سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

قوانین آموزش و پرورش در رابطه با ترمیم معدل کد مطلب : 3954 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

قوانین آموزش و پرورش در رابطه با ترمیم معدل

طبق بخش‌نامه ادارۀ آموزش‌وپرورش، دارندگان مدارکی که در مطلب آمده، می‌توانند در طرح ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم معدل شرکت کنند.

. . . . . . . . . . . . .

 داوطلبان کنکور سراسری سال 1402 و بعد از آن باید بدانند که نمرات آن‌ها با نتیجه کنکور رابطه مستقیمی داشته و بعد از این سوابق تحصیلی در کنکور سراسری محاسبه شده و درصدی را به خود اختصاص خواهند داد؛ البته تمامی داوطلبانی که از سال 84 به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند و نمرات چندان خوبی ندارند، نگران نباشند.

این دانش‌آموزان می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کرده و با شرکت در برخی از امتحانات (امتحاناتی که در آن نمره خوبی کسب نکرده بودند) معدل خود را افزایش دهند. شرایط ترمیم معدل آن‌چنان شرایط سختی نیست و تنها کافی است که داوطلبان کنکور با این شرایط آشنا باشند تا بتوانند شانس موفقیت خود را در این امتحانات و البته کنکور سراسری افزایش دهند.

اگر شما دانش‌آموز دورۀ متوسطۀ دوم هستید و در پایۀ دهم یا یازدهم تحصیل می‌کنید، هنوز فرصت این را دارید که نمرات خوبی کسب کنید و معدل بالایی داشته باشید؛ اما اگر سال‌ها قبل دیپلم خود را گرفته‌اید و احساس می‌کنید که معدل شما تأثیر خوبی بر نتیجه کنکورتان نخواهد داشت، این مقاله را بخوانید تا با شرایط ترمیم معدل آشنا شوید.

 

 داوطلبان شرکت در طرح ترمیم معدل باید در یکی از امتحانات نهایی آموزش‌وپرورش که دی‌ماه و تیرماه برگزار می‌شوند، شرکت کند. برای ثبت‌نام در این امتحانات، داوطلب باید از یک ماه قبل از امتحانات به اداره آموزش‌وپرورش منطقه خود مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کند.

 

شرایط و بخش‌نامه ترمیم معدل دانش‌آموزان کنکوری

آموزش‌وپرورش فرصتی را ایجاد کرده است تا داوطلبان کنکور سراسری که مشمول سوابق تحصیلی کنکور هستند، بتوانند معدل پایین خود را جبران کرده، با خیال راحت در کنکور شرکت کنند و در انتخاب رشته دانشگاه نیز دست بازتری داشته باشند.

طبق بخش‌نامه اداره آموزش‌وپرورش که در تاریخ 19 آذرماه سال 1401 با شماره 389/460 منتشر شده است، دارندگان مدارک زیر می‌توانند در طرح ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم معدل دیپلم شرکت کنند:

 مدارک لازم برای ترمیم معدل دیپلم

 

و همچنین دانش‌آموزان فنی حرفه‌ای، کاردانش و دانش‎‌آموزان شاخۀ نظری که داوطلب شرکت در کنکور سراسری در گروه غیر متناظر با رشتۀ تحصیلی خود هستند

در این بخش‌نامه افراد واجد شرایط در دو گروه تقسیم‌بندی شده‌اند:

1-    افرادی که می‌توانند سابقه تحصیلی ایجاد کنند

ایجاد سابقه تحصیلی به این معناست که داوطلب می‌تواند برای کسب نمرات دروس عمومی و تخصصی نهایی در دوره دوم متوسطه، در همان نظام آموزشی قبلی خود که از آن فارغ‌التحصیل شده است، امتحان داده و نمرات خود را بهبود ببخشد. مشمولان سابقۀ تحصیلی عبارت‌اند از:

 

 لیست مشمولان سابقه تحصیلی

 

2-    افرادی که می‌توانند ترمیم معدل را انجام دهند

داوطلبانی واجد شرایط ترمیم معدل هستند که:

لیست مشمولان ترمیم معدل

 

بیشتر بخوانید: ترمیم معدل چیست؛ زمان و روند انجام آن

 

از دیگر قوانین و شرایط ترمیم معدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هر داوطلب تنها یک‌بار مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل خواهد بود.
 2. محدودیتی در انتخاب تعداد دروس برای داوطلب وجود ندارد.
 3. داوطلبان موظف هستند که برای هر درس مبلغی را بابت چاپ و تصحیح اوراق پرداخت کنند.
 4.  نمرات کسب شده در ترمیم معدل در کارنامه کتبی دیپلم وارد نخواهد شد و این نمرات فقط برای کنکور بوده و توسط آموزش‌وپرورش به‌صورت سیستماتیک به سازمان سنجش ارسال می‌شوند.
 5.  درصورتی‌که داوطلب در امتحان ترمیم معدل نمره کمتری کسب کرد، نمره قبلی او لحاظ خواهد شد.
 6. زمان ثبت‌نام در طرح ترمیم معدل معمولاً یک ماه قبل از امتحانات و در مدارس بزرگسالان منطقه‌ای خواهد بود که داوطلب از آنجا فارغ‌التحصیل شده است.

 

سایت آموزش‌وپرورش برای ترمیم معدل

یکی از دغدغه‌ها و سؤالاتی که ممکن است برای داوطلبان شرکت در طرح ترمیم معدل پیش بیاید، این است که آیا باید از طریق سایت آموزش‌وپرورش برای این کار اقدام کنند؟ شاید برای شما نیز بسیار مهم باشد تا نشانی سایت آموزش‌وپرورش را برای ترمیم معدل داشته باشید؛ اما ثبت‌نام در این طرح به‌صورت حضوری است.

تمامی متقاضیان واجد شرایط برای ثبت‌نام در امتحانات ترمیم معدل باید به ادارۀ آموزش‌و‌پرورش منطقه خودشان مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند. درصورتی‌که سامانه‌ای برای ثبت‌نام داوطلبان راه‌اندازی شود، اطلاع‌رسانی‌ خواهد شد.

 در حالت کلی و باتوجه‌به اینکه تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری قطعی است، داوطلبانی که رؤیای ثبت نام دانشگاه و تحصیل در رشته محل موردعلاقه خود را دارند، باید در تمامی دوران تحصیل نمرات خوبی کسب کنند و اگر به هر دلیل نمرات ضعیفی کسب کردند، با ترمیم معدل نمرات خود را بهبود ببخشند.

 

نحوه ثبت‌نام در طرح ترمیم معدل

داوطلبان شرکت در طرح ترمیم معدل باید در یکی از امتحانات نهایی آموزش‌وپرورش که دی‌ماه و تیرماه برگزار می‌شوند، شرکت کند. برای ثبت‌نام در این امتحانات، داوطلب باید از یک ماه قبل از امتحانات به ادارۀ آموزش‌وپرورش منطقه خود مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کند.

آموزش‌وپرورش بعد از ثبت درخواست، داوطلب را برای شرکت در آزمون‌ها به یکی از مدارس بزرگسالان منطقه معرفی خواهد کرد. مدارک لازم برای ثبت‌نام در این طرح عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم نمونه برگ انتخاب درس امتحانی
 • کپی کارنامه فارغ‌التحصیلی یا گواهی موقت قبولی
 • کپی صفحه اول شناسنامه
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • رسید واریز هزینه ثبت‌نام (هزینۀ اولیۀ ثبت‌نام برعهده شورای آموزش‌وپرورش بوده و داوطلبان تنها هزینه‌ای برای چاپ اوراق و تصحیح آنها پرداخت می‌کنند)

نکته: داوطلبان برای دریافت مدرک دیپلم و ریزنمرات هر درس می‌توانند به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کرده و یا از طریق سایت پادا این مدارک را دریافت کنند و در زمان ثبت‌نام در طرح ترمیم معدل این مدارک را همراه داشته باشند.

 

 

بیشتر بخوانید: تطبیق واحد نظام قدیم‌ به جدید برای ترک تحصیلی‌ها

 

جمع‌بندی

یکی از فرصت‌های بسیار خوب برای بالا بردن شانس موفقیت داوطلبان کنکور سراسری که معدل چندان خوبی کسب نکرده‌اند، شرکت در طرح ترمیم معدل است؛ البته یکی از شرایط ترمیم معدل، این است که شامل داوطلبانی می‌شود که از سال 1384 به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کرده‌اند.

این افراد می‌توانند با شرکت در امتحانات نهایی مدارس، در دروسی که در آن‌ها نمرۀ پایینی کسب کرده بودند، دوباره امتحان داده و نمرۀ خود را بهبود ببخشند. با افزایش نمرات، معدل داوطلب افزایش خواهد یافت که این مسئله تأثیر مثبتی در کنکور سراسری و انتخاب رشته داوطلب خواهد داشت. ما در این مقاله به شرایط ترمیم معدل و قوانین آن پرداختیم؛ اگر شما باز هم سؤالی در این ‌خصوص دارید، در زیر همین پست برای ما بنویسید تا پاسخ سؤال خود را گرفته و با آگاهی کافی برای شرکت در این طرح اقدام کنید.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1169 را در این کادر وارد کنید:

   آقای آرمین کل لر
بدون شک تیزلند یکی از معتبرترین رسانه‌های آموزشی هستش. بخش اخبار آموزش و پرورش تیزلند بسیار به روز و حاوی اخبار آموزشی صحیح است.


   خانم ساناز
سلام من که دیپلمم و سال ۸۱گرفتم اجازه ترمیم معدل و ندلرم؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، دانش آموزان و داوطلبانی که مدرک دیپلم نظام قدیم دارند، می توانند علاوه بر دروس نهایی سال سوم دبیرستان، نمرات درس هایی را که در پیش دانشگاهی به صورت نهایی برگزار کرده اند ارتقا دهند. به عبارتی این دانش آموزان علاوه بر ترمیم معدل سال سوم دبیرستان خود، می توانند نسبت به ترمیم معدل پیش دانشگاهی خود نیز اقدام کنند.


   خانم زهرا
سلام من اگر من کنکور دی شرکت کنم
میتونم ترمیم معدل خرداد ماه کنم؟
تاثیر ترمیم معدل خرداد روی کنکور دی هست؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دوست عزیز، امکان ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ را برای داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی کنکور بوده و معدل پایینی دارند، فراهم کرده است. این دسته از متقاضیان می توانند یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی ماه با مراجعه به منطقه آموزشی فارغ التحصیلی خود برای ثبت نام و شرکت در ترمیم معدل اقدام نمایند.


   خانم فاطمه تقوی
سلام،من دیپلمم رو سال 88گرفتم العان می‌خوام ترمیم معدل کنم،باید برای امتحانات نهایی سال دوازدهم رو بخونم یا سال سوم نظام قدیم رو که خودمون خوندیم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان (از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال 91 به بعد اجازه داده می‌شود. این دسته ار افراد در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاوردند، بتوانند یکبار دیگر در امتحانات نهایی دروس انتخابی خود شرکت کرد، نمره های خود را با ترمیم معدل ارتقا داده و با روحیه بهتری در کنکور سراسری شرکت کنند.


   خانم حسن
سلام وقت بخیر
بنده میخوام انتخاب رشته نهم به دهم بکنم آیا امکانش هست که ترمیم نمره پایه هفتم انجام بدم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، فعلا امکان شرکت مجدد دانش آموزان در امتحانات نهایی برای ارتقا و ترمیم معدل فراهم شده است.


   آقای حسین محمدی
سلام، اگر دی ماه ۱۴۰۱ دیپلم بگیریم میتونیم در خرداد ۱۴۰۲ ترمیم معدل بزنیم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، ثبت نام ترمیم معدل معمولا یک ماه قبل از امتحانات نهایی آغاز می شود ترمیم معدل در هر سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی برگزار می گردد هر فردی فقط یکبار می تواند در ترمیم معدل شرکت کند و محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد.


   آقای محمدامین
سلام ببخشید
آیا درسایی هم که مردود شدم و در شهریورماه پاس کردم میتونم براشون ترمیم معدل بزنم؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
ثبت نام ترمیم معدل معمولا یک ماه قبل از امتحانات نهایی آغاز می شود ترمیم معدل در هر سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی برگزار می گردد هر فردی فقط یکبار می تواند در ترمیم معدل شرکت کند و محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد.


   خانم سارا درستکار
سلام اگه برای ترمیم معدل ثبت نام کرده باشیم بعد نریم اما برای نرفتن دلیل موجه داشته باشیم آیا میتوانیم دوباره در ترمیم معدل ثبت نام کنیم چون اصلن سر جلسه حاضر نبودیم😩ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوس عزیز، برای پیگیری این موضوع به آموزش و پرورش استان و یا منطقه خود مراجعه کنید.


   آقای عرفان
سلام. آیا تو ناحیه ای ک دیپلم گرفتیم با حتمن همان ناحیه امتحان بدیم


   خانم مونا
سلام ميخواستم ببينم ميشه مثلا کنکور 1401 شرکت کنيم و بعد ترميم معدل شهريور شرکت کنيم و کنکور اون تاثير بده يا حتما بايد قبل کنکور ترميم شرکت کنيم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
ترمیم معدل تنها مختص کنکور سراسری است و نمراتی را که در ترمیم معدل جبران می کنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی گردد و آموزش پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کردید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد.


   خانم بهار
سلام برای معدل سال دهم امکان ترمیم معدل هست؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، مامی فارغ التحصیلانی که دیپلم خود را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی را سال 91 به بعد دریافت کردند، امکان شرکت در طرح ترمیم معدل برای کنکور سراسری را دارند.


   خانم فائزه جلیل ناغانی
آیا معدل نوبت اول تاثیر دارد؟ من میخوام یازدهم رو در تابستان بخونم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز ، برای اطلاع از شرایط جهش تحصیلی به لینک زیر مراجعه کنید.
لینک: https://tizland.ir/show/?ID=10552


   خانم بازدید کننده سایت
سلام.ببخشید یعنی هیچ راهی نیست که بتونیم کارنامه جدید بگیریم؟آخه من به شدت به این کارنامه نیاز دارم.😔

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر به مدرسه و یا آموزش و پروش منطقه خود مراجعه کنید.


   آقای حسین نوری
خسته نباشید،دانشجو میتواند ترمیم معدل شرکت کند؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاع از این موضوع به واحد آموزش دانشگاه محل تحصل خود مراجعه کنید.


   خانم نگین مرادی
سلام برای ترمیم نمرات پیش دانشگاهی به کجا مراجعه کنم ؟ ایا ممکنه؟برای تحصیل در خارج از کشور

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،لطفاً برای دریافت پاسخ به آدرس http://tizland.ir/show/?id=3954 مراجعه کنید.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

ثبت نام وبینار 12 بهمن 1401
هوپا آکادمی
بسته های تبلیغاتی