سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

گزارش صفر تا صد کنکور 1400 گروه زبان کد مطلب : 12839 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

گزارش صفر تا صد کنکور 1400 گروه زبان

بررسی کنکور سال‌های قبل و نتایج آن می‌تواند در تحلیل کنکور امسال و انتخاب رشته بهتر کمک کند. در این جهت گزارشی از کنکور 1400 زبان‌های خارجی تهیه کردیم تا با بررسی و تحلیل آماری رتبه‌ها به داوطلبین امسال کمک کرده باشیم.

. . . . . . . . . . . . .

موفقیت دانش‌آموزان در کنکور را می‌توان پیش‌درآمدی بر موفقیت‌های آتی آنان در حوزه تحصیلی و شغلی دانست. برای بسیاری از دانش‌آموزان کسب رتبه برتر در کنکور و موفقیت در مسیر تحصیلی مهم‌ترین هدف آنان در زندگی است. در این میان تعدادی از افراد هم هستند که موفقیت تحصیلی برای آن‌ها در اولویت قرار ندارد. قاعدتا مخاطب اصلی این مقاله گروه اول از دانش‌آموزان هستند که موفقیت در کنکور برایشان حرف اول را می‌زند. ما در این مقاله قصد داریم صفر تا صد کنکور 1400 زبان را در اختیار علاقه‌مندان این رشته درسی قرار دهیم. جای هیچ تردیدی نیست که داشتن آگاهی و بینش از این مسیر پرچالش می‌تواند چراغ راهی برای داوطلبان علاقه‌مند به این حوزه درسی باشد.

 

 کنکور زبان از جمله آزمون‌های شناوری است که داوطلبان دیگر رشته‌ها می‌توانند همزمان با شرکت در گروه آزمایشی رشتۀ خود فرصت حضور در کنکور زبان را هم داشته باشند.

 

روند برگزاری و آمار داوطلبان کنکور 1400 زبان

کنکور سراسری هر ساله توسط سازمان ‌سنجش در سراسر کشور برگزار می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه سنجش در جریان کامل اخبار و اطلاعات مربوط به کنکور از زمان ثبت‌نام تا انتخاب رشته کنکور و اعلام نتایج، قرار بگیرند. به‌طور کلی روند برگزاری کنکور 1400 زبان به شرح زیر است:

1. ثبت‌نام کنکور 1400 زبان

در اولین گام لازم است داوطلبان برای شرکت در کنکور 1400 زبان با مراجعه به سامانه سنجش به آدرس  sanjesh.orgضمن دیافت دفترچه و مطالعه کامل آن، اقدامات مربوط به ثبت‌نام را انجام دهند. تاریخ ثبت‌نام کنکور زبان در سال گذشته از نیمه دوم بهمن سال 1399 آغاز شد.

2. دریافت کارت ورود به جلسه

برای شرکت در آزمون سراسری داشتن کارت ورود به جلسه الزامی است. لازم است داوطلبان یک هفته قبل از برگزاری آزمون به سایت سنجش مراجعه کرده و کارت ورود به جلسه را با وارد کردن اطلاعات شخصی خود نظیر کارت ملی یا کد داوطلبی دریافت کنند.

3. شرکت در آزمون سراسری

گام سوم و اساسی در کنکور حضور در این آزمون سرنوشت‌ساز است. تاریخ برگزاری این آزمون از اواسط تیرماه 1400 برگزار شد. دانش‌آموزان بعد از اتمام امتحانات در مدرسه باید خود را برای حضور در این آزمون سرنوشت‌ساز آماده کنند.

4. اعلام نتایج و انتخاب رشته

داوطلبان بعد از شرکت در آزمون سراسری باید تا اعلام نتایج منتظر بمانند. در این فاصله بهتر است اطلاعات خود را در باب رشتۀ تحصیلی و دانشگاه مورد نظر ارتقا دهند تا با آگاهی هرچه بیشتر اقدام به انتخاب رشته کنند در نهایت بعد از اعلام نتایج و انجام اقدامات لازم برای انتخاب رشته، نتایج نهایی کنکور 1400 زبان در هفته اول مهرماه بر روی سامانه سنجش بارگذاری شد. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به این سامانه از وضعیت قبولی خود مطلع شوند.

در سال 1400 هم کنکور سراسری طبق روال هر سال توسط این سازمان در پنج رشته ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان با داوطلبانی به تعداد یک میلیون و 366 هزار و 369 نفر برگزار شد. از این تعداد داوطلب، 175 هزار و 776 نفر متعلق به گروه زبان بود. شرکت‌کنندگان کنکور 1400 زبان به تفکیک سهمیه عبارتند از:

 تعداد شرکت‌کنندگان کنکور 1400 زبان به تفکیک سهمیه

 

در نهایت از این تعداد داوطلب، 24 هزار و 530 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و به مرحله بعدی کنکور سراسری راه پیدا کردند.

 

میانگین درصدهای کنکور زبان 1400

کنکور زبان از جمله آزمون‌های شناوری است که داوطلبان دیگر رشته‌ها می‌توانند همزمان با شرکت در گروه آزمایشی رشتۀ خود فرصت حضور در کنکور زبان را هم داشته باشند. برای بسیاری از داوطلبان این تصور وجود دارد که قبولی در کنکور زبان به دلیل برخورداری از منابع کم بسیار آسان و بی‌زحمت است. اما باید به عنوان مشاور تحصیلی به این نکته مهم اشاره کنیم که قبولی در کنکور زبان هم‌مانند سایر گروه‌های آزمایشی دیگر نیازمند مطالعه و پشتکار از سوی داوطلبان است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی کوتاه به میانگین درصدهای کنکور 1400 زبان داشته باشیم.

به‌طور کلی کنکور 1400 زبان دارای پنج درس ادبیات، معارف، عربی، زبان تخصصی و زبان عمومی است. معمولا داوطلبان در دروس عمومی این رشته درصدهای خوبی را کسب می‌کنند، اما در درس زبان تخصصی و زبان عمومی ضعیف عمل می‌کنند. میانگین پاسخگویی به درس زبان تخصصی در کنکور زبان 1400 چیزی معادل 4/11 درصد بوده است. این در حالی است که میانگین پاسخگویی در همین درس در سال 1399 چیزی حدود 9/13 درصد و در سال 1398 چیزی معادل 14 درصد بوده است. برای آگاهی بیشتر شما از میانگین دروس مختلف کنکور 1400 زبان جدولی را گردآوری کرده‌ایم که مطالعه آن می‌تواند به شما بینش صحیحی در رابطه با نحوه عملکردتان در کنکور زبان ارائه دهد.

 جدول میانگین نمرات دروس مختلف کنکور 1400 زبان

 

رتبه‌های برتر کنکور 1400 رشته زبان

هر سال بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تعدادی از داوطلبان به عنوان نفرات برتر کنکور اعلام می‌شوند. مصاحبه با این افراد و آگاهی از روش‌های مطالعه و تست‌زنی‌شان می‌تواند تاثیر به مراتب چشمگیری در موفقیت تحصیلی داوطلبان جدید داشته باشد. به علاوه اینکه می‌تواند راهنمای خوبی برای داوطلبان در انتخاب رشته‌های دانشگاهی گروه زبان‌های خارجه باشد. ما در ادامه جزئیات کارنامه سه داوطلب برتر کنکور 1400 زبان را به شما ارائه می‌دهیم که می‌تواند در رفع ابهامات موجود در این مسیر برای شما کارساز باشد.

  

جزئیات کارنامه نفرات برتر کنکور 1400 زبان

 

منابع کنکور زبان در سال 1400

کنکور زبان از کنکور‌های پرطرفداری است که معمولا متقاضی برای آن از رشته‌های دیگر زیاد است. با این حال ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه محدود است. محدودیت پذیرش و متقاضی زیاد برای این رشته شرایط را برای رقابت داوطلبان سخت‌تر کرده است. در این میان موفقیت از آن داوطلبانی است که ضمن مطالعه تمام منابع درسی، تلاش و پشتکار خود را در تمام طول این مسیر حفظ می‌کنند. اگر شما هم از آن دسته داوطلبانی هستید که موفقیت در کنکور زبان برایشان در اولویت قرار گرفته است، ادامه مطلب را از دست ندهید. ما با معرفی کامل‌ترین منابع کنکور 1400 زبان شرایط را برای موفقیت بیشتر شما فراهم کرده‌ایم.

 

منابع دروس عمومی کنکور زبان 1400

زبان و ادبیات فارسی

داوطلبان برای کسب درصد بالا در درس زبان و ادبیات فارسی لازم است کتاب‌های زیر را به صورت کامل مطالعه کنند.

 • فارسی 1 پایه دهم (سال چاپ، 1396)
 • فارسی 2 پایه یازدهم (سال چاپ، 1397)
 • فارسی 3 پایه دوازدهم (سال چاپ، 1398)

فرهنگ و معارف اسلامی

منابع مربوط به درس فرهنگ و معارف اسلامی به شرح زیر است:

 • دین و زندگی 1پایه دهم (سال چاپ، 1396)
 • دین و زندگی 2 پایه یازدهم (سال چاپ، 1397)
 • دین و زندگی 3 پایه دوازدهم (سال چاپ، 1398)

عربی

کتاب‌های پیشنهادی برای درس عربی عبارتند از:

عربی، زبان قرآن 1 پایه دهم (سال چاپ، 1396)

عربی، زبان قرآن 2 پایه یازدهم (سال چاپ، 1397)

عربی، زبان قرآن 3 پایه دوازدهم (سال چاپ، 1398)

زبان انگلیسی

 آخرین درس عمومی در کنکور 1400 زبان درس زبان انگلیسی است که پیشنهاد می‌شود کتاب‌های زیر برای موفقیت در این درس مطالعه شود.

 • زبان انگلیسی 1 پایه دهم (سال چاپ، 1396)
 • زبان انگلیسی 2 پایه دهم (سال چاپ، 1396)
 • زبان انگلیسی 3 پایه دهم (سال چاپ، 1396)

 

 

بیشتر بدانید: پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی گروه زبان

 

منابع دروس تخصصی کنکور زبان 1400

کتاب‌های لازم و کمکی برای درس زبان انگلیسی در کنکور 1400 زبان به شرح زیر است:

گرامر

 • Grammar In Use intermediate
 • کتاب گرامر تخصصی انتشارات خیلی سبز تالیف دکترعلیرضا جابری

واژگان

 • Vocabulary Builder جلد 1 و 2
 • (Mary Bromberg ) 504
 • New bridging the gap انتشارات سازمان سنجش
 • Essential idioms in English (Robert J. Dixon)
 • English Idioms in Use (Felicity O’Dell) ، Oxford Advanced Learner's Dictionary

درک مطلب

 • Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 • Steps to understanding (L.A. Hill – Oxford University Press)
 • کتاب درک مطلب به زبان ساده تالیف دکتر شهاب اناری و انتشارات گاج

کتاب‌های لازم و کمکی برای درس زبان آلمانی در کنکور 1400 زبان به شرح زیر است:

گرامر

 • Klipp und Klar: Ubungsgrammatik Grundstufe A1-B1
 • Übungsgrammatik für die Mittelstufe کتاب قرمز هوبر
 • die gelbe aktuell کتاب زرد هوبر

واژگان

 • großes übungsbuch Wortschatz انتشارات هوبر
 • Wortschatz und Grammatik B1 انتشارات هوبر

درک مطلب

 • Lesen und Schreiben B1 انتشارات هوبر
 • deutsche redensarten 1000انتشارات Langenscheidt

کتاب‌های لازم و کمکی برای درس فرانسه در کنکور 1400 زبان به شرح زیر است:

گرامر

 • Nouvelle Grammaire du Francais کتاب گرامر سوربُن
 • Grammaire en dialogues

واژگان

 • Vocabulaire progressif du francais
 • mots abolement essentials en Francois 504  انتشارات زبان مهر

درک مطلب

 • dites-moi un peu
 • انتشارات  ( CLE) سطح 1 و 2 و 3 Comprehension Eucrite

 

دانلود دفترچه کنکور 1400 زبان به همراه پاسخ‌نامه

معمولا چند ساعت بعد از اتمام کنکور زبان 1400 دفترچه سوالات به همراه کلید پاسخ‌نامه بر روی سامانه سنجش بارگذاری می‌شود. دفترچه سوالات می‌تواند برای دو گروه از افراد مفید واقع شود:

 • گروهی که داوطلب کنکور زبان 1400 بوده‌اند و حالا با انتشار دفترچه و کلید پاسخ‌نامه مایلند تا وضعیت درصد و رتبه خود را با بررسی پاسخ‌ها تخممین بزنند.
 • گروه دوم داوطلبان کنکور زبان در سال‌های آینده هستند و مایلند با بررسی سوالات دفترچه کنکور زبان 1400 دیدی کلی نسبت به این کنکور پیدا کرده و با نمونه سوالات به خوبی آشنا شوند.

قابل ذکر است که دفترچه کنکور زبان 1400 شامل یک دفترچه عمومی و یک دفترچه اختصاصی است. دفترچه عمومی حاوی سوالات مربوط به درس ادبیات، عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان عمومی است و دفترچه تخصصی از سوالات مربوط به درس زبان تخصصی تشکیل  شده است.

 

دفترچه سوالات کنکور 1400 گروه آزمایشی زبان‌های خارجی

پاسخ‌نامه سوالات کنکور 1400 گروه آزمایشی زبان‌های خارجی

 

کنکور زبان خارج 1400

در کنار کنکور سراسری داخل کشور، آزمونی سراسری هم در گروه‌های آزمایشی ریاضی، علوم انسانی، علوم تجربی، هنر و زبان در چند حوزه امتحانی در خارج از کشور برگزار می‌شود. سوالات طراحی شده در کنکور زبان خارج کاملا متفاوت با سوالات کنکوری سراسری در ایران است.

کنکور زبان خارج برای آن دسته از داوطلبانی است که در خارج از کشور زندگی می‌کنند اما برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به ایران را دارند. لازم به ذکر است که منابع امتحانی برای کنکور زبان خارج مشابه منابع امتحانی همین کنکور در داخل کشور است. تنها تفاوت موجود بین این کنکور زبان در داخل و خارج از کشور، در نوع سوالات طراحی شده است.

 

جمع‌بندی

پای دانش‌آموزان که به دوره متوسطه باز می‌شود، سروکلۀ کنکور و چالش‌های طاقت‌فرسای آن هم پیدا می‌شود. نداشتن آگاهی و بینش کامل از این مسیر، ضمن افزایش ابهام و سردرگمی برای دانش‌آموزان، آن‌ها را از رسیدن به قله موفقیت محروم می‌کند. به همین منظور ما تلاش کردیم در این مقاله با ارائه صفر تا صد کنکور زبان 1400، ضمن رفع ابهام و سردرگمی، چالش‌های موجود در این مسیر را از میان برداریم و اسباب موفقیت هرچه بیشتر داوطلبان این حوزه را فراهم کنیم. تجربیات شما می‌تواند چراغ راه آیندگان باشد.

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1461 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

لیست رشته های علوم انسانی
لیست رشته های علوم ریاضی
لیست رشته های علوم تجربی
دبیرستان دخترانه پیمانه ثنا
لندینگ
مقاله
فرصت دیده شدن مدارس تهران