سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

شهریور؛ ماه بازسازی رفتارهای موثر کد مطلب : 6906 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

شهریور؛ ماه بازسازی رفتارهای موثر

نکاتی که دانش آموزان برای شروع پر قدرت مدرسه در ابتدای پاییز باید بدانند و سعی کنند تا در طول تعطیلات تابستان آن را رعایت کنند.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

در طول مدت تابستان که در برخی موارد برای دانش آموزان حدود صد روز تعطیلی فراهم شده است، رفتارهایی در خانواده و فرزندان شکل می‌گیرد که برای یادگیری و تحصیل نه تنها مناسب نیست بلکه مخرب نیز هست.

(تعطیلات تابستان برای یادگیری دانش آموزان مخرب است)

به عنوان مثال؛ بیدار ماندن تا دیر وقت و خواب بعد از نیمه شب و خوابیدن تا نزدیک ظهر و حذف وعده صبحانه، میهمانی‌های طولانی و بی‌نظم، حذف فعالیت‌های مطالعاتی و عدم نوشتن و یادگیری، همچنین تماشای بی‌برنامه فیلم و سریال و تلویزیون.

همه این موارد می تواند بر توان یادگیری و تطابق ذهنی و روانی دانش‌آموز در شروع فعالیت مدارس تاثیر منفی بگذارد. متاسفانه در بسیاری از خانواده ها به جای شناسایی این مشکلات در اواخر شهریور و تصمیم برای نظم دادن به کارهای خانواده و آماده سازی فرزندان برای حضور جدی و با نشاط در محیط آموزشی، در پایان تعطیلات برای انتقام از تعطیلات تابستانی اینگونه فعالیت ها و مسافرت ها و مهمانی ها چند برابر می شود و گاهی دانش آموز با بلند شدن صدای زنگ مدرسه در یک مهر با چمدان مسافرت به شهر و خانه خود می رسد!

شکی نیست که هر فردی بر اساس رفتاری که انتخاب می کند مشکلاتی خواهد داشت و برای رفع انها باید تمهیداتی ببیند. این خانواده ها نیز طی سال به دلیل مشکلات تحصیلی فرزندشان دغدغه های خاص و گاهی بلند مدت را تجربه می کنند. اما در اینجا برای خانواده هایی که می خواهند فرزند خود را در دهه آخر شهریور جهت ورود به مدرسه آماده نمایند چند توصیه مشاوره ای می آورم.

1- خواب خانواده را منظم کنید: مهمترین عامل نظم در زندگی خواب منظم است. اگر می خواهید فرزندتان در کلاس درس هوشیار باشد و خوب یاد بگیرد و مشکلات درسی به منزل کشیده نشود در تمام طول سال ساعت خواب قبل از 23 و بیداری قبل از 6 صبح را قانون خانوادگی اعلام کنید. این تغییر در اواخر شهریور می تواند به بیداری راحت تر فرزند شما در صبح ها و انرژی و اشتیاق او برای رفتن به مدرسه کمک شایانی بکند.

2- وعده غذایی صبح را کنار نگذارید: خوردن صبحانه علاوه بر مزایایی که برای سلامتی جسمی دارد می تواند به هوشیاری و یادگیری بهتر دانش آموزان کمک کند. متاسفانه در تابستان بدلیل ساعت بیداری بدهنگام خیلی از دانش آموزان وعده صبحانه ندارند یا ساعت آن شبیه میان وعده است تا صبحانه. تلاش کنید قبل از ساعت 7 صبح خودمان به همراه فرزندانمان چند لقمه (هر چند کم) صبحانه بخوریم تا آنها هم یاد بگیرند و همراهی کنند.

3- - وابستگی به تلویزیون را کم کنید: با توجه به تعدد فیلم ها و سریال ها در تابستان و ساعت پخش نامناسب آنها، مدیریت و کاهش وابستگی و در صورت لزوم حذف تماشای این فیلم ها و سریال ها از برنامه اعضای خانواده بسیار ضروری است.

یادتان باشد تا وقتی زمان تماشای تلویزیون مدیریت نشود، امکان فعالیت منظم ذهنی فراهم نخواهد شد. ثابت شده خانواده هایی که ساعت بیشتری مشغول تماشای تلویزیون هستند مطالعه کمتری دارند و فرزندانشان به تحصیل و مسائل مرتبط به آموزش کم علاقه تر هستند.

4- ذهن خود و فرزندانتان را گرد گیری کنید: ذهن مثل یک ماهیچه عمل می کند و نیاز به تقویت دارد. مغز و ذهنی که بیش از صد روز در تابستان کار خاصی انجام نداده و هیچ یادگیری و تمرکز دائمی را تجربه نکرده است چطور می تواند در مهر ماه هر روز 5 تا 7 ساعت در کلاس درس فعال باشد و تمرکز برای یادگیری داشته باشد؟ پس ضروری است که همین روزهای باقیمانده با برنامه ای منظم فعالیت های ذهنی اعم از مطالعه مجله و کتاب و داستان و از همه مهمتر محاسبات ساده و سریع را در برنامه کاری خود و فرزندانتان قرار دهید. طبق تحقیقات یک محقق ژاپنی ثابت شده است محاسبات ساده یک رقمی که با سرعت بالا انجام شود هر سه بخش مغز را فعال نگه می دارد. نوشتن محاسبات و یادداشت نکات کتابهایی که مطالعه می شود به یادگیری و فعالیت بهتر ذهن کمک شایانی خواهد کرد.

 


نویسنده مطلب : جلال سلیمی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1923 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

در تیزلند، روند آموزش، وقفه ناپذیر است. کلاس های آنلاین را با تیزلند برگزار کنید.  class=
آزمون شماره 6 مدارس برتر  class=
مدرسه مروا  class=
مدرسه سلام سبز  class=
مدرسه سلام سرو  class=

شهریور؛ ماه بازسازی رفتارهای موثر

نکاتی که دانش آموزان برای شروع پر قدرت مدرسه در ابتدای پاییز باید بدانند و سعی کنند تا در طول تعطیلات تابستان آن را رعایت کنند.