سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ویژگی های یک مدرسه خوب چیست؟ کد مطلب : 14498 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

ویژگی های یک مدرسه خوب چیست؟

مدرسه‌ خوب چه ویژگی‌هایی دارد و برای ثبت نام در مدرسه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

. . . . . . . . . . . . .

فرزندان ما باید برنامه‌های شخصی، مهارت‌های زندگی و مهارت‌های فردی را در مدرسه بیاموزد.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که یک مدرسه‌ خوب چه ویژگی‌هایی دارد و برای ثبت نام در مدرسه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از انتخاب مدرسه حتماً برنامه‌های آموزشی چند مدرسه را مطالعه و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. البته باید توجه داشته باشید که این برنامه‌ها باید متناسب با پایه‌ی تحصیلی دانش‌آموزان تعریف شده باشد.

 

مدرسه خوب دارای محیطی نشاط آور و زیبا است و ابعاد کلاس‌ها و نیمکت‌ها مناسب جثه بچه ها طراحی شده است. همچنین دارای فضای علمی و فرهنگی و هنری مناسب با مقطع تحصیلی دانش آموز است. چنین مدرسه‌‍‌ای مجهز به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مناسب بوده و کلاس‌ها دارای روشنایی کافی هستند.

  تصویری از ویژگی های یک مدرسه خوب

  رشد خلاقیت و تفکر

نقش مدارس بسیار گسترده‌تر از آموزش خواندن و نوشتن است. دانش‌آموزان در این فضا فکر کردن را یاد می‌گیرند. آ‌ن‌ها در می‌یابند چگونه با ایده‌های پیچیده‌شان، چیزهای باورنکردنی خلق کنند و درک خود را از جهان هستی توسعه بدهند، به عنوان مثال در مدرسه دانش آموزان باید ایده‌ها و استعدادهای خود را پرورش دهند.

 تصویری از رشد خلاقیت و تفکر

اجتماعی شدن

بخش مهمی از فرآیند اجتماعی شدن کودکان در فضای مدرسه اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین ارزش‌های اجتماعی از طریق مدرسه به افراد انتفال داده می‌شود. دانش‌آموزان دوستان خود را در این فضا پیدا می‌کنند و یاد می‌گیرند با سایرین ارتباط برقرار کنند، مشکلات خود را حل کنند و برای خود حد و مرز قائل شوند. دانش آموزان در این مرحله یاد می‌گیرند که با افراد در جامعه چه برخوردی داشته باشند.

 

استقلال پیدا کردن

مدرسه‌ای خوب است که دانش آموزانش را به مستقل بودن هدایت کرده و برنامه‌هایی برای آموزش استقلال داشته باشد.

 تصویری ازاستقلال پیدا کردن

 مدرسه هوشمند

فناوري اطلاعات و ارتباطات، تحولات گسترده‌اي را در تمامي عرصه‌های اجتماعي بشريت به دنبال داشته و تأثير آن بر جوامع بشري باعث شده که جهان امروز به سرعت در حال تبديل به يك جامعه اطلاعاتي باشد؛ جامعه‌اي كه در آن دانايي و ميزان دسترسي و استفاده مفيد از دانش، نقش محوري و تعيين‌كننده‌ای دارد. آموزش، ركن اصلي در توسعه پايدار هر كشور است و آموزش الكترونيكي، امروزه از جديدترين‏، مؤثرترين و مطمئن‌ترين روش‏ها در توسعه آموزش‌هاي فردي و سازماني است. در مدرسه هوشمند، كنترل و مديريت مبتني بر فناوري كامپيوتر و شبكه است و محتواي اكثر دروس آن الكترونيكي و سيستم ارزشيابي و نظارت آن هوشمند است. در مدرسه، دانش آموزان با صرف وقت بر روي موضوعات به شكل مستمر، منابع و قابليت‏هاي اجرايي خود را توسعه و تغيير مي‌دهند و اين نكته‌اي است كه به مسئولان مدرسه اجازه مي‌دهد تا با توجه به تغييرات به وجود آمده و افزايش سطح اطلاعات دانش آموزان، آنها را براي دریافت اطلاعات جديد آماده کنند. مدرسه هوشمند جهت ايجاد محيط ياددهي ـ يادگيري و بهبود نظام مديريتي مدرسه و تربيت دانش آموزان پژوهنده طراحي شده است.

 تصویری از مدارس هوشمند

ویژگی های مدرسه هوشمند

کنترل و مديريت مدارس هوشمند مبتني بر سيستم فناوري رايانه و شبكه انجام می‌شود.

  • سیستم ارزيابي و نظارت دانش آموزان در آن به صورت هوشمند طراحی شده است.
  • دارای تجهیزات هوشمند مانند تخته هوشمند، پروژکتور، زنگ هوشمند و نرم افزار مدرسه (سامانه مدرسه هوشمند) است.

 

روش تدریس مدارس

در اين مدرسه روش تدريس براساس دانش آموز محوري است. تأكيد بر مهارت فكر كردن و فراهم ساختن محيط ياددهي ـ يادگيري از راهبردها و خط مشي‏هاي مدرسه است. هفت اصل كليدي در این مدرسه عبارتند از:

1) دانش خلاق

2) استعداد يادگيري

3) توجه به فهم مطالب

4) آموختن با هدف تسلط و انتقال آن

5) ارزيابي آموخته‌ها به شكل متمركز

6) يافتن جواب تمامي پرسش‏ها

7) در نظر گرفتن مدرسه به عنوان يك سازمان آموزشي کامل

 

 

جمله پایانی

از آنجا که ثابت شده آموزش تحت فشار بخصوص در دبستان نتایج زیان‌باری از قبیل فراگیری سطحی و کاهش خلاقیت در آینده را به دنبال دارد و والدین یکی از ملاک های انتخاب مدرسه خود را اهمیت دادن مدرسه به نقش بازی در آموزش، در نظر گرفته اند، در برخی از مناطق تهران مدارسی یه صورت جدی به این موضوع پرداخته اند که به عنوان مثال در لیست دبستان‌های دخترانه منطقه 7 تهران به پیش دبستان و دبستان دخترانه نیکا بعنوان یکی از موفق ترین مدارس در بکارگیری عملی بازی در آموزش بر می‌خوریم، که حتی معاون وزیر هم از آموزش‌های این مدرسه که به صورت بازی و یادگیری است بازدید کرده‌اند و تمام موضوعات روز مدرسه را در سایت، اینستاگرام و تلگرام این مدرسه می‌توانید ببینید.

راه‌های ارتباطی:

http://www.Nikaschool.ir

@Nikaschool تلگرام:

@nikaschool_iran:  اینستاگرام

شماره تماس نیکا دوره اول: ۸۸۵۲۳۶۹۲

شماره تماس نیکا دوره دوم: 8874442نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1422 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

علامه حلی
دبیرستان دخترانه مدبران
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم