سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مدیریت زمان برنامه مطالعاتی در ایام نوروز کد مطلب : 8999 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مدیریت زمان برنامه مطالعاتی در ایام نوروز

استراژی و روش مطالعه در ایام نوروز چگونه باید باشد؟ اصلا در ایام نوروز چگونه درس بخوانیم؟ بهتر است چه چیزهایی در این زمان خوانده شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

. . . . . . . . . . . . .

یک تجربه میان همه آدم‌ها در طول دوران تحصیل خود مشترک می‌باشد. زمانی که برای امتحان درس می‌خوانیم زمان محدودی داریم و باید کل کتاب را بخوانیم و سپس مرور کنیم. همه با تمام تمرکزمان بر روی درسی است که فردا امتحان داریم و به موارد دیگر فکر نمی کنیم و نه تنها یک دور کتاب را می‌خوانیم بلکه مرور هم می‌کنیم. این شرایط امتحان و استرسی که برای امتحان دارید باعث می‌شود تمرکزتان کامل برروی درس امتحان باشد. ولی در روزهای غیر از امتحان این اتفاق نمی‌افتد و ما همیشه زمان برای درس خواندن حتی یک فصل از کتاب نداریم و هم زمان هم به کارهای دیگر فکر می‌کنیم. ذهن ما تمرکز خود را به مدت زمانی که به انجام کاری اختصاص داده‌ایم کش می‌دهد و می‌توانیم با مشخص کردن یک زمان برای هر کار ذهن را متمرکز بر آن کار کنیم.

تعطیلات نوروز بهترین زمان برای یک برنامه‌ریزی دقیق درخصوص عقب افتادگی‌های درسی است. شاید تا امروز فرصت یک جمع بندی و مرور نداشتید یا در درسی کمی مشکل دارید. شما نیاز دارید از زمانتان بهترین استفاده را بکیند. .نکته مهم در اینجا مهارت در مدیریت زمان است تا به ما کمک کند کارهای خود را به موقع انجام دهیم و زمان کم نیاوریم.

برای شروع کار یک جدول زمانی برای خود بکشید به طور مثال برای یک هفته و موارد زیر را قدم به قدم در جدول مشخص کنید.

قدم اول: تمام کارهای خود را که نیاز به انجام دادن آن‌ها می‌باشد را روی کاغذ بنویسید. در این حالت ذهن شما روی کارهای نوشته شده تمرکز می‌کند و کارها و موارد پراکنده بسیاری که در ذهنتان هست، مرور نمی‌شود. کارهای خود را بر اساس اهمیت اولویت بندی کنید.

مثال: از کارهای روزانه تا کارهای مرور به مطالعه یک درس.

قدم دوم: برای تمام موارد مشخص کنید برای انجام آنها چه کارهایی باید انجام دهید و چه امکاناتی نیاز دارید. جلوی همه آنها یادداشت کنید.

مثال: مطالعه درس ریاضی یا مطالعات ( فصل ، مبحث، کتاب های مورد نیاز و موارد دیگر)

حالا مشخص کنید اگر این کار انجام شود چه نتیجه‌ای برای شما خواهد داشت. آن را هم پیش بینی کنید.

قدم سوم: با توجه به اهمیت و مدت زمان مورد نیاز برای هر کاری یک زمان حدودی برای هر کار با توجه به مدت زمانی که در طول روز دارید مشخص کنید.

مثال: به طور مثال 1 ساعت برای حل تمرین، نیم ساعت برای بازی

قدم سوم: کار خود را شروع کنید. زمانی که هر قسمت را انجام می‌دهید به کار دیگر فکر نکنید چون حتما برای آن زمانی را بر اساس اولویت بندی در نظر گرفتید.

قدم چهارم: در پایان روز جدول خود را بررسی کنید. این سوالات را از خود بپرسید:

  •  آیا بر طبق برنامه همه کارها را انجام دادم؟
  •  آیا مدت زمان در نظر گرفته برای هر کار مناسب بود یا نیاز به تغییر دارد؟
  •  اگر موردی را انجام ندادم علتش چه عاملی بود؟

قدم پنجم سعی کنید این عواملی که باعث عدم انجام شدن یا حتی به خوبی انجام دادن کارتان شد را بررسی کنید و در روزهای بعد از آن‌ها استفاده کنید.


منبع: مبتکران


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1696 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

مدیریت زمان برنامه مطالعاتی در ایام نوروز

استراژی و روش مطالعه در ایام نوروز چگونه باید باشد؟ اصلا در ایام نوروز چگونه درس بخوانیم؟ بهتر است چه چیزهایی در این زمان خوانده شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید.