سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مدیریت زمان سر جلسه آزمون کد مطلب : 8048 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مدیریت زمان سر جلسه آزمون

در این مطلب نکاتی را مطرح می کنیم تا به کمک آنها به راحتی زمان خودتان را مدیریت کنید.

. . . . . . . . . . . . .

مدیریت زمان از مهم‌ترین کارهایی است که هر داوطلبی باید ابتدا در طول سال و در سر جلسه آزمون‌های آزمایشی تمرین کند تا به خوبی از اداره وقت بربیاید و سوالی نباشد که در اثر کمبود وقت موفق به پاسخ‌گویی آن نشده باشد. در این زمینه نکاتی را مطرح می‌کنیم تا به کمک آن‌ها به راحتی زمان خودتان را مدیریت کنید.

در این رقابت‌ها تنها دانش علمی داوطلب نمی‌تواند عامل موفقیت او شود. زیرا زمان شما برای پاسخگویی به سوالات محدود است و ممکن است به دلیل کمبود وقت ، سوالاتی را که بلد هستید نتوانید پاسخ دهید بنابراین در اینجا دانستن اصول مدیریت زمان بسیار کمک کننده است.

پس باید در کنار یادگیری و تمرین، به مدت زمانی که شما صرف پاسخگویی برای هر تست میکنید توجه کنید. باید به مبحث مدیریت زمان به عنوان یکی از اصلی ترین فنون موفقیت در آزمون توجه ویژه داشته باشید.

 

زدن تست‌های زماندار از مهم‌ترین اصول مدیریت زمان در آزمون

از مهمترین فواید تست زدن زمان‌دار ، افزایش سرعت و دقت و همچنین تطبیق داوطلب با شرایط زمانی آزمون است. در این صورت شما می‌توانید سرعت خود را نسبت به قبل سنجیده و بهبود دهید. از طرفی با تنظیم وقت تست‌زنی خود برای هر دسته از پرسش‌ها قادر خواهید بود علاوه بر سرعت ، از دقت بیشتر در پاسخگویی برخوردار شوید.

بیشتر داوطلبان با تکیه بر این مزیت از تمرین بیشتر، احساس بی‌نیازی می‌کنند و اظهار می‌دارند (من برای پاسخگویی وقت اضافه هم می‌آورم). اینگونه داوطلبان معمولا به دلیل سرعت زیاد و عدم تنظیم وقت در پاسخگویی بی‌دقتی می‌کنند و نمی‌توانند به اندازه‌ای که مطالب را خوانده‌اند، به طور صحیح پاسخ دهند زیرا تست زدن با سرعت زیاد اگر قبلا تمرین نشده باشد موجب می‌شود تا شما ناخواسته بی‌دقتی کنید و نکات ریز و کلیدی از دید شما دور بماند پس باید ذهن شما به این وضعیت عادت کند.

نکتۀ مهمی که در زدن تست‌های زمان‌دار مطرح است شیوۀ تمرین مناسب آن در خانه است. همانطور که می‌دانیم دانش‌آموزی که تا سال قبل در جلسات امتحان صرفا به یک درس پاسخ می‌داده است به یک باره باید در‌ جلسۀ آزمونی شرکت کند که از تمام دروس پرسش مطرح می‌شود و زمان پاسخ‌گویی به آن پرسش‌ها نیز بسیار محدود است این رویداد سبب می‌شود درصد بالایی از داوطلبان در جلسۀ آزمون دچار خستگی ذهن خود شوند که این امر سبب می‌شود داوطلب نتواند از تمام توانایی خود بهره‌مند شود. از این رو به داوطلبان توصیه می‌شود در منزل هم درهر نوبت حداقل سه درس را باهم تست بزنند تا علاوه بر کنترل زمان تمرین انتقال ذهنی از یک درس به درس دیگر فراهم آید تا با عادت کردن ذهنشان از خستگی آن در جلسات آزمون جلوگیری شود.

توصیه می‎‌شود در شب‌های مشخص حدود 30 تست از قسمت‌های مختلف را در زمانی مطابق با استاندارد آزمون پاسخ دهید. و نتایج آن را نیز نزد خود نگاه دارید .البته در آزمون‌های ابتدایی می‌توانید مقدار کمی زمان بیشتری به خود اختصاص دهید و سپس به مرور زمان طی چند آزمون آنرا به زمان استاندارد برسانید.

باید به این نکته نیز حتما توجه کنید که تا قبل از اینکه یادگیری شما در مبحثی کامل نشده است و تست‌های آموزشی مربوط به آن درس را پاسخ نداده اید ، سراغ تست‌های زمان‌دار نروید زیرا فقط موجب اتلاف وقت و انرژی شما می‌شود و هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

 

برای مدیریت زمان در آزمون سوالات آسان را اول پاسخ دهید

توجه داشته باشید که همه سوالات از امتیاز برابر برخوردارند و داوطلبان با پاسخگویی به سوالات سخت و متوسط و آسان امتیاز برابر کسب می‌کنند پس بهتر است که به پاسخگویی سوالات سخت پافشاری نکنند و به سوالاتی که بلدند پاسخ دهند.

بهتر است بین سوالاتی که به هیچ عنوان قادر به پاسخگویی آن نیستید و سوالاتی که وقت‌گیر هستند تمایزقائل شوید تا در صورتی که وقت اضافه آوردید بروید سراغ سوالاتی که وقتگیر بودند.

حتما در این باره علامت‌هایی رو مشخص کنید که این سوالات قابل شناسایی شوند بهتر است برای سوالاتی که بلد نیستید از علامت ضربدر و برای سوالاتی که نیاز به زمان بیشتری دارد علامت مثبت را بکار ببرید که در انتهای آزمون به این سوالات رجوع کنید.

بهتر است در ابتدا به سوالات درسی پاسخ دهید که به آن درس تسلط بیشتری دارید چون باعث می‌شود که اعتماد به نفستان بالا برود و با انرژی بیشتری به پاسخگویی درس‌های دیگر بپردازید و حتی می‌توانید در دروسی که نقطه قوت شما هستند وقت کمتری بگذارید.

 

با پاسخ ندادن به چند تست روحیه خود را از دست ندهید

گاهی اوقات بعضی از داوطلبان با پاسخ ندادن به چند تست روحیه خود را از دست می‌دهند غافل از اینکه اگر سوالات سخت باشد برای همۀ داوطلبان سخت است.

 

با محیا کردن شرایط ، مدیریت زمان را بهبود دهید

داوطلبان از ابتدا در منزل سعی کنند مسائل محاسباتی را در برگه‌های کوچک حل کنند چرا که در آزمون فضای بسیار کمی برای پاسخ گویی به سوالات وجود دارد و داوطلبان باید آمادگی کامل برای پاسخ‌گویی در همین فضاهای کوچک را داشته باشند.

بهتر است همیشه داوطلبان همراه خود ساعت مچی داشته باشند چرا که ممکن است در حوزه برگزاری آزمون شما ساعت دیواری وجود نداشته باشد و همین موضوع زمینه استرس و هدر رفتن وقت را برای شما به همراه داشته باشد.

روش ضربدر و منفی

سوال‌های آزمون را می توان به 3 قسمت تقسیم کرد :

جواب سوال یا راه حلش را می دانید و برایتان آسان است

جواب سوال را می‌دانید ولی سوال زمان بر است.

جواب سوال رو نمی‌دانید.

نحوه پاسخ دادن به این سوالات در آزمون :

در حالت اول: جواب صحیح را انتخاب کرده و فورا از آن رد می‌شوید.

در حالت دوم: کنار سوال یک علامت ضربدر بگذارید.

در حالت سوم: کنار سوال یک علامت منفی بگذارید .

بدین صورت شما میتوانید وقتتان را به طور متناسب تقسیم کنید و وقتتان را برای مدت طولانی روی یک سوال هدر ندهید.

(پس وقتی سر جلسه آزمون به سوال سختی رسیدید زود از آن رد شوید چون کامپیوتر به خاطر حل یه سوال سخت به جای 3تا سوال ساده به ما امتیاز بیشتر که نمی‌ده)

موفق باشید

در این ویدئو، به این نکته‌ها اشاره شده است:
 1. چرا در آزمون تیزهوشان مدیریت زمان اهمیت دارد؟
 2. خستگی ذهن چه زمانی برای داوطلبان آزمون تیزهوشان رخ می‌دهد و راهکار جلوگیری از آن چیست؟
 3. برای مدیریت زمان در آزمون تیزهوشان چه کنیم؟
 1. چرا در آزمون تیزهوشان مدیریت زمان اهمیت دارد؟  زیرا شما باید در 80 یا 120 دقیقه به 100 سوال آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پاسخ دهید و ممکن است به دلیل کمبود وقت، سوالاتی را که بلد هستید نتوانید پاسخ دهید بنابراین در اینجا دانستن اصول مدیریت زمان بسیار کمک کننده است.
 2. خستگی ذهن چه زمانی برای داوطلبان آزمون تیزهوشان رخ می‌دهد و راهکار جلوگیری از آن چیست؟  به داوطلبان توصیه می‌شود حداقل سه درس را باهم تست بزنند تا علاوه بر کنترل زمان تمرین انتقال ذهنی از یک درس به درس دیگر فراهم آید تا با عادت کردن ذهنشان از خستگی آن در جلسات آزمون جلوگیری شود.
 3. برای مدیریت زمان در آزمون تیزهوشان چه کنیم؟  پیشنهاد می‌شود سوالات را به سه دسته سخت، متوسط و آسان علامت‌گذاری کنید و در ابتدا به سوالات آسان پاسخ بدهید. دقت کنید که سوالات سخت را از سوالات زمان بر تفکیک کنید.

منبع: مکتبستاننظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1172 را در این کادر وارد کنید:

   آقای معین
خوب بود ایشالا قبول شم و به درد بخوره


   خانم رائیکا رجائی
خیلی خیلی خوب بود و بهم کمک کرد. ممنون


   آقای طاهابیات
ممنون
من هم امیدوارم که امسال بدردم بخوره


   آقای پیروز
بدک نبود


   آقای نیکان بخارائی
ممنون
امیدوارم بدردم توی آزمون ورودی تیزهوشان ششم امسال بخوره


   خانم یسنا گلسار
عالییییی


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما4 class=
رایان کلاس class=
مدرسه مهرماندگار class=
مدرسه سما (مجتمع) class=

مدیریت زمان سر جلسه آزمون

در این مطلب نکاتی را مطرح می کنیم تا به کمک آنها به راحتی زمان خودتان را مدیریت کنید.