سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

اهمیت بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور کد مطلب : 12855 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

اهمیت بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور

بعد از اعلام نتایج کنکور، نوبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته و الویت‌بندی کد رشته محل‌ها می‌رسد؛ معمولا این دفترچه جزئیات و جداول طویلی را شامل می‌شود که برای داوطلب ورود به دانشگاه گاهی گیج‌کننده است؛ در این مطلب علاوه بر معرفی بخش‌های مهم دفترچه انتخاب رشته، به اهمیت بخش‌هایی از آن می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

هر ساله بیش از یک میلیون داوطلب با شرکت در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند. پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و مشخص شدن وضعیت رتبه و نمره هر داوطلب، تعدادی از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌شوند و نوبت به انتخاب رشته کنکور سراسری می‌رسد. انتخاب رشته کنکور سراسری می‌تواند به عنوان  یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مراحل زندگی هر فرد تلقی شود. روال انتخاب رشته به این صورت است که داوطلبان مجاز به انتخاب رشته به سایت رسمی سازمان سنجش مراجعه نموده و از میان رشته‌ها و دانشگاه‌های موجود، 150 کد رشته محل را بر اساس  معیارهای مختلفی مانند علاقه، توانایی، نزدیکی به محل سکونت و موارد دیگر به ترتیب اولویت‌بندی کرده و در فرم انتخاب رشته وارد کنند. داوطلبان متقاضی شرکت در انتخاب رشته دانشگاه می‌بایست نسبت به دانلود و مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری گروه آزمایشی خود اقدام نمایند. در این مقاله می‌خواهیم با بخش‌های مختلف دفترچه انتخاب رشته کنکور و اطلاعات مفید آن آشنا می‌شویم؛ با همراه باشید.

 

در دفترچه کنکور سراسری تمامی کد رشته محل‌هایی که در کنکور سراسری پذیرش دانشجو دارند، به صورت جدول ارائه می‌شوند. این کد رشته محل‌ها به صورت دانشگاه به دانشگاه از هم جدا شدند و به دانشگاه‌ها به ترتیب حروف الفبا مرتب شده‌اند. ظرفیت پذیرش تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم سراسری (روزانه و شبانه)، پردیس خودگردان، دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی و دوره‌های مجازی هم از بخش‌های مهم دفترچه انتخاب رشته کنکور است.

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور شامل چه بخش‌هایی است؟

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، یک راهنمای انتخاب رشته است که برای هر گروه آزمایشی به صورت جداگانه منتشر می‌شود.  این دفترچه از سه بخش مهم تشکیل شده است که هر بخش، اطلاعات مختلف و مجزایی را ارائه می‌کند. این سه بخش تحت عناوین پیوست‌ها، جداول و توضیحات نام‌گذاری می‌شوند. در ادامه توضیحاتی را در رابطه با بخش‌های مختلف دفترچه انتخاب رشته کنکور ارائه می‌کنیم.

بخش اول: توضیحات شرایط و ضوابط ثبت‌نام

به طور کلی در تمامی گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجی بخش اول شامل توضیحات و شرایط و ضوابط کلی پذیرش دانشجو و توضیحات کارنامه اولیه است. این اطلاعات به طور جزئی‌تر شامل موارد زیر است:

 • توضیح دربارۀ کارنامه اولیۀ داوطلبان
 • شرایط اختصاصی و عمومی شرکت در آزمون سراسری
 • تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 
 • شرایط کلی تحصیل در دانشگاه‌های ایران
 • نحوه گزینش بومی در استان‌های مختلف
 • شرایط خاص تحصیل در انواع رشته‌ها
 • ضوابط و شرایط پذیرش و جذب اتباع خارجی در دانشگاه‌های ایران
 • انواع سهمیه‌ها
 • تأثیر سهمیه در انتخاب رشته
 • معرفی دو روش متمرکز و غیرمتمرکز جذب دانشجو
 • روش انتخاب رشته
 • تعهد تحصیل رایگان سهمیه‌های مختلف 

 ویدیو: تقسیم‌بندی رشته‌ها و انواع پذیرش دانشگاه‌ها در دفترچه انتخاب رشته

 

بخش دوم: جداول معرفی کد رشته محل  و توضیحات و شرایط و ضوابط كلی پذیرش دانشجو و نحوه انتخاب رشته

بدون شک، این بخش از دفترچه مهم‌ترین بخش است و مطالعه و بررسی آن برای هر داوطلبی واجب است. در این بخش از دفترچه، تمامی کد رشته محل‌هایی که در کنکور سراسری پذیرش دانشجو دارند، به صورت جدول ارائه می‌شوند. این کد رشته محل‌ها به صورت دانشگاه به دانشگاه از هم جدا شدند و به دانشگاه‌ها به ترتیب حروف الفبا مرتب شده‌اند. ظرفیت پذیرش تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم سراسری (روزانه و شبانه)، پردیس خودگردان، دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی و دوره‌های مجازی در این بخش از دفترچه اعلام شده‌اند. در این جدول ستون‌هایی تحت نام‌های نحوه پذیرش ( با آزمون و بدون آزمون)، نوع دوره تحصیلی (روزانه یا شبانه)، کد رشته محل، نام رشته (گرایش)، ظرفیت پذیرش در نیمسال اول و دوم، جنسیت پذیرش (خانم یا آقا) و توضیحات وجود دارد که تمامی اطلاعات موردنیاز داوطلب را در اختیار او قرار می‌دهد.

در این دفترچه علاوه بر رشته‌های با آزمون کد محل‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور نیز دیده می‌شود که داوطلبان در صورت تمایل و با داشتن شرایط ثبت‌نام بدون کنکور دانشگاه سراسری می‌توانند برای پذیرش در آن‌ها اقدام کنند.

بخش سوم: پیوست‌ها

اطلاعات این بخش كه شامل مشخصات (نشانی محل، نشانی تارنما، تلفن)، شرایط خوابگاه، شرایط عمومی (تسهیلات، پوشش و...) و شرایط خاص (مصاحبه و...) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است در فایل جداگانه‌ای در قالب PDF در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان به نشانی منتشر شده است. شرایط و قوانین اختصاصی و عمومی مراکز دانشگاهی، شرایط و قوانین جذب دانشجو در دو دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان و جدول کارایی‌های ضروری اعضاء در انواع رشته‌های تحصیلی در بخش پیوست‌ها آورده شده‌اند.

 

نحوه دسترسی به دفترچه انتخاب رشته امسال

پیش از هر چیز باید بدانیم که چطور می‌توانیم به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری دست پیدا کنیم. هر ساله دو یا سه روز پس از اعلام نتایج، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شده و در دسترس داوطلبان شرکت‌کننده در این آزمون قرار می‌گیرد. البته برخی از سایت‌های دیگر نیز پس از سازمان سنجش، این دفترچه را منتشر می‌کنند. بهتر است دفترچه را از منبع اصلی دانلود نمایید. معمولاً دفترچه انتخاب رشته در مردادماه منتشر می‌شود.

گاهی اوقات دیده می‌شود که پس از انتشار دفترچه، دانشگاه‌ها برخی از موارد مانند ظرفیت پذیرش یا شرایط رفاهی را تغییر می‌دهند و این تغییرات در قالب نسخه‌های اصلاح شده منتشر می‌شود؛ بنابراین نیاز است داوطلب مرتب سایت سازمان سنجش را چک کند تا از آخرین تغییرات مطلع شود.

 

دفترچه انتخاب رشته چه کمک‌هایی قبل از زمان انتخاب به ما می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم، هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته می‌تواند حداکثر 150 رشته محل را انتخاب کند و آن‌ها را بر اساس معیارهای شخصی، اولویت‌بندی کند. انتخاب رشته در سایت سنجش تنها از طریق این کدها امکان‌پذیر است. کد رشته محل، مشخصه‌ای است که به تمام رشته ها در تمامی دانشگاه‌های روزانه، نوبت دوم، موسسات آموزش عالی و غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور، پردیس خودگردان و آزاد اختصاص داده می‌شود. بنابراین مطالعه دفترچه بسیار ضروری است.

 

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی درانتخاب رشته کنکورسراسری 

 

جدا از آگاهی از کد رشته ‌محل، دفترچه کمک‌های زیادی به داوطلب می‌کند.  حق انتخاب 150 رشته محل در انتخاب رشته سراسری، قدرت انتخاب زیادی به هر داوطلب می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند که داوطلب با هر شرایطی بتواند انتخاب رشته کند. آگاهی از شرایط مختلف تنها به کمک مطالعه دفترچه انجام می‌شود. جدا از بحث علاقه و توانایی که باید در انتخاب رشته مدنظر قرار گیرد، انتخاب دانشگاه نیز بسیار مهم است. در انتخاب دانشگاه مسائل فرهنگی و اقتصادی اهمیت زیادی دارند. زندگی در شهرهایی غیر از محل سکونت، شرایط خاص خود را دارد که نیاز به خوابگاه را ایجاد می‌کند. اگر داوطلب دفترچه را به دقت مطالعه کند، پیش از انتخاب رشته از شرایط خوابگاه دانشگاه مورد نظر مطلع می‌شود و انتخاب آگاهانه‌ای را انجام می‌دهد. شهریه دانشگاه یکی دیگر از شرایط مهمی است که پیش از انتخاب رشته باید در نظر گرفته شود. طول دوران کارشناسی حداقل به مدت هشت ترم است که علاوه بر شهریه ثابت ممکن است هزینه‌های دیگری نیز داشته باشد. مطالعه دقیق دفترچه باعث می‌شود داوطلب بر اساس شرایط مالی خانواده‌اش، انتخاب رشته کند.

پیش از انتخاب رشته سوال‌هایی زیادی برای داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها ایجاد می‌شود که بهترین و معتبرترین مرجع پاسخگویی به این قبیل سوالات، دفترچه انتخاب رشته کنکور است. به کمک مطالعه دقیق دفترچه کنکور می‌توان به سوالات زیر پاسخ داد:

 1. دانشگاه مورد نظر چه امکانات رفاهی‌ای را برای دانشجویان روزانه و شبانه ارائه می‎دهد؟
 2. خوابگاه‌های دانشگاه به چه صورت هستند؟
 3. آدرس دقیق دانشگاه کجاست؟
 4. آیا دانشگاه ضوابط خاصی (مانند نوع پوشش، تعهدات خاص و...) برای پذیرش دارد؟

 

اهمیت بررسی دفترچه انتخاب رشته کنکور

مهم‌ترین گام یک انتخاب رشته هوشمندانه و درست، مطالعه دقیق و کامل دفترچه انتخاب رشته است. دفترچۀ راهنمای انتخاب رشته تا حد زیادی حجیم و قطور است و بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها حوصله خواندن دقیق و کامل آن را ندارند. غافل از این‌که این دفترچه حاوی اطلاعات بسیاری مفید است که بدون اطلاع از آن‌ها انتخاب رشته و دانشگاه ممکن نیست. مطالعه کامل و درست دفترچه کنکور به بسیاری از سؤالات دانش‌آموزان پاسخ می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری بر اساس کارنامه کنکور سراسری خود انتخاب رشته کنند.  

همان‌طور که گفتیم این دفترچه دارای سه فصل اصلی است که اطلاعات موجود در این سه فصل به بسیاری از سؤالات در زمینه شرایط و ضوابط کلی پذیرش و مسیر انتخاب رشته، مشخصات و شرایط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده رشته‌های تحصیلی و موارد این‌چنینی پاسخ می‌دهد. بسیار دیده شده است که داوطلبان آزمون سراسری به علت بی‌توجهی به برخی از ضوابط و نکات در هنگام مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور، مشکلاتی برای خود و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کنند که اغلب این مشکلات قابل حل نیستند.  

 

جمع‌بندی

در این مقاله با اهمیت مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور آشنا شدیم. مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور بهترین راه برای آگاهی از لیست کد رشته محل‌های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته‌هاست. امید است با مطالعه دقیق دفترچه کنکور 1401، انتخاب رشته دقیق و اصولی را انجام دهید.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1734 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته دبیرستان
علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم