سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

کدام روش های یادگیری ما را به فهم و درک مطلب می رسانند؟ کد مطلب : 6878 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

کدام روش های یادگیری ما را به فهم و درک مطلب می رسانند؟

مطالب دشوار را به سختی می توان یادگرفت و به یاد آورد. این میزان سختی ما را از مطالعه کردن منصرف می کند. با برخی روش ها می توان، با مطالب دشوار ارتباط تصویری برقرار کرد و به درک و فهم آن ها رسید.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از موارد بسیار مهمی که می تواند یادگیری ما را تضمین کند، استفاده از روش های صحیح مطالعه است. بدون شک روش های مطالعه، بهترین راهنمای ما برای ادامه دادن مطالعه هستند. در مقاله ی گذشته به این مطلب پرداخته شد که برای یادگیری مطالب پیچیده از روش های گسترش دادن، یادداشت برداری و خلاصه کردن استفاده می شود. در کنار این دو روش روش های شرح نویسی و سازماندهی نیز مطرح است. در ادامه به این روش ها پرداخته می شود.

روش شرح نویسی، روش دیگری است که در آن ما به واسطه ی نوشتن به فهم می رسیم.

این روش شامل چهار مرحله ی زیر است:

1) در ابتدا ما باید مطالعه ای سطحی داشته باشیم و به واسطه ی این مطالعه اندیشه ی اصلی نویسنده را پیدا کنیم. اندیشه ی اصلی هسته ی تمامی مطالب و نکاتی است که او می خواهد بیان کند.

2) در دومین مرحله ما باید نکات اصلی ای که بیانگر اندیشه ی اصلی نویسنده است را بیابیم و آن ها را داخل علامت ( ) یا علامت [ ] قرار دهیم.

3) در مرحله ی سوم ما باید دور جزئیات مهم خط بکشیم. منظور از جزئیات مهم مثال ها یا عبارت هایی است که اندیشه ی اصلی نویسنده را توضیح می دهند.

4) در چهارمین و آخرین مرحله ما می توانیم بر اساس مراحلی که در عبارات فوق گذرانده ایم، به طرح سوال بپردازیم و با مرور مطالب به شیوه ی شرح نویسی، به سوالات پاسخ دهیم.

در کنار روش شرح نویسی، روش سازماندهی مطرح می شود. این روش بهترین و کامل ترین روش برای فهم و یادگیری مفاهیم پیچیده است. در روش سازماندهی ما می توانیم با دسته بندی کردن مطالب، آن ها را برای خودمان معنی دار کنیم و به طور مفهومی آن ها را درک کنیم. به طور مثال ما می خواهیم نظریات چند محقق یادگیری را در یک درس یاد بگیریم. در این حالت ما می توانیم برای تمامی این محققان یک دسته بندی انجام بدهیم و اندیشه ی آنها، کاربرد این اندیشه در یادگیری و نقاط قوت و ضعف آنها را در دسته بندی خود قرار دهیم. در این روش ما با دسته بندی هایی که انجام می دهیم، اطلاعات زیادی را وارد حافظه ی کوتاه مدت خود کرده و با تکرار و مرور به راحتی آن ها را به حافظه ی بلند مدت خود می فرستیم.

دسته بندی کردن بیشتر برای یادگیری موضوع های ساده تر و پایه ای تر مفید است. برای یادگیری مطالب پیچیده تر بهتر است که ما از راهکار دیگر سازماندهی که تهیه ی سرفصل نام دارد استفاده کنیم. در این روش ما می توانیم سرفصل های یک کتاب درسی را نوشته و به ترتیب در زیر هر سرفصل، اندیشه ها و نکات مهم را بیاوریم. یکی دیگر از راهکارهایی که در روش سازماندهی بسیار موفق عمل کرده، رسم کردن نقشه ی مفهومی است. در این روش ما می توانیم بین مطالب یک کتاب ارتباط برقرار کنیم و این ارتباط را به صورت نقشه نشان دهیم. آوردن اطلاعات به صورت نقشه باعث می شود که ما از طریق نگاه کردن به نقشه اطلاعات را در ذهن بسپاریم و به سرعت هم به خاطر بیاوریم. شکل زیر دو نمونه نقشه ی مفهومی را نشان می دهد.

 

کدام روش های یادگیری ما را به فهم و درک مطلب می رسانند؟

 

 

فهرست منابع:

-سیف، علی اکبر(1391). روان شناسی پرورشی نوین: روانشناسی یادگیری و آموزش.تهران: نشر دوران

- شعبانی، حسن(1391). مهارت های آموزشی: روش ها و فنون تدریس. تهران: انتشارات سمت

 


نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1586 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

سلام سبز دوره دوم متوسطه  class=
دبستان سلام سبز  class=
مدرسه مروا  class=
مدرسه سلام سرو  class=

کدام روش های یادگیری ما را به فهم و درک مطلب می رسانند؟

مطالب دشوار را به سختی می توان یادگرفت و به یاد آورد. این میزان سختی ما را از مطالعه کردن منصرف می کند. با برخی روش ها می توان، با مطالب دشوار ارتباط تصویری برقرار کرد و به درک و فهم آن ها رسید.