سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

سرفصل‌ها، بودجه‌بندی و منابع آزمون تیزهوشان نهم کد مطلب : 13649 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

سرفصل‌ها، بودجه‌بندی و منابع آزمون تیزهوشان نهم

جداول و اطلاعات مربوط به سرفصل‌ها و منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم امسال را برای شما آورده‌ایم.

. . . . . . . . . . . . .

  انتخاب نوع مدرسه برای دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. تمامی دانش‌آموزان آرزوی تحصیل در مدارسی با امکانات آموزشی مطلوب و ایده‌آل را دارند. در این میان مدارس تیزهوشان با برخورداری از امکانات و خدمات آموزشی رفاهی متعدد تبدیل به یکی از مدارس برتر کشور شده است که هر ساله به محبوبیت آن در بین دانش‌آموزان افزوده می‌شود. تعداد بالای متقاضیان برای ورود به مدارس تیزهوشان و ظرفیت کم این مدارس برای پذیرش موجب شده است تا شرایط خاصی برای جذب دانش‌آموزان به این مدارس لحاظ شود. مهم‌ترین شرط هم کسب رتبه قبولی در آزمون ورودی این مدارس است. قاعدتا مطالعه مستمر و آشنایی داوطلبان با منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم راز موفقیت در این رقابت نفس‌گیر خواهد بود. به همین منظور ما تصمیم داریم با پرداختن به این موضوع اسباب آمادگی بیشتر شما داوطلبان را فراهم کنیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1403

مطابق اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای تیزهوشان نهم به دهم، این آزمون دارای دو بخش با عنوان استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی است. سوالات استعداد تحصیلی براساس محتوای کتاب‌های درسی پایه نهم طراحی می‌شود و داوطلبان می‌توانند با تسلط کافی بر این منابع، با موفقیت در آزمون ظاهر شوند. همچنین استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی نیز درک هر چه بهتر مفاهیم را به دنبال دارد و به روشن سازی ذهن داوطلبان کمک می‌کند.

سوالات استعداد تحلیلی بر مبنای ارزیابی هوش و توانایی دانش‌آموز طراحی می‌شوند و داوطلبان می‌توانند با بررسی تست‌های گوناگون، ذهن خود را برای حل این گروه از سوالات آماده کنند. به همین منظور، در ادامه مقاله به معرفی چند کتاب از انتشارات معتبر می‌پردازیم که مطالعه هر کدام از آن‌ها می‌تواند در رسیدن شما به نتیجۀ دلخواهتان اثربخش و کمک‌کننده باشد.

  

راهنمایی برای شرکت در آزمون تیزهوشان نهم

 

منابع استعداد تحلیلی آزمون سمپاد

از آنجایی که نیمی از سوالات آزمون تیزهوشان نهم به مبحث استعداد تحلیلی اختصاص پیدا کرده است، پاسخ‌گویی صحیح به این گروه از سوالات اهمیت زیادی دارد. منابع کمکی زیر به تقویت و آمادگی بیشتر داوطلبان برای پاسخ‌گویی به این بخش از سوالات کمک خواهد کرد.

 • هوش و استعداد تحلیلی نهم تیزهوشان – خیلی سبز
 • کتاب هوش و خلاقیت ششم تا نهم – انتشارات کاهه
 • هوش و استعداد تحلیلی نهم – انتشارات اندیشمند
 • کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم سری IQ – انتشارات گاج
 • بانک سوال هوش و استعداد تحلیلی نهم مرشد – انتشارات مبتکران
 •  1500 تست هوش و استعداد تحلیلی تیزهوشان – انتشارات مهروماه

 

منابع استعداد تحصیلی آزمون سمپاد

سوالات استعداد تحصیلی براساس محتوای کتاب درسی دانش‌آموزان طراحی می‌شود. این سوالات برای دانش‌آموزان رشته‌های مختلف به دلیل داشتن ضریب خاص دارای وضعیت متفاوتی است. ما برای آمادگی بیشتر شما بهترین منابع درسی را در هر مبحث به صورت جداگانه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

منابع آزمون تیزهوشان نهم درس علوم تجربی

سوالات علوم تجربی ترکیبی از سوالات حفظی و مفهومی است که نحوۀ پاسخ‌گویی به آن‌ها در نتیجه آزمون بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 • لقمه 100 نکته علوم نهم شیمی تیزهوشان – مهروماه
 • علوم نهم تیزهوشان – خیلی سبز
 • لقمه 100 نکته علوم نهم فیزیک – مهروماه
 • آموزش پیشرفته علوم تجربی نهم تیزهوشان – گل واژه
 • کتاب علوم نهم سری IQ – گاج
 • کتاب علوم تیزهوشان نهم – اندیشمند

منابع آزمون تیزهوشان نهم درس ریاضی

سوالات ریاضیات از مهم‌ترین سوالات آزمون تیزهوشان به ویژه برای گروه علوم ریاضی هستند که مجموعه‌ای از سوالات مفهومی و مسئله‌ای را شامل می‌شوند. برای پاسخ‌گویی صحیح به این گروه از سوالات داشتن مهارت حل مسئله ریاضی بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

 • ریاضیات نهم تیزهوشان – مبتکران
 • تیزهوشان ریاضی نهم – مهروماه
 • ریاضی نهم تیزهوشان – اندیشمند
 • کتاب تیزهوشان ریاضی نهم – کاهه
 • کتاب ریاضی نهم سری IQ – گاج
 • ریاضی نهم تیزهوشان – خیلی سبز

 

بیشتر بدانید: بهترین کتاب‌های کمک‌درسی تیزهوشان نهم

 

منابع آزمون تیزهوشان نهم درس قرآن و معارف اسلامی

از بهترین منابع آزمون تیزهوشان نهم برای درس قرآن و معارف اسلامی بایستی به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیام‌های آسمان و قرآن نهم – قلم‌چی

منابع آزمون تیزهوشان نهم درس مطالعات اجتماعی

مبحث مطالعات اجتماعی ترکیبی از دروس جغرافیا، تاریخ و اجتماعی است که ضریبی یکسان برای رشته‌های مختلف دارد. بهترین منابع برای مطالعه این مبحث عبارتند از:

 • مطالعات اجتماعی نهم تیزهوشان  خیلی سبز
 • مطالعات اجتماعی نهم تیزهوشان سری رشادت  مبتکران

منابع آزمون تیزهوشان نهم درس زبان و ادبیات فارسی

مبحث زبان و ادبیات فارسی ترکیبی از انواع سوالات تاریخ ادبیات، املا، شعر است. برای پاسخ‌گویی صحیح به این دسته از سوالات لازم است داوطلبان از تسلط کافی بر ابعاد مختلف ادبیات و زبان فارسی برخوردار باشند.

 • فارسی نهم – مبتکران
 • فارسی نهم تیزهوشان – خیلی سبز
 • فارسی نهم تیزهوشان – اندیشمند
 • کتاب فارسی نهم سری IQ – گاج
 • تیزهوشان فارسی نهم – کاهه
 • فارسی نهم تیزهوشان – نشر الگو

 

سرفصل‌های آزمون تیزهوشان نهم 1403

آزمون تیزهوشان نهم به دهم مطابق سال‌های گذشته برای جذب دانش‌آموزان مستعد جهت تحصیل در پایۀ دهم برگزار می‌گردد. همان‌طور که گفته شد، آزمون تیزهوشان برای ورود مقطع دهم ترکیبی از دو مبحث است؛ بخش اول این آزمون، سوالات استعداد تحلیلی است که میزان هوش و استعداد دانش‌آموز را مشخص می‌کند. بخش دوم آزمون سوالات استعداد تحصیلی است که براساس محتوای کتاب درسی پایۀ نهم دانش‌آموزان طراحی شده است.

شایان ذکر است که هر کدام از کتاب‌های درسی برای رشته‌های مختلف، دارای ضرایب متفاوتی است. هرچه ضریب یک درس در یک رشته بیشتر باشد، نشان‌دهندۀ اهمیت بیشتر آن درس در آزمون تیزهوشان نهم خواهد بود و لازم است داوطلبان زمان بیشتری را برای مطالعه آن درس اختصاص دهند.

 

بودجه‌بندی سوالات آزمون تیزهوشان نهم 1403

آزمون تیزهوشان نهم به دهم بر خلاف آزمون ششم به هفتم ترکیبی از سوالات تحلیلی و تحصیلی است. این آزمون در مجموع دارای 125 سوال است که دانش‌آموزان به مدت 125 دقیقه برای پاسخ‌گویی به آن‌ها فرصت دارند. علاوه‌بر این، آزمون ورودی سمپاد در این مقطع به مانند مقطع متوسطه اول یا همان ششم به هفتم دارای نمرۀ منفی است. به بیان بهتر در صورتی که فرد به ۳ سوال به صورت اشتباه پاسخ دهد، تراز یک سوال با پاسخ درست از کارنامه او حذف می‌شود.

 

بیشتر بدانید: شرایط و ضوابط ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان نهم

 

هر کدام از منابع امتحانی و مباحث درسی در این آزمون بسته به رشته‌ای که فرد علاقه به ورود به آن را دارد، دارای ضریب به خصوص خود است و دانش‌آموز باید با انتخاب رشتۀ مورد نظر خود، میزان اهمیت هر واحد درسی را در زمان پاسخ‌گویی به سوالات دریابد و با توجه به اهمیت سوالات اقدام به پاسخ‌گویی به سوالات نماید. ما در ادامه جدولی از تعداد سوالات آزمون تیزهوشان نهم، به‌‌همراه ضریب هر مبحث را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

جدول ضرایب دروس آزمون تیزهوشان نهم 

جمع‌بندی

داشتن مطالعه مستمر، برنامه‌ریزی دقیق، حفظ روحیه و آشنایی داوطلبان با منابع آزمون تیزهوشان نهم از مهم‌ترین ملزومات برای رسیدن به نتیجه دلخواه و موفقیت‌آمیز داوطلبان در آزمون ورودی تیزهوشان نهم است. ما در این مقاله تلاش کردیم فهرستی جامع از مهم‌ترین منابع آزمون تیزهوشان نهم را در اختیار شما قرار دهیم. این را به‌خاطر داشته باشید که راز موفقیت در این آزمون استمرار و تلاش و پشتکار دائمی شماست.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1626 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

تیزلند چگونه به مدارس کمک می کند؟
مجموعه مدارس سرای دانش
دبستان و پیش دبستان ایران دخت
مجتمع آموزشی سیمای فرهنگ
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم