سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی المپیاد بین‌المللی هندسه، زمان و روند ثبت‌نام آن کد مطلب : 13831 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی المپیاد بین‌المللی هندسه، زمان و روند ثبت‌نام آن

زمان ثبت‌نام المپیاد بین‌المللی هندسه معمولا اردیبهشت و زمان برگزاری المپیاد هندسه، شهریور است، برای اطلاعات از مزایای شرکت در آن کلیک کنید.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از المپیادهای بین‌المللی، المپیاد هندسه است که کشورمان ایران، مبدع این المپیاد بوده و اولین بار با شرکت 300 دانش‌آموز در دو شهر تهران و اصفهان برگزار شد. در حال حاضر این المپیاد در 4 سطح برگزار می‌شود و دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم و همچنین افرادی که به هندسه علاقه‌مند هستند، در سراسر جهان می‌توانند در این المپیاد شرکت کنند.

این رقابت برای دانش‌آموزان پایه 5 و 6 یک آزمون 80 دقیقه‌ای و برای دانش‌آموزان پایه 7 به بعد، یک آزمون 100 دقیقه‌ای است و داوطلبان باید به 20 سوال تستی پاسخ دهند. افرادی که امتیاز بالاتری کسب کنند به عنوان برگزیده انتخاب می‌شوند و به نفرات برگزیده این آزمون، جوایز شرکت در المپیاد بین‌المللی هندسه IGO اعطا می‌شود.

برای اینکه بیشتر با المپیاد هندسه و شرایط برگزاری آن آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که ادامه این مطلب را بخوانید.

 

المپیاد هندسه IGC یک آزمون در سطح بین‌المللی است که هدف آن کشف استعدادهای دانش‌آموزان و پرورش استعدادهای آنها در ارائه روش‌های نوآورانه برای حل مسائل هندسی است.

 

المپیاد هندسه چیست؛ منابع و سوالات آن

المپیاد هندسه IGC یک آزمون در سطح بین‌المللی است که هدف آن کشف استعدادهای دانش‌آموزان و پرورش استعدادهای آنها در ارائه روش‌های نوآورانه برای حل مسائل هندسی است. با مشاهده نمونه سوالات المپیاد متوجه خواهید شد که این المپیاد در راستای تربیت متخصصینی در حوزه‌های مختلف مهندسی و پزشکی است.

همان‌طور که می‌دانید، هندسه یکی از دروس بسیار مهم بوده که در تمدن ایرانی- اسلامی نیز نقش بسزایی داشته است و یکی از شاخه‌های ریاضیات است. این درس که قدمتی باستانی دارد، در میان ریاضی‌دانان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تمامی متخصصین در حوزه‌های مختلف مهندسی، پزشکی، هوش مصنوعی و... باید در درس هندسه از دانش و مهارت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند راه‌حل‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای را در حل مسائل ارائه دهند.

المپیاد هندسه IGC  نیز با همین هدف از سال 1394 برگزار شد و ایران مبدا این المپیاد بود که توانست به یک آزمون در سطح بین‌المللی تبدیل شود. منابع این المپیاد، کتاب‌های درسی دانش‌آموزان است که البته توصیه می‌شود که دانش‌آموزان از کتاب‌های کمک درسی و نمونه سوالات سال‌های قبل نیز استفاده کنند تا با آمادگی بیشتری در این المپیاد شرکت کنند.

 المپیاد هندسه

 

زمان و روند ثبت‌نام المپیاد بین‌المللی هندسه

المپیاد هندسه یک آزمون حضوری بوده و دانش‌آموزان داوطلب برای شرکت در این المپیاد می‌توانند از طریق مدارس و آموزشگاه خود و یا به صورت انفرادی در این المپیاد شرکت کنند.

زمان ثبت‌نام در المپیاد هندسه در سال 1402 در اردیبهشت‌ماه است که آخرین مهلت ثبت‌نام 12 اردیبهشت 1402 بوده و زمان برگزاری این آزمون در سال 1402، 29 اردیبهشت اعلام شده است.

داوطلبان شرکت در این المپیاد می‌توانند از طریق سایت موسسه نوآور اردوش برای ثبت‌نام اقدام کنند. البته المپیاد هندسه بین‌المللی معمولا در شهریورماه برگزار می‌شود.

سوالات این المپیاد شامل 20 سوال تستی بوده که دانش‌آموزان پایه 5 و 6 در صورت شرکت در این آزمون 80 دقیقه زمان خواهند داشت تا به سوالات پاسخ دهند؛ اما دانش‌آموزان پایه هفتم به بعد برای پاسخ‌دهی به سوالات 100 دقیقه زمان خواهند داشت.

برای هر پاسخ اشتباه، نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد و طبق روال سایر مسابقات بین‌المللی، برگزیدگان این المپیاد، جوایزی را دریافت می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: معرفی انواع المپیاد دانش‌آموزی و شرایط شرکت در آن

 

جوایز و مزایای شرکت در المپیاد هندسه

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، دانش‌آموزانی که بتوانند در المپیاد هندسه نمرات بالایی کسب کنند، به‌عنوان برگزیده انتخاب شده و به آنها جوایزی اعطا خواهد شد. جوایز این دوره از المپیاد هندسه به صورت زیر خواهد بود.

  1.  دانش‌آموزانی که بتوانند نمره کامل کسب کنند، از طرف کمیته برگزاری این مسابقات 10 میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهند کرد؛ همچنین به این دانش‌آموزان لوح، مدال و کاپ با نام شخصی‌شان ارائه خواهد شد.
  2.  همچنین نفرات برگزیده علاوه بر دریافت این جوایز، جوایز شرکت در المپیاد بین‌المللی هندسه IGO را دریافت خواهند کرد. این مسابقه بین‌المللی در اواخر شهریورماه برگزار خواهد شد و برگزیدگان این المپیاد بین‌المللی جوایز نفیس‌تری دریافت کرده و از مزایای بیشتری بهره‌مند خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید: شرایط شرکت در المپیاد ریاضی برای دانش‌آموزان فعال

 

جمع‌بندی

یکی از دروس مهم که در رشته‌های مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، درس هندسه است که در معماری و هنر ایرانی اسلامی نیز بسیار نقش پررنگی دارد. به همین دلیل برای بالا بردن توانایی متخصصین در درس هندسه، المپیاد هندسه در سطح کشوری و بین‌المللی برگزار می‌شود.

این المپیاد که برای اولین بار در ایران برگزار شد، برای رقابت دانش‌آموزان و علاقه‌مندان به درس هندسه بوده و افرادی که بتوانند در این المپیاد از سد رقبا بگذرند، جوایز ارزنده‌ای دریافت خواهند کرد.

زمان شرکت در این المپیاد ارزیبهشت 1402 است و داوطلبان برگزیده مجوز شرکت در المپیاد بین‌المللی هندسه را کسب خواهند کرد. در صورتی که تجربه شرکت در این المپیاد یا المپیادهای دیگر را دارید، در زیر همین پست برای ما از تجربیات خود بنویسید.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1693 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجتمع کوشش
مجتمع نشانه رستا
دبیرستان پسرانه حضرت سیدالشهدا(ع)
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم