سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

خواب و اثر آن بر یادگیری- بخش دوم کد مطلب : 7079 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

خواب و اثر آن بر یادگیری- بخش دوم

خواب مناسب یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تمرکز و موفقیت دانش آموزان است که ما در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

یک تصور خیلی عجیب در مورد خواب این است که فرد تصور می کند چون ساعت 3 صبح خوابیده و توانسته 7 صبح بیدار شود و به محل کار یا مدرسه برود، پس خواب مساله مهمی برای او نیست و دیر خوابیدن برایش اشکالی ایجاد نمی کند. غافل از اینکه تحقیقات اخیر نشان می دهد موضوع کم خوابی یا بد خوابی،باعث می شود شما بصورت غیر ارادی در طی روز افت هوشیاری و تمرکز داشته باشید.

یعنی وقتی دانش آموزی شب را خوب و به اندازه نخوابیده باشد، چه بخواهد و چه نخواهد در طی روز هوشیاری کمی دارد و تمرکزش افت خواهد کرد. یعنی در بعضی ساعت ها در کلاس حضور دارد وهرگز چیزی یاد نمی گیرد.ثابت شده عمده تصادفات جاده ای هم به دلیل همین افت هوشیاری غیر ارادیِ ناشی از کم خوابی و بد خوابی است. بی دقتی در جلسه امتحان و جا انداختن سوال و اشتباهات محاسباتی هم به موضوع خواب و افت هوشیاری غیر ارادی مرتبط است.

پس اگر منطقی به موضوع خواب نگاه کنیم بر خلاف تصور عموم، کم خوابیدن یا نخوابیدن، مشکلاتِ پنهانی برای ذهن و یادگیری ایجاد می کند که اصلاً قابل چشم پوشی نیست.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : جلال سلیمی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1935 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سلام همت  class=
مدرسه سلام فرمانیه  class=
مدرسه یاس  class=

خواب و اثر آن بر یادگیری- بخش دوم

خواب مناسب یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تمرکز و موفقیت دانش آموزان است که ما در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم.