سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

در آموزش تیزهوشان باید از چه روش های تدریسی بهره گرفت؟ کد مطلب : 7462 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

در آموزش تیزهوشان باید از چه روش های تدریسی بهره گرفت؟

برنامه های آموزشی تیزهوشان زمانی می توانند به شکل مطلوب اجرا شوند که در هنگام ارائه ی آن ها، از روش های تدریس مناسبی استفاده شود. بر این اساس باید در پی این باشیم تا بدانیم کدام روش های تدریس در این سیستم کارآیی بیشتری دارند.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

نیازهای آموزشی دانش‌آموزان تیزهوش را نمی‌توان با برنامه‌های مدارس عادی برآورده نمود. معمولا این برنامه‌ها در سطح همگان و بدون لحاظ توانایی های ویژه‌ی گروه تیزهوش تنظیم شده و به اجرا درمی‌آید. از این رو ضرورت دارد که دگرگونی‌هایی در نظام‌های‌ آموزشی صورت گیرد و برنامه‌های تازه‌ای برای یادگیری تیزهوشان درنظر گرفته شود. در مقاله‌ی پیشین به این مطلب پرداخته شد که چگونه می‌توان محتوا و مفاهیم متناسب با تیزهوشان را طراحی کرد. در کنار محتوا، روشهای قابل اجرا نیز اهمیت بسیاری دارند. زمانی که معلم از روش‌های تدریس مناسب بهره گیرد به خوبی می تواند حق مطلب را ادا کرده و به آموزش مطلوب بپردازد. در ادامه به نحوه ی تدریس برای گروه‌های تیزهوش پرداخته می شود.

تدریس یکی از فرآیندهای بسیار مهم نظام آموزشی است. معلم توانا پس از اینکه هدف آموزشی خود را انتخاب کرد و محتوا را بازبینی نمود لازم است که به انتخاب روش تدریس خود بپردازد. او زمانی می‌تواند روش تدریس مناسبی را انتخاب کند که شاگردان خود را به خوبی شناخته باشد. ویژگی‌ها و توانایی‌های آن‌ها را ارزیابی کرده باشد و میزان فهم آنها را از مطلب موردنظر درک کند. در صورتی که دانش‌آموزان نخبه هیچ نوع اطلاعاتی از مباحث درسی نداشته باشند و دانش اولیه در ذهن شان موجود نباشد. بهتر است که معلم در ابتدا از روش سخنرانی استفاده کند اما در این روش متوقف نباشد و رفته رفته به سمت روش‌های خلاقیت مدار حرکت کند.

 

در آموزش تیزهوشان باید از چه روش های تدریسی بهره گرفت؟

 

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1941 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سلام ایران زمین  class=
تخفیف کتابم کو  class=
مدرسه سلام گلبانگ   class=

در آموزش تیزهوشان باید از چه روش های تدریسی بهره گرفت؟

برنامه های آموزشی تیزهوشان زمانی می توانند به شکل مطلوب اجرا شوند که در هنگام ارائه ی آن ها، از روش های تدریس مناسبی استفاده شود. بر این اساس باید در پی این باشیم تا بدانیم کدام روش های تدریس در این سیستم کارآیی بیشتری دارند.