سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

5 رشته پرطرفدار گروه زبان کد مطلب : 13088 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

5 رشته پرطرفدار گروه زبان

شاید عجیب باشد ولی زبان اسپانیایی و آلمانی هم جز 5 رشته پرطرفدار گروه آزمایشی زبان هستند که داوطلبان به هنگام انتخاب رشته در کنار مترجمی و آموزش زبان انگلیسی و چینی، به آن‌ها توجه دارند؛ حالا سوال این است که این 5 رشته پرطرفدار چه بازار کاری دارند؟! در این مطلب توضیح می‌دهیم.

. . . . . . . . . . . . .

برقراری ارتباط یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان است و وجود زبان‌های مختلف اصلی‌ترین چالش این نیاز است. انسان‌ها از زمان‌های گذشته به دنبال برقراری ارتباط بودند و این هدف از طریق زبان و ترجمه اتفاف می‌افتاد. به‌طوری که اولین نشانه‌های ترجمه مکتوب تاریخ به ۳۰۰۰ قبل از میلاد در مناطق آشور و بین‌النهرین بازمی‌گردد. بیشتر این ترجمه‌ها در مورد موضوعات اداره کشورها و مالی بودند. در دوران پادشاهی مصر باستان نیز نوشته‌ها به دو زبانی که در منطقه الفاتین (Elephantine) رایج بودند، ترجمه می‌شدند. در آن زمان راهبان بودایی نیز اسناد هندی را به زبان چینی ترجمه می‌کردند. این اهمیت و توسعه روزافزودن آن باعث شده است که آموزش زبان یکی از زمینه‌های اموزشی در ایران و جهان باشد. رشته‌های دانشگاهی کنکور سراسری زبان‌های خارجی شامل بیش از ده زبان مختلف است که برخی از آن‌ها دارای گرایش نیز هستند. این گرایش‌ها شامل شاخه دبیری، مترجمی و ادبیات است. در این مقاله با 5 رشته پرطرفدار گروه زبان آشنا می‌شویم.

 

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

همۀ ما می‌دانیم زبان انگلیسی به‌عنوان زبان واسط آموزش در دنیاست. زبان انگلیسی در مسائل زیادی از جمله آموزش، پزشکی، تجارت، سیاست، فناوری و تکنولوژی استفاده می‌شود. همین باعث می‌شود رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی به رشته‌ای پرطرفدار در انتخاب رشته تبدیل شود. فردی که در رشته مترجمی زبان انگلیسی تحصیل می‌کند، بر لغات زبان‌های مبدأ و مقصد و دستور زبان هر دو زبان مسلط می‌شود و با یادگیری اصول ترجمه، یک نوشتار را ترجمه می‌کند. رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی برای افرادی مناسب است که در کنار دانشگاه، به مهارت‌آموزی در زبان انگلیسی می‌پردازند، به اطلاعات عمومی به‌ویژه پیرامون دیگر کشورها علاقه‌مند هستند و از کار با لغات و کلمات لذت می‌برند. در این رشتۀ تحصیلی مباحث مربوط به مطالعات ترجمه، تاریخچه ترجمه، اصول و روش‌های ترجمه از زبان فارسی به زبان انگلیسی و بالعکس در زمینه‌های مختلف ترجمه (فیلم، رمان و ادبیات، مطبوعات، ترجمه شفاهی)، هم به صورت انفرادی و هم به صورت پیشرفته آموزش داده می‌شود.

 رشته زبان و ادبیات انگلیسی

 

این رشته، در کنکور مقطع کارشناسی جزو رشته‌های شناور بوده و می‌توان علاوه بر کنکور سراسری زبان، از طریق رشته‌های اصلی مانند ریاضی-فیزیک، علوم تجربی یا علوم انسانی وارد این رشته شد. برای ورود به این رشته دو مسیر کلی وجود دارد:

 1. شرکت در آزمون سراسری و کسب حد نصاب نمره
 2. ورود به مقطع کاردانی رشته مترجمی زبان انگلیسی

امکان ادامه تحصیل در رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع ارشد و دکترا در ایران وجود دارد. برای دانش‌آموختگان رشته مترجمی زبان انگلیسی فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد. این افراد می‌توانند در هر سازمانی که با زبان انگلیسی سر و کار دارد، مانند شرکت‌های بازرگانی، مراکز نشر کتاب، فرودگاه‌ها، آژانس‎های هواپیمایی، مراکز توریستی، هتل‌ها، وزارت امور خارجه و اماکن دیگر مشغول به کار شوند.

یکی دیگر از مزایای این رشته این است که امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان این رشته فراهم است. در کشورهای گوناگون دنیا، بورس‌های تحصیلی و فرصت‌های مطالعاتی برای افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته مترجمی زبان انگلیسی وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کامل رشته زبان انگلیسی

 

 

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که از اسم این رشته مشخص است، هدف از ارائه این رشته پرورش دبیران زبان انگلیسی برای تدریس در مدارس دبیرستان و هنرستان است. دانشجویان در این رشته به بررسی مسائل مرتبط با یادگیری و آموزش زبان انگلیسی می‌پردازند. همچنین آنان با گذراندن دروسی تحت عنوان زبان‌شناسی و روش تدریس سعی دارند تا مشکلات و موانع یادگیری زبان را مورد مطالعه قرار دهند و راه‌حل‌هایی را نیز ارائه نمایند. افراد علاقه‌مند به این رشته باید از سطح بالایی از دانش زبان عمومی برخوردار باشند. علاوه بر دارا بودن دانش زبان عمومی، باید به مسائل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان علاقه‌مند باشند.

روش‌های تدریس مهارت‌های زبان، روش‌های تدریس زبان انگلیسی، تهیه مطالب کمک‌آموزشی، سنجش و ارزیابی، بیان شفاهی داستان، تهیه مطالب درسی راهنمایی، بررسی و تحلیل محتوای کتاب‌های دوره‌ی دبیرستان، درآمدی بر ادبیات، تهیه مطالب درسی دبیرستان، آزمون‌سازی، تدریس عملی دبیرستان، کاربرد کامپیوتر در آموزش زبان از جمله مهم‌ترین دروس این رشته در مقطع کارشناسی هستند.

برای انتخاب رشته دانشگاه، باید بدانیم این رشته در کجا تدریس می‌شود. آخرین بررسی‌های دفترچه انتخاب رشته نشان می‌دهد که مقطع کارشناسی این رشته در دانشگاه‌های زیر ارائه می‌شود:

 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین
 • دانشگاه رازی کرمانشاه
 • دانشگاه شهرکرد
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه کاشان

بیشتر موقعیت‌های شغلی این فارغ‌التحصیلان مربوط به حوزه تدریس می‌شود. البته مسئله به این سادگی نیست و برای تدریس در مدارس نمونه و بهترین‌ هنرستان‌های تهران که خواسته هر فارغ‌التحصیل رشته آموزش زبان انگلیسی است، تلاش بسیاری نیاز است.

 

معرفی رشته مترجمی زبان آلمانی

پر گویش‌ترین زبان اتحادیه اروپا، زبان آلمانی است. کشور آلمان یکی از مهم‌ترین کشورهای در ارتباط با ایران بوده و به همین دلیل رشته زبان آلمانی در دو گرایش مترجمی زبان آلمانی و ادبیات زبان آلمانی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه می‌شود. در گرایش مترجمی زبان آلمانی، دانشجو در طی چهار سال دوره کارشناسی مکالمه، نگارش و دستور زبان آلمانی را از پایه و به طور اصولی یاد می‌گیرد و می‌تواند برای مقاصد مختلفی از آموخته‌های خود استفاده کند. گرایش مترجمی زبان آلمانی در دانشگاه‌های تهران، اصفهان و آزاد واحد تهران مرکزی ارائه می‌شود. ظرفیت گرایش‌های مترجمی زبان آلمانی و زبان و ادبیات آلمانی به طور کلی 125 نفر است که حدود 100 نفر آن به دوره روزانه و 15-25 نفر به دوره شبانه اختصاص یافته است.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کامل رشته مترجمی زبان آلمانی

 

 

معرفی رشته زبان اسپانیایی

اگر شما هم در شرف انتخاب رشته نهم به دهم هستید و مشغول خواندن این مطلب هستید، احتمالاً با نگاه کردن به تیتر این مطلب، تعجب کرده باشید که رشته زبان اسپانیایی چطور در گروه پنج رشته پرطرفدار جای گرفته است. برای رفع این شگفتی توجه شما را به این حقیقت جلب می‌کنیم؛ زبان اسپانیایی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل و پس از زبان چینی، دومین زبان پرگویش دنیا است. این زبان، مانند زبان‌ فرانسوی و ایتالیایی از زبان‌های رومی است و ریشه در لاتین عامیانه دارد. زبان اسپانیایی زبان رسمی 20 کشور (بیش از 400 میلیون نفر) است. این رشته تحصیلی به خاطر جدید بودن، از بازار کار نسبتاً خوب و متنوعی برخوردار است.

 رشته زبان اسپانیایی

 

 فارغ‌التحصیلان این رشته علاوه بر فعالیت در دارالترجمه‌ها و زبان‌سرا در می‌توانند در تمامی شرکت‌هایی اسپانیایی که در ایران نمایندگی دارند، مشغول کار شوند. بخش ملل نهادهای فرهنگی مانند نشریات، صداوسیما خبرگــزاری جمهــوری اســلامی ایــران، سازمان‌ها و مؤسسات ســیاحتی و گردشــگری کــه بــا خــارج از کشــور ارتبــاط دارنــد و با ترجمه مدارک از زبان اسپانیایی به زبان فارسی سر و کار دارند، زمینه کار مترجمان زبان اسپانیایی را فراهم می‌کنند. از دیگر مشاغل این رشته می‌توان به تدریس در آموزشگاه‌های زبان یا تدریس خصوصی اسپانیایی، کار در وزارتخانه‌ها سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی و فریلنسری اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کامل رشته مترجمی زبان اسپانیایی

 

رشته زبان اسپانیایی در دو مقطع کارشناسی و کاردانی تحت عنوان کاردانی حرفه‌ای مترجمی زبان اسپانیولی_آثار دیداری و شنیداری و  کاردانی حرفه‌ای مترجمی زبان اسپانیولی_آثار مکتوب و متون رسمی ارائه می‌شود. رشته زبان اسپانیایی در دانشگاه‌های زیر ارائه می‌شود:

 • مرکز آموزش علمی_کاربردی شماره 46 تهران (کاردانی حرفه‌ای مترجمی زبان اسپانیولی-آثار دیداری و شنیداری)
 • مرکز آموزش علمی_کاربردی شماره 38 تهران (کاردانی حرفه‌ای مترجمی زبان اسپانیولی_ آثار مکتوب و متون رسمی)
 • واحد چهار مازندران (کاردانی حرفه‌ای مترجمی زبان اسپانیولی_آثار مکتوب و متون رسمی)
 • دانشگاه تهران (کارشناسی)
 • دانشگاه علامه طباطبایی (کارشناسی)

تأکید دروس تخصصـی ایـن رشـته بـر آشـنایی زبـان‌آمـوزان بـا متـون گوناگـون و توانمندسـازی آنـان بـرای حضور در بـازار کار گسـترده در ایـران و کشـورهای اسـپانیایی زبـان است و به سه دسته دروس پایه، دروس تخصصی و دروس انتخابی تقسیم می‌شود. خواندن و درک مفاهیم، نگارش ساده، نگارش پیشرفته، گفت و شنود، خواندن متون مطبوعاتی، ترجمه متون مطبوعاتی، نامه‌های اداری و بازرگانی، اصول و روش ترجمه، مکالمه موضوعی، سخنرانی، ترجمه شفاهی، نمونه‌های نثر و شعر، مقاله‌نویسی، ترجمه نوار و فیلم، فنون ترجمه و تاریخ زبان اسپانیایی از جمله مهم‌ترین دروس این رشته هستند.

 

معرفی رشته زبان چینی

یکی دیگر از رشته‌هایی که در زیرمجموعه کنکور زبان قرار دارد، رشته زبان و ادبیات چینی است. زبان چینی زبان رایج کشورهایی مانند از جمله ژاپن، کره، چین، تایوان، هنگ‌کنگ است. علی‌رغم اینکه زبان چینی یک زبان خارجی دشوار است، با توجه به گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی با کشور وسیع و پرجمعیت چین، از بازار کار رو به رشدی برخوردار است. حوزه‌های کاری این رشته می‌تواند شامل تدریس، مکاتبات و ترجمه و راهنمای تور می‌شود. علاقه‌مندان به این رشته و فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های زبان چینی تدریس نمایند و در حوزۀ آموزش مشغول به کار شوند. علاوه بر این وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی و نهادهای مختلف برای مبادله اطلاعات به فارغ‌التحصیلان زبان چینی نیازمند هستند.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کامل رشته مترجمی زبان چینی

 

رشته زبان چینی در حال حاضر در سه دانشگاه ایران که شامل دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علامه طباطبایی است، ارائه می‌شود. دروس این رشته به دو گروه دروس پایه و دروس اصلی تقسیم می‌شوند. دستور زبان چینی، زبان چینی کلاسیک، زبان چینی میانه، زبان جدید چینی، زبان چینی پیشرفته و... از جمله مهم‌ترین دروس این رشته هستند.

 

جمع‌بندی

هر کشوری برای ارتباط سیاسی، اجتماعی، اقتصاد، علمی، فرهنگی، و حتی مذهبی با کشورهای دیگر نیاز به مترجمانی قدرتمند و متبحر دارد و در این میان نقش ترجمه آثار مکتوب و خصوصاً متون رسمی از اهمیت بیشتر برخوردار است. دانشجویی که در این رشته‌های زبان‌های خارجی فارغ‌التحصیل می‌شود فرصت‌هایی شغلی زیادی دارد. برای مثال می‌تواند به عنوان کمک مترجم اسناد و مدارک و متون دارالترجمه‌ها، کمک مترجم متون اداری، تجاری و بازرگانی و یا در مؤسسات تجاری که با خارج از کشور ارتباط دارند و نیازمند به مترجم هستند فعالیت کند.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1848 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته دبیرستان
علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم