سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مراحل رشد دانه لوبیا - درس علوم کد مطلب : 13307 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مراحل رشد دانه لوبیا - درس علوم

یکی از درس‌های عملی از کتاب کار علوم که دانش‌آموزان ابتدایی بایستی با آن آشنایی پیدا کنند شیوه کاشت گیاهان، مراحل رشد و نیازهای غذایی گیاه برای رشد و نمو است.

. . . . . . . . . . . . .

 

 

دانه قسمت بسیار کوچک و مهم گیاه است .

گیاه جدید از دانه به وجود می‌آید.

دانه پوشش سفت و محکمی دارد که از آن محافظت می‌کند.

هر گیاه دانه مخصوص به خود را تولید می‌کند.

دانه‌ها به روش‌های مختلف از گیاهان جدا می‌شوند تا برای رشد کردن نقطه‌ای راپیدا کنند .

یک گیاه تازه از مواد غذایی درون دانه تغذیه می‌کند. سپس هنگامی که برگ‌ها رشد کردند و مواد غذایی گیاه را تامین نمودند، دانه خشک و پژمرده می‌شود.

شکل و اندازه دانه‌ها

شکل و اندازه دانه‌ها یکسان نیستند ، هر گیاهی دانه خاص خود را تولید می‌کند. بعضی از دانه‌ها کروی هستند و بعضی به شکل تخم مرغ، گروهی دیگر از آنها سه گوشند. بعضی دیگر باریک و درازند و برخی به شکل و اندازه یک عدس هستند. حتی رنگ دانه‌ها نیز تفاوت زیادی با هم دارند . کافی است به حبوباتی که در خانه دارید توجه کنید می‌بینید که رنگ دانه‌ها ممکن است ساده یکدست، خالدار، راه راه یا سیاه و سفید باشد، همینطور اندازه و وزن دانه‌ها نیز متفاوت است .

موارد استفاده از دانه‌ها

دانه‌ها استفاده زیادی برای ما دارند. آن‌ها بخشی از غذای ما و جانوران را تشکیل می‌دهند و علاوه بر آن مصارف صنعتی فراوان نیز دارند .

قسمت‌های اصلی دانه

هر دانه‌ای را با هر اندازه و شکل و رنگی که داشته باشد، وقتی برش داده و خوب نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که معمولا ازسه قسمت اصلی تشکیل شده است :

اول : پوسته خارجی است که وظیفه‌اش حفاظت از دانه است و معمولا سخت و محکم می‌باشد .

دوم : قسمت ذخیره‌ای که خود دانه است، یعنی همان قسمتی که مورد استفاده غذایی ما قرار می‌گیرد، آنچه به عنوان فندق، پسته و نخودچی می‌خوریم، همان قسمت ذخیره‌ای دانه است .

سوم : گیاهک است که به آن جنین گیاه هم گفته می‌شود یعنی قسمت بارور دانه است و همین قسمت است که پس از کاشتن گیاه رشد می‌کند و گیاه جدیدی را به وجود می‌آورد . این قسمت کوچک است و چون داخل پوسته است دیده نمی‌شود .

مراحل رشد دانه و شرایط لازم برای آن

ابتدا دانه را در آب خیس می‌کنیم تا پوسته آن مقداری آب را جذب کرده و نرم شود. پس از یک روز، آبی که به گیاه می‌دهیم از راه پوست جذب قسمت ذخیره‌ای دانه می‌شود و قسمت سخت دانه را نرم می‌کند. گیاهک دانه در این صورت فعال شده و به سرعت شروع به رشد می‌کند. ریشه در آغاز زندگی گیاه، سریعتر از ساقه و برگ رشد می‌کند، چون گیاه نیاز به محکم شدن در خاک دارد بنابراین مقدار بیشتری هم آب جذب می‌کند، که کم‌کم باعث رشد ساقه و گیاه نیز می‌شود .

اما آب تنها چیزی نیست که دانه برای رشد خود لازم دارد بلکه برای اینکه گیاه حاصل از دانه بتواند به زندگی خود ادامه دهد و بیشتر رشد کند احتیاج به نور کافی و مناسب خورشید و خاک خوب دارد .نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1188 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش