سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

وقتی با موبایل و تبلت استعداد خودمان را دفن می کنیم! کد مطلب : 6848 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

وقتی با موبایل و تبلت استعداد خودمان را دفن می کنیم!

استفاده از موبایل و تبلت یکی از اصلی ترین دلایل از دست رفتن تمرکز در دانش آموزهاست، در این مطلب تلاش کردیم تا راهکارهایی برای برطرف کردن این مشکل ارائه کنیم.

. . . . . . . . . . . . .

جلو من دانش آموز کم حرف و سر به زیری نشسته و در مدت یک ساعت جلسه مشاوره به زحمت چند کلمه حرف زده است. کارنامه تحصیلات و نمرات درس‌هایش را دوباره نگاه می کنم و حسرت می خورم.

تمام کلاس‌های هفتم تا نهم را با معدل 20 به پایان رسانده و در سال دهم همچنان دانش‌آموز برتر بوده‌است.

ولی امسال بسیار اوضاعِ پیچیده ای دارد. غیبت‌هایش در کلاس‌های مدرسه صدای تمام معلم‌ها را درآورده و مدیر را هم به عکس‌العمل جدی واداشته است. تقریباً حرف مدیر، بحث اخراج از مدرسه است و من وقتی به پدر و مادر دندان پزشک و بسیار موفق دانش‌آموز نگاه می‌کنم، تبلور حسرت و پشیمانی را در چهره‌شان می‎بینم. چه استعدادی به چه دلشوره و نگرانی و دردسری بدل شده است!

به بهانه معدل 20 امتحانات سال نهم تجهیزات و امکاناتی برای فرزند خود فراهم کرده‌اند تا او را خوشحال کنند و حالا بعد از دو سال تمام ،داشته‌ها و توانایی‌های فرزندشان را از دست رفته می‌بینند. تجهیزات بازی، موبایل و تبلت بسیار پیشرفته، بازی آنلاین درتمام تابستان درگیر دنیای مجازی بودن و... از دانش-آموز معدل 20 ، یک دانش‌آموز فراریِ از مدرسه ساخته است. کسی که از حضور در کلاس و ترس یاد نگرفتن جرات حضور در مدرسه را ندارد. از اسم امتحان دلشوره می‌گیرد و گریه می‌کند. الان دیگر نگرانی پدر و مادر درس فرزندشان نیست، دنبال بهبود حال روحی او هستند. درس و استعدادهای او دیگر اولویت ندارد!

می‌گویند امکانات و خدمات و تکنولوژی که وارد یک جامعه می‌شود باید فرهنگش را هم ایجاد کرد اما وجود و حضور همان امکانات و خدمات می‌تواند دردسرها و معضلات جدید بیافریند.به ویزه برای نوجوانان و دانش‌آموزان.

یک مصاحبه‌ای از مسئولین شهرداری را در سنین کودکی خودم، به خاطر دارم که می‌گفت: «وقتی در پارک‌ها گل می‌کاشتیم مردم آنها را می‌کندند و می‌بردند، اما نیروهای ما آن قدر این کاشتن را ادامه دادند تا دیگر فرهنگِ نگهداری از فضای سبز بین مردم جا افتاد و الان مشکلی نداریم!»

گاهی تصور می‌کنیم نگاه بسیاری از ما به جوانان و نوجوانان این گونه شده و داریم یک نسل را قربانی فرهنگ‌سازی در عرصه تکنولوژی نوین می‌کنیم.

اما شما دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور ونوجوان؛ آیا می‌خواهید قربانی تکنولوژی باشید؟ آیا چون دیگران حتی پدر و مادر به موضوعی با این اهمیت بی توجه هستند، باعث می‌شود آینده‌تان، استعداد و روزهای عمرتان را فقط در دنیای مجازی به هیچ بگذرانید؟

آیا نباید دنبال راه حل بگردیم و خودمان به عمر با ارزشمان توجه کنیم؟

آیا در کنار ما کسانی را نمی‌بینیم که با وجود تمام این تجهیزات، وقت و انرژی خود را مدیریت می‌کنند تا کمترین آسیب از این جهت شامل حالشان شود و حتی با مدیریت بهتر، از این تجهیزات و امکانات برای رشد و پیشرفت خود استفاده کنند.

از موعظه که کم کنیم می‌خواهم بعد از این مقدمه طولانی برای رفع مشکلات دانش‌آموزان با موبایل و تلویزیون و تبلت و اینترنت و ... چند توصیه کاربردی داشته باشیم. در بسیار از موارد نه تنها دانش‌آموز بلکه خانواده او هم متوجه نیستند که این امکانات به طرز عجیبی، بی سر و صدا تمام توجه و تمرکز دانش¬آموز را تخریب کرده¬است و بخش اعظم دلایل افت تحصیلی مرتبط به همین‌ها است. به همین دلیل تاکید می‌کنم خود دانش‌آموز آنها را با جدیت مدیریت نماید.

نکته مهم: تصور این که شما توانایی ویژه‌ای دارید و با وجود موبایل و تبلت و اینترنت و ... می‌توانید با تمرکز بالا و آسوده مطالعه کنید و یاد بگیرید کاملاً توهم است و فریب دادن خود. تمام مقالات چهار سال اخیر که در مورد تاثیرات این تجهیزات بر ذهن و یادگیری بشر انجام شده نشان می‌دهد حضور این‌ها در حین مطالعه و یادگیری در عملکرد ذهن اخلال ایجاد می‌کند و به هیچ وجه این اخلال قابل چشم‌پوشی یا توقف نیست مگر با حذف این تجهیزات در حین مطالعه. پس به جای تاکید برعملکرد اشتباه، بیایید تا رفتارهای خود را حین مطالعه مدیریت کنیم و مشکلات را حل کنیم.

اما توصیه‌های کاربردی برای افزایش بازدهی فعالیت‌های آموزشی و مطالعاتی شما:

(قانون اول) در جایی مطالعه کنید که اثری از موبایل، تلبت، کامپیوتر، ps4 و ... نباشد یا فضای مطالعه را عاری از این تجهیزات کنید.

تبصره: حتی موبایل خاموش را هم در اتاق خود نگذارید. حتماً بیرون اتاق باشد.

(قانون دوم) اگر دقیق و با اراده هستید، مدت زمانی را برای استفاده از این تجهیزات طی روز اختصاص دهید (مثلاً 20 تا 21 شب) البته بعد از انجام کارهای مدرسه و حل تمرین کافی.

اما اگر دقیق و با اراده، نیستید (با خود رو راست باشید و خود را فریب ندهید) در آخرین روز هفته نیمی از روز را برای استفاده از این تجهیزات اختصاص دهید. (مثلاً ساعت 15 تا 20 جمعه¬ها) در انتهای استفاده هم آنها جمع‌آوری و بیرون اتاق یا محل مطالعه نگهداری کنید.

(قانون سوم) در دنیای مجازی از گروه‌ها و کانال‌های غیر کاربردی خارج شوید. گروه یا کانالی که طی 10 روز گذشته مطالب آن را ندیده اید یا دقیق نخوانده‌اید (حتماً دردی از شما دوا نخواهد کرد) در اولین فرصت از آن خارج شوید حتی گروه‌های درسی!

در سخت‌ترین شرایط در 4 یا 5 گروه عضو باشید. فراموش نکنیدکه در گذشته گروه و کانال درسی وجود نداشت ولی دانش‌آموزان ما شرایط بسیار عالی‌تر از الان داشتند.

تبصره: اگر کنترل خوبی روی این موارد ندارید، موبایل خود را خاموش کنید و از طریق موبایل پدر یا مادر پیگر این موارد باشید.

(قانون چهارم) به هیچ عنوان حتی برای سوالات درسی از پیام‌رسان‌ها استفاده نکنید. حتماً در شرایط اضطراری هم در اولین فرصت تماس بگیرید و از دوست خود بپرسد.

(قانون پنجم) آن چه را که به عنوان جزوه و ... نیاز دارید یادداشت کنید و مکتوب داشته باشید و از گرفتن عکس با موبایل و ... خودداری کنید. این عکس‌ها همیشه بدترین بهانه برای مراجعه به موبایل هستند.

(قانون ششم) با موبایل و تبلت و ... به رختخواب نروید. عمده مشکلات کم خوابی و بدخوابی به دلیل حضور این تجهیزات در رختخواب است. قبل از رفتن به رختخواب آنها را خاموش کنید و بیرون اتاق بگذارید و بیدار شدن خود را به والدین بسپارید تا به بهانه صدای زنگ بیداری، موبایل به اتاق و رختخواب راه پیدا نکند.


نویسنده مطلب : جلال سلیمی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1192 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه ندا  class=
رتبه های برتر با چه روشی در کنکور موفق می شوند؟  class=
تکالیف روزانه پایه های اول تا سوم  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

وقتی با موبایل و تبلت استعداد خودمان را دفن می کنیم!

استفاده از موبایل و تبلت یکی از اصلی ترین دلایل از دست رفتن تمرکز در دانش آموزهاست، در این مطلب تلاش کردیم تا راهکارهایی برای برطرف کردن این مشکل ارائه کنیم.