سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چطور برای امتحانات آماده شویم؟ کد مطلب : 9035 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چطور برای امتحانات آماده شویم؟

در این مقاله با تکنیک های کاربردی آمادگی برای امتحان آشنا می شوید.خواندن این مقاله به همه دانش آموزان و والدین توصیه می شود.

. . . . . . . . . . . . .

چگونه به سرعت برای امتحان آماده شویم؟

فصل امتحانات نزدیک است، دانش‌آموزان چاره‌ای ندارند جز این که این مرحلۀ پر استرس را با موفقیت پشت سر بگذارند، اگر دانش‌آموز متوسطه دوره دوم هستید آیا می‌دانید چطوراین مرحله را پشت سر بگذارید؟

بهتر است با ما همراه باشید و تکنیک‌های مفیدی را که در این مطلب ارائه می‌دهیم، به‌کار ببرید؟!

روش‌های مختلفی وجود دارد تا دانش‌آموزان بتوانند امتحانات را به خوبی پشت سر بگذارند، البته بستگی به این دارد که دانش‌آموز چقدر زمان دارد تا برای امتحان آماده شود، فرض می کنیم شما یک ماه زمان دارید تا درس بخوانید و برای امتحان آماده شوید، قبل از هر چیز یادتان باشد که افکار منفی و استرس را از خودتان دور کنید و فقط روی درس خواندن تمرکز کنید، به افکار منفی اجازه ندهید ذهنتان را اشغال کند، ترس و اضطراب مانند علف هرز است اگر مانع رشد و گسترش آن نشوید تمام ذهن شما را فرا می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد روی درس خواندن تمرکز کنید.

آمادگی جسمی و محیطی

در فصل امتحانات بسیار اهمیت دارد که خوب غذا بخورید و از سبزیجات و میوه‌های تازه استفاده کنید، در کنار غذای خوب و میوۀ تازه حتماً از دانه‌های مغزی مثل گردو و بادام استفاده کنید زیرا مغز شما نیاز به انرژی دارد و این انرژی از طریق خوراکی‌های مفید برای شما تامین می‌شود. در واقع زمان درس خواندن و امتحانات مغز شما بیشترین فعالیت را دارد تلاش کنید سوخت مورد نیاز را به مغزتان برسانید.

انتخاب یک مکان مناسب برای مطالعه اهمیت زیادی دارد، اگر اتاق مخصوص خودتان را دارید حتماً اتاق را مرتب کنید، نامنظمی و بهم ریختگی اتاق باعث می‌شود شما نتوانید به خوبی تمرکز کنید. دقت کنید نور مناسبی در اتاق مطالعه وجود داشته باشد و به دور از هر گونه سر و صدا باشد. در صورتی که منزل شما کوچک است یا سرو صدا شما را اذیت می‌کند به نزدیکترین کتابخانه محل زندگی خود بروید و از سالن مطالعۀ کتابخانه استفاده کنید، وقتی که می‌خواهید از زمان خود حداکثر استفاده را ببرید، پیش از هر چیز باید مکان آرامی داشته باشد تا بتوانید به دور از سر و صدا با تمرکز مطالعه کنید.

داشتن یک برنامۀ درست به شما کمک می‌کند، آمادگی لازم را برای امتحان پیدا کنید و امتحانات را به خوبی پشت سر بگذارید، بر اساس این که چند روز تا امتحان وقت دارید و مطالب درسی شما چقدر است، یک برنامه بریزید و شروع کنید به مطالعه حتماً کنار دستتان خودکار و کاغذ داشته باشید و مهم‌ترین نکته‌ها را یاداشت کنید. بهتر است در هنگام یادداشت کردن از خلاصه‌نویسی و نقشه‌کشی ذهنی و کد گذاری حجم اطلاعات را کم کنید تا یک روز مانده به امتحان با مرور سریع همه چیز را به سرعت به ذهن بسپارید.

مرور و تمرین

مطالبی را که خلاصه کردید، مرور کنید و به خاطر داشته باشید تکرار و مرور به شما کمک می‌کند، مطالب را فراموش نکنید و در هنگام امتحان همه‌ مطالب مهم را به راحتی به خاطر آورید. یادتان باشد که زمان خود را به فواصل کوتاه تقسیم کنید و هر از گاهی یک استراحت به مغزتان بدهید، بهترین زمانبندی برای درس خواندن 45 دقیقه است، یعنی هر 45 دقیقه یک استراحت به ذهنتان بدهید و بعد از 45 درس خواندن استراحت کنید و حدود 15 دقیقه استراحت کنید و در این فاصله نوشیدنی سالم مانند آبمیوه یا شیر بنوشید تا مواد مغزی به بدنتان برسد و از روی صندلی بلند شوید کمی حرکت کِششی انجام دهید تا خستگی عضلات شما از بین برود. پس از آن دوباره مطالب را مرور کنید آنقدر تمرین کنید تا مطالب در ذهن شما جا بیفتد.

استراحت و خواب

 زمان خود را طوری تنظیم کنید که مجبور نشوید شب امتحان بیدار بمانید چون بیدار ماندن کمک چندانی به شما نمی‌کند و تاثیر منفی روی امتحان شما خواهد داشت پس خواب کافی داشته باشید، مطمئن باشید که خواب کافی به شما کمک می‌کند، هنگام امتحان تمرکز بالاتری داشته باشید و خیلی راحت‌تر مطالب را به یاد بیاورید.

سوالات امتحانی

یک نکته‌ی بسیار مهم در خصوص آمادگی برای امتحان این است که حتما از سوالات امتحانی سال‌های گذشته غافل نشوید و مطمئن باشید که حل کردن سوالات سال‌های قبل به شما کمک می‌کند با آمادگی بیشتری سر امتحان حاضر شوید، سوالات سالهای قبل از یک طرف به شما کمک می‌کند خودتان را محک بزنید و از طرف دیگر سبب می‌شود با سوالات آشنا شوید. بارها دیده شده که سوالات امتحانی سال‌های گذشته در امتحان سال بعد تکرار شده است، پس این فرصت را از دست ندهید و از سوالات سال‌های گذشته استفاده کنید. این مساله آنقدر اهمیت دارد که ما در این سایت نمونه سوالات متوسطه دوره دوم را در این سایت قرار دادیم شما می توانید از این سوالات استفاده کنید و با آمادگی بهتر فصل امتحانات را پشت سر بگذارید.

 

 دریافت نمونه سوال


نویسنده مطلب : بهناز رهبر


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1145 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

چطور برای امتحانات آماده شویم؟

در این مقاله با تکنیک های کاربردی آمادگی برای امتحان آشنا می شوید.خواندن این مقاله به همه دانش آموزان و والدین توصیه می شود.