سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مزایا و معایب جهشی خواندن کد مطلب : 8022 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مزایا و معایب جهشی خواندن

آیا اساساً جهش تحصیلی به نفع دانش آموز است یا خیر و مزایا و معایب آن چیست؟

. . . . . . . . . . . . .

اگر قصد دارید فرزند خودر ا برای جهشی خواندن آماده کنید و تصور می‌کنید که او با هوش است و حیف است که در هر سال یک پایه تحصیلی رابگذراند لازم است با خودتان چند سوال را مطرح کنید و براساس آن‌ها و پاسخ‌های خود برای چنین موضوع مهمی تصمیم بگیرید.

قبل از طرح این سوالات یک نکتۀ بسیار مهم و حائز اهمیت این است که بدانیم جهشی خواندن لزوماً یک کار مثبت نیست که همیشه  منافع داشته باشد و با اجرای آن فرزند به پیشرفت و جهشی دست یابدو در اکثر موارد مخاطراتی را به همراه دارد که چه بسا باعث می‌شود والدین از عملکرد خود پشیمان شوند و اظهار ندامت کنند.به زبان ساده جهشی خواندن یک شمشیر دولبه است ممکن است گاهی خوشایند و  بسیاری مواقع ناخوشایند باشد.

پس فکر کردن در این زمینه بسیار مهم و ضروری است.

 

اما سوالاتی که مهم است و قبل از اجرای این تصمیم والدین باید از خود بپرسند:

چرا برای اتمام تحصیل فرزند خود عجله داریم؟ آیا کسانی که طبق روال پیش می‌روند و در یک سال یک پایه تحصیلی را تمام می‌کنند آدم‌های شاد، خوشبخت، سلامت یا موفقی نمی‌شوند؟ آیا تمام کردن سریع پایه‌های تحصیلی و ورود سریع به دانشگاه به کیفیت زندگی و موفقیتهای او می‌افزاید؟

مهارت‌ها مهم‌تر است یا تحصیلات مدرسه؟ آیا نمی‌توان از وقت و توانایی فرزند در راستای افزایش مهارت‌های اجتماعی و زمینه‌های دیگر مثل آموزش‌ زبان‌های خارجی، هنز، کامپیوتر،المپیادها، چشنواره‌های علمی،کسب و کار و ... استفاده کرد.

چه تضمینی وجود دارد فرزند شما در پایه‌های بالاتر دچار مشکل اخلاقی و رفتاری نشود؟ وقتی فرزند شما با جهش تحصیلی در حیطۀ افرادی قرار می‌گیرد که افراد بزرگ‌تر هستند و وارد سن بلوغ شده‌اند. می‌تواند اثرات عمیق و شدید و نگران کننده شود.چه پیش‌بینی‌هایی برای جلوگیری از این رخدادها دارید؟

آموزش‌های غیر از مدرسه و فوق برنامه چقدر در موفقیت موثر است؟ ابزارهای موفقیت در دنیای کنونی نگرش کارآفرینی و خلاقانه است و لزوماً شاگرد اول مدرسه بودن تضمینی برای موفقیت فرد در حیطه اجتماعی، کسب و کار و خانواده نیست.

فرزند شما چقدر باهوش‌تر است؟ دانش‌آموزانی داریم که در حیطه دبستان جهشی می‌خوانند و هر چه پایه تحصیلی بالاتر می‌رود دانش‌آموز دچار مشکل می‌شود و در دبیرستان او تبدیل به یک دانش‌آموز متوسط و یا حتی ضعیف می‌شود. به همین دلیل اصرار بر اینکه به دلیل داشتن IQ حدود 120 که حداقل توانایی لازم برای جهشی خوانن است، چندان منطقی نیست و می‌تواند آینده و آرامش فرزند را دچار مشکل و تلاطم کند.

تاکید بر هوش می‌تواند مخرب باشد؟

متاسفانه نگرش والدینی که به موضوع جهشی علاقه‌مند هستند تاکید بر ضریب هوشی و توان ذهنی فرزند است و والدینی که با این نگرش فرزندان خود را تربیت می‌کنند و در هر زمینه‌ ای به فرزند القا می‌کنند تو با هوشی پس می‌توانی به اصطلاح روانشناسان امروز «طرز فکر ثابت» را درآنان تثبیت می‌کنند.یعنی فرد تصور می‌کند یا من توان ذهنی انجام یک کار را دارم و انجامش می‌دهم یا توان ذهنی آن را ندارم و انجام نمی‌شود و هیچ راه‌حل دیگری ندارد.چنین افرادی وقتی با موفقیت‌های جدید، مشکل و پیچیده مواجه می‌شوند و شکست می‌خورند هرگز تلاش بیشتر و کسب مهارت را راه‌حل تلقی نمی‌کنند و تصورشان این است که هوش لازم برای انجام این کار را ندارم پس نمی‌توانم و دیگر تقلایی نمی‌کنند.

در نهایت می‌توان گفت اگر به عنوان والدین دانش‌آموز توانستید پاسخ تمام این سوالات را بدهید و فرزند شما لطمه‌ای از جهشی خواندن نمی‌خورد اما اگر.....!


نویسنده مطلب : مهندس جلال سلیمی


مطالب مرتبط::
» جهشی خواندن: آری یا نه؟

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1797 را در این کادر وارد کنید:

   آقای علی زارع
هشتم رو نمیشه جهشی خوند؟


   خانم ساقی عوض پور
آیا میشه کلاس هشتم رو جهشی خوند چون الان هفتم رو که دارم می خونم شاید بشه هشتم رو جهش بزنم؟میشه بگید سخته یا نه؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، در هر پایه امکان جهشی خواندن و جهش تحصیلی ندارند. این نوع تحصیل تنها در پایه‌های تحصیلی زیر امکان‌پذیر است.
پایه اول به سوم - پایه دوم به چهارم - پایه سوم به پنجم - پایه چهارم به ششم - پایه پنجم به هفتم
پایه هفتم به نهم - پایه دهم به دوازدهم (تنها در رشته‌های نظری)


   آقای علی
می دونین کنکور چقدر سخته من خودم امتحان مدارس نمونه دادم خیلی سخت بود گفت کنکور 100 برابر این سخته شاید بشه 1 سال 2 سال جهشی خوند ولی دیگه از 10 سالگی بره کنکور بده نمیشه


   خانم ملیکا جاوید
سلام من میخوام دخترمو در 3 سال کل اول تا دوازدهم رو بخونه یعنی 1۰ سالگی بله کنکور بده نظرتون درسته کارم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، با یک مشاور تحصیلی مشورت کنید.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجموعه مدارس سرای دانش
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم