سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی و لیست دانشگاه‌های فرهنگیان کد مطلب : 12878 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی و لیست دانشگاه‌های فرهنگیان

شرایط و نحوۀ پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان تنها از طریق کنکور سراسری انجام می‌شو؛ مسیر ثبت‌نام، لیست دانشگاه‌ها و رشته‌های دانشگاه فرهنگیان را در ادامه خواهید دید.

. . . . . . . . . . . . .

دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه‌های دولتی است که زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش به‌صورت هیئت‌امنایی اداره می‌شود. افرادی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، دیگر نگران استخدام و آیندۀ شغلی خود نیستند؛ زیرا از همان ابتدا مشغول به کار می‌شوند و با تعهد خدمت، آینده شغلی آن‌ها نیز تأمین خواهد شد.

در کنار این مزیت بزرگ، شغل معلمی یکی از بهترین شغل‌های دنیاست که موقعیت اجتماعی خوبی داشته و بین عموم مردم از محبوبیت نسبی خوبی برخوردار است. همین موارد باعث می‌شوند که افراد زیادی داوطلب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان باشند.

بااین‌وجود، پذیرش در دانشگاه فرهنگیان دارای شرایطی است که داوطلبان باید قبل از هر چیز این شرایط را بررسی کنند؛ بنابراین در ادامه این مقاله بیشتر در مورد این دانشگاه صحبت خواهیم کرد.

 

 لیست رشته‌های دانشگاه فرهنگیان، هرسال در دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر می‌شود و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته از کد رشته محل‌های این دانشگاه شده‌اند، می‌توانند رشته موردنظر را انتخاب کنند.

 

دانشگاه فرهنگیان چیست؟

یکی از دانشگاه‌های دولتی دانشگاه فرهنگیان است. این دانشگاه مزایا و امتیازات متعددی دارد که باعث شده است، هرساله داوطلبان زیادی تمایل به تحصیل در این دانشگاه داشته باشند. البته ثبت‌نام دانشگاه کار چندان ساده‌ای نیست و همه داوطلبان باید از سد کنکور بگذرند.

این دانشگاه در سال 90 با تجمیع کلیه مراکز تربیت‌ معلم تأسیس شد و از سال 91 شروع به کار کرد. هدف از تأسیس دانشگاه فرهنگیان، تأمین نیروی انسانی توانمند برای وزارت آموزش‌وپرورش است و زیر نظر همین وزارتخانه فعالیت می‌کند.

در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان سه ‌نوع دانشجو می‌پذیرد.

1-    دانشجوی کارشناسی پیوسته (دانشجو معلم)

این افراد با مدرک تحصیلی دوره متوسطه از طریق کنکور سراسری و انجام مصاحبه و گزینش، پذیرش می‌شوند. نحوه آموزش این افراد، تمام‌وقت و به‌صورت شبانه‌روزی است.

برنامه کلاسی دانشجو معلم‌ها از شنبه تا چهارشنبه است و آنها از همان ابتدای تحصیل به استخدام آموزش‌وپرورش در می‌آیند؛ همچنین از این دانشجویان تعهد خدمت گرفته می‌شود تا بعد از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان معلم در مدارس مشغول به کار شوند.

2-    دانشجوی کارشناسی ناپیوسته (معلم دانشجو)

این مقطع برای معلمانی است که مدرک کاردانی دارند. برنامه کلاسی این معلمان معمولاً روزهای پنجشنبه و جمعه است؛ زیرا روزهای دیگر هفته باید در مدارس تدریس داشته باشند.

3-    دانشجوی کارشناسی ارشد

این مقطع نیز برای معلمان است و در حال حاضر به‌صورت محدود دانشجو می‌پذیرد.

 

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

شرایط و نحوه پذیرش دانشجو در این دانشگاه تنها از طریق کنکور سراسری انجام می‌شود و افرادی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان شده‌اند، می‌توانند با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته از رشته‌های این دانشگاه انتخاب کنند. البته در کنار انتخاب رشته، داوطلب باید شرایط زیر را نیز داشته باشد.

 1.  داشتن حداقل معدل 14 در دوران دبیرستان
 2.  داشتن حداکثر 24 سال سن
 3.  کسب تراز کنکور بالای 6500 در زیرگروه مربوطه
 4.  داشتن شرایط پزشکی لازم برای شغل معلمی
 5.  موفقیت در مصاحبه علمی – حضوری
 6.   تأییدیه هسته گزینش آموزش‌وپرورش

 

نحوه انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه فرهنگیان

نحوه انتخاب رشته در این دانشگاه نیز همراه با انتخاب رشته کنکور سراسری بوده و معمولاً در نیمه دوم مرداد است که در سال 1401 از 17 تا 22 مردادماه برای انتخاب رشته در نظر گرفته شد.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان هستند، می‌توانند برحسب اولویت رشته‌های موردنظر خود را در فرم انتخاب رشته درج کنند. توجه به اولویت‌بندی در انتخاب رشته بسیار مهم است و افرادی که تمایل دارند تا فقط در دانشگاه فرهنگیان پذیرش شوند، باید رشته محل‌های این دانشگاه را در اولویت قرار دهند.

 

لیست دانشگاه‌های فرهنگیان تهران

به طور میانگین در هر استان کشور تعداد دو واحد دانشگاه فرهنگیان وجود دارد که در هر یک از این دانشگاه‌ها برخی از رشته‌ها ارائه می‌شود. در استان تهران 6 واحد دانشگاه فرهنگیان وجود دارد که عبارت‌اند از:

 1. پردیس شهید چمران تهران که محل تحصیل در مرکز آموزش عالی شهید بهشتی تهران است.
 2. پردیس نسیبه تهران که محل تحصیل در مرکز آموزش عالی شهید شرافت تهران است.
 3. دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران
 4. پردیس زینبیه پیشوا (ورامین) که محل تحصیل در مرکز آموزش عالی عترت واوان است.
 5. پردیس شهید مفتح شهرری
 6. پردیس زینبیه شهرستان‌های تهران

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های روزانه و شبانه ایران

 

بهترین دانشگاه‌های فرهنگیان ایران

دانشگاه فرهنگیان از 64 واحد پردیس و 32 واحد پردیس وابسته تشکیل شده و مجموعاً دارای 98 واحد دانشگاهی است. تمامی این واحدهای دانشگاهی از نظر شیوه پذیرش دانشجو، امتیازات، مزایا و تعهد خدمت بعد از فارغ‌التحصیلی شرایط کاملاً یکسانی دارند و تمامی آن‌ها از قوانین و مقررات مشترکی پیروی می‌کنند.

دانشگاه فرهنگیان در سال 99 بعد از دانشگاه‌های تهران و فردوسی مشهد در جایگاه سوم از نظر رتبه‌بندی قرار گرفت. معیارهای موردنظر برای این رتبه‌بندی عبارت‌اند از:

 • مقالات داخلی و بین‌المللی
 • تعداد اساتید و دانشجو
 • نشست‌های علمی
 • تعداد همایش‌ها
 • ژورنال‌ها
 • اخبار منتشرشده

بنابراین می‌توان گفت که تمامی واحدهای دانشگاه فرهنگیان از کیفیت آموزشی و مزایای بالایی برخوردار هستند و جز بهترین دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند. کل واحدهای دانشگاهی فرهنگیان عبارت‌اند از:

  

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/pic/farhangianiran1-min.jpg

 

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/pic/farhangianiran2-min.jpg

 

در میان تمامی واحدهای دانشگاهی فرهنگیان، می‌توان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی را به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های فرهنگیان ایران معرفی کرد؛ زیرا پذیرش دانشجوی این دانشگاه از میان داوطلبانی است که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده‌اند و از نظر معیارهای رتبه‌بندی نیز در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

 

لیست رشته‌های دانشگاه‌های فرهنگیان

لیست رشته‌های دانشگاه فرهنگیان، هرسال در دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر می‌شود و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته از کد رشته محل‌های این دانشگاه شده‌اند، می‌توانند رشته موردنظر را انتخاب کنند.

در سال 1401، لیست رشته‌های دانشگاه فرهنگیان در گروه‌های آزمایشی طبق جدول زیر اعلام شده است.

 جدول لیست رشته‌های دانشگاه فرهنگیان

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی ایران

 

جمع‌بندی

دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه‌های دولتی است که سعی در تربیت معلمین توانمند برای وزارت آموزش‌وپرورش دارد. افرادی که وارد این دانشگاه می‌شوند، دیگر نگران شغل خود نیستند؛ زیرا بعد از فارغ‌التحصیلی جذب آموزش‌وپرورش خواهند شد.

ورود به این دانشگاه دارای مراحل و شرایطی است؛ بنابراین تنها افرادی می‌توانند در این دانشگاه تحصیل کنند که شرایط لازم را داشته و قادر هستند معلم خوبی برای دانش‌آموزان باشند.

اگر در مورد دانشگاه فرهنگیان سؤالی در ذهنتان باقی‌مانده و پاسخ آن را نگرفته‌اید، در زیر همین مقاله برای ما بنویسید.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1677 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات


آکادمی هوپا کلیک کنید
فرصت دیده شدن مدارس تهران
مجتمع آموزشی سیمای فرهنگ