سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

زمان‌بندی و آخرین اخبار کنکور دی‌ماه امسال کد مطلب : 13020 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

زمان‌بندی و آخرین اخبار کنکور دی‌ماه امسال

کنکور دی‌ماه 1401، در واقع یک کنکور برای ورودی سال 1402 است و بنا بر تغییراتی که در کنکور 1402 ایجاد شده، این کنکور تفاوت‌هایی با سال‌های قبل دارد که به نفع داوطلبان است.

برنامه تحصیلی جدید - سال تحصیلی 1399-1400
برای دریافت برنامه‌های درسی جدید و به روز
اینجا کلیک کنید.

. . . . . . . . . . . . .

وقتی صحبت از کنکور دی‌ماه به میان می‌آید، شاید تعجب کنید که جریان کنکور دی‌ماه چیست؟ در سال‌های گذشته تنها یک‌بار در تیرماه کنکور سراسری برگزار می‌شد و حرفی از کنکور دی‌ماه نبود؛ اما امسال چرا کنکور سراسری در دی‎‌ماه نیز برگزار خواهد شد؟

در سال جدید برای پایین آوردن استرس داوطلبان و بالا بردن شانس آنها در پذیرش دانشگاه‌ها، کنکور سراسری تغییرات عمده‌ای دارد که یکی از این تغییرات این است که کنکور در دو نوبت انجام خواهد شد؛ یعنی اینکه داوطلبان ورود به دانشگاه سال 1402، دو بار می‌توانند در طول سال کنکور دهند و در هرکدام رتبه بالاتری به دست آوردند، نسبت به همان رتبه انتخاب رشته کنند. یک‌بار در دی‌ماه و بار دیگر در تیرماه فرصت شرکت در آزمون وجود دارد. بدین ترتیب درصورتی‌که داوطلب یک‌بار ناموفق بود، می‌تواند بار دوم عملکرد بهتری داشته باشد.

پس نتیجه می‌گیریم که کنکور دی‌ماه 1401، در واقع یک کنکور برای ورودی سال 1402 است و بنا بر تغییراتی که در کنکور 1402 ایجاد شده، این کنکور تفاوت‌هایی با سال‌های قبل دارد که به نفع داوطلبان است؛ بنابراین داوطلبان کنکور 1402 باید از همین امروز تمامی تغییرات را بررسی کرده و با شرایط و زمان‌بندی کنکور آشنا شوند.

ما در این مقاله قصد داریم تا توضیحات کاملی درباره کنکور سراسری 1402 و به‌ویژه کنکور دی‌ماه 1401 به شما ارائه دهیم؛ بنابراین این مقاله را حتماً بخوانید تا با آگاهی کافی نسبت به ثبت‌نام و شرکت در کنکور دی‌ماه امسال اقدام کنید.

 

کنکور سراسری 1402 تفاوت زیادی با کنکور سال‌های قبل دارد. این کنکور در دو نوبت کنکور دی‌ماه و کنکور تیرماه برگزار خواهد شد. درصورتی‌که داوطلب در هر دو کنکور شرکت کرده باشد، بالاترین نتیجه به‌عنوان رتبه قبولی فرد در نظر گرفته خواهد شد.

 

کنکور دی‌ماه چیست و چگونه برگزار می‌شود؟

در سال‌های گذشته، کنکور سراسری در یک نوبت (که معمولاً نیمه اول تیرماه بود)، برگزار می‌شد و داوطلبان کنکور یک‌بار در سال در این ماراتن سخت شرکت می‌کردند و بعد از اعلام نتایج درصورتی‌که مجاز به انتخاب رشته بودند، انتخاب رشته را انجام می‌دادند. در این میان برخی از داوطلبان نیز بعد از انتخاب رشته کنکور به دلایل مختلف ناکام شده و از ورود به دانشگاه باز می‌ماندند.

این افراد باید یک سال دیگر منتظر می‌ماندند تا در کنکور بعدی شرکت کنند؛ این انتظار علاوه براینکه هزینه و زمان زیادی را از داوطلب می‌گرفت؛ حتی انگیزه و گاهی فرصت ادامه تحصیل را نیز از بین می‌برد؛ مخصوصا بسیاری از داوطلبان مرد به دلیل خدمت نظام وظیفه فرصت ادامه تحصیل را از دست می‌دادند؛ اما کنکور سراسری 1402 تفاوت زیادی با کنکور سال‌های قبل دارد. این کنکور در دو نوبت کنکور دی‌ماه و کنکور تیرماه برگزار خواهد شد.

 متقاضیان کنکور دی‌ماه 1401

 

داوطلبان کنکور سراسری 1402 می‌توانند در یک یا هر دو نوبت کنکور شرکت کنند. درصورتی‌که داوطلب در هر دو کنکور شرکت کرده باشد، بالاترین نتیجه به‌عنوان رتبه قبولی فرد در نظر گرفته خواهد شد.

هدف از این کار این است که استرس داوطلبان کنکور کمتر شده و شانس آن‌ها برای پذیرش در کنکور سراسری افزایش یابد؛ همچنین داوطلبان می‌توانند با روند کنکور و سوالات آشنا شوند و این یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که کنکور اولی هستند یا به‌عبارتی اولین سال کنکور آنهاست و قبلا در هیچ آزمون تستی جدی شرکت نکرده‌اند.

به‌طورکلی این کنکور دی‌ماه 1401 چهار تغییر اساسی با کنکورهای قبل دارد. این تغییرات عبارت‌اند از:

 1. حذف دروس عمومی از کنکور
 2. حذف زیرگروه‌های آزمایشی از کنکور
 3. تأثیر 40 درصدی قطعی معدل نهایی در تعیین رتبه قبولی کنکور
 4. برگزاری کنکور در دو نوبت

 

شرایط و منابع کنکور سراسری دی‌ماه 1401

شرکت در کنکور دی‌ماه امسال، مانند تمامی آزمون‌های دیگر شرایطی دارد که در دفترچه کنکور سراسری در زمان ثبت‌نام به اطلاع داوطلبان خواهد رسید؛ اما به‌طورکلی شرایط عمومی این کنکور به‌صورت زیر است:

 1.  داوطلب باید به دین اسلام یا یکی از ادیان مورد تأیید قانون اساسی کشور، اعتقاد داشته باشد.
 2.  داوطلب کنکور سراسری و وابستگان او نباید هیچ سابقه عضویتی در سازمان‌های غیرقانونی و فراماسونری داشته باشند.
 3.  عدم احراز عناد داوطلب به‌ نظام جمهوری اسلامی
 4.  عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. عدم داشتن فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی داوطلبان کنکور دی‌ماه 1401 نیز در حالت کلی به شرح زیر است:

 1. داوطلب باید گواهی‌نامه پیش‌دانشگاهی، دیپلم نظام آموزشی جدید، دیپلم چهارساله نظام قدیم و یا مدرک کاردانی را داشته باشد و یا اینکه تا تاریخ 31 شهریور 1402 این مدرک را دریافت کند.
 2. پذیرفته‌شدگان دوره روزانه کنکور 1401، می‌توانند در این آزمون نیز شرکت کنند؛ اما باید حداکثر تا تاریخ 25 اسفند 1401 از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف قطعی دهند. این داوطلبان تنها زمانی می‌توانند به‌صورت هم‌زمان در هر دو رشته تحصیل کنند که انتخاب دوم آن‌ها در دانشگاهی غیرروزانه باشد.
 3. پذیرفته‌شدگان دوره‌های شبانه، دانشگاه آزاد، دانشگاه مجازی، پیام‌نور و... در سال 1401، درصورتی‌که مشکل نظام‌وظیفه نداشته باشند، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری 1402 شرکت کنند. البته در صورت قبولی قطعی در کنکور 1402، باید از دانشگاه قبلی انصراف داده و گواهی مربوطه را به دانشگاه جدید ارائه دهند.
 4.  افرادی که در رشته‌های تحصیلی موردنیاز وزارت بهداشت در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده‌اند، باید حداکثر تا 31 شهریور 1402 یا 30 بهمن 1402، دوره قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان را گذرانده باشند؛ البته اگر این افراد در کنکور 1402 در یکی از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می‌توانند خدمات موضوع این قانون را بعد از اتمام تحصیل با مقطع جدید هم‌زمان بگذرانند.
 5. فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی رشته‌های تحصیلی گروه‌های آموزشی غیرپزشکی تا 31 شهریور 1402 وقت دارند تا تعهدات و خدمات قانونی را انجام دهند.
 6.  داوطلب نباید از نظر سازمان نظام‌وظیفه ممنوعیت تحصیلی داشته باشد.
 7.  تمامی فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، تنها درصورتی‌که تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه‌های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی یا سهمیه مناطق محروم نداشته باشند، می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کرده و در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی تحصیل کنند.

منابع کنکور دی‌ماه 1401، شامل منابع درسی نظام جدید (دروس پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) است که به‌صورت دقیق توسط سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

بیشتر بدانید: شرایط تطبیق نظام قدیم به جدید

 

زمان‌بندی ثبت‌نام کنکور دی‌ماه 1401

برای اینکه داوطلبان بتوانند به‌موقع برای ثبت‌نام در کنکور دی‌ماه 1401 اقدام کنند، باید بگوییم که زمان ثبت‌نام کنکور سراسری دی‌ماه 1401، از 8 آبان تا 14 آبان‌ماه 1401 در نظر گرفته شده است؛ البته امکان تمدید مهلت ثبت‌نام وجود دارد.

روند ثبت‌نام کنکور بدین صورت است که داوطلبان باید در تاریخ تعیین‌شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و طبق دستورالعمل زیر ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش
 • کلیک بر روی گزینه «ثبت‌نام کنکور سراسری 1402» از فهرست سمت راست
 • کلیک بر روی گزینه «خرید سریال ثبت‌نام» برای پرداخت هزینه ثبت‌نام
 • انتخاب نوع سریال ثبت‌نام و کلیک بر روی گزینه «تأیید و ادامه»
 • پرکردن فرم و کلیک بر روی گزینه «تأیید و ادامه»
 • پرداخت وجه و ثبت شماره پیگیری پرداخت
 • تیک‌دار کردن عبارت پایین صفحه و کلیک بر روی گزینه «ادامه روند پرداخت»
 • بازگشت به صفحه اول سامانه و واردکردن سریال ثبت‌نام 12 رقمی در کادر مربوطه و کلیک بر روی گزینه «تأیید»
 • واردکردن اطلاعات موردنیاز و بارگذاری مدارک خواسته‌شده
 • صدور شماره پرونده و کد پیگیری توسط سامانه (این شماره‌ها باید تا زمان پذیرش دانشگاه محفوظ نگه داشته شوند.)

زمان برگزاری کنکور سراسری دی‌ماه 1401 نیز به‌صورت جدول زیر تعیین شده است.

 زمان‌بندی برگزاری کنکور دی‌ماه 1401 

کارت ورود به جلسه این آزمون نیز معمولاً دو الی سه روز قبل از برگزاری کنکور صادر شده و داوطلبان می‌توانند این کارت را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دانلود کرده و پرینت بگیرند.

بعد از برگزاری آزمون، نتایج اولیه آن حدود یک ماه بعد اعلام می‌شود؛ یعنی داوطلبان اواخر بهمن یا اویل اسفند نتایج اولیه آزمون را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور مشاهده خواهند کرد.

بعد از اعلام نتایج اولیه، طبق روال کنکورهای سال‌های قبل، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته هستند، باید در بازۀ زمانی مشخص‌شده نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. تمامی روند انتخاب رشته مانند کنکورهای سال‌های قبل است و داوطلب می‌تواند تا 150 رشته محل را انتخاب کند و در فرم مربوطه ثبت کند.

 

جمع‌بندی

کنکور سال 1402 در دو نوبت برگزار می‌شود؛ بدین ترتیب داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها دو بار فرصت دارند تا در این ماراتن شرکت کنند. یک‌بار در دی‌ماه 1401 و بار دیگر در تیر ماه 1402. علاوه بر این کنکور سال 1402 تغییرات دیگری نیز با کنکورهای سال‌های قبل دارد و همین باعث شده است که داوطلبان استرس و فشار کمتری برای ورود به دانشگاه داشته باشند.

کنکور دی‌ماه 1401، در آخرین روزهای دی‌ماه برگزار خواهد شد و درصورتی‌که داوطلب از رتبه و نتیجۀ به‌دست‌آمده راضی باشد می‌تواند انتخاب رشته را انجام داده و دیگر در کنکور تیرماه شرکت نکند؛ در غیر این صورت او می‌تواند در کنکور تیرماه شرکت کند. درهرحال نتیجه هر کنکور بهتر بود، آن نتیجه ملاک در نظر گرفته می‌شود.

باتوجه‌به توضیحات داده شده در این مقاله، درصورتی‌که در مورد کنکور دی‌ماه امسال سؤالی داشته باشید، حتماً در زیر همین پست برای ما بنویسید. 1. زمان ثبت‌نام کنکور دی‌ماه 1401 چه تاریخی است؟
 2. کنکور دی‌ماه 1401 چه روزی برگزار می‌شود؟
 1. زمان ثبت‌نام کنکور دی‌ماه 1401 چه تاریخی است؟


  ثبت‌نام کنکور سراسری دی‌ماه در آبان‌ماه 1401 شروع می‌شود و اطلاعات دقیق‌تر آن در ادامه مطلب آورده شده است.
  ثبت‌نام کنکور سراسری دی‌ماه در آبان‌ماه 1401 شروع می‌شود و اطلاعات دقیق‌تر آن در ادامه مطلب آورده شده است.
 2. کنکور دی‌ماه 1401 چه روزی برگزار می‌شود؟


  29 و 30 دی 1401 تاریخ‌های برگزاری کنکور نوبت دوم 1401 است که برای گروه‌های آزمایشی مختلف در جدول داخل متن، آمده است.
  29 و 30 دی 1401 تاریخ‌های برگزاری کنکور نوبت دوم 1401 است که برای گروه‌های آزمایشی مختلف در جدول داخل متن، آمده است.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1927 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

بازآمد بوی ماه مدرسه
آکادمی هوپا کلیک کنید
فرصت دیده شدن مدارس تهران