زیر است:

 استاندارد کاربردی تبلت که شامل نصب و اجرای برنامه‌ها، اتصال به انواع شبکه‌ها، تنظیمات دستگاه، عیب‌یابی آن و افزایش ایمنی تبلت‌ها می‌شود.

 استاندارد تعمیرکار عمومی و ماهر رایانه شخصی که شامل نحوه کارکرد تجهیزات رایانه‌ای مانند فرکانس‌متر، بررسی مواد الکترونیکی، لحیم‌کاری، تحلیل مادربرد پیسی، آپدیت کردن انواع آیسی‌ها، عیب‌یابی پاور و برطرف کردن آن می‌شود.

 استاندارد تعمیرکار لپ‌تاپ که شامل آشنایی با مدارات الکترونیکی لپ‌تاپ، تعمیر قطعات، عیب‌یابی و تعمیر بخش‌های مختلف کیبورد، ال‌سی‌دی و ال‌ای‌دی، تعمیر شارژر و باطری، بازیابی اطلاعات هارد دیسک و بازکردن قفل بایوس می‌شود.

 استاندارد تعمیرکار تلفن همراه که شامل شناخت مبانی الکترونیک، مخابرات عمومی و کاربردی، بررسی قسمت‌های مختلف موبایل، عیب‌یابی و تعمیر و تعویض قطعات آن، شناخت ابزار و لوازم تعمیرات نرم‌افزاری تلفن همراه و سیستم‌ عامل‌های آن می‌شود.  

با استناد به موارد فوق، تحصیل در رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای، می‌تواند فرصت‌های شغلی متعددی را برای هنرجویان بعد از فارِغ‌التحصیلی فراهم کند.

تصویری از رشته عیب یابی رایانه ای کاردانش

برنامه‌های درسی رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در رشته‌های مختلف فنی حرفه‌ای و کاردانش دارند، مسیر ورود به هنرستان را درپیش می‌گیرند. برای ورود به هنرستان کاردانش، به‌جز علاقه و توانمندی فردی، لازم است که دانش‌آموز حد نصاب نمرات دروس اختصاصی را کسب‌ کرده باشد. برخی از رشته‌ها مانند موسیقی، نیاز به مصاحبه نیز دارند. حد نصاب نمرات دروس اختصاصی برای ورود به شاخه صنعت و رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای، نمره ۱۲ برای درس فناوری، نمره ۱۰ برای هنر و نمره ۱۰ برای درس ریاضی است.

 رشته‌های تحصیلی هنرستان، تمرکز بیشتری روی دروس عملی دارند؛ بنابراین دانش‌آموزانی که مهارت‌های عملی را به دروس تئوری ترجیح می‌دهند، از اصلی‌ترین پارامتر برای ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های کاردانش برخوردارند. یکی از مهمترین نکات پیرامون آنچه که دانش‌آموز باید در مورد تحصیل در هنرستان بداند، انتخاب رشته تحصیلی به‌محض ورود به هنرستان است. تمرکز اصلی روی واحدهای عملی در این شاخه تحصیلی، امکان تغییر رشته در آینده را دشوار می‌کند. پایه‌واساس رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای از شاخه کاردانش، برق و رایانه است. دانش‌آموخته‌گان این رشته در مجموع صدوهفت ساعت آموزش می‌بینند که شامل پنجاه‌ودو ساعت شایستگی‌های فنی، چهل‌ودو ساعت دروس عمومی، دو ساعت شایستگی‌های پایه، دو ساعت شایستگی‌های کارگاهی و نه ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

مهارت‌ها و دروس این رشته شامل موارد زیر است:

ریاضی، کاربر رایانه، کاربر نرم‌افزار اداری، اسمبل و ارتقادهنده کامپیوترهای شخصی، کاربر عمومی رایانه شخصی، کاربر اندروید، مونتاژ رایانه، شهروند الکتریکی، تعمیرکار لپ‌تاپ، تعمیرکار ماهر لپ‌تاپ و رایانه شخصی، تعمیرکار تبلت، فیلت و ساعت‌هوشمند، بازاریابی الکترونیکی، تعمیرکار عمومی رایانه شخصی، تعمیرکار تلفن همراه، مدیر فروشگاه اینترنتی، کارورزی و کامپتیا اِی.

 

مزایا و معایب تحصیل در رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای

دانش‌آموختگان، پس از پایان دوران تحصیل در هنرستان، از مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار برخوردار هستند. جذب بهتر و سریعتر بازار کار و رسیدن به درآمدزایی حتی پیش از ورود به دانشگاه، امتیاز ویژه‌ای ا‌ست که دانش‌آموختگان رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای از آن بهره‌مند هستند. ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا دانش‌آموختگان رشته‌های فنی‌حرفه‌ای نیز از چنین امکاناتی برخوردارند؟ یا تفاوت رشته‌های گروه کاردانش و فنی‌حرفه‌ای هنرستان چیست؟ دراین‌خصوص باید خاطرنشان کرد که سهولت ورود به بازار کار برای رشته‌های فنی‌حرفه‌ای با این روند فراهم نیست. دروس ارائه شده در هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای، سخت‌تر از دروس هنرستان‌های کاردانش است. شرایط ثبت‌نام در شاخه‌ فنی‌حرفه‌ای نیز سخت‌گیرانه‌تر بوده و لازم است که میانگین نمرات پایه نهم دانش‌آموز در سطح بالاتری باشد. علاوه‌بر‌این، تعداد رشته‌های تحصیلی ارائه شده در هنرستان‌های کاردانش حدود صدوپنجاه رشته است که این تنوع باعث می‌شود هنرجویان برحسب علاقه و توانمندی‌های خود، انتخاب‌ منطقی‌تری داشته باشند. بازار کار خوب به دانش‌آموختگان رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای و سایر رشته‌های شاخه کاردانش، کمک می‌‌کند که به‌سرعت کسب‌وکار مورد نظر خود را راه‌اندازی کنند و حتی به کارآفرینی نیز بیندیشند. همراه با اتمام دوران تحصیل دانش‌آموختگان رشته‌های کاردانش و اخذ مدرک دیپلم، یک مدرک رسمی و یک گواهی کارورزی متناسب با مهارت‌شان نیز به آنها داده می‌شود که به سهولت در کاریابی‌ کمک می‌کند.

 در کنار این مزایا، تاکید بیشتر روی مباحث عملی، باعث می‌شود که دانش‌آموختگان از مباحث نظری فاصله بگیرند. برای برخی از دروس کاردانش، کتابی تالیف نشده است و هنرجویان ناچار به درس گرفتن بنابه استانداردهای مشخص شده هستند. علاوه برآن، برای ادامه تحصیل در دانشگاه باید از مقطع کاردانی شروع کنند و به‌صورت ناپیوسته به مقطع کارشناسی برسند؛ بنابراین فرصت حضور در دانشگاه‌های برتر را از دست می‌دهند. کمبود امکانات در بعضی هنرستان‌ها به‌خصوص در مناطق محروم و عدم تجهیز کارگاه‌ها، تاثیرات منفی روی یادگیری دروس عملی و کارگاهی دارد. علاوه‌براین، هیچ ‌یک از هنرستان‌های سطح کشور، به‌طور یکجا امکان ارائه‌ تمام رشته‌های کاردانش را ندارند. درواقع، هنرجویان با توجه به رشته مورد علاقه خود، اقدام به جستجوی هنرستان موردنظرشان می‌نمایند.

آینده شغلی رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای

همان‌طور که گفته شد، هنرجویان رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای به‌طور عملی با انواع قطعات و تجهیزات سیستم‌های رایانه‌ای و روش کار آنها، آشنا می‌شوند و به‌صورت متمرکز روی عیب‌یابی، رفع ایراد و راه‌اندازی مجدد سیستم‌های رایانه‌ای تخصص پیدا می‌کنند؛ بنابراین دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند با مدرک دیپلم وارد بازار کار شوند و حتی کارآفرین رشته تخصصی خود نیز باشند. به‌طورکلی، میزان درآمد رشته‌های کاردانش، براساس مهارت‌ها‌ و توانایی‌های فردی، درنظرگرفته می‌شود اما به دلیل زود بازده بودن رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای، امکان توسعه فعالیت‌های شغلی در آن بیشتر فراهم است. خدماتی که عیب‌یاب و تعمیرکار سیستم‌های رایانه‌ای ارائه می‌دهد، دامنه گسترده‌ای دارد به این دلیل که هر دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را شامل می‌شود. دانش‌آموختگان این رشته به‌راحتی جذب بازار کار می‌شوند و می‌توانند در شرکت‌های عیب‌یابی و تعمیرات لوازم دیجیتالی و الکترونیکی مشغول به کار شوند. رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای پتانسیل رسیدن به موقعیت‌های کاری و مالی خوب را دارد و با اطمینان می‌توان گفت که در آینده نزدیک نیاز به افراد متخصص در این زمینه روز‌به‌روز افزایش خواهد یافت. در مسیر شغلی این رشته فقط شناخت قطعات کافی نیست بلکه تعمیر، تعویض و نصب نیز لازمه آن است. دانش‌آموختگان رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای، برای ورود به بازار کار، نیاز به گذراندن دوره کارآموزی ندارند چرا که با مهارت‌های عملی قبل از شروع کار کاملا آشنا هستند. رونق روبه‌رشد بازار کار این رشته نشان می‌دهد که در آینده احتمال اشباع شدنش بسیار کم است.

سخن آخر

عصر حاضر، عصر ارتباطات و اطلاعات است و پیشرفت تمام علوم به‌گونه‌ای به دانش رایانه وابستگی دارد. آشنایی با تکنولوژی روز، باعث به وجود آمدن فرصت‌های شغلی متعددی در این رشته تحصیلی شده است. وقتی مصرف یک کالا در جامعه تا این اندازه بالا باشد، بدون شک نیاز به تعمیرات آن نیز بیشتر می‌شود. با توجه به آموزش‌های کاربردی در هنرستان‌های کاردانش، دانش‌آموختگان به‌دلیل آشنایی با محیط واقعی کار در دوران کارورزی، آمادگی بیشتری برای اشتغال در بخش‌های صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر دارند.

بررسی وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، نشان می‌دهد که نرخ بیکاری تحصیلکرده‌های کشورمان هر سال بیشتر می‌شود. یکی از دلایل عمده این روند ناامید‌کننده، نداشتن مهارت‌های عملی و فنی دانش‌آموختگان دانشگاهی ‌ست. در راستای مقابله با این نقصان، گسترش هنرستان‌ها در جوار صنایع می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی در ایجاد شغل برای جوانان داشته باشد‌. طی سال‌های اخیر رشته‌های تحصیلی هنرستان‌ها، رونق چشمگیری داشته‌اند و دانش‌آموزان بیشتری جذب رشته‌های تحصیلی کاردانش شده‌اند. ارائه رشته‌های تحصیلی متناسب با نیازهای جامعه از جمله رشته عیب‌یابی و مونتاژ سیستم‌های رایانه‌ای و ضرورت مهارت‌آموزی قبل از اشتغال، می‌تواند ورود به بازار  کار را تسهیل نماید.

 


نویسنده مطلب : اعظم اسلامی مجدنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1648 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

ششم به هفتم
مجموعه مدارس سرای دانش
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم