سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

انتخاب رشته زبان اسپانیایی کد مطلب : 13451 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

انتخاب رشته زبان اسپانیایی

فارغ‌التحصیلان رشته زبان اسپانیایی باتوجه به اینکه تعداشان کم است و دانشگاه‌های کمی این رشته را ارائه می‌دهند، می‌توانند آیندۀ شغلی مناسبی داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

. . . . . . . . . . . . .

همان‌طور که می‌دانید، اسپانیا یکی از کشورهای زیبای اروپایی است که از بهترین مقاصد گردشگری و مهاجرتی به شمار می‌رود. زبان اسپانیایی نیز یکی از زبان‌های مهم در دنیاست که افراد زیادی در سراسر دنیا با این زبان صحبت می‌کنند. به همین دلیل رشته زبان اسپانیایی یکی از رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های کشور نیز ارائه می‌شود.

یادگیری این زبان به داوطلبان کمک می‌کند که ارتباطات خوبی با مردم دنیا داشته و از دانش این کشور تاریخی بهره ببرند. افرادی که رشته زبان اسپانیایی را در انتخاب رشته دانشگاه انتخاب می‌کنند، می‌توانند در مشاغل مختلفی مشغول به کار شده و موقعیت اجتماعی بسیار خوبی داشته باشند.

با این حال افرادی که متقاضی تحصیل در این رشته هستند، باید این رشته را به خوبی بشناسند و با بازار کار و آیندۀ شغلی آن آشنا باشند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. ما در ادامه این متن تصمیم داریم تا بیشتر دربارۀ رشته زبان اسپانیایی و بازار کار آن صحبت کنیم. اگر متقاضی تحصیل در این رشته هستید، این مقاله به شما کمک می‌کنیم.

 

معرفی رشته زبان اسپانیایی

یکی از رشته‌های گروه آزمایشی زبان، رشته زبان اسپانیایی است. داوطلبانی که در کنکور سراسری در گروه آزمایشی زبان، شرکت کرده و رتبه و تراز مناسب را برای انتخاب رشته دانشگاه کسب کنند، می‌توانند این رشته را انتخاب کنند.

زبان اسپانیایی یک زبان رسمی است و تقریبا یک میلیارد نفر از مردم جهان در 45 کشور دنیا با این زبان صحبت می‌کنند. این زبان که تقریبا زبان آسانی بوده و به زبان انگلیسی شباهت دارد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و به همین دلیل است که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری قرار گرفته و افراد بسیاری داوطلب تحصیل در این رشته هستند.

یکی از دلایل اهمیت رشته زبان اسپانیایی پیوند تاریخی کشور اسپانیا با جهان اسلام بوده است که باعث شده این زبان در بین بخش بزرگی از مردم جهان به رسمیت شناخته شود. در حالت کلی اگر بخواهیم اهداف رشته زبان اسپانیایی را شرح دهیم، اهداف کلی از یادگیری این زبان عبارت‌اند از:

  1. توسعه استفاده از زبان اسپانیایی برای ایجاد ارتباط با مردم جهان
  2. آشنایی دانشجویان با زبان، ادبیات، فرهنگ و تاریخ ملت‌هایی که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند
  3. کسب مهارت‌های لازم برای ایجاد ارتباط مستقیم و همچنین فعالیت‌های بین‌المللی مرتبط با این زبان

 

بیشتر بخوانید: معرفی رشته زبان انگلیسی و مسیر تحصیلی آن

 

بازار کار و موقعیت شغلی رشته زبان اسپانیایی

باتوجه به نرخ بیکاری در جامعه، بزرگ‌ترین دغدغه داوطلبان کنکور و والدین آن‌ها این است که آیا رشته انتخابی می‌تواند بازار کار خوب و آینده شغلی مطمئنی داشته باشد. دربارۀ رشته‌هایی مانند رشته زبان اسپانیایی که جز رشته‌های خاص محسوب می‌شود، ممکن است که این دغدغه بیشتر نیز باشد.

در حالت کلی هدف از ارائه رشته زبان اسپانیایی در دانشگاه‌ها، تربیت افرادی است که بتوانند به‌عنوان مترجم و یا پژوهشگر در زمینه ترجمه و پژوهش‌های علمی و ادبی از زبان اسپانیایی به زبان فارسی و یا برعکس فعالیت کنند.

افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، می‌توانند در وزارتخانه‌ها یا نهادهای مختلف کارهای مربوط به ترجمه یا تحقیق از منابع اسپانیایی را انجام دهند؛ همچنین این افراد می‌توانند در موسسه‌های زبان، زبان اسپانیایی را تدریس کرده و یا در رسانه‌های گروهی فعالیت کنند.

البته موردی که باید به آن توجه داشت، این است که تعداد افراد متخصص در زبان اسپانیایی نسبت به زبان انگلیسی کمتر است. از طرفی ایران روابط تجاری زیادی با کشور اسپانیا دارد؛ بنابراین افرادی که از این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار دارند.

 

مسیر تحصیلی رشته زبان و ادبیات اسپانیایی

رشته زبان اسپانیایی یکی از رشته‌های گروه آزمایشی زبان است؛ یعنی اینکه فرقی نمی‌کند داوطلب در چه رشته‌ای تحصیل کرده باشد؛ مهم این است که داوطلبان در کنکور زبان شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شوند و در انتخاب رشته دانشگاه، رشته زبان اسپانیایی را انتخاب کنند.

دانشجویان در این رشته، با گذراندن یک دوره چهارساله (8 نیم‌سال) مدرک کارشناسی دریافت خواهند کرد.

 

بیشتر بخوانید: 5 رشته پرطرفدار گروه زبان

 

دانشگاه‌های دارای رشته زبان اسپانیایی

رشته زبان اسپانیایی در ایران تنها تا مقطع کارشناسی و در دانشگاه‌های محدودی ارائه می‌شود که این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

  1. دانشگاه تهران
  2. دانشگاه علامه طباطبایی (روزانه و شبانه)

 

در حالت کلی یکی از اهداف ارائه رشته زبان اسپانیایی در دانشگاه‌ها، تربیت افرادی است که بتوانند به‌عنوان مترجم و یا پژوهشگر در زمینه ترجمه و پژوهش‌های علمی و ادبی از زبان اسپانیایی به زبان فارسی و یا برعکس فعالیت کنند.

 

بیشتر بخوانید: معرفی و لیست دانشگاه های دولتی روزانه و شبانه

 

چارت درسی رشته زبان اسپانیایی

رشته زبان اسپانیایی نیز مانند هر رشته دیگری شامل دروس عمومی و اختصاصی بوده و دروس اصلی و اختصاصی این رشته در مقطع کارشناسی طبق جدول زیر است.

 

 

جدول دروس رشته زبان اسپانیایی در مقطع کارشناسی

 

بیشتر بخوانید: معرفی رشته زبان چینی، دانشگاه های پذیرنده و بازار کار آن

 

جمع‌بندی

یکی از رشته‌های گروه آزمایشی زبان در کنکور سراسری، رشته زبان اسپانیایی است. زبان اسپانیایی یکی از زبان‌هایی است که بخش بزرگی از مردم جهان با این زبان صحبت می‌کنند. از طرفی زبان اسپانیایی با زبان انگلیسی شباهت‌های بسیاری داشته و یادگیری آن نیز ساده‌تر است.

افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، باتوجه به اینکه دانشگاه‌های کمی این رشته را ارائه داده و تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته کم است، می‌توانند آیندۀ شغلی مناسبی داشته باشند. این افراد می‌توانند به‌عنوان مترجم یا مدرس مشغول به کار شوند و علاوه بر کسب درآمد موقعیت‌های شغلی خوبی نیز داشته باشند.

در این مقاله سعی شد که اطلاعاتی درباره این رشته و بازارکار آن به داوطلبان داده شود. اگر شما نیز درباره این رشته اطلاعات یا تجربه خاصی دارید، در زیر همین پست برای ما بنویسید.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1914 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجتمع کوشش
مجموعه مدارس هدف
مجموعه مدارس سرای دانش
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم