سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

با چه روش هایی می توانیم مطالب پیچیده را یاد بگیریم؟ کد مطلب : 6872 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

با چه روش هایی می توانیم مطالب پیچیده را یاد بگیریم؟

یادگیری مطالب پیچیده به زمان و انرژی ذهنی بسیاری نیاز دارد و گاهی نیز پس از یادگیری به سرعت از یاد می رود. برای جلوگیری از اتلاف وقت و فشار ذهنی، می توانیم مطالب را با روش های موثر یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

برای اینکه یادگیری عمیق و سودمند شکل بگیرد. ما باید از میزان توانایی خود آگاهی داشته باشیم. ما می توانیم با ارزیابی عملکرد گذشته ی خود، تا حد زیادی نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم. علاوه بر این ما باید نوع مبحثی که می خواهیم مطالعه کنیم را نیز بشناسیم و بدانیم که آیا مطلب سبک است یا سنگین، در موردش آگاهی داریم یا کاملا جدید است. علاوه بر این ما می توانیم روش های مطالعه را بررسی کرده و آنها را روی مباحث مختلف امتحان کنیم و به این فهم برسیم که کدام روش برای ما بهتر است.

تجربه نشان داده که بخش زیادی از موفقیت ها و پیشرفت های تحصیلی مربوط به استفاده از روش های صحیح مطالعه می باشد. بر این اساس مطالعه و بررسی این روش ها، می تواند راهنمای خوبی برای ما باشد. هر نوع مبحثی روش خاصی را می طلبد. در ادامه به روش های مطالعه برای مطالب پیچیده پرداخته می شود.

روش بسط یا گسترش دادن روش مطالعه ی بسیار مفیدی برای مطالب پیچیده است. در این روش زمانی که ما یک مطلب جدیدی را می خوانیم می توانیم آن را به مطالب گذشته که از قبل در ذهن ما است، ربط بدهیم وحتی به آن مطلب جدید چیزهایی اضافه کنیم.مثال خلق کنیم، جزئیات را بیشتر کنیم. در این روش ما با استفاده از مطالبی که قبلا یاد گرفته ایم، مطالب جدید پیچیده را گسترش می دهیم و به گونه ای آسانش می کنیم. در طی این فرآیند، مطلب پیچیده به خوبی وارد ذهن ما می شود و روزهای قبل از امتحان با مروری مختصر آن را به یاد می آوریم.

یادداشت برداری روش دیگری است که به وسیله ی آن می توان نکات مهم و پیچیده یک مطلب را در هنگام خواندن ثبت کرد و بعد از اتمام کارها آن را مطالعه کرد. این راهبرد زمانی سودمند است که ما آنچه در مطالب کتاب یا جزوه ی متن آمده را به زبان خودمان یادداشت کنیم و نکات مهم را عینا از روی کتاب رونویسی نکنیم. گاه نکات مهم در هنگام یادداشت برداری، در ذهن ما نمی آید. در این حالت ما می توانیم نیم نگاهی هم به کتاب داشته باشیم اما باید بدانیم که اصل مهم در این راهکار، نکته برداری به زبان خودمان است. زمانی که انسان مطلبی را خودش بنویسد به راحتی می تواند آن را با مرور به خاطر بیاورد. در کنار راهبرد یادداشت برداری، راهبرد خلاصه کردن نیز مطرح می شود که این راهبرد مرزهای مشابهی با راهبرد یادداشت برداری دارد اما راهبرد خلاصه کردن مقداری مفصل تر از یادداشت برداری بوده و به تمامی موارد در آن پرداخته می شود.

در راهبرد خلاصه کردن، اصل این است که ما بتوانیم اندیشه ی اصلی که نویسنده در یک مطلب علمی دارد را بیابیم و به نوشتن آن بپردازیم. در خلاصه کردن بهتر است که ما در ابتدا یک مبحث را یکبار به طور سطحی بخوانیم. سپس آن مطلب را قسمت بندی کنیم و هر قسمت را در چند خط به زبان خودمان بنویسیم. در خلاصه نویسی نیز مانند یادداشت برداری ما باید مطالب را به زبان خودمان بنویسیم. سعی کنیم که تا حد امکان مطالب را کوتاه بنویسیم و موضوع های مهم را حتما قید کنیم. در کنار این روشها، روش های شرح نویسی و سازماندهی نیز مطرح می شود. در مقاله ی بعدی به این دو روش پرداخته می شود.

فهرست منابع:

-سیف، علی اکبر(1391). روان شناسی پرورشی نوین: روانشناسی یادگیری و آموزش.تهران: نشر دوران

- شعبانی، حسن(1391). مهارت های آموزشی: روش ها و فنون تدریس. تهران: انتشارات سمت

- کدیور، پروین(1391). روان شناسی یادگیری. تهران: انتشارات سمت

 


نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1942 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

سلام سبز دوره دوم متوسطه  class=
دبستان سلام سبز  class=
مدرسه مروا  class=
مدرسه سلام سرو  class=

با چه روش هایی می توانیم مطالب پیچیده را یاد بگیریم؟

یادگیری مطالب پیچیده به زمان و انرژی ذهنی بسیاری نیاز دارد و گاهی نیز پس از یادگیری به سرعت از یاد می رود. برای جلوگیری از اتلاف وقت و فشار ذهنی، می توانیم مطالب را با روش های موثر یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم.