سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

با چه روش هایی می توانیم مطالب ساده را به شکل مفهومی یاد بگیریم؟ کد مطلب : 6903 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

با چه روش هایی می توانیم مطالب ساده را به شکل مفهومی یاد بگیریم؟

مطالب ساده به آسانی یادگرفته می شوند اما گاهی به سختی به خاطر می آیند یا اصلا نمی توانیم آن ها را به یاد بیاوریم. دلیل این امر ایجاد یادگیری سطحی است. ما با بهره گیری از روش هایی می توانیم این مطالب را به شکل مفهومی یادگرفته و یادآوری کنیم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

یادگیری مطالب ساده نیز همانند یادگیری مطالب پیچیده به زمان و تلاش نیاز دارد. گاهی ما تصور می کنیم که با روخوانی کم و یک مرور ساده می توانیم مطالب ساده را به خوبی یاد بگیریم، اما زمانی که در موقعیت پرسش و آزمون قرار گرفتیم، نمی توانیم به سوالات یک متن ساده پاسخ بدهیم. در آنجاست که به توانایی ذهنی خودمان شک می کنیم و از خود می پرسیم که چطور مطلب ساده و آسانی را به خاطر نیاوردم.

مطالب حفظی و ساده، از آنجایی که چندان به صورت مفهومی درک نمی شوند، به زودی یادگرفته می شوند و به زودی هم فراموش می شوند. از آن جایی که این مطالب گاهی پایه ی یادگیری مطالب پیچیده تر هستند، ما باید برای یادگیری آنها روش هایی را به کار ببندیم. دز این راستا پژوهشگران یادگیری و روان شناسان روش هایی را برای یادگیری مطالب ساده در نظر گرفته اند. در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

یکی از روش های متداول برای یادگیری مطالب ساده و پایه ای، تصویرسازی ذهنی است. از آن جایی که ذهن انسان به گونه ای خلق شده که گنجایش حافظه ی تصویری او از گنجایش حافظه ی کلامی بیشتر است. ما می توانیم اطلاعات کلامی که در مدرسه یا دانشگاه به ما آموزش داده می شود را از طریق تصویرسازی ذهنی یاد بگیریم. در این روش ما به جای این که مطلبی را چند بار بخوانیم، می توانیم آن را در ذهن خودمان مجسم کنیم یاحتی در صورت امکان طرح آن را هم بکشیم ودر جلسه ی امتحان با کمی فکر کردن آن را به یاد بیاوریم.

در کنار روش تصویرسازی می توان از روش مکانها نیز نام برد. روش مکانها قدیمی ترین روش برای یادگیری و به خاطر سپردن مطالب ساده است. در این روش فرد با به خاطر آوردن مکان، مطالبی را که در آنجا مطالعه کرده را به یاد می آورد و به گونه ای مکان برای او تداعی کننده است.

شاید برای شما پیش آمده باشد که در یک جمع دوستانه، شخصی اسم یک پارک را بیاورد و ممکن است شما با آوردن اسم این پارک به گذشته بروید و فورا خاطره ای که در آن پارک داشتید را بخاطر بیاورید وتمام جزئیات آن خاطره در ذهن شما زنده شود. در روش مکان ها نیز ما می توانیم از مکان استفاده ی مطلوب کنیم. مثلا اگر ما امتحان شیمی داشته باشیم و بخواهیم که فرمول یون ها را حفظ کنیم، می توانیم فرمول یون های کلرات و کلریت را در آشپزخانه، فرمول یون های کربنات و کرومات را در اتاق خودمان، فرمول یون های سولفیت و فسفات را در سالن پذیرایی حفظ کنیم و سپس روی برگه بنویسیم که فرمول یون های کلرات و کلریت = آشپزخانه، فرمول یون های کربنات و کرومات = اتاق خودمان، فرمول یون های سولفیت و فسفات = سالن پذیرایی و.... . زمانی که ما به این شکل فرمول ها را حفظ کردیم. در جلسه ی امتحان با دیدن یون های کلرات و کلریت سریع به یاد آشپزخانه می افتیم و با مقداری فکر کردن به آشپزخانه ،فرمول هایی که آنجا حفظ کرده ایم را به احتمال بسیار به یاد می آوریم. در کنار این روش، روش کلمه ی کلید نیز برای یادگیری مطالب ساده و پایه ای مطرح می شود. در ادامه به این روش پرداخته می شود.

روش کلمه ی کلید برای حفظ لغت ها از زبان های دیگر بسیار مفید است. در این روش ما یک کلمه از زبان دیگر را با یک کلمه از زبان خودمان تداعی می کنیم. به طور مثال ما می خواهیم کلمه ی (bill ) به معنای قبض ( آب، برق، گاز، تلفن و...) را حفظ کنیم، در این رابطه ما می توانیم به جای این که چند بار به شکل طوطی وار این کلمه را با معنایش تکرار کنیم، کمی فکر می کنیم و یک کلمه شبیه (bill ) را در زبان خودمان بیابیم. به عنوان مثال بیل کشاورزی، حال ما می خواهیم کلمه ی (bill ) را با بیل کشاورزی به گونه ای به یاد بیاوریم که معنی قبض در ذهن مان بیاید. در این رابطه ما می توانیم بگوییم که قبض آب در بیل کشاورزی یا در کنار آن قرار دارد و این را در ذهن خود مجسم کنیم.پس از این تجسم هر زمان کلمه ی (bill ) به چشم ما خورد، بلافاصله به یاد قبضی می افتیم که در بیل کشاورزی یا در کنار آن قرار دارد و می گوییم معنای این کلمه قبض می شود.

فهرست منابع:

-سیف، علی اکبر(1391). روان شناسی پرورشی نوین: روانشناسی یادگیری و آموزش.تهران: نشر دوران

- کدیور، پروین(1391). روان شناسی یادگیری. تهران: انتشارات سمت

 


نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1289 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

سلام سبز دوره دوم متوسطه  class=
دبستان سلام سبز  class=
مدرسه مروا  class=
مدرسه سلام سرو  class=

با چه روش هایی می توانیم مطالب ساده را به شکل مفهومی یاد بگیریم؟

مطالب ساده به آسانی یادگرفته می شوند اما گاهی به سختی به خاطر می آیند یا اصلا نمی توانیم آن ها را به یاد بیاوریم. دلیل این امر ایجاد یادگیری سطحی است. ما با بهره گیری از روش هایی می توانیم این مطالب را به شکل مفهومی یادگرفته و یادآوری کنیم.