سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

زمان دریافت، جزئیات و دانلود دفترچه کنکور سراسری 1403 کد مطلب : 13110 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

زمان دریافت، جزئیات و دانلود دفترچه کنکور سراسری 1403

پیش‌بینی‌ها براساس تغیرات کنکور 1402 نشان می‌دهدد، دفترچه کنکور 1403 در آبان 1402 منتشر شود و و بخش‌های آن طبق آن چیزی باشد که در مطلب آورده‌ایم.

. . . . . . . . . . . . .

در ایران و برخی کشورهای دیگر مانند چین و ترکیه معیار اصلی ورود به دانشگاه و رشته‌های مختلف، شرکت در کنکور سراسری است. اولین مرحله برای حضور در آزمون سراسری، تکمیل فرم ثبت‌نام کنکور سراسری است که در بازل زمانی اعلام‌شده توسط سازمان سنجش انجام می‌شود. سازمان سنجش کشور تمامی اطلاعات موردنیاز برای ثبت‌نام، انتخاب رشته و موارد دیگر را در قالب دفترچه منتشر می‌کند هر ساله با تعیین مهلت ثبت‌نام کنکور، دستورالعمل شرکت در این آزمون به صورت دفترچه‌ای الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی دفترچه کنکور سراسری 1403 می‌پردازیم.

 

 پیش‌بینی می‌شود در صورت مثبت بودن تجربه دومرحله‌ای کردن کنکور 1402، کنکور سراسری 1403 نیز به همان ترتیب برگزار شود. به این ترتیب احتمالاً دفترچه کنکور سراسری 1403 در آبان 1402 منتشر شود.

 

زمان‌بندی دریافت دفترچه کنکور 1403

همه‌ساله هزاران داوطلب در کنکور شرکت می‌کنند و از این تعداد برخی به رتبۀ دلخواه خود دست می‌یابند و برخی دیگر نیز سال بعد حتی سال‌های بعد تلاش می‌کنند تا به هدف خود برسند. در سال‌های گذشته که رقابت در کنکور بسیار سخت بود و عده زیادی بعد از انتخاب رشته کنکور به نتیجه مطلوب نمی‌رسیدند و مجبور بودند آرزوی رفتن به دانشگاه را به تعویق بیاندازند. با برگزاری چند نوبت کنکور در یک سال، که قرار است از سال 1402 اجرایی شود، دیگر این آرزو دست‌نیافتنی نیست و داوطلبان با خیالت آسوده می‌توانند در آزمون سراسری 1403 شرکت کنند. تاکنون آمار و اطلاعات دقیقی از آزمون سراسری 1403 در دسترس نیست، اما پیش‌بینی می‌شود در صورت مثبت بودن تجربه آزمون 1402، کنکور سراسری 1403 نیز به همان ترتیب برگزار شود. به این ترتیب احتمالاً دفترچه کنکور سراسری 1403 در آبان 1402 منتشر شود.

 

 قسمتی از فرم دفترچه ثبت‌نام کنکور 1403

 

بخش‌ها و جزئیات دفترچه ثبت‌نام کنکور1403 

ثبت‌نام در کنکور فقط به صورت اینترنتی و در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور انجام می‌شود. به همین دلیل لازم است داوطلبان با روش ثبت‌نام در این آزمون به خوبی آشنا باشند. دفترچه ثبت‌نام کنکور بهترین راهنمای ثبت‌نام در کنکور سراسری است. این دفترچه تا به الان دارای دو بخش کلی  بوده که در هر یک از آن‌ها توضیحات جامع و دقیقی درباره ثبت‌نام داده شده است و احتمالا همین بخش‌‌ها برای دفترچه کنکور 1403 نیز برقرار باشد. البته در صورت تغییرات شما آخرین نسخه را همینجا خواهید خواند.

بخش اول: راهنمای عملی ثبت‌نام

در بخش اول دفترچه شیوه ثبت‌نام در کنکور به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است. این بخش از دفترچه شامل زیر بخش‌های زیر است:

 • جدول زمانی مراحل آزمون
 • شرایط عمومی و اختصاصی
 • مدارك تحصیلی لازم برای شركت در آزمون سراسری
 • انتخاب گروه آزمایشی
 • نحوه شركت دانشجویان انصرافی
 • تعیین وضعیت نظام‌وظیفه
 • مدارک لازم برای استفاده از سهمیه‌ها.
 • هزینه‌های ثبت‌نام و نحوه پرداخت آن
 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 • ورود به صفحه ثبت‌نام آزمون سراسری
 • مراحل ثبت‌نام، راهنمای عملی انجام ثبت‌نام و نحوه تكمیل تقاضانامه اینترنتی و دریافت کد رهگیری

بخش دوم: شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری

در بخش دوم دفترچه ثبت‌نام بخش توضیحاتی درباره شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری، مواد آزمون، رشته‌های تحصیلی و اهمیت (ضریب) درس‌ها برای ورود به هر رشته و منابع طرح سؤال ارائه می‌شود. بخش دوم دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری معمولاً شامل موارد زیر است:

 • روش پذیرش دانشجو: در آزمون سراسری، روش‌های گزینش دانشجو در رشته‌هایی كه پذیرش آنان بر اساس آزمون سراسری (با نمرات آزمون و اعمال مثبت سوابق تحصیلی) است، به دو حالت متمرکز و متمرکز با شرایط ساخت صورت می‌پذیرد.
 • شرایط عمومی و اختصاصی ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسری: شرایط عمومی شرکت در آزمون اعتقاد به اسلام و یا یكی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به‌نظام جمهوری اسلامی ایران و نداشتن سابقه کیفری و اعتیاد است. شرایط اختصاصی نیز مربوط به شرایط تحصیلی داوطلبان است.
 • مقررات نظام‌وظیفه عمومی
 •  ضوابط استفاده از سهمیه‌ها: هر متقاضی می‌تواند بر اساس شرایط خود، متقاضی یكی از سهمیه‌های رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا یا سهمیه مناطق باشد.
 • شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی
 • آشنایی با آزمون اختصاصی: مواد آزمون دروس اختصاصی و ضرایب آن، رشته‌های تحصیلی هر گروه آزمایشی). لازم به ذکر است در کنکور سراسری 1402 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود.
 • شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره‌های مختلف تحصیلی
 • تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403

 

بخش‌ها و جزئیات دفترچه انتخاب رشته 1403

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، یک راهنمای انتخاب رشته است که برای هر گروه آزمایشی به صورت جداگانه منتشر می‌شود. این دفترچه از سه بخش مهم تشکیل شده است که هر بخش، اطلاعات مختلف و مجزایی را ارائه می‌کند. این سه بخش تحت عناوین پیوست‌ها، جداول و توضیحات نام‌گذاری می‌شوند. مشابه دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری، بخش اول دفترچه انتخاب رشته هم شامل توضیحات و شرایط و ضوابط کلی پذیرش دانشجو و توضیحات کارنامه اولیه است. بخش دوم دفترچه نیز جداول معرفی کد رشته محل  و توضیحات و شرایط و ضوابط كلی پذیرش دانشجو و نحوۀ انتخاب رشته است.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403

تاکنون زمان دقیقی برای انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 اعلام نشده است. به نظر می‌رسد که کنکور 1403 در دو نوبت برگزار شود. اگر تاریخ انتشار دفترچه انتخاب رشته طبق روال قبل و حدود 1.5 ماه پس از برگزاری آخرین آزمون، دفترچه ثبت‌نام منتشر خواهد شد. هر ساله دو یا سه روز پس از اعلام نتایج، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شده و در دسترس داوطلبان شرکت‌کننده در این آزمون قرار می‌گیرد.

 

 

بیشتر بدانید: اهمیت دفترچه انتخاب رشته کنکور

 

مطالعه دفترچه ثبت‌نام و دفترچه انتخاب رشته کنکور بهترین راه برای ثبت‌نام در کنکور و آگاهی از لیست کد رشته محل‌های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته‌هاست. توصیه می‌کنیم با پیگیری مرتب اخبار، از آخرین تغییرات مربوط به زمان انتشار و مواد آزمون 1403 مطلع شوید.

 

دفترچه کنکور 1402

دفترچه کنکور 1404

 

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1412 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نواندیشان هیوا
آپارات
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم