سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

6 گام برای یادگیری شیوه تست زنی کد مطلب : 2829 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

6 گام برای یادگیری شیوه تست زنی

یکی از مهم ترین تفاوت های سال کنکور با دبیرستان، نیازفراوان به تست و افزایش تسلط است. به دلیل مهم بودن تست زنی در این مطلب چند راهکار ارائه کردیم. مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

شیوه تست زنی 1)

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین تفاوت های سال کنکور با دبیرستان، نیازفراوان به تست و افزایش تسلط است.به همین دیلیل این مبحث،مبحث بسیار مهمی می باشدو باید آن را جدی بگیرید.

به طور کلی 3 جور تست داریم:

1)آموزشی   2)ارزیابی   3)جمع بندی

ابتدا به توضیع تست های آموزشی می پردازیم:

1)تست آموزشی:

الف)درس های عمومی:

در درس های عمومی حدود دو روز بعد از مطالعه تست بزنید.البته تفاوت هایی بین درس هاس عمومی مثل عربی و دینی نیز وجود دارد؛ مثلا عربی باید در همه ی تست ها هر 4 گزینه و پاسخ تشریحی کاملا بررسی شود و نمی توان در ابتدا زمان دار زد(توضیحات بیش تر در شیوه ی مطالعه ی عربی)،اما در دینی،مطالعه اهمیت نسبتا بیش تری دارد و باید تعداد بیشتری خواند.

شیوه تست زنی 2

ب) ذرس های اختصاصی:

1-همراه با مطالعه،مثل را حل کنید:برای بهتر یاد گرفتن،ضروری است که حین مطالعه،مثال های لابه لای جزوه و کتاب را حتما حل کنید.

2-زدن تست هم راه مطالعه:با شروع مطالعه ی هر مبحث جدید،تعدادی از مجموعه تست های آن فصل را از کتاب آموزشی بزنید؛مثلا اگر آن فصل 200تا تست دارد،20 تای آن را در مرحله ی اول زده و بقیه ی تست ها را در دوره های بعدی تقسیم کنید.

تذکر:در تست های آموزشی،وقتو درصد نگیرید.آن قدر کلنجار بروید تا قادر به حل شوید حتی اگر یک ربع وقت بگیرید.

نکته مهم

3- نباید کل تست های یک مبحث را در یک روز بزنید و بعد بگویید:<از 300تا تست امروز فقط 10 تا غلط داشتم> و احساس کنید مبحث را کامل بلدید.باید تست های مبحث تدریس شده را چند روز تکمیل کنید؛مثلا روز اول فقط تعدادی از تست های سراسری را بزنید و....

شیوه تست زنی 3

4-تست هایی  که بلد نبودید و از پاسخ نامه نگاه کردید را دوباره حل کنید. این طور نباشد که فکر کنید فقط با خواندن پاسخ،آن را یاد گرفته اید.حتما پشت تست را علامت گذاری کنید و علاوه بر آن همان لحظه دوباره خودتان حل می کنید،بعدا نیز به سراغش بیایید.

5- پاسخ تشریحی تست ها:حتما پاسخ تمامی سوالات(چه آن ها که بلد هستیدوچه نیستند)را از روی پاسخ نامهبررسی کنید.چون هدف ما از زدن تست های آموزشی،تکمیل فرایند یادگیری است.باید همه ی پاسخ ها بررسی شوند و نکته ی تست های مهم در جایی (می تواند به خلاصه ی درستان اضافه شود)نوشته شوند که درباره آن ها را بخوانید.

6-بعد از مدتی که یکی یکی تست زدید و بررسی کردید و مبحث را به طور نسبی یاد گرفتید می توانید گروهی (مثلا 20تا20تا)تست بزنید و بررسی کنید و حتی در صد بگیرید (البته هرگز زمان نگیرید). هدفتان رسیدن به پاسخ درست ودقیق در پاسخ گویی باشد.

 

شیوه ی تست زنی 4

تذکر:حتما تمرین ها و تست های انجام شده را در کلاس با معلم یا هم کلاسی ها یا افراد توانمند رفع اشکال کنید.

7-حتما پشت تست ها را علامت گذاری کنید تا دفعه های بعد بدانید کدام تست ها را باید استفاده کنید.این کار مخصوصا هنگام مرور،خیلی به درد شما می خورد(ص:درست،غ:غلط،ن: نزده،!:نکته دار و.....)هر جور خودتان راحتید اسم بزارید.

2)تست ارزیابی:

پس از این یک مبحث را تا حد خوبی یاد گرفتید و به مقدار کافی تست آموزشی زدید(مثلا حدود دو سوم تست های هر مبحث)،نوبت به تست های ارزیابی می رسد.این تست ها باید حدود 2هفته بعد از یادگیری و تست آموزشی شروع شود.

1-در ابتدا تست های نکته دار و غلط را به صورت آزمون از خودتان برگزار کنید(همان هایی که در تست های آموزشی علامت زدید).

نکته: در این مرحله،هم زمان و هم در صد بگیریدو اگر اصلا درصدتان مناسب نبود بازگردید و بار دیگر مطالعه کرده و تست آموزشی بزنید تا نقاط ضعفتان برطرف شود.

شیوه ی تست زنی 5

2-اگر در صد مناسبی کسب کردید،از تست های باقی مانده (حدود یک سوم تست های هر مبحث که به عنوان آموزش استفاده نکردید) از خودتان آزمون بگیرید و اشکالات خود را برطرف کنید.

3-هدف از این مرحله یاد گرفتن تست زنی در زمان استاندارد کنکور می باشد که این مرحله می تواند در هفته های قبل از آزمون آزمایشی نیز انجام شود.

4-پس از زدن تست هایارزیابی به صورت آزمون (ترجیحا در پاسخ برگ وارد کنید)با دقت پاسخ های خودتان را بررسی کنید و نکته های مهم را در جایی که نکته های تست های آموزشی را می نوشتید (مثلا برگه ی خلاصه ی درس مورد نظر) یادداشت کنید.

تذکز: هرگز پاسخ سوالات را در کتاب آموزشی علامت نزنید تا بعدا بتوانید از آن استفاده کنید.

شیوه ی تست زنی 6

3- تست های جمع بندی:

بعد از یادگیری نسبتا کامل (مطالعه و تست آموزشی)و افزایش سرعت و تسلط (تست ارزیابی)در مباحث یک فصل و یا حتی یک درس و کتاب خاص،نوبت به این مرحله می رسد(معمولا این مرحله در پایان تابستان،پایان ترم اول،عید نوروز و... می باشد).

1-ابتدا تست های نکته دار و مهم دوباره زده و در صدگیری داشته باشند.

2-می توانید اگر کتاب قبلی تمام شده یا احساس می کنید تست جدید نیاز دارید، کتاب استاندارد جدیدی تهیه کنید و از تست های جدید همان کتابی که دارید از خودتان آزمون بگیرید.به طوری که کل مباحث فصل را پوشش دهد و جمع بندی شده باشد.

3- سعی کنید پاسخ تست ها مخصوصا تست های نکته دار یا آن هایی که نزدید یا غلط زدید کامل بررسی شود.

4- نکته: بعد از پایان این مرحله،بار دیگر مطالب یک فصل برای تان مرور شده و به تسلط رسیده اید. بهتر است این مرحله پس از گذشت مدت نسبتا زیادی ازمطالعه و یادگیری انجام شود تا خیلی بهتر خود را بسنجید. البته در این فاصله به نحوه های دیگر مثلا تست ارزیابی و مطالعه ی خلاصه  ها، مباحث را مرور کنید تا از یادتان نرودhttp://tizland.ir/files/articles/attach/2829/6-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87-%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-3182.jpg

کلمات کلیدی:راهکار عملی برای افزایش سرعت تست زنی|تست زنی در آزمون تیزهوشان|تست زنی در کنکور|

شیوه تست زنی|تست|تستزنی|افزایش سرعت تست زنی|چگونه تست بزنم|روش تست زنی|تست زنی|

تست زنی دروس عمومی|

 

 

 


منبع: انتشارات فار
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1997 را در این کادر وارد کنید:

   آقای صالح بلبل وند
کاملا با این روش موافق ام و بسیار کاربردی است


   خانم خانم فاطمه سالارزهی خاشعی
باسلام وعرض خسته نباشید خدمت دوستان عزیز مطلبی بسیار جالب و خوب بود


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه نیکو  class=
مدرسه درخشان  class=
مدرسه سلام همت  class=
در چه شرایطی از معلم خصوصی استفاده کنیم؟  class=
خرید اینترنتی از کتابم کو  class=

6 گام برای یادگیری شیوه تست زنی

یکی از مهم ترین تفاوت های سال کنکور با دبیرستان، نیازفراوان به تست و افزایش تسلط است. به دلیل مهم بودن تست زنی در این مطلب چند راهکار ارائه کردیم. مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.