سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم کد مطلب : 13991 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم

کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم هم برای یادگیری کتاب درسی و قبولی در امتحانات مدارس و هم به منظور قبولی در آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی مفید هستند.

. . . . . . . . . . . . .

 کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم از کتاب‌هایی هستنند که بیشتر دانش‎‌آموزان سال ششم برای یادگیری از آن استفاده می‌کنند. پایه ششم دبستان از مهم‌ترین و موثرترین سال‌های تحصیل دانش‌آموزان به شمار می‌رود. این پایه از یک طرف آخرین سال تحصیل در دورۀ ابتدایی به حساب می‌آید. از طرف دیگری پایه تحصیلی پیش از ورود به متوسطۀ اول است. بنابراین تسلط به دروس آن به معنای آموختن درست دروس شش سال تحصیل است. هم‌چنین می‌تواند به‌عنوان پایه در درس‌های متوسطۀ اول برای دانش‌آموز مفید واقع شود.

به خصوص در مورد درس مانند علوم که کاربری بودن آن حتی در زندگی روزمره ما هم خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که توصیه‌های زیادی به استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم به دانش‌آموزان وجود دارد. در این میان وجود عناوین و کتاب‌های متنوع در این زمینه گاهی موجب سردرگمی دانش‌آموزان و حتی والدین و معلمان آن‌ها می‌شود. بنابراین در این مطلب قصد داریم کتاب‌های کمک درسی موجود در بازار برای علوم ششم و ویژگی‌های آن‌ها را معرفی کنیم.

 

 برای انتخاب و خرید کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم لازم است ابتدا هدف خود از خرید را مشخص کنید. آیا به دنبال بهبود کیفیت یادگیری درس علوم خود هستید؟! آیا قصد کسب آمادگی بیشتر برای شرکت در  امتحانات را دارید؟! آیا هدفتان قبولی در آزمون تیزهوشان است؟! یا تمایل دارید قدرت تست‌زنی خود را بهبود دهید. پس از تعیین هدف می‌توانید با مطالعۀ ویژگی‌ها و  نقد و بررسی هریک از کتاب‌های عرضه شده، مناسب‌ترین کتاب را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کنید.

 

معرفی بهترین کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم

بیشتر کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم موجود در بازار به دلیل تالیف توسط افراد حرفه‌ای و عرضه توسط انتشارات معتبر برای دانش‌آموزان مفید هستند. ولی در این بخش ما قصد داریم پرفروش‌ترین کتاب‌های کاربردی را معرفی کنیم.

1.  کتاب کار علوم ششم خیلی سبز

کتاب کار علوم ششم خیلی سبزدر این کتاب که از بهترین کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم به شمار می‌رود، پس از درس‌نامه و توضیح مباحث سوالات متنوعی در آورده شده تا بتواند علاقه و کنجکاوی دانش‌آموزان را برای یادگیری نکات و جنبه‌های مختلف درس تقویت کند. از مزایای این کتاب کار می‌توان به طراحی و صفحه‌آرایی جذاب و ارائه نمونه سوالات امتحانی مدارس و کشوری اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 2.  کتاب ماجراهای من و درسام علوم ششم خیلی سبز

 کتاب ماجراهای من و درسام علوم ششم خیلی سبزاین کتاب با هدف آموزش و یادگیری دروس نوشته شده است. به همین دلیل تمرکز آن بر ایجاد شرایط آزمون و آماده‌سازی دانش‌آموزان برای امتحانات نهایی است. به‌علاوه دارای درسنامه مفید و مختصر، مرور نکات مهم درس‌ها، پرسش‌های تشریحی و تستی و ارائۀ پاسخ تشریحی برای سوالات است.

 

 

 

 

 

 

3.  کتاب علوم ششم تیزهوشان خیلی سبز

 کتاب علوم ششم تیزهوشان خیلی سبزاین کتاب هم در گروه کتاب‌های سطح بالا طبقه‌بندی می‌شود و برای قبولی دانش‌آموزان در آزمون‌های تیزهوشان و نمونه مردمی مناسب است. به علاوه دارای درسنامه جامع، نکات مهم کتاب درسی و سوالات تستی به همراه کلید آن است.

 

 

 

 

 

 

4. کتاب علوم ششم کارپوچینو گاج

کتاب علوم ششم کارپوچینو گاجاین کتاب از بهترین کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم به شمار می‌آید و در گروه کتاب‌های کار طبقه‌بندی می‌شود. به همین دلیل بر تمرینات تمرکز دارد. البته دارای درسنامه‌های خلاصه و مفید است و برای توضیح بهتر مفاهیم از مثال‌های آموزشی و تصاویر مرتبط استفاده می‌کند. هم‌چنین دارای نمونه سوالات امتحانات نوبت اول و نوبت دوم مطابق با بودجه‌بندی امتحانات، سوالات تستی و بخش تمرین کنیم است.

 

 

 

 

 

5. کتاب علوم ششم رشادت مبتکران

کتاب علوم ششم رشادت مبتکراناین کتاب هم در میان کتاب‌های سطح بالا از نظر علمی طبقه‌بندی می‌شود. به همین دلیل خرید آن به دانش‌آموزانی که قصد ورود به مدارس تیزهوشان را دارند، توصیه شده است. به‌علاوه دارای درسنامه مفصل و پیشرفته، تذکر نکات مهم، پرسش‌های آزمون ورودی تیزهوشان و پاسخنامه تشریحی به‌همراه سوالات تستی و پاسخنامه کلیدی است.

 

 

 

 

 

6. کتاب کار و تمرین علوم ششم منتشران

کتاب کار و تمرین علوم ششم منتشراناین کتاب از میان کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم هم جز کتاب‌های کار محسوب می‌شود. به همین دلیل شامل پاسخ به تمرین‌های کتاب است. هم‌چنین درسنامه آن به صورت مختصر ارائه‌شده و تمرکز اصلی بر روی یادگیری توسط تمرین و مرور نکات قرار داده شده است. به‌علاوه شامل نمونه سوالات امتحانی و سوالات تستی و پرسش‌های ویژه برای دانش‌آموزان مستعدتر به‌همراه پاسخ تشریحی است.

 

 

 

 

 

7. کتاب سه سطحی علوم ششم قلم‌چی

کتاب سه سطحی علوم ششم قلم‌چیبه طور کلی کتاب‌های سه سطحی قلم چی از پرفروش‌ترین کتاب‌های این انتشارات به شما می‌روند. این کتاب هم سوالات آموزشی را در سه سطح نسبتا دشوار، دشوار و دشوارتر به‌همراه پاسخ‌نامه تشریحی در بر دارد. کم حجم بودن این کتاب آن را برای جمع‌بندی بسیار مناسب ساخته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

درس علوم ششم

کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم در درک مفاهیم این درس نقش موثری ایفا می‌کنند. درس علوم از درس‌های مفید و کاربردی برای دانش‌آموزان به شمار می‌آید که در ارضای حس کنجکاوی افراد و رسیدن به پاسخ پرسش‌های او در مورد دنیای اطرافش تاثیرگذار است. به همین دلیل است که آموزش درست و اصولی این درس متناسب با دنیای در حال تغییر امروز و فردا اهمیت زیادی دارد.

در این میان علوم ششم ابتدایی جزو مهم‌ترین دروس این پایه است. اهمیت این درس هم به دلیل تاثیرگذاری مستقیم بر آموزش‌های علوم دورۀ اول متوسطه است و هم به دلیل کاربرد به‌عنوان یکی از منابع آزمون ورود به مدارس برتر باید مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل، می‌توان گفت استفاده از بهترین کتاب‌های کمک‌درسی ششم در آموزش و یادگیری درس علوم تقریبا ضروری است.

کتاب علوم ششم ابتدایی شامل 14 درس و 103 صفحه است. دروس این کتاب به ترتیب عبارتند از:

 • زنگ علوم
 • سرگذشت دفتر من
 • کارخانه کاغذسازی
 • سفر به اعماق زمین
 • زمین پویا
 • ورزش و نیرو 1
 • ورزش و نیرو 2
 • طراحی کنیم و بسازیم
 • سفر انرژی
 • خیلی کوچک، خیلی بزرگ
 • شگفتی‌های برگ
 • جنگل برای کیست؟
 • سالم بمانیم
 • از گذشته تا آینده

 

 

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب‌های کمک‌درسی ریاضی ششم

 

روش مطالعه علوم ششم

درس علوم یکی از دروس کاربردی و عملی محسوب می‌شود. به همین دلیل یادگیری دقیق و موفق آن به تمرین و آزمایش نیاز دارد. به همین صورت روش مطالعه علوم ششم باید همراه با مشاهده و جمع‌آوری اطلاعات از محیط، انجام فعالیت‌ها به صورت عملی و کسب مهارت‌های لازم باشد. بهتر است دانش‌آموزان به صورت فردی یا گروهی به تحقیق و جستجو در مورد موضوعات بپردازند و نتایج بررسی‌های خود را برای سایرین ارائه دهند. هم‌چنین برخی دروس این قابلیت را دارند که دانش‌آموزان را به طراحی و تولید وسایل علمی ترغیب کنند.

برای آموزش و مطالعۀ برخی دروس نیز حضور دانش‌آموزان در محیط آزمایشگاهی و تمرین کردن با امکانات و وسایل آن ضروری خواهد بود. در این میان کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم و هم‌چنین نرم‌افزارها و فیلم‌های کمک آموزشی علوم ششم ابتدایی از بهترین راهکارهای آموزش اصولی و عمیق این درس است.

استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی می‌تواند با ایجاد محیط مناسب و جذاب برای دانش‌آموزان ضمن آموزش مهارت‌های عملی، آن‌ها را به انجام این آزمایش‌ها ترغیب کند. هم‌چنین آموزش علوم ششم به دانش‌آموزان در کنار بازی و سرگرمی موجب می‌شود افراد درس‌ها را بهتر به خاطر بسپارند و امکان استفاده از آن در زندگی روزمره خود را هم داشته باشند. استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم در کنار نرم‎افزارها و بازی‌ها بهترین راهکار برای آموزش این درس است.

 

اهمیت استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی در درس علوم

اهمیت استفاده از کتاب‌های کمک‌‌درسی و تاثیر آن‌ها در یادگیری بر هیچ‌کس پوشیده نیست. با وجودی که در سال‌های گذشته استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی در مدارس ممنوع بود، ولی در چند سال اخیر تغییر نظرات به میزانی بوده که خود معلمان و مدارس کتاب‌های مفید را به دانش‌آموزان معرفی می‌کنند. دلیل این تغییر رویه نیز این بوده که تاثیر مثبت و مفید استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی در کنار کتاب درسی در همۀ دروس به‌خصوص درس علوم ثابت شده است.

به گونه‌ای که این کتاب‌ها موجب افزایش درک و یادگیری دانش‌آموزان از کتاب درسی و تکمیل شکاف‌های موجود در مفاهیم آن می‌شوند. به عنوان مثال کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم می‌توانند با توضیح کامل‌تر مفاهیم هم به درک بهتر و سریع‌تر دانش‌آموز کمک کنند و هم آن‌ها را برای امتحانات نهایی آماده کنند.

 

 

 

 

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم و اهمیت استفاده از این کتاب‌ها برای دانش‌‎آموزان پرداختیم. یادگیری اصولی و عمیق درس علوم ششم دبستان اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین لازم است تا معلمان و والدین دانش‌آموز با استفاده از این منابع کمک درسی و هم‌چنین کمک گرفتن از فیلم‌ها، نرم افزارها، محیط‌های آزمایشگاهی و هم‌چنین وسایل کمک آموزشی مانند میکروسکوپ و مانند آن به آموزش صحیح علوم ششم ابتدایی اقدام کنند.

در این صورت دانش‌آموزان موفق به یادگیری کامل این درس و کسب نتایج مطلوب در امتحانات و آزمون تیزهوشان خواهند شد. اگر تجربۀ خوبی در مورد استفاده از کتاب‌هایی که معرفی کردیم دارید یا فکر می‌کنید کتاب مناسبی وجود دارد که در لیست این مطلب به آن اشاره نشده، تجربه خود را در قسمت نظرات همین مطلب با دوستانتان به اشتراک بگذارید. 1. چرا بهتر است از کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم استفاده کنیم؟
 2. چگونه می‌توان یادگیری درس علوم برای دانش‌آموزان را بهبود داد؟
 3. بهترین کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم کدامند؟
 1. چرا بهتر است از کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم استفاده کنیم؟  استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی برای درس علوم ششم موجب بهبود یادگیری و کمک به قبولی در امتحانات و آزمون ورود به مدارس برتر می‌شود.
 2. چگونه می‌توان یادگیری درس علوم برای دانش‌آموزان را بهبود داد؟  برای بهبود یادگیری درس علوم بهتر است از تمرین و آزمایش، تحقیق و ارائه فردی و گروهی، استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و بازی، هم‌چنین نرم‌افزارها و کتاب های کمک آموزشی علوم استفاده کرد.
 3. بهترین کتاب‌های کمک‌درسی علوم ششم کدامند؟  بهترین کتاب‌ها برای علوم ششم شامل کتاب‌های منتشر شده توسط انتشارات خیلی سبز، گاج، مبتکران، منتشران و قلم چی هستند. در مورد نوع کتاب لازم است بر اساس هدف خود کتاب‌های کار، درسنامه‌ها یا کتاب‌های دارای تمرکز بر آزمون‌های تیزهوشان یا سطح مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نویسنده مطلب : نسرین ابوئی


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1162 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان دخترانه مدبران
دبستان و پیش دبستان بوستان امید
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
مجتمع آموزشی ماهور