سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه اوقات فراغت خود را در تعطیلات به شکل مطلوب سپری کنیم؟ کد مطلب : 9016 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه اوقات فراغت خود را در تعطیلات به شکل مطلوب سپری کنیم؟

اوقات فراغت زمانی است که ما می توانیم خستگی را از ذهن و روان دور کنیم و خود را برای ادامه برنامه درسی آماده سازیم. از این رو چگونه گذراندن این اوقات اهمیت فراوانی دارد.

. . . . . . . . . . . . .

مطالعه فشرده و آموزش در فضای مجازی، خستگی روحی را برای ما به دنبال داشته است. اوقات فراغت زمان مناسبی برای تعدیل روحیه ما می‌باشد. از این رو ضرورت دارد که ما در کنار برنامه مطالعاتی خود، یک برنامه نیز برای اوقات فراغت خود درنظر بگیریم تا با آرامش و نشاط بیشتر بتوانیم برنامه‌درسی خود را دنبال کنیم. در این برنامه بهتر است که از فضای مجازی به دور باشیم و در فضای حقیقی به برنامه‌های خود برسیم. ما می‌توانیم برنامه‌های سودمندی داشته باشیم. در ادامه به برخی موارد اشاره می‌شود.

 

چگونه اوقات فراغت خود را در تعطیلات به شکل مطلوب سپری کنیم؟

 

- ورزش کردن

یکی از اصول مهمی که می‌تواند در دوران کرونا و به ویژه تعطیلات، سلامت جسم و روان ما را تامین کند، ورزش کردن است. بهتر است که ما در ابتدای روز قبل از شروع فعالیت‌های کاری و درسی خود، زمان کوتاهی را به ورزش کردن اختصاص دهیم. این کار باعث می‌شود که با نشاط روز خود را سپری کنیم و از اضافه وزن دور بمانیم.

- مطالعه کتاب‌های مورد علاقه

یکی از سرگرمی‌های مطلوب ما در تعطیلات نوروزی، خواندن کتاب‌های غیر درسی‌ای است که به آنها علاقه بسیاری داریم. از این کار می توانیم به عنوان زنگ تفریحی بین مطالعه کتاب‌های درسی استفاده کنیم. در این رابطه می توانیم با خودمان قراری بگذاریم، به عنوان مثال اگر فصل دوم ریاضی را امروز با کیفیت مطالعه کردیم، می‌توانیم 30 صفحه از کتاب علمی یا داستانی مورد علاقه خود را بخوانیم.

- نواختن یا شنیدن موسیقی

موسیقی، عامل بسیار مهمی در ایجاد هیجان‌های مطلوب در مغز است. زمانی که فرد در طی ساعات روز لحظاتی را هم به نواختن یا گوش سپردن به موسیقی سپری کند، هوش موسیقیایی‌اش سرشار می‌شود و بنا به نظر روان‌شناسان هوش‌های چندگانه، فردی که هوش موسیقیایی فعالی داشته باشد، در حل مسائل علمی به شکل موفق‌تر عمل می کند. ناگفته نماند که ما باید در ایام مطالعه به موسیقی‌های ملایم گوش دهیم. موسیقی‌هایی با ریتم تند و یا غم آلود، آثار سوء بسیاری بر روی روان دارد.

- حل معماهای علمی

یکی از عوامل مهمی که به رشد شناختی و روانی ما کمک می‌کند، حل معماهای پیچیده و چالش برانگیز است. این دسته معماها به تحلیل ذهن ما کمک می‌کند و بر دقت ما می‌افزاید.

- بازی‌های مهیج

در شرایط سخت کرونایی، بسیاری از ما امکان دید و بازدید و مسافرت نداریم. ماندن در خانه و دنبال کردن برنامه یکنواخت، بعد از سپری کردن چند روز، خستگی ذهنی را برای ما به دنبال دارد. برای دوری از چنین وضعیتی ما می‌توانیم از بازی‌های مهیج استفاده کنیم ، اما لازم است که در رابطه با استفاده از بازی، مدیریت زمان داشته باشیم.

- مشاهده فیلم‌ها و سریال‌های موردعلاقه

تماشای فیلم می‌تواند لحظات خوشی را برای ما در کنار خانواده ایجاد کند . ما می‌توانیم زمان کوتاهی را در طول روز به تماشای فیلم اختصاص دهیم و روحیه خود را تعدیل کنیم.

- تفکر در مورد آرزوها و برنامه آینده خود

در ایام تعطیلات خوب است که فرصت را مغتنم بشماریم و در مورد آینده شغلی و تحصیلی خود فکر کنیم. فکر کردن در این رابطه از یک سو به زندگی و برنامه‌ریزی ما جهت می دهد و از سوی دیگر انگیزه تلاش ما را برای رسیدن به آینده موفق دو چندان می کند.


نویسنده مطلب : اعظم پیکانینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1153 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

چگونه اوقات فراغت خود را در تعطیلات به شکل مطلوب سپری کنیم؟

اوقات فراغت زمانی است که ما می توانیم خستگی را از ذهن و روان دور کنیم و خود را برای ادامه برنامه درسی آماده سازیم. از این رو چگونه گذراندن این اوقات اهمیت فراوانی دارد.