سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ترمیم معدل چیست؛ زمان و روند انجام آن کد مطلب : 13361 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

ترمیم معدل چیست؛ زمان و روند انجام آن

با توجه به تاثیر معدل در کنکور، افراد فارغ‌‌التحصیل نظام قدیم و بعضی از داوطلبانی که معدل خوبی ندارند، می‌توانند از طرح ترمیم معدل برای ارتقا معدل خود کمک بگیرند؛ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

. . . . . . . . . . . . .

 ترمیم معدل شاید اصلاحی ناشناخته برای همه داوطلبان کنکور سراسری باشد؛ زیرا قبل از این، داوطلبان کنکور براساس عملکردشان در جلسه آزمون، مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گرفتند؛ اما این آزمون مهم دچار تغییر و تحولاتی شده است. یکی از این تغییرات، تاثیر سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور است.

در واقع دروس عمومی در کنکور حذف شده و سوابق تحصیلی به جای آن در کنکور سراسری مورد محاسبه قرار می‌گیرند؛ بنابراین داوطلبان باید در امتحانات نهایی نمرات خوبی کسب کنند تا سوابق تحصیلی آن‌ها نتیجه کنکور را بهبود ببخشد.

همان‌طور که می‌دانید، تقریبا تمامی دانش‎‌آموزان دورۀ متوسطه دوم، برای شرکت در کنکور سراسری خود را آماده می‌کنند. در کنار این دانش‌آموزان، برخی از افراد نیز هستند که سال‌های قبل فارغ‌التحصیل شده‌اند و به دلایل متعددی نتوانسته‌اند وارد دانشگاه شوند و یا در رشته و محل مورد نظرشان تحصیل کنند و قصد دارند تا در کنکور سراسری شرکت کنند.

دانش‌آموزانی که در حال تحصیل در دورۀ متوسطه هستند، این فرصت را دارند که بیشتر تلاش کرده و در امتحانات نهایی نمرات بالایی کسب کنند؛ اما افرادی که قبلا فارغ‌التحصیل شده‌اند و نمرات آن‌ها چندان مطلوب نیست، می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند. بدین ترتیب این داوطلبان می‌توانند شانس خود را برای موفقیت در کنکور سراسری افزایش دهند.

در صورتی که تمایل دارید در کنکور سراسری شرکت کنید و نیاز به ترمیم معدل دارید، این مقاله را حتما بخوانید. ما در این مقاله سعی کردیم تا جزئیات ترمیم معدل کنکور 1402 را به شما توضیح دهیم.

 

 تمامی فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزانی که بعد از سال 84 دیپلم خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند از ترمیم معدل استفاده کنند؛ یعنی دوباره به‌صورت آزاد در درس یا دروسی که نمره خوبی ندارند، شرکت کرده و امتحان دهند. بدین ترتیب در صورتی که نمرۀ بهتری کسب کنند، این نمره برای ارزیابی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می‌شود و معدل داوطلب برای کنکور نمرۀ بالاتری خواهد بود.

 

ترمیم معدل یعنی چه؟

یکی از موضوعاتی که در کنکور 1402 و کنکورهای بعد از آن اهمیت بسیاری پیدا خواهد کرد، تاثیر معدل در نتیجه کنکور سراسری است. با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری و حذف دروس عمومی از کنکور، سوابق تحصیلی مورد محاسبه قرار خواهند گرفت.

با این حساب افرادی که قصد ثبت نام کنکور و شرکت در آن را دارند، باید سعی کنند که در امتحانات نمرات بسیار خوبی کسب کرده و معدل بالایی داشته باشند تا بتوانند شانس پذیرش خود در کنکور سراسری را بالا ببرند. با این حال برخی از افراد هم هستند که یا از سال‌های قبل دیپلم خود را گرفته و اکنون بعد از چند سال تصمیم دارند در کنکور سراسری شرکت کنند و یا دانش‌آموزانی هستند که به هر دلیل معدل خوبی ندارند.

این افراد نیز می‌توانند با ترمیم معدل شانس خود را برای پذیرش در کنکور سراسری بالا ببرند. در واقع ترمیم معدل فرصتی است که فارغ‌التحصیلانی که تمایل دارند در کنکور سراسری شرکت کنند، بتوانند معدل خود را بالا برده و شانس پذیرش خود را بالا ببرند.

  ترمیم معدل برای کنکور

 

تمامی فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزانی که بعد از سال 84 دیپلم خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند از ترمیم معدل استفاده کنند؛ یعنی دوباره به‌صورت آزاد در درس یا دروسی که نمره خوبی ندارند، شرکت کرده و امتحان دهند. بدین ترتیب در صورتی که نمرۀ بهتری کسب کنند، این نمره برای ارزیابی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می‌شود و معدل داوطلب برای کنکور نمرۀ بالاتری خواهد بود.

 

نحوه ترمیم معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی در کنکور سراسری

تمامی فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و تمامی دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی از سال 91 به بعد، در صورتی که در امتحانات نهایی، نمرات مناسبی را کسب نکرده باشند، می‌توانند با ترمیم معدل شانس خود را برای پذیرش در کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه بالا ببرند.

این دانش‌آموزان می‌توانند در دروسی که نمرات خوبی کسب نکرده‌اند، دوباره امتحان دهند تا نمرات بالاتری کسب کرده و از نظر سوابق تحصیلی مشکلی در کنکور سراسری نداشته باشند. درباره تعداد دروسی که متقاضی می‌تواند برای آن‌ها ترمیم معدل انجام دهد، محدودیتی وجود ندارد.

داوطلبانی که در ترمیم معدل شرکت می‌کنند، در صورتی که نمره‌ای کمتر از نمره اول کسب کنند، نمره بالاتر برای آنها منظور خواهد شد؛ همچنین دانش‌آموزان باید توجه داشته باشند که نمرات ترمیم معدل در کارنامه دیپلم لحاظ نخواهد شد و تنها مخصوص آزمون سراسری است.

 

ترمیم معدل نظام قدیم

طرح ترمیم معدل برای سه گروه از متقاضیان کنکور سراسری در نظر گرفته شده است. این افراد برای شرکت در آزمون سراسری باید کد سوابق تحصیلی ارائه دهند. برای اینکه فرد بتواند موفقیت بیشتری در کنکور و انتخاب رشته داشته باشد، توجه به جزئیات این طرح بسیار مهم است. در حالت کلی داوطلبانی مجاز به ترمیم معدل هستند که:

  1.  داوطلبانی که بعد از سال 1384 در یکی از رشته‌های نظری مدرک دیپلم خود را دریافت کرده‌اند.
  2.  داوطلبانی که مدرک پیش‌دانشگاهی خود را بعد از سال 1391 دریافت کرده‌اند.
  3.  داوطلبانی که دیپلم نظام جدید 3-3-6 خود را بعد از سال 1398 دریافت کرده‌اند.

بنابراین، افرادی که دیپلم نظام قدیم، فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش قبل از سال 1384 دارند، نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی نداشته و نیازی به شرکت در طرح ترمیم معدل ندارند.

 

ترمیم معدل چه زمانی است؟

ثبت‌نام برای ترمیم معدل معمولا از یک ماه قبل از امتحانات نهایی شروع می‌شود و فرد تنها یک‌بار فرصت شرکت در این طرح را خواهد داشت. داوطلبانی که در این طرح شرکت می‌کنند، باید به مدرسه بزرگسالان منطقه آموزشی که قبلا از آن منطقه فارغ‌التحصیل شده‌اند، مراجعه کنند.

این افراد می‌توانند مطابق با جدول مواد امتحانی دوره متوسطه دوم، دروسی را که نیاز به ترمیم نمره آن دارند، انتخاب کرده و به‌صورت آزاد در امتحان ثبت‌نام کنند.

 

بیشتر بخوانید: دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته کنکور 1402

 

ترمیم معدل کنکور 1402

در ترمیم معدل کنکور 1402، نمراتی که داوطلب دریافت می‌کند، در کارنامه او ثبت نمی‌شوند. این نمرات فقط به منظور سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور کاربرد دارند.

در حالت کلی برای ترمیم معدل، داوطلبان در یکی از امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی فرصت ثبت‌نام و شرکت در امتحانات را خواهند داشت.

 ترمیم معدل مناسب چه کسانی است؟

 

ترمیم معدل دی 1401

آزمون ترمیم معدل دی ماه، همزمان با امتحانات نهایی دانش‌آموزان برگزار خواهد شد؛ بنابراین دانش‌آموزان و داوطلبانی که می‌خواهند با ترمیم معدل، سوابق تحصیلی خوبی داشته باشند، می‌توانند در دی ماه در امتحانات شرکت کنند.

در حالت کلی داوطلبانی که قصد دارند در کنکور 1402 شرکت کنند، در دو نوبت دی و خرداد فرصت ترمیم معدل دارند.

 

بیشتر بخوانید: تطبیق واحد نظام قدیم به جدید برای ترک تحصیلی‌ها

 

جمع‌بندی

ترمیم معدل یک فرصت برای داوطلبان کنکور سراسری است تا نمرات خود را بهبود بخشیده و سوابق تحصیلی بهتری را به سازمان سنجش آموزش کشور ارائه دهند. هدف از این کار، بالا بردن شانس پذیرش داوطلب در دانشگاه‌های کشور است؛ زیرا از سال 1402، سوابق تحصیلی نقش بسیار زیادی در پذیرش داوطلب خواهند داشت.

داوطلبان کنکور سراسری که از سال 84 به بعد مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند تنها یک‌بار در این طرح شرکت کنند. البته محدودیتی در تعداد دروس امتحانی نخواهند داشت. زمان برگزاری این آزمون در دی ماه 1401 همزمان با برگزاری امتحانات نهایی خواهد بود و داوطلبان از یک ماه قبل باید به مدرسه بزرگسالان در منطقه‌ای که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند، مراجعه کرده و برای ثبت‌نام اقدام کنند.

باتوجه به توضیحات ارائه‌شده در این مقاله، در صورتی که درباره این طرح سوالی داشته باشید، حتما در زیر همین پست برای ما بنویسید.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1948 را در این کادر وارد کنید:

   آقای آرمین کل لر
ترمیم معدل یکی از شانس‌ها و یا بهتره بگم آخرین فرصت برای تمامی داوطلبان کنکور هستش. هدف از ترمیم معدل ایجاد شرایط مناسب جهت بهبود سوابق تحصیلی داوطلبان کنکوری هست.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

ثبت نام وبینار 12 بهمن 1401
بسته های تبلیغاتی