سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم کد مطلب : 13583 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم

در ادامه لیست کتاب‌های کمک‌درسی مطالعات اجتماعی نهم را آورده‌ایم تا دانش‌آموزان برای آمادگی بهتر به‌خصوص برای آزمونی مانند تیزهوشان، کتاب مناسب را انتخاب کنند.

. . . . . . . . . . . . .

مقولۀ امتحان دادن همیشه برای دانش‌آموزانی موضوعی چالش‌برانگیز و اضطراب‌زا بوده است. حالا اگر قرار باشد میانگین نمارت امتحانی دانش‌آموزان تعیین‌کننده مسیر تحصیلی آن‌ها باشد، این نگرانی و اضطراب بیشتر هم می‌شود. حتما می‌دانید که پایۀ نهم یکی از مهم‌ترین پایه‌ها در دوران تحصیلی شماست که نحوه عملکرد شما در آن نقشی برجسته در آیندۀ تحصیلی و شغلی‌تان برعهده دارد. شما می‌توانید با برنامه‌ریزی، مطالعه مستمر و با تکیه بر تلاش و پشتکار خود با موفقیت از این مرحله عبور کنید. اما قبل از آن لازم است شناختی کوتاه از دروس مهم این پایه داشته باشید تا با بینشی صحیح و آگاهانه اقدام به برنامه‌ریزی کنید. ما در این مقاله شرح کوتاهی از مهم‌ترین کتب این پایه یعنی مطالعات اجتماعی در اختیار شما قرار داده‌ایم. شما با مطالعه این مطلب ضمن آشنایی اجمالی با مباحث موجود در کتاب مطالعات اجتماعی نهم لیست بهترین کتاب‌های کمک آموزشی مطالعات اجتماعی نهم با بهترین کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم هم آشنا خواهید شد.

بهترین کتاب های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم شامل موارد زیر می‌شود:

 

کتاب مطالعات اجتماعی نهم سری سیر تا پیاز (گاج)

کتاب مطالعات اجتماعی نهم سری سیر تا پیاز (گاج)این کتاب از سه بخش اصلی با عنوان درسنامه، سوالات تستی و تشریحی تشکیل شده است. بیان ساده و شیوای این کتاب به همراه پرداختن به جزئیات موجود در هر بخش کتاب درسی دانش‌آموزان را برای شب امتحان آماده می‌کند. ویژگی کتاب مطالعات اجتماعی نهم سری سیر تا پیاز:

 • بخش آموزش: این بخش طبق سرفصل‌های کتاب درسی تقسیم‌بندی شده‌ است، آموزش کامل، دقیق و آسان مفاهیم، تعاریف و اصطلاحات، اولویت اصلی تألیف در این ساختار آموزشی است.
 •  بخش امتحان (پرسش‌های تشریحی): این بخش با هدف ارتقای معدل و تثبیت مفاهیم کتاب درسی طراحی شده و تمامی مطالب هر درس را دربرمی‌گیرد. طراحی پرسش‌ها، درس به درس و تفکیکی بوده و منطبق بر استاندارد‌های دقیق و بودجه‌بندی آموزشی مصوب آموزش و پرورش است.
 • بخش تست (پرسش‌های چهارگزینه‌ای): تسلط بر مفاهیم درسی و آگاهی از شگردها و فوت‌وفن تست‌زنی رمز موفقیت در آزمون‌های معتبر است. در این بخش دانش‌آموز با مشاهده و حل تست‌های گوناگون به مباحث کتاب درسی مسلط و برای آزمون‌های مختلف آماده می‌شود. طراحی تست‌ها به گونه‌ای است که به تنهایی یک کتاب جامع مختص آموزش و یادگیری تلقی شود؛ یعنی دانش‌آموزان می‌توانند با مطالعۀ تست‌ها تقریبا کل مباحث کتاب را مرور کنند. به‌منظور تثبیت و نهادینه‌سازی مطالب در ذهن دانش‌آموز، رعایت درجۀ سختی تست‌ها (از آسان به سخت) رعایت شده است.

 

کتاب مطالعات اجتماعی نهم سری توربوجت کلاغ سپید

کتاب مطالعات اجتماعی نهم سری توربوجت کلاغ سپیدویژگی کتاب مطالعات اجتماعی نهم سری توربوجت کلاغ سپید

 • دارای تعداد زیادی تست دوگزینه‌ای
 • آموزش دقیق، عمیق و جزء‌به‌جزء تمام مفاهیم
 • تکنیک مطالعه و یادگیری همراه با تکرار و مرور تست‌ها

 

 

 

 

کتاب مطالعات اجتماعی نهم ماجراهای من و درسام (خیلی سبز)

کتاب مطالعات اجتماعی نهم ماجراهای من و درسام (خیلی سبز)از بهترین و پرطرفدارترین کتاب های کمک درسی نهم برای درس مطالعات اجتماعی را باید کتاب ماجراهای من و درسام دانست. رویکرد آموزشی موجود در این کتاب هم دلیل محبوبیت آن است. این کتاب با ارائه درسنامه‌ای جامع، ذکر نکات مهم و کلیدی هر درس، طرح سوالات تستی و تشریحی با تنوع و تعداد بالا و ارائه مثال‌های متعدد با هدف درک بهتر درسنامه شرایط را برای یادگیری بهتر کتاب مطالعات اجتماعی فراهم کرده است. ویژگی کتاب مطالعات اجتماعی نهم ماجراهای من و درسام:

 • ارائه درسنامه های کامل و دقیق در ابتدای هر درس
 • انواع نمونه سوال‌های امتحانی در قالب‌های مختلف
 • دارای آزمون‌های نیم سال اول و دوم به منظور امادگی برای امتحانات پایان ترم
 •  در انتهای هر مبحث تست‌هایی طرح شده که با حل آن‌ها به توانایی بالایی در حل تست‌های قوی کنکور خواهید رسید
 •  به همراه پاسخ‌های کاملاً تشریحی

 

کتاب آبی مطالعات اجتماعی نهم قلم چی (کانون فرهنگی آموزش قلم چی)

کتاب آبی مطالعات اجتماعی نهم قلم چی (کانون فرهنگی آموزش قلم چی)ارائه درسنامه‌ای کوتاه و مختصر و طرح سوالاتی با اشکال مختلف تستی، تشریحی، جای خالی و صحیح و غلط از ویژگی‌های بارز این کتاب کار است که اسباب درک و فهم و یادگیری بیشتر دانش‌آموزان را فراهم می‌کند. ویژگی کتاب آبی مطالعات اجتماعی نهم:

 • مجموعه‌ای كامل از نكات و مطالب مهم هر درس است كه در ابتدای آن بيان شده است و تلاش شده تا در قالب نكات طبقه‌بندی‌شده و گاهی جدول و نمودار كل مطالب به دانش‌آموزان ارائه شود.
 • طراحی سوالات چهارگزینه‌ای برمبنای درخت دانش
 • دارای آزمون جامع
 • دارای پاسخ نامه تشریحی

 

مطالعات اجتماعی نهم کارپوچینو گاج

مطالعات اجتماعی نهم کارپوچینو گاجیکی دیگر از بهترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم کتاب کار مطالعات اجتماعی نهم کارپوچینو گاج است. دانش‌آموزان با تهیه این کتاب ضمن برخورداری از درسنامه‌ای جامع از پرسش‌ها، نمونه سوالات و تست‌های مختلف بهره‌مند می‌شوند. مجموع این امکانات در کنار هم آمادگی بیشتر دانش‌آموز برای شرکت در امتحانات نوبت اول و دوم را به ارمغان می‌آورد.

 

 

 

 

مطالعات اجتماعی نهم رشادت مبتکران

مطالعات اجتماعی نهم رشادت مبتکراناین کتاب را می‌توان کتابی کمک درسی برای دانش‌آموزانی با سطح بالاتر دانست. درسنامه‌ای جامع به همراه طرح سوالات مختلف در سطح بالا و پیشرفته از خصیصه‌های بارز این کتاب کمک‌درسی است. مطالعه این کتاب به همه دانش‌آموزانی که قصد ورود به مدارس برتر را دارند، پیشنهاد می‌شود.

 

 

 

 

مطالعات اجتماعی نهم

یکی دیگر از کتاب‌های مهم در پایه نهم درس مطالعات اجتماعی نهم است. محتوای این کتاب ترکیبی از مباحث جغرافیایی، تاریخی و مدنی است. این کتاب در مجموع شامل 12 فصل و 24 درس در قالب 160 صفحه است. هر فصل این کتاب با ارائه دو یا چند درس به بررسی چند موضوع کلیدی و مفاهیم متعلق به آن می‌پردازد. فصل 1 تا 4 کتاب مطالعات اجتماعی نهم به مباحث جغرافیایی، فصل 5 تا 8 به مباحث جغرافیایی و فصل 9 تا 12 به مباحث مدنی اختصاص دارد. این کتاب را با این محتوای مهم می‌توان یک حوزه ضروری در تعلیم و یادگیری دانش‌آموزان دانست. دانش‌آموزان با مطالعه فصول این کتاب با نحوۀ تعامل انسان با محیط‌های گوناگون و جنبه‌های مختلف این تعامل نظیر عوامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیای آن به طور کامل آشنا می‌شوند. خوب است بداند که محتوای این کتاب بستری مناسب برای تربیت فردی و اجتماعی نوجوانان است. به عبارتی مطالعه مباحث تاریخی و جغرافیایی و مدنی برای دانش‌آموزان بهترین دستاوردها را به ارمغان می‌آورد که مهم‌ترین آن‌ها مسئولیت‌پذیری، آگاهی، متعهد بودن به ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی و علاقه‌مندی به وطن و فرهنگ این مرز و بوم است.

 

 فصل اول و دوم کتاب مطالعات اجتماعی نهم 

در پایان هر فصل این کتاب بخشی با عنوان واژه‌ها وجود دارد که دانش‌آموزان با مراجعه به این قسمت می‌توانند در و فهم خود از بخش‌های سنگین کتاب را تقویت نمایند. در هر درس هم چندین فعالیت جهت ارتقای مهارت تفکر انتقادی و حل مسئله دانش‌آموزان وجود دارد که پاسخ‌دهی به آنها ضمن تثبیت مطالب کتاب در ذهن به شکل مطلوبی اهداف مولف کتاب از ارائه این محتوا را محقق می‌سازد. همان‌طور که گفته شد فصل اول تا چهارم این کتاب به مباحث جغرافیای تعلق دارد. در این بخش هر فصل شامل 2 درس اس که در مجموع 8 درس می‌شود. عنوان فصل اول کتاب سیاره ما زمین است که شامل دو درس با نام‌های زمین مهد زیبای انسان‌ها و حرکات زمین می‌شود. همان‌طور که از نام این فصل پیداست در این دو درس به موقعیت مکانی و مختصات جغرافیای زمین پرداخته می‌شود. سنگ کره، آب کره و هوا کره عنوانی است که برای فصل سوم این کتاب انتخاب شده است. این فصل هم شامل دو درس با نام‌های چهره زمین و آب فراوان، هوای پاک می‌شود. در فصل سوم به موضوع زیست کره‌ها و پراکندگی آن در جهان پرداخته می‌شود. عنوان این فصل زیست کره، تنوع شگفت‌انگیز است. این فصل شامل دو درس با نام‌های پراکندگی زیست‌بوم‌های جهان و زیست‌بوم‌ها در خطرند می‌شود. عنوان آخرین فصل در مبحث جغرافیا ساکنان سیاره زمین است که با دو درس با عنوان‌های جمعیت جهان و بی‌عدالتی و نابرابری در جهان خاتمه پیدا می‌کند.

 

بیشتر بدانید: معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی زبان انگلیسی نهم

 

 بخش دوم این کتاب به بررسی مباحث تاریخی می‌پردازد. فصل پنجم کتاب با عنوان عصر یکپارچگی و شکوفایی آغازکننده این بخش است. این شامل دو درس می‌شود. موضوع کلیدی در این فصل بررسی اوضاع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی در عصر صفوی است. فصل ششم این کتاب مباحث تاریخی را با معرفی ایران از عهد نادرشاه تا ناصرالدین شاه به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد. این فصل هم شامل دو درس با نام‌های تلاش برای حفظ استقلال و اتحاد سیاسی ایران و در جست‌وجوی پیشرفت و رهایی از سلطه خارجی می‌شود. فصل هفتم و هشتم کتاب مطالعات اجتماعی نهم هم به بررسی ایران در عصر مشروطه و سقوط حکومت شاهنشاهی و شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی پرداخته است. این دو فصل هم سایر فصول دیگر هر یک شامل دو درس می‌شود.

فصل نهم با عنوان فرهنگ و هویت آغازکننده مباحث مدنی موجود در این کتاب است. این فصل با کمک دو درس به بررسی و تحلیل دو واژه با نام‌های فرهنگ و هویت می‌پردازد. فصل دهم کتاب مطالعات اجتماعی نهم دانش‌آموزان را با مهمترین عنصر و کارکرد آن در مباحث مدنی یعنی خانواده آشنا می‌سازد. ارزش‌ها و کارکرد خانواده و آرامش در آن دو مبحث کلیدی در این فصل است که به تفصیل و بررسی آن پرداخته می‌شود. عنوان فصل یازدهم حکومت و مردم است. بررسی نهاد حکومت و آشنای با حقوق و تکالیف شهروندی از موضوعات مهم در این فصل است که به آن پرداخته می‌شود. در نهایت کتاب مطالعات اجتماعی نهم با فصل دوازدهم یعنی بهره‌وری به پایان می‌رسد. بررسی مفهوم بهره‌وری و عوامل موثر در آن هم از مباحث مهم تشکیل‌دهنده فصل آخر هستند.

 

فصل یازدهم و دوازدهم کتاب مطالعات اجتماعی نهم

 

روش مطالعه مطالعات اجتماعی

آشنایی با روش مطالعه هر درس ضمن اینکه زمان مطالعه را کاهش می‌دهد موجب یادگیری بیشتر دانش‌آموزان می‌شود. از طرفی مدت زمان نگهداری اطلاعات در حافظه را هم ارتقا می‌دهد و فرآیند به‌خاطر سپردن مطالب درسی را در مراحل بعدی سهولت می‌بخشد. با توجه به اهمیت این موضوع ما در این قسمت چند روش موثر جهت یادگیری مطالب و محتوای کتاب مطالعات اجتماعی نهم در اختیار شما قرار می‌دهیم که با استفاده از آن می‎‌توانید بازدهی و پیشرفت خود در یادگیری را ارتقا دهید.

 

بیشتر بدانید: معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی علوم نهم

 

خوب است بدانید که تفاوت بارز محتوای کتاب مطالعات اجتماعی نهم با سایر کتاب‌های درسی در شیوه فهم آن نهفته است. به عبارتی یادگیری مطالب درس ریاضی نیازمند تحلیل و مهارت حل مسئله در دانش‌آموزان است. این در حالی است که دانش‌آموزان برای یادگیری محتوای مطالعات اجتماعی نیازمند داشتن حافظه‌ای نسبتا قوی برای یادگیری مطالب هستند. بنابراین می‌توان با کمی تکرار و تمرین محتوای موجود در کتاب مطالعات را به حافظه سپرد. برای یادگیری این محتوا استفاده از روش‌هایی نظیر خلاصه‌برداری، یادداشت‌نویسی، خط کشیدن زیر خطوط مهم و کلیدنویسی می‌تواند بسیار کارساز و موثر باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر زمانی برای یادگیری محتوای مطالعات اختصاص دادید از قدرت نوشتن در یادگیری خود غافل نشوید. عدم استفاده از مهارت نوشتن در یادگیری تنها منجر به حفظ طوطی‌وار مطالب می‌شود. عمر این نوع یادگیری نه تنها کوتاه است؛ بلکه یادگیری به معنای واقعی کلمه هم اتفاق نمی‌افتد. استفاده از قلم و کاغذ در هنگام یادگیری و نوشتن نکات مهم و کلیدی هر بخش ضمن افزایش یادگیری دسترسی بعدی شما به نکات مهم کتاب را سهولت می‎‌بخشد. بنابراین وقتی قرار باشد به مرور دوباره کتاب بپردازید با داشتن یادداشت‌ها و خلاصه‌های خود این کار را در کمترین زمان ممکن انجام خواهید داد. در کنار استفاده از روش‌های مطالعه، انتخاب زمان و مکان صحیح هم در یادگیری بهتر مطالب درسی تاثیری شگرف دارد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که حافظه ما تنها می‌تواند به مدت 30 دقیقه روی یک محتوا تمرکز کند. بعد از آن عملا یادگیری اتفاق نمی‌افتد. بنابراین با قرار دادن زمانی‌هایی کوتاه به عنوان استراحت بازدهی مغز خود را در یادگیری مطالب افزایش داده‌اید.

 

اهمیت استفاده از کتاب‌های کمک درسی در درس مطالعات اجتماعی نهم

کتاب‌های کمک درسی بیشترین کمک را به دانش‌آموزانی می‌کند که یادگیری کمتری در کلاس درس دارند. این موضوع در مورد کتاب مطالعات اجتماعی نهم که مطالب آن تماما حفظی است اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم با استفاده از توضیحات متفاوت با بیان‌های مختلف و ارائه تمرین‌های هدف‌دار ضمن آشنا کردن دانش‌آموزان با روش‌های مختلف یادگیری اسباب درک و فهم بهتری مطالب را هم برای آنها فراهم می‌کند. شما دانش‌آموزان می‌توانید با تهیه کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم  مطالب و محتوای کتاب درسی را زیر نظر یک راهنما بیاموزید و با کمک آن ابهامات و سوالات ذهنی خود را برطرف سازید. خوب است بدانید که با کمک کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم آمادگی بیشتری هم برای شرکت در امتحانات نوبت اول و دوم این درس پیدا می‌کنید. بنابراین با مطالعه مستمر، برنامه‌ریزی صحیح و استفاده از این ابزار کمک آموزشی موفقیت و پیروزی‌تان در پایه نهم قطعی است.

 

بیشتر بدانید: معرفی بهترین کتاب‌های کمک درسی عربی نهم

  

جمع‌بندی

اضطراب و استرس امتحان موضوع تازه‌ای نیست. با این حال آشنایی با نحوه طرح سوالات و منابع امتحانی می‌تواند تا حد قابل توجهی استرس و اضطراب امتحانی را از دانش‌آموزان پایه نهم دور کند. کتاب‌های کمک درسی مطالعات اجتماعی نهم با داشتن بیانی شیوا و ساده و ارائه سوالات متعدد از قسمت‌های مختلف کتاب دانش‌آموزان را برای سخت‌ترین امتحانات نهایی نهم آماده می‌کند. بنابراین با مطالعه اصولی، تلاش مستمر و تکیه بر محتوای غنی این کتاب‌ها ضمن کاهش استرس و اضطراب می‌توان بهترین عملکرد تحصیلی را در کارنامه خود رقم زد.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1761 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نخبه پروران
پیش دبستان و دبستان نسیم بهار
بسته های آموزشی منتا
نوروز 1402
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
دبیرستان دخترانه جامی نوین