سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

گزارش صفر تا 100 کنکور 1400 گروه علوم تجربی کد مطلب : 12788 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

گزارش صفر تا 100 کنکور 1400 گروه علوم تجربی

بررسی کنکور سال‌های قبل تجربی و نتایج رتبه‌هایی که در رشته‌های پزشکی قبول شده‌اند، می‌تواند در تحلیل کنکور امسال و انتخاب رشته درست کمک کند. در این جهت گزارشی از کنکور 1400 تجربی تهیه کردیم تا با بررسی و تحلیل آماری رتبه‌ها و درصدها به داوطلبین امسال کمک کرده باشیم.

. . . . . . . . . . . . .

رویای پزشک شدن از دوران کودکی همواره همراه کودکان و نوجوانان بوده است. رشته پزشکی این روزها به آرزوی بیشتر جوانان در حال تحصیل تبدیل شده ­است. از حدود ۵۰ سال گذشته تب گرایش دانش آموزان و والدین به رشته علوم تجربی در جامعه فراگیر شده و در سال­های اخیر با توجه به وضعیت و شرایط اقتصادی شدت بیشتری نیز پیدا کرده است. این عوامل و عوامل دیگر کنکور تجربی را به پرطرفدارترین رشته در کنکور سراسری تبدیل کرده است. طبق آمار اعلام‌شده توسط سازمان سنجش، در سال‌های اخیر تعداد داوطلبان این گروه آزمایشی به بیشتر از ۵۵۰ هزار نفر رسیده است که این میزان بیش از 60 درصد کل داوطلبان کنکور را تشکیل می‌دهد و این رقابت را میان این گروه آزمایشی، نسبت به رشته‌های تحصیلی دیگر دشوارتر می‌کند .به طوری که هم‌اکنون برای یک صندلی رشته پزشکی، 50 داوطلب با یکدیگر رقابت می‌پردازند. در این مقاله می‌خواهیم با سیر تا پیاز کنکور تجربی 1400 که شامل آمار شرکت‌کنندگان، درصدهای قبولی، رتبه‌های برتر و منابع امتحانی است، آشنا شویم؛ با ما همراه باشید.

 

 

 آمارها نشان می‌دهد که در کنکور 1400 تجربی، خانم‌ها پیشتاز بوده‌اند و بیشتر از آقایان برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کردند؛ به‌طوری‌که تعداد آن‌ها به ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر و آمار آقایان نیز ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر بوده است.

 

روند برگزاری و آمار داوطلبان کنکور تجربی 1400

بر اساس شناسنامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ که از سوی سازمان سنجش منتشر شده است، در این دوره از آزمون یک میلیون و 368 هزار داوطلب ثبت‌نام کردند که در این میان کنکور رشته تجربی با رقابت 554 هزار و 860 نفر شرکت‌کننده برگزار شده است. داوطلبان این رشته برای انتخاب رشته کنکور و ورود به رشته‌هایی چون پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و سایر رشته‌های پیراپزشکی، با هم به رقابت پرداختند. در جدول زیر آمار دقیقی از شرکت‌کنندگان ارائه شده است.

 تعداد داوطلبان کنکور 1400 تجربی به تفکیک رشته

 

آمارها نشان می‌دهد که در کنکور 1400 تجربی، خانم‌ها پیشتاز بوده‌اند و بیشتر از آقایان برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کردند؛ به‌طوری‌که تعداد آن‌ها به ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر و آمار آقایان نیز ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر بوده است. جالب است بدانید که جوان‌ترین داوطلب و پیرترین داوطلب‌های کنکور 1400، داوطلبان رشته تجربی بودند که جوان‌ترین آن‌ها از بجنورد با ۱۳ سال سن و پیرترین کنکوری با ۸۱ سال سن از اصفهان در کنکور تجربی 1400 شرکت کردند.

کنکور تجربی 1400 اولین کنکوری بود که سؤالات بر اساس کتاب‌های نظام جدید طراحی شده بود. یکی دیگر از تفاوت‌های کنکور نظام قدیم و نظام جدید، حجم دروس است. به گفتۀ بسیاری از دانش‌آموزان و معلمان، حجم کتاب‌ها در نظام آموزشی جدید کاهش یافته و این باعث می‌شود که سطح دشواری کمی کاهش یابد. یکی دیگر از تفاوت‌های کنکور نظام قدیم و نظام جدید، نحوۀ اعمال سوابق تحصیلی است. در کنکور تجربی داوطلبان نظام جدید فقط مشمول اعمال معدل دیپلم بودند، اما برای داوطلبان نظام قدیم علاوه بر دیپلم ، سوابق تحصیلی مدرک پیش‌دانشگاهی نیز اعمال می‌شد. برای دانش‌آموزان نظام جدید شامل 30 درصد معدل دیپلم و برای داوطلبان نظام قدیم نیز شامل 25 درصد معدل دیپلم و 5 درصد معدل پیش‌دانشگاهی بود که به صورت تأثیر مثبت اعمال می‌شد.

 

میانگین درصدها در کنکور انسانی 1400

زیست‌شناسی مهم‌ترین درس کنکور تجربی است. داوطلبان رشته تجربی در کنکور ۱۴۰۰ میانگین پاسخگویی ۷/۶ درصد را در این درس ثبت کرده‌اند و هیچ داوطلبی موفق به ۱۰۰ زنی در این درس نشده است. درس شیمی نیز درس اختصاصی کنکور تجربی و کنکور ریاضی است. داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۰ میانگین پاسخگویی ۵/۵ و کنکور ریاضی ۴/۴ درصد  را ثبت کرده‌اند.

با استناد بر این میانگین‌ها می‌توان دریافت که با توجه به مفهومی شدن سؤالات شیمی کنکور در سال‌های اخیر این درس یکی از دروسی است که داوطلبان زیادی در مواجه با سؤالات آن دچار چالش می‌شوند.

حال نوبت به درس اختصاصی دیگر یعنی فیزیک می‌رسد. درس فیزیک نیز همانند درس شیمی در دو رشتۀ تجربی و ریاضی مشترک است.  فیزیک رشتۀ ریاضی شامل مباحث تخصصی‌تر نسبت به رشتۀ تجربی است و داوطلبان این رشته در مجموع ۴ فصل بیشتر از داوطلبان رشته تجربی این درس را مطالعه می‌کنند.

داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ در رشته تجربی میانگین ۴/۶ و در رشته ریاضی ۴/۱ درصد را ثبت کرده‌اند. بیشترین خطای داوطلبان در این درس مربوط به ضعف مهارت‌های محاسباتی و هم‌چنین عدم تسلط بر فرمول‌های اساسی می‌شود.

ریاضی درس دیگری است که در دفترچه دروس اختصاصی کنکور رشته تجربی وجود دارد. در کنکورهای 1400 ریاضی پایین‌ترین میانگین پاسخگویی در میان دروس اختصاصی همه رشته‌ها را داشته و این درصد در کنکور تجربی 7/3 درصد بوده است.

در جدول زیر به کمک داده‌های مشاوران تحصیلی کنکور آمار دقیقی از درصدهای قبولی 1000 نفر اول رشته ریاضی ارائه می‌کنیم.

 

 جدول درصدهای دروس مختلف کنکور 1400 تجربی

 

رتبه‌های برتر کنکور تجربی 1400

به دلیل تعداد زیاد داوطلبان در رشته تجربی، انتخاب رشته این کنکور، مهم‌ترین انتخاب رشته کنکور سراسری و حتی مهم‌ترین انتخاب رشته کل کشور در تمامی کنکورها است. اما برای رتبه برترهای کنکور سراسری این انتخاب بسیار شیرین و هیجان‌انگیز است. آرزوی بسیاری از داوطلبان رشته تجربی، قبول شدن در رشته پزشکی است. رتبه‌های برتر کنکور سراسری تجربی این حق انتخاب را دارند که میان رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی آزادانه انتخاب کنند. در ادامه آماری از رشته‌ محل‌های انتخابی رتبه‌های برتر کنکور تجربی ارائه می‌کنیم.

 

 جدول قبولی 10 رتبه اول منطقه یک در کنکور تجربی 1400

 

جدول قبولی 10 رتبه اول منطقه دو در کنکور تجربی 1400

 جدول قبولی 10 رتبه اول منطقه سه در کنکور تجربی 1400

 

منابع کنکور  تجربی 1400

همه ما شنیده‌ایم که منبع اصلی کنکور کتاب‌های درسی هستند. سازمان سنجش هر سال منابع دروس عمومی و اختصاصی داوطلبان کنکور سراسری (کتب درسی مشخص شده از طرف آموزش و پرورش)  را به تمامی داوطلبان شرکت‌کننده و طراحان سؤال کنکور معرفی می‌کند. در کنکور تجربی 1400، 100 سؤال از 4 درس عمومی (ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان انگلیسی) طرح شده بودند که منابع آن‌ها کتاب‌های زیر بودند:

 • فارسی 1 پایه دهم. چاپ 97
 • فارسی 2 پایه یازدهم. چاپ 98
 • فارسی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • عربی 1 پایه دهم چاپ 97
 • عربی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • عربی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • دین و زندگی 1 پایه دهم چاپ 97
 • دین و زندگی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • دین و زندگی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • زبان انگلیسی 1 پایه دهم چاپ 97
 • زبان انگلیسی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • زبان انگلیسی 3 پایه دوازدهم چاپ 99

منابع دروس اختصاصی نیز به صورت زیر بودند:

 • زمین‌شناسی پایه یازدهم چاپ 98
 • ریاضی 1   پایه دهم چاپ 97
 • ریاضی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • ریاضی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • زیست‌شناسی 1 پایه دهم چاپ 97
 • زیست‌شناسی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • زیست‌شناسی 3 پایه دوازدهم چاپ 99
 • فیزیک 1 پایه دهم چاپ 97
 • فیزیک 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • فیزیک3  پایه دوازدهم چاپ 99
 • شیمی 1 پایه دهم چاپ 97
 • شیمی 2 پایه یازدهم چاپ 98
 • شیمی 3 پایه دوازدهم چاپ 99

البته بسیاری از نمونه سوالات پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را می‌توانید از سایت تیزلند دانلود کنید.

 

سؤالات کنکور تجربی 1400 به همراه پاسخ‌نامه

معمولاً  سه روز پس از کنکور سراسری دفترچه سؤالات آزمون به همراه پاسخ کلیدی آن در سایت سنجش بارگذاری می‌شود و داوطلبان می‌توانند درصد خود را محاسبه کنند. هم‌چنین شما داوطلب گرامی نیز می‌توانید با مطالعه و پاسخ به سؤالات کنکور 1400، دانسته‌های خود را محک بزنید و برای اصلی آماده شوید. در دوران جمع‌بندی پاسخ دادن به سؤالات کنکورهای سراسری سال‌های گذشته و تحلیل آن‌ها از واجبات است. در سایت‌های مختلف سؤالات و کلید اولیه آن‌ها قابل دانلود است ولی برای مطالعه پاسخ‌های تشریحی کنکور 1400 باید کتاب‌های جمع‌بندی را تهیه نمایید.

 

دفترچه سوالات کنکور 1400 گروه آزمایشی علوم تجربی

پاسخ‌نامه سوالات کنکور 1400 گروه آزمایشی علوم تجربی

 

کنکور خارج از کشور 1400

کنکور خارج از کشور به صورت هم‌زمان با کنکور سراسری داخل کشور برگزار می‌شود. این کنکور  راه ورود دانشجویان خارج از کشور به دانشگاه‌های سراسری ایران است. کنکور سراسری خارج از کشور دقیقاً مانند کنکور سراسری در پنج گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی، هنر و زبان برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند بر اساس شرایط و رشته‌های موردنظر خود در هر گروه در کنکور خارج از کشور شرکت کنند. کنکور تجربی ۱۴۰۰ به صورت هم‌زمان در ۱۱ کشور قطر، ترکیه، مالزی، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، امارات، آلمان، کویت و عمان آزمون برگزار شد.

 

بیشتر بدانید: پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی

 

جمع‌بندی

موفقیت در هر رشته و شغلی، دشواری و سختی‌های خاص خود را دارد. اما در برخی رشته‌های پرطرفدار این سختی‌ها بیشتر خواهد بود. دانش‌آموزان رشته تجربی، دغدغه‌های زیادی برای قبولی در رشته موردنظر دارند. برای اینکه بتوانید در رشته تجربی یک انتخاب رشته موفق و اصولی داشته باشید، باید از آخرین قبولی سال گذشته در رشته‌ها و دانشگاه‌های تجربی با خبر باشید. البته یادتان باشد آمار شرکت‌کنندگان و درجه سختی سؤالات امسال با سال گذشته متفاوت است و این موضوع باعث می‌شود که علاوه بر اطلاع از قبولی‌های سال گذشته، آمار و ارقام تعداد شرکت‌کنندگان، درصد پاسخ‌گویی به هر درس، رتبه‌های برتر و موارد دیگر سال گذشته نیز به دقت بررسی شوند.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1392 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

لیست رشته های علوم انسانی
لیست رشته های علوم ریاضی
لیست رشته های علوم تجربی
دبیرستان دخترانه پیمانه ثنا
لندینگ
مقاله
فرصت دیده شدن مدارس تهران