سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

کدام فعالیت های یادگیری برای آموزش تیزهوشان مناسب است؟ کد مطلب : 7476 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

کدام فعالیت های یادگیری برای آموزش تیزهوشان مناسب است؟

فعالیتهای یادگیری نقش مهمی در آموزش و یادگیری دارند. این فعالیتها باید متناسب با تیزهوشان طراحی شده تا به خوبی توسط آن ها اجرا گردد و یادگیری ایجاد شود. حال سوال پیش می آید که چه فعالیت هایی متناسب با دانش آموزان تیزهوش است؟

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

فعالیت‌های یادگیری، یکی از عناصرآموزشی بسیار مهمی است که فرصت‌های فراوانی برای کسب تجربیات مستقیم و ارزیابی یادگیری فراهم می‌کند. در مدارس، برنامه‌های رسمی و کلاسها بیشتر متوجه  پرورش حافظه و به کارانداختن قوای ذهنی دانش‌آموزان است و به رشد جنبه‌های عاطفی و اجتماعی افراد توجه چندانی ندارند. اغلب دروس رسمی از واقعیت‌ها فاصله ی زیادی دارند. بنابراین دانش‌آموزان را برای روبه رو شدن با مسائل زندگی آماده نمی‌کنند و علاقه و نیازهای آنها را درنظرنمی‌گیرند. این برنامه‌ها از پیش تعیین شده اند و تفاوت‌های فردی را درنظر نمی‌گیرند. این در حالی است که در آموزش تیزهوشان، توجه به تفاوت‌های فردی و استعدادها، مهمترین آیتم است و از سوی دیگر، برنامه‌های رسمی فرصتهای لازم برای کاربرد آموخته‌ها در زندگی واقعی را فراهم نمی‌آورند. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان این نقایص و نارسایی‌ها را برطرف کرد؟ به چه شکل می توان موجبات آموزش و پرورش کامل تیزهوشان را فراهم آورد و چگونه می‌توان اوقات فراغت آنها را به شکل علمی غنی سازی کرد؟ تفکر در این زمینه و تلاش برای پاسخ به این سوالات، ضرورت پیدایش فعالیت‌های یادگیری را در کنار برنامه‌های رسمی تصریح می کند. حال باید دید که این فعالیت‌های یادگیری باید چگونه باشد.

 

کدام فعالیت های یادگیری برای آموزش تیزهوشان مناسب است؟

 

 

فعالیت های یادگیری متناسب چه ویژگی هایی دارند؟

فعالیتهای یادگیری باید به لحاظ زمانی و مکانی انعطاف پذیر باشند. با نیازها وعلایق دانش‌آموزان همسو باشند. زمینه را برای تجربه کردن فراهم کنند و به گونه‌ای غیرمستقیم به آنها مطلبی را یاد بدهند. در فعالیتهای یادگیری باید بر جنبه‌های اجتماعی، شناختی، عاطفی و جسمانی دانش‌آموزان توجه شود. بهتر است که فعالیت های یادگیری آموزش تیزهوشان به شکل گروهی باشد. زمانی که دانش‌آموز در فعالیت‌های گروهی شرکت کند، قدرت نقادی و ویژگی انتقادپذیری او افزایش می‌یابد. نکته ی دیگر این که فعالیتهای یادگیری باید به شکل ملموس وعینی باشد، در این صورت است که دانش‌آموز در موقعیت یادگیری قرار می‌گیرد و مطالب فراگرفته را در حافظه‌ی بلند مدت خود وارد می کند. هماهنگی با توانایی‌های دانش‌آموزان، یکی دیگر از ویژگی‌های فعالیتهای یادگیری می‌باشد، لیکن این ویژگی در مدارس وکلاس‌های تیزهوشان نقض می‌گردد. بهتر است که فعالیتهای یادگیری برای این گروه، کمی بالاتر از سطح توانایی‌های‌شان باشد تا دانش‌آموزان تیزهوش با چالش ذهنی روبه رو شوند. چالش ذهنی سبب واکاوی ذهن و پرورش قدرت تفکر می‌شود. در ادامه انواع به فعالیت‌های یادگیری پرداخته می‌شود.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1368 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سلام ایران زمین  class=
تخفیف کتابم کو  class=
مدرسه سلام گلبانگ   class=

کدام فعالیت های یادگیری برای آموزش تیزهوشان مناسب است؟

فعالیتهای یادگیری نقش مهمی در آموزش و یادگیری دارند. این فعالیتها باید متناسب با تیزهوشان طراحی شده تا به خوبی توسط آن ها اجرا گردد و یادگیری ایجاد شود. حال سوال پیش می آید که چه فعالیت هایی متناسب با دانش آموزان تیزهوش است؟