سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه می توانیم رفتار مطلوب را در فرزند خود حفظ کنیم؟ کد مطلب : 7306 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه می توانیم رفتار مطلوب را در فرزند خود حفظ کنیم؟

یکی از دغدغه های بزرگ ما این است که رفتار خوب در وجود فرزندمان حفظ شود. ممکن است برای این کار از تشویق استفاده کنیم اما گاهی تشویق نتیجه ی برعکس دارد. از این رو ما باید بدانیم که در چه موقعیتی و چگونه به تشویق بپردازیم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

ما برای آموزش فرزندان خود به ویژه در مقطع ابتدایی، ناگزیر به درنظر گرفتن زمان زیادی هستیم و تمایل داریم که فرزندمان آنچه را که ما با زحمت بسیار به او یاد داده‌ایم، به خاطر بسپارد.گاهی می‌بینیم که علیرغم اینکه ما بسیار تلاش کردیم وفرزندمان مطلبی را یاد گرفت.در طولانی مدت آن را به خاطر نمی‌آورد. برای اینکه فرزند ما بتواند مطالب را در ذهن خود حفظ کند،ما می‌توانیم از روشهای نگهداری رفتار استفاده کنیم. در ادامه به این روش‌ها پرداخته می‌شود.

 

چگونه می توانیم رفتار مطلوب را در فرزند خود حفظ کنیم؟

 

درمقاله ی پیشین به این مطلب پرداخته شد که زمانی که ما می‌خواهیم رفتار و کار جدیدی را به فرزندمان یاد بدهیم ، ضرورت دارد که به تشویق او بپردازیم. تشویق‌های ما می‌تواند پشت سرهم و پیوسته باشد و یا به صورت ناپیوسته باشد. در این رابطه اگر ما بخواهیم که رفتار جدیدی را به فرزند خود آموزش دهیم، بهتر است که به صورت پشت سرهم و پیوسته او را تشویق کنیم. زمانی که ما از یادگیری آن مفهوم توسط فرزندمان به اطمینان رسیدیم، دیگر لازم نیست که برای ماندگاری و تثبیت آن درذهنش، به تشویق مداوم و پیوسته بپردازیم. در این جا ما نباید تشویق را به طور کامل کنار بگذاریم. ما می‌توانیم گهگاهی فرزندمان را تشویق کنیم و به عبارتی از تشویق‌های ناپیوسته استفاده کنیم. این نوع تشویق تاثیر مثبتی بر عملکرد فرزند ما دارد. در تشویق ناپیوسته، زمانی که فرزند ما رفتاری را یاد گرفت و آن را چند بار انجام داد ما تنها یک بار او را تشویق می‌کنیم. اگر به طور مداوم او را تشویق کنیم، دیگر تشویق برایش عادی شده و انگیزه ای برای ادامه و انجام کار ندارد.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1116 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

آزمون شماره 6 مدارس برتر  class=
مدرسه مروا  class=
مدرسه سلام سبز  class=
مدرسه سلام سرو  class=

چگونه می توانیم رفتار مطلوب را در فرزند خود حفظ کنیم؟

یکی از دغدغه های بزرگ ما این است که رفتار خوب در وجود فرزندمان حفظ شود. ممکن است برای این کار از تشویق استفاده کنیم اما گاهی تشویق نتیجه ی برعکس دارد. از این رو ما باید بدانیم که در چه موقعیتی و چگونه به تشویق بپردازیم.