سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

زمان دریافت، جزئیات و دانلود دفترچه کنکور سراسری 1402 کد مطلب : 13105 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

زمان دریافت، جزئیات و دانلود دفترچه کنکور سراسری 1402

امکان دانلود دفترچه کنکور 1402، جزئیات دومرحله‌ای بودن این کنکور و زمان‌بندی آن در ادامه مطلب قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

همان‌طور که می‌دانیم سازمان سنجش آموزش کشور زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس‌شده و نسبت به برگزاری آزمون‌های استاندارد و سراسری در کشور اقدام می‌کند. کنکور ورودی به مقطع کارشناسی به عنوان مهم‌ترین آزمون ورودی دانشگاه‌ها، هرساله توسط این سازمان برگزار می‌شود. سازمان سنجش کشور تمامی اطلاعات موردنیاز برای ثبت‌نام، انتخاب رشته و موارد دیگر را در قالب دفترچه کنکور منتشر می‌کند هر ساله با تعیین مهلت ثبت‌نام کنکور، دستورالعمل شرکت در این آزمون به صورت دفترچه‌ای الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که داوطلبان با مطالعه آن می‌توانند کلیه اطلاعات لازم پیرامون روند برگزاری آزمون، مدارک ثبت‌نام کنکور سراسری، ضرایب و زیرگروه‌ها، شرایط نام‌نویسی، سهمیه‌های کنکور و… را به دست آورند. در این مقاله با جزئیات بیشتری درباره دفترچه کنکور 1402 آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

 

 دفترچه ثبت‌نام کنکور 1402 در دو مرحله آبان و بهمن 1401 هم‌زمان با زمان ثبت‌نام منتشر می‌شود.

 

زمان‌بندی دریافت دفترچه کنکور 1402

کنکور به عنوان مهم‌ترین رویداد تحصیلی دانش‌آموزان سال آخر و یا داوطلبان ورود به دانشگاه است، تاکنون دست‌خوش تغییرات زیادی بوده است. آمار و اخبار نشان می‌دهد که  این آزمون برای سال 1402 همراه با تغییراتی نسبت به سال‌های گذشته همراه است. از امسال کنکور سراسری در دو نوبت دی‌ماه 1401 و تیرماه 1402 برگزار خواهد شد. به همین دلیل تغییراتی در زمان‌بندی فرایندهای مختلف آن از جمله مهلت ثبت‌نام، برگزاری و انتخاب رشته اعمال شده است. طبق اخبار منتشرشده ثبت‌نام کنکور دی ۱۴۰۱ از 8 لغایت 14 آبان توسط سایت سنجش صورت می‌گیرد. افرادی که قصد ثبت‌نام در این آزمون را دارند می‌بایست ابتدا دفترچه کنکور 1402 را مطالعه کرده تا در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به ثبت‌نام در موعد مقرر نمایند. مطابق زمان‌بندی سازمان سنجش آزمون در روزهای 29 و 30 دی برگزار خواهد شد و دانش‌آموزانی که در حال تحصیل در پایه دوازدهم هستند، در صورتی که شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری را داشته و تا 31 شهریور سال 1402 یا 30 بهمن 1403 فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند در کنکور سراسری شرکت نمایند.

 دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور 1402

 

بخش‌ها و جزئیات دفترچه ثبت‌نام کنکور1402 

ثبت‌نام در کنکور فقط به صورت اینترنتی و در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور انجام می‌شود. به همین دلیل لازم است داوطلبان با روش ثبت‌نام در این آزمون به خوبی آشنا باشند. در بخش اول دفترچه شیوه ثبت‌نام در کنکور به صورت کاملاً عملی آموزش داده شده است. این بخش از دفترچه شامل زیر بخش‌های زیر است:

 • بخش اول

جدول زمانی مراحل آزمون: این جدول شامل زمان‌بندی دقیق ثبت‌نام، تاریخ دریافت کارت، تاریخ برگزاری آزمون و زمان اعلام نتایج است.

شرایط عمومی و اختصاصی: در این قسمت شرایط عمومی (مانند اعتقاد به دین اسلام) و شرایط اختصاصی (مانند شرایط تحصیلی) برای ثبت‌نام در آزمون گفته می‌شود.

مدارك تحصیلی لازم برای شركت در آزمون سراسری: برای شركت در آزمون سراسری، داشتن حداقل مدرک دیپلم لازم است که شرایط این مدرک و سایر مدارک مورد قبول در این قسمت بیان می‌شود.

انتخاب گروه آزمایشی: در این بخش به شرایط انتخاب گروه آزمایشی پرداخته می‌شود.

نحوه شركت دانشجویان انصرافی: از آنجایی که دانش‌جویان انصرافی نیز می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند، در این بخش از دفترچه به نحوۀ ثبت‌نام این افراد پرداخته می‌شود.

تعیین وضعیت نظام‌وظیفه: پیش از ثبت‌نام در کنکور باید وضعیت نظام‌وظیفه آقایان مشخص شود. برای این کار فرم مربوطه در دفترچه قرار داده شده است.

مدارک لازم برای استفاده از سهمیه‌ها: استفاده از سهمیه ضوابط خاصی دارد که در این بخش از دفترچه به آن پرداخته می‌شود.

هزینه‌های ثبت‌نام و نحوه پرداخت آن: هزینه شركت در آزمون سراسری به صورت اینترنتی و با کارت‌های اعتباری عضو شبكه بانكی شتاب دریافت می‌شود. لینک مربوط، در صفحه اصلی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش به نام خرید كارت اعتباری وجود دارد.

مدارک لازم برای ثبت‌نام: مدارک پرسنلی مورد نیاز و مشخصات عکس موردنیاز به صورت کامل توضیح داده شده است.

ورود به صفحه ثبت‌نام آزمون سراسری: در این بخش راه‌های ورود به صفحه ثبت‌نام توضیح داده شده است.

مراحل ثبت‌نام، راهنمای عملی انجام ثبت‌نام و نحوه تكمیل تقاضانامه اینترنتی و دریافت کد رهگیری: این بخش مهم‌ترین قسمت موجود در رابطه با ثبت‌نام در آزمون است و شامل تمامی جزئیات و مراحل ثبت‌نام به دقت در آن شرح داده شده است.

 • بخش دوم

شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری

در این بخش توضیحاتی درباره شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری، مواد آزمون، رشته‌های تحصیلی و اهمیت (ضریب) درس‌ها برای ورود به هر رشته و منابع طرح سؤال ارائه می‌شود.

زیر بخش‌های موجود در این قسمت به شرح زیر هستند:

 • روش پذیرش دانشجو (روش متمرکز یا متمرکز با شرایط خاص)
 • شرایط عمومی و اختصاصی ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسری
 • مقررات نظام‌وظیفه عمومی
 • ضوابط استفاده از سهمیه‌ها (سهمیه مناطق، سهمیه خانواده شاهد و ایثارگران)
 • شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی
 • آشنایی با آزمون‌های عمومی و اختصاصی (مواد آزمون دروس اختصاصی و ضرایب آن، رشته‌های تحصیلی هر گروه آزمایشی) لازم به ذکر است در کنکور سراسری 1402 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود.
 • شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره‌های مختلف تحصیلی
 • تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری

با توجه به اینکه دفترچه ثبت‌نام کنکور دی ماه 1401 تاکنون منتشر نشده است،  اطلاعات دقیقی از این دفترچه در دسترس نیست. با این حال پیش‌بینی می‌شود که این دفترچه شامل موارد ذکر شده باشد.

 

دانلود دفترچه ثبت‌نام کنکور 1402

ثبت‌نام کنکور سراسری 1402 در دو نوبت انجام خواهد شد پس دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور 1402 نیز در دو سری منتشر می‌شود. دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری هم‌زمان با شروع روند نام‌نویسی بر روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش قرار خواهد گرفت. طبق آخرین اخبار سازمان سنجش، زمان انتشار دفترچه کنکور سراسری 1402 در نوبت اول (دی)، هم‌زمان با زمان ثبت‌نام آن یعنی 8 آبان ماه 1401 است.

 

دانلود دفترچه راهنمای کنکور سراسری 1402 (دی‌ماه 1401)

 

بخش‌ها و جزئیات دفترچه انتخاب رشته 1402

همان‌طور که گفتیم، آزمون سراسری دومرتبه در سال برگزار خواهد شد و نتایج آن برای دو سال معتبر است. اما پذیرش متقاضیان یک‌مرتبه در سال، بر اساس ترکیب نمرات سوابق تحصیلی و آزمون سراسری انجام خواهد شد؛یک نمره سوابق تحصیلی با بالاترین نمره دریافت می‌شود هر داوطلب اگر در دو آزمون شرکت کند دو نمره کنکور خواهد داشت و اگر در یک آزمون شرکت کند یک نمره کنکور خواهد داشت اما فقط یک نمره آزمون به انتخاب داوطلب محاسبه می‌شود. در این فرایند، سهم سابقه تحصیلی که تاکنون به‌صورت تأثیر مثبت بود، قطعی است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود انتخاب رشته کنکور 1402 با سال‌های گذشته متفاوت باشد. 

 دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402

تاکنون زمان دقیقی برای انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 اعلام نشده است. اما به‌عنوان نمونه برای آمادگی بیشتر می‌توانید دفترچه انتخاب رشته دانشگاه سال قبل یعنی دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 را دانلود و بررسی کنید.

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401

 

 

در نهایت دفترچه کنکور 1402 هم‌زمان با آغاز فرآیند نام‌نویسی آزمون سراسری در دو نوبت منتشر و از طریق سایت سازمان سنجش می‌شود. این دفترچه شامل اطلاعاتی همچون روند و مدارک ثبت‌نام، سهمیه‌ها و امتیازات، شرایط نام‌نویسی است و مطالعه آن بسیار ضروری است. توصیه می‌کنیم با پیگیری مرتب اخبار، از آخرین تغییرات مربوط به زمان انتشار و مواد آزمون 1402 مطلع شوید.

 

بیشتر بخوانید: دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403

بیشتر بخوانید: دفترچه انتخاب رشته کنکور 1404 1. دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور 1402 چه زمانی منتشر می‌شود؟
 2. دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1402 چه زمانی منتشر می‌شود؟
 1. دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور 1402 چه زمانی منتشر می‌شود؟


  دفترچه کنکور سراسری 1402 هم‌زمان با زمان ثبت‌نام آن است که با توجه به دومرحله‌ای شدن کنکور، در آبان و بهمن 1401 این دفترچه‌ها منتشر می‌شوند.
  دفترچه کنکور سراسری 1402 هم‌زمان با زمان ثبت‌نام آن است که با توجه به دومرحله‌ای شدن کنکور، در آبان و بهمن 1401 این دفترچه‌ها منتشر می‌شوند.
 2. دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1402 چه زمانی منتشر می‌شود؟


  هنوز زمان دقیقی برای انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 اعلام نشده است.
  هنوز زمان دقیقی برای انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 اعلام نشده است.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1731 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

با علامه حلی تیزهوشان قبول شو، کلیک کن
هوپا آکادمی
بسته های آبان و آذر 1401
مجتمع بامداد پارسی
مجتمع آموزشی موعود