سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

گزارش صفر تا 100 کنکور انسانی 1400 کد مطلب : 12797 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

گزارش صفر تا 100 کنکور انسانی 1400

بررسی و تحلیل آمار کنکور اسانی در سال 1400 به داوطلبان سال‌های بعدی کمک می‌کند تا بتوانند با دید بازتر نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد اقدام کنند و انتخابی دقیق‌تر داشته باشند.

. . . . . . . . . . . . .

کنکور یا همان آزمون سراسری آزمونی است که هرساله در ایران و بیرون از آن برای پذیرش دانشگاه‌های کشور برگزار شده و نمره گرفته شده در آن مبنای ورود به دانشگاه‌های ایران است. رشته علوم انسانی یکی از پنج رشتۀ امتحانی در کنکور سراسری است که هر ساله بخش عظیمی از دانش آموزان این رشته را برای ادامه تحصیل در دانشگاه محک می‌زند. این رشته تحصیلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و  تحصیل در رشته‌های مهم و حساس که با محوریت انسان و جامعه مانند حقوق، علوم قضایی، روان‌شناسی، اقتصاد، مدیریت و سایر رشته‌های مهم با ورود به رشتۀ انسانی و کسب نمره قبولی در آزمون سراسری انسانی انجام می‌شود.

 

 در آزمون سراسری گروه آزمایشی ­علوم انسانی سال 1400، میانگین نمره خام 200 نفر اول کشوری در درس ریاضی 40/8 درصد، و در درس تاریخ و جغرافیا 2/44 درصد بود.

 

روند برگزاری و آمار داوطلبان کنکور انسانی 1400

بر اساس شناسنامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ که از سوی سازمان سنجش منتشر شده است، در این دوره از آزمون یک میلیون و 368 هزار داوطلب ثبت‌نام کردند که در میان کنکور رشته علوم انسانی با رقابت ۳۷۰ هزار و ۱۱۲ نفر شرکت‌کننده برگزار شد و این افراد برای انتخاب رشته کنکور و ورود به دانشگاه، با هم به رقابت پرداختند. در جدول زیر آمار دقیقی از شرکت‌کنندگان ارائه شده است.

 

 تعداد داوطبان کنکور 1400 انسانی به تفکیک سهمیه

 

 1. مبنای طراحی سؤالات آزمون سراسری 1400، کتاب‌های درسی نظام جدید بوده  و از هیچ یک از مباحث درسی نظام قدیم سوالاتی مطرح نشده بود. برای همین نیاز بود که داوطلبان نظام قدیم باید کتاب‌های درسی و کمک‌آموزشی خود را به‌روزرسانی کنند و تغییراتی را در برنامه‌ریزی درسی خود اعمال کنند. لازم به ذکر است که کتاب‌های نظام جدید در رشتۀ علوم انسانی تفاوت‌های زیادی با کتاب‌های نظام قدیم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
 2. کاهش تعداد کتاب‌های درسی ادبیات فارسی عمومی به سه کتاب در هر سه سال
 3. مشترک شدن کتاب درسی عربی با رشته‌های تجربی / ریاضی به مقدار بسیار زیاد
 4. جدا شدن کتاب درسی دین و زندگی رشتۀ علوم انسانی از رشته‌های تجربی و ریاضی
 5. تغییرات زیادی که در محتوا و اهداف آموزشی کتاب درسی ریاضی و آمار
 6. مشترک شدن کتاب درسی عربی عمومی و عربی اختصاصی
 7. تغییرات بسیار زیاد در کتاب‌های تاریخ، جغرافیا، جامعه‌شناسی، روانشناسی، جامعه‌شناسی و فلسفه

در گروه علوم انسانی ۳۳۲ هزار و ۱۰۷ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.

 

میانگین درصدها در کنکور انسانی 1400

در آزمون سراسری گروه آزمایشی ­علوم انسانی سال 1400، میانگین نمره خام 200 نفر اول کشوری در درس ریاضی 40/8 درصد، و در درس تاریخ و جغرافیا 2/44 درصد بود. درس ریاضی برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی دشوار بود و این درس پایین‌ترین میانگین را در بین تمام درس‌های داوطلبان این گروه آزمایشی داشته است. اما نکته جالب اینجاست که تنها دو داوطلب در این درس به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده و همان دو داوطلب نیز جز 200 نفر اول کشوری در این گروه نبوده‌اند.

 به کمک داده‌های مشاوران تحصیلی کنکور از دشواری درس ریاضی می‌توان به این حقیقت اشاره کرد که میانگین پاسخگویی داوطلبان به این درس 5/1 درصد بوده و بیش از 53 درصد داوطلبان، یا به سؤال‌های این درس پاسخ نداده‌اند، یا پاسخ‌های مثبت آن‌ها به خاطر بیشتر بودن پاسخ‌های منفی‌شان بی‌تأثیر شده و نمره صفر را کسب کرده‌اند. شاید فکر کنید دلیل دشوار بودن این درس برای داوطلبان این است که درس ریاضی جزو دروس تخصصی رشته انسانی نیست. اما آمارها چیز دیگری را نشان می‌دهند. نکته جالب اینجاست که با وجود دشوار بودن درس ریاضی، تعداد داوطلبانی که در درس مذکور نمره منفی کسب کرده‌اند، از درس ادبیات فارسی عمومی کمتر است؛ یعنی 22 درصد داوطلبان، در درس ریاضی نمره منفی کسب کرده‌اند، اما در درس ادبیات عمومی، این آمار به 29/79 درصد می‌رسد؛ زیرا تعدادی از داوطلبان تصور می‌کنند که بدون داشتن دانش و آگاهی کافی و فقط بر پایه شانس و اقبال یا اطلاعات عمومی خود، می‌توانند پاسخگوی سؤالات برخی از دروس عمومی آزمون سراسری باشند. رتبه یک کنکور انسانی 1400، 62 درصد از سؤالات درس ریاضی را در کنکور صحیح پاسخ داده است.

در گروه آزمایشی علوم انسانی، هیچ‌یک از داوطلبان به 100 درصد سؤال‌های دروس ادبیات فارسی عمومی، ادبیات فارسی تخصصی، تاریخ و جغرافیا و فلسفه و منطق پاسخ صحیح نداده‌اند، و در بین داوطلبان حاضر در جلسه گروه آزمایشی علوم انسانی، 50 هزار و 844 نفر، در درس زبان خارجی نمرۀ منفی کسب کرده‌اند.

سؤالات علوم اجتماعی ۱۴۰۰ نیز مانند سال‌های گذشته، به سطح متوسط رو به ساده نزدیک شده بود و برای دانش‌آموزی که مطالب کتاب را به‌خوبی مطالعه کرده بودند، درصد خوبی را به همراه می‌آورد. تمامی سؤالات از متن کتاب درسی آمده و حذفیات کنکور کاملاً لحاظ شده بودند. سؤالات جامعه‌شناسی امسال هم مانند هر سال از سؤالات سال دهم شروع شده، بعد سؤالات یازدهم و ترکیبی‌ها و بعد از آن، به سؤالات دوازدهم و ترکیبی‌های دو یا سه پایه ختم شده بودند.

 

رتبه‌های برتر کنکور انسانی 1400

نفرات برتر کنکور 1400 رشته ریاضی هم مانند سال‌های قبلی معمولاً رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی مانند حقوق، روانشناسی و... را از دانشگاه‌های تراز اول کشور مانند دانشگاه تهران، علامه طباطبایی و... انتخاب کرده‌اند. در ادامه آماری از قبولی رتبه برترها در سه منطقه مختلف را ارائه کرده‌ می‌کنیم.

 

 رشته‌های قبولی رتبه‌های منطقه یک کنکور 1400 انسانی

 رشته‌های قبولی رتبه‌های منطقه دو کنکور 1400 انسانی

 رشته‌های قبولی رتبه‌های منطقه سه کنکور 1400 انسانی

 

منابع کنکور انسانی 1400

بررسی سؤالات کنکور سنوات گذشته ثابت کرده اصلی‌ترین و مهم‌ترین منابع طراحی سؤال در کنکور انسانی، کتاب‌های درسی هستند. از آنجایی که حجم دروس اعم از عمومی و تخصصی در رشتۀ انسانی حجیم بوده و نکات بسیار زیادی در آن‌ها نهفته است، از این‌رو خواندن کتاب‌های کمک‌درسی مختلف بسیار مشکل است. بنابراین بهترین منابع همان کتاب‌های درسی هستند. اما در مفید بودن کتاب‌های کمک‌درسی نیز شکی وجود ندارد. پس ابتدا کتاب‌های درسی اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش را معرفی می‌کنیم و سپس به معرفی کتاب‌های کمک‌درسی مفید می‌پردازیم.

 در کنکور انسانی 1400، 100 سؤال از 4 درس عمومی (ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان انگلیسی) طرح شده بودند که منابع آن‌ها کتاب‌های زیر بودند:

 • فارسی 1 پایه دهم. چاپ 97
 • فارسی 2 پایه یازدهم. چاپ 98
 • فارسی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • عربی 1 پایه دهم چاپ 97
 • عربی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • عربی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • دین و زندگی 1 پایه دهم چاپ 97
 • دین و زندگی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • دین و زندگی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • زبان انگلیسی 1 پایه دهم چاپ 97
 • زبان انگلیسی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • زبان انگلیسی 3 پایه دوازدهم چاپ 99

در کنکور انسانی 180 سؤال دروس اختصاصی وجود دارد که  این سؤالات از 8 درس و23 کتاب تخصصی طرح می‌شود:

 • ریاضی و آمار 1 پایه دهم چاپ 97
 • ریاضی و آمار 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • ریاضی و آمار 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • اقتصاد پایه دهم چاپ 97
 • روانشناسی پایه یازدهم چاپ 98
 • فنون ادبی 1 پایه دهم چاپ 97
 • فنون ادبی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • فنون ادبی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • منطق پایه دهم چاپ 97
 • فلسفه پایه یازدهم چاپ 98
 • فلسفه پایه دوازدهم چاپ 99
 • عربی 1 پایه دهم چاپ 97
 • عربی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • عربی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم چاپ 97
 • تاریخ 2 از بعثت پیامبر تا صفویه پایه یازدهم چاپ 98
 • تاریخ 3 ایران و جهان معاصر پایه دوازدهم چاپ 99
 • جغرافیا ایران پایه دهم چاپ 97
 • جغرافیا 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • جغرافیا کاربردی پایه دوازدهم چاپ 99

در جدول زیر نیز فهرستی از بهترین کتاب کمک‌درسی معرفی‌شده توسط داوطلبان را ارائه می‌کنیم. البته بسیاری از نمونه سوالات پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم رشته انسانی را می‌توانید از سایت تیزلند دانلود کنید.

 

 لیست کتاب‌های پیشنهادشده توسط داوطلبان کنکور 1400 انسانی

 

سؤالات کنکور انسانی 1400 به همراه پاسخ‌نامه

معمولاً 3 روز پس از کنکور سراسری دفترچه سؤالات آزمون به همراه پاسخ کلیدی آن در سایت سنجش بارگذاری می‌شود و داوطلبان می‌توانند درصد خود را محاسبه کنند. هم‌چنین شما داوطلب گرامی نیز می‌توانید با مطالعه و پاسخ به سؤالات کنکور 1400، دانسته‌های خود را محک بزنید و برای اصلی آماده شوید. در دوران جمع‌بندی پاسخ دادن به سؤالات کنکورهای سراسری سال‌های گذشته و تحلیل آن‌ها از واجبات است. در سایت‌های مختلف سؤالات و کلید اولیه آن‌ها قابل دانلود است ولی برای مطالعه پاسخ‌های تشریحی کنکور 1400 باید کتاب‌های جمع‌بندی را تهیه نمایید.

 

دفترچه سوالات کنکور 1400 گروه آزمایشی علوم انسانی

پاسخ‌نامه سوالات کنکور 1400 گروه آزمایشی علوم انسانی

 

کنکور خارج از کشور 1400 انسانی

کنکور خارج از کشور به صورت هم‌زمان با کنکور سراسری داخل کشور برگزار می‌شود. این کنکور  راه ورود دانشجویان خارج از کشور به دانشگاه‌های سراسری ایران است. کنکور سراسری خارج از کشور دقیقاً مانند کنکور سراسری در پنج گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی، هنر و زبان برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند بر اساس شرایط و رشته‌های موردنظر خود در هر گروه در کنکور خارج از کشور شرکت کنند.

 

بیشتر بدانید: پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی گروه انسانی

 

جمع‌بندی

کنکور انسانی امروزه با توجه به افزایش تعداد متقاضیان این رشته به امری چالش برانگیز برای دانش آموزان تبدیل شده است و دانش‌آموزان زیادی با هدف تصدی شغل‌های مهمی مانند وکالت، روانشناس و... باهم به رقابت می‌پردازند. برای قبول شدن در رشته‌های پرطرفدار رشته انسانی، تنها کسب نمره قبولی بالا کافی نیست. برای پیروز شدن در این رقابت، مرحله انتخاب رشته بسیار حساس و حیاتی است. بهترین راه برای انتخاب رشته، بررسی کارنامه‌های سال گذشته (به خصوص یک سال اخیر) است. ما در این مقاله گزارش جامعی از آمار و ارقام کنکور 1400 ارائه کردیم. امید است که شما داوطلب گرامی با مطالعه این مقاله، انتخاب رشتۀ بهتری داشته باشید.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1535 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

لیست رشته های علوم انسانی
لیست رشته های علوم ریاضی
لیست رشته های علوم تجربی
دبیرستان دخترانه پیمانه ثنا
لندینگ
مقاله
فرصت دیده شدن مدارس تهران