سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

. . . . . . . . . . . . .

  

 بهترین کتاب‌های کمک‌درسی ششم

 

 بهترین کتاب های جامع ششم

 

همۀ ما می‌دانیم که کلاس‌های درس و کتاب‌های درسی پایۀ آموزش در مدارس هستند. شرکت در کلاس‌های آموزشی به‌تنهایی نمی‌تواند باعث فراگیری همۀ مطالب شود. از طرفی کتاب‌های درسی ما هم هر چقدر جامع و کامل باشد، باز هم حجم محدودی دارد و نمی‌تواند شامل تمامی مطالب علمی مورد نیاز و نمونه سؤالات مختلف باشد. کتاب‌های کمک‌درسی یکی از بهترین ابزارهای مکمل یادگیری هستند. اگر فرزند شما در پایۀ ششم تحصیل می‌کند و این دغدغه را دارید، بدانید که کتاب‌های کمک‌درسی ششم دید دانش‌آموز و شما را به فعالیت و تحقیق باز می‌کند و زمینه تمرین بیشتر و یادگیری بهتر مطالب علمی را بیشتر از حد کتاب فراهم می‌کند. به طوری این کتاب‌ها کمک می‌کنند تا مهارت تفکر، حل مسئله و استدلال تقویت شود. در این مطلب با لیست بهترین کتاب‌های کمک‌درسی پایه ششم، اهمیت استفاده از آن‌ها و تا حدودی به معرفی لیست کتاب‌های تیزهوشان ششم آشنا خواهید شد.

 

 

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی

ریاضی ششم

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی

علوم ششم

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی

فارسی ششم

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی

مطالعات اجتماعی ششم

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی

هدیه‌های آسمان ششم

معرفی کتاب‌های کمک‌درسی

استعداد تحلیلی ششم

 

 

 

معرفی بهترین کتاب‌های کمک‌درسی جامع ششم

 

 •  کتاب جامع ماجرای من و درسام انتشارات خیلی سبز

 کتاب جامع ماجرای من و درسام انتشارات خیلی سبزاولین کتاب جامعی که معرفی می‌کنیم، کتاب جامع ماجرا از انتشارات خیلی سبز است. این کتاب درس‌های ریاضی، علوم، فارسی، هدیه‌های آسمان و علوم اجتماعی را به طور کامل پوشش می‌دهد و یکی از کامل‌ترین منابع کمک‌آموزشی پایه ششم است. در ابتدای هر درس درس‌نامه‌ای کامل و کاربردی ارائه شده، پس از آن پرسش‌هایی برای هر درس قرار گرفته و پاسخنامه کاملاً تشریحی آن‌ها نیز در انتهای کتاب آورده شده است. نمونه سؤالات امتحانی نیز در این کتاب جمع‌آوری شده است. شاید با خودتان فکر کنید این‌چنین کتابی حتماً خیلی قطور است و خواندن آن ترسناک است؛ ولی خوب است بدانید که تمام این گنجینه ارزشمند فقط در 374 صفحه جمع‌آوری شده است!

 

 

 

 

 •  کتاب جامع ششم تیزهوشان خیلی سبز

 کتاب جامع ششم تیزهوشان خیلی سبزکتاب جامع ششم تیزهوشان خیلی سبز، کتابی مفید دیگر از انتشارات خیلی سبز است که برای بالا بردن هر چه بیشتر سطح علمی مناسب است. در این کتاب دروس کلیدی همراه درس تفکر و پژوهش پایه‌ ششم دبستان در 672 صفحه گردآوری شده است. این کتاب پر از سؤالات تستی است و هیچ‌گونه سؤال تشریحی ندارد!

 

 

 

 

 

 

 •  گام به گام دروس ششم خیلی سبز

 گام به گام دروس ششم خیلی سبز

 در این کتاب علاوه‌بر پاسخ کلیه تمرین‌ها و فعالیت‌های کتاب درسی ششم، نکات مهم و کلیدی همراه خلاصه درس هر یک از دروس ارائه شده و وجود نمونه سؤالات امتحانی نیز این کتاب را به یک خودآموز بزرگ تبدیل کرده است. این کتاب مناسب آن دسته از دانش‌‌آموزهایی است که می‌خواهند پاسخ سؤالاتشان را به کامل‌ترین صورت و با جزئیات، همیشه همراه خود داشته باشند. 

 

 

 

 

 

 

 •  کتاب جامع تیزهوشان ششم پابه‌پا پویش اندیشه خوارزمی

 کتاب جامع تیزهوشان ششم پابه‌پا پویش اندیشه خوارزمیکتاب جامع تیزهوشان ششم پابه‌پای پویش انتشارات اندیشه خوارزمی، یک کتاب آموزشی و تست‌محور است. این کتاب بسیار جامع و سطح علمی بالایی دارد. همچنین تمام دروس سال ششم ابتدایی یعنی درس‌های ریاضی ششم دبستان، علوم تجربی ششم دبستان، فارسی ششم دبستان، هدیه‌های آسمان ششم دبستان، آموزش قرآن ششم دبستان و مطالعات اجتماعی ششم دبستان را شامل می‌شود؛ در مقایسه با کتاب‌های جامع دیگر حجم بیشتری دارد و سطح‌بندی سؤالات از ویژگی‌های مثبت این کتاب است.

 

 

 

 

 

 •  کتاب جامع ششم سری EQ گاج

 کتاب جامع ششم سری EQ گاجکتاب جامع ششم دبستان سریEQ  گاج، دارای مجموعه کتاب‌های پرسمانِ کلیۀ دروس پایه ششم دبستان است که در 480 صفحه به چاپ رسیده است. در ابتدای هر فصل از کتاب درس‌نامۀ جامعی ارائه شده و پس‌ از آن مجموعه سؤالات امتحانی مربوط به آن درس همراه پاسخ تشریحی آورده شده است.

 

 

 

 

 

اهمیت سال ششم

به طور کلی پایان هر مقطع تحصیلی، از اهمیت بیشتری نسبت به سایر پایه‌ها برخوردار است. پایۀ ششم دبستان هم پایان تحصیلات دورۀ ابتدایی محسوب می‌شود و پلی برای ورود به مقطع دبیرستان است. در این پایه خیلی مهم است که دانش‌آموز به تمام مسائلی که طی این شش سال فراگرفته‌است، مسلط باشد و خود را برای ورود به دبیرستان آماده کند.

در ضمن توجه داشته باشید که حجم مطالب این پایه از سال پیش، بیشتر بوده ولی ساعات آموزشی آن برابر با سال‌های پیش است. در این پایه تعداد کتاب‌ها زیاد می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث افت تحصیلی شود؛ پس در اینجا برنامه‌ریزی، مطالعه درست و استفاده از کتب کمک‌درسی و کلاس‌های فوق‌برنامه اهمیت پیدا می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید هر ساله آزمون‌های ورودی پایه هفتم تیزهوشان، مدارس غیرانتفاعی برتر و... در سراسر کشور برگزار می‌شود و دانش‌آموزان زیادی برای پیروزی در این آزمون با هم رقابت می‌کنند؛ این موارد هم، به اهمیت پایۀ ششم اضافه می‌کند.

 

 

ریاضی علوم تجربی فارسی
نگارش فارسی مطالعات اجتماعی تفکر و پژوهش
کار و فناوری هدیه آسمانی آموزش قرآن

 

 

اهمیت استفاده از کتاب کمک‌درسی در سال ششم

علاوه‌بر کتاب و جزوه، کتاب‌های کمک‌درسی تأثیر زیادی در روند یادگیری دارند. در بسیاری مواقع نمی‌توان از اطلاعات کتاب‌های درسی و مفاهیم ارائه‌شده در کلاس به‌خوبی استفاده کرد و یا ممکن است دسترسی به معلم نباشد. در این مواقع کتاب‌های کمک‌آموزشی به کمک می‌آیند. امروزه با افزایش حجم کتب درسی و با وجود آزمون‌های ورودی تیزهوشان و نمونه دولتی در سال ششم دبستان، انتخاب کتاب‌های کمک‌آموزشی بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

پایه تحصیلی ششم یکی از مقاطع مهم و سرنوشت‌ساز  است و در واقع خاتمه مقطع ابتدایی است. به همین دلیل دانش‌آموزان باید به طور کامل با کلیه مباحث موجود در کلاس ششم آشنایی داشته باشند و کتاب‌های کمک‌درسی یکی از بهترین یاوران در این مسیر هستند. با تسلط به دروس این مقطع تحصیلی می‌توان با خیال راحت وارد مقاطع بعدی قدم شد.

کتاب‌های درسی به صورت کلی به نکات مهم این مقطع اشاره دارند ولی کتاب‌های کمک‌درسی به صورت جزئی‌تری به توسعه اطلاعات دانش‌آموز کمک می‌کند. بدین ترتیب باید برای مطالعه کتاب‌های کمک‌درسی خود وقت بیشتری صرف شود. به‌عنوان مثال درس ریاضی در هر پایه‌ای، در دسته سخت‌ترین و مهم‌ترین دروس است و به همین دلیل معلمان توجه زیادی به این درس دارند یادگیری عمیق و دقیق تمام مباحث و مطالب این درس، تنها با تمرین زیاد ممکن است  و کتاب‌های کمک‌درسی بهترین منابع تمرین بیشتر هستند.

 

دانلود کنید: نمونه سوالات تمامی دروس پایه ششم

 

انواع کتاب کمک‌درسی در پایه ششم تحصیلی

بر خلاف سال‌های اول تا پنجم دبستان، در سال ششم 9 کتاب ریاضی، علوم تجربی، فارسی و نگارش فارسی، مطالعات اجتماعی، آموزش قرآن، هدیه‌های آسمان، کار و فناوری و درس تفکر و پژوهش تدریس می‌شود. برای هر کدام از این دروس کتاب‌های کمک‌درسی زیادی تألیف شده است که هر کدام از آن‌ها بسیار مفید و کمک‌کننده هستند. از نظر دسته‌بندی هم این کتاب‌های آموزشی را می‌توان در گروه کتاب‌های آموزشی دارای درس‌نامه، کتاب کار، کتاب‌های مخصوص شب امتحان، کتاب‌های تیزهوشان و در نهایت کتاب‌های جامع دسته‌بندی کرد. در ادامه برخی از بهترین کتاب‌های کمک‌درسی ریاضی، علوم و فارسی پایۀ ششم را به شما معرفی خواهیم کرد:

کتاب‌های کار ششم

 •  کتاب کار ریاضی ششم ابتدایی خیلی سبز: در این کتاب تمرین‌های متنوع به شکل پرسش‌های تشریحی درست و نادرست، کامل کنید، تمرین‌های مروری و با تعداد فراوان وجود دارد و یک منبع عالی برای تسلط به درس ریاضی است.
 • کتاب کار و تمرین ریاضی ششم منتشران: در این کتاب سؤالات تشریحی زیادی وجود دارد و این سؤالات با سطح آسان و متوسط و دشوار، بسیار مفید هستند.
 • کتاب علوم ششم کارپوچینو گاج: در این علاوه‌بر تمرین، نمونه سؤال امتحانی هم وجود دارد.
 • کتاب کار علوم ششم ابتدایی خیلی سبز: هر سؤالی که فکرش را بکنید، در این کتاب وجود دارد؛ پرسش‌های تشریحی، چهارگزینه‌ای و نمونه سؤالات امتحانی مدارس و کشوری و سؤال‌های ترکیبی.
 • کتاب کار و تمرین علوم ششم منتشران: این کتاب دارای سؤال‌های متنوعی به شکل تشریحی، چهارگزینه‌ای، درست و غلط، انتخاب کنید، جای خالی و... است.
 • کتاب کار فارسی ششم خیلی سبز: در این کتاب به همۀ بخش‌ها از جمله املا، انشا نویسی، معنای کلمات پرداخته شده است.
 • کتاب فارسی ششم کارپوچینو

کتاب‌های آموزشی (دارای درس‌نامه) ششم

 • کتاب ریاضی ششم دبستان آبی قلم چی: در این کتاب مطالب در قالب درس‌نامه‌های آموزشی به شما آموزش داده می‌شود و تعداد زیادی تست نیز برای آموزش بهتر در نظر گرفته شده است.
 • کتاب ریاضی ششم پیشتاز خیلی سبز: در این کتاب درس‌نامه و سؤالات سطح بالا درس ریاضی به‌طور هم‌زمان آورده شده است.
 • کتاب ریاضی ششم سیر تا پیاز گاج: این کتاب از سه بخش درس‌نامه، سؤالات تشریحی و سؤالات تستی تشکیل شده است.
 • کتاب علوم ششم پیشتاز خیلی سبز
 • کتاب علوم ششم سیر تا پیاز گاج: اگر دنبال درس‌نامه هستید، این کتاب می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.
 • کتاب فارسی ششم شاهکار کلاغ سپید گاج: در این کتاب نمونه سؤالات متنوع با توجه به مطالب کتاب به چشم می‌خورد.

کتاب‌های مخصوص شب امتحان

 • کتاب ماجرا ریاضی ششم خیلی سبز: هدف اصلی این آشنایی بیشتر دانش آموزان با سؤالات امتحانی و درک بهتر مطالب کتاب درسی در زمان کوتاه شب امتحان است.
 • کتاب ریاضی ششم کارپوچینو گاج: وجود نمونه سؤالات نوبت اول و نوبت دوم و درس‌نامه‌های چکیده از ویژگی‌های بسیار خوب این کتاب است.
 • کتاب ماجرا علوم ششم خیلی سبز
 • کتاب فارسی ششم سری سیر تا پیاز گاج

  لیست کتاب های کمک درسی ششم

 

اهمیت استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی در قبولی آزمون تیزهوشان ششم

شاید فکر کنید که برای قبولی در آزمون تیزهوشان فقط باید در کلاس آمادگی تیزهوشان شرکت کرد؛ بله درست، کلاس آموزشی فواید زیادی دارد و کار را راحت‌تر می‌کند. اما یادتان باشد با تمام فوایدی که کلاس‌های آمادگی تیزهوشان دارند، مشکلاتی نیز در آن‌ها وجود دارد. معمولاً دسترسی به کلاس‌های آمادگی در آزمون تیزهوشان و شرکت در آن‌ها برای همه داوطلبان به خصوص در شهرستان‌ها امکان‌پذیر نیست. اگر هم کلاس وجود داشته باشد، ممکن است هر کسی نتواند از پس هزینه‌های آن بر بیاید. علاوه بر این همۀ کلاس‌های آمادگی تیزهوشان هم با کیفیت نیستند؛ اینجاست که اهمیت استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی مشخص می‌شود. این کتب علاوه بر آموزش نکات مهم حاوی نمونه سؤالات آزمون تیزهوشان نیز هستند.

همان‌طور که می‌دانید آزمون تیزهوشان پایه ششم نسبت به دوره‌های گذشته دچار تغییر و تحولاتی شده است و گزینش بر اساس هوش، استعداد و خلاقیت آن‌ها صورت می‌گیرد و فقط سؤالات هوش در این آزمون وجود دارد.  بنابراین برای موفقیت در این رقابت تنگاتنگ باید با حل سؤالات هوش، آمادگی لازم را برای رقابت با دیگر دانش آموزان به دست آورید. انتشارات مختلف اقدام به تألیف کتب متعددی در زمینه آموزش هوش و استعداد تحصیلی کرده‌اند که در ادامه برخی از آن‌ها را نام می‌بریم:

 • کتاب 1000 تست هوش و استعداد تیزهوشان ششم – انتشارات مهر و ماه
 • کتاب سنجش هوش و استعداد ششم سری IQ – گاج
 • کتاب آزمون تفکر و پژوهش تیزهوشان ششم از انتشارات خیلی سبز
 • کتاب هوش و استعداد تحلیلی تیزهوشان ششم از انتشارات خیلی سبز
 • کتاب هوش و استعداد تحلیلی پایه ششم از انتشارات اندیشمند
 • کتاب آمادگی آزمون تیزهوشان در 100 مرحله برنامه‌ریزی شده از انتشارات پویش اندیشه خوارزمی
 • کتاب PDF جامپینگ: شبیه‌ساز آزمون ورودی تیزهوشان از انتشارات پویش اندیشه خوارزمی
 • کتاب جامع تیزهوشان ششم پا به پا پویش

لیست کامل آن را در لینک زیر ببینید:

 

بیشتر بدانید: لیست بهترین کتاب‌های تیزهوشان ششم

 

 

یادتان باشد انتخاب و خرید کتاب کمک‌درسی خوب کار راحتی نیست. سعی کنید برای خرید کتاب‌های کمک‌درسی حتما نظر معلم دانش‌آموز را بپرسید و معیارهایی مانند سطح علمی، کیفیت چاپ، قیمت مناسب، پوشش کامل نیازهای شما و ... را در نظر بگیرید. اگر تجربه مفیدی از استفاده کتاب‌های کمک‌درسی ششم دارید، برای ما بنویسید تا آن‌ها را به دوستانتان معرفی کنیم.

 فهرست کتاب‌های کمک‌درسی ششم 1. کتاب کمک درسی ششم چی خوبه؟
 2. کدام کتاب کار ششم بهتر است؟
 1. کتاب کمک درسی ششم چی خوبه؟  دوست گرامی، کتاب‌های کمک‌درسی جامع و تک‌درس خوبی را انتشارات خیلی سبز، گاج و... دارند که در ادامه لیست بهترین‌ها را آورده‌ایم.
 2. کدام کتاب کار ششم بهتر است؟  بستگی به نیاز دانش‌آموز و آزمونی که می‌‌خواهد شرکت کند، کتاب‌های مختلفی وجود دارد که در ادامۀ مطلب به تفکیک لیست کتاب‌ها را خواهید دید.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1352 را در این کادر وارد کنید:

   خانم آوا بهرامی
سلام کتاب اسفندیار هم عالیه و سوال های امتحانی 10 سال اخیر رو داره


تبلیغات

مجتمع کوشش
مجتمع نشانه رستا
دبیرستان پسرانه حضرت سیدالشهدا(ع)
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم