سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

بازار کار رشته‌های هنرستان برای دختران و پسران کد مطلب : 13584 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

بازار کار رشته‌های هنرستان برای دختران و پسران

بررسی وضعیت بازار کار رشته‌های فنی از مواردی است که دانش‌آموزان در زمان انتخاب رشته باید به آن توجه کنند؛ در این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

 بازار کار رشته‌های فنی یکی از مباحثی است که در جامعه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه بر خلاف سابق، دانش‌آموزان و والدین آنها تمام فکر و ذکر خود را روی رشته‌های شاخه نظری متمرکز نمی‌کنند. در واقع بسیاری از والدین و دانش‌آموزان به رشته‌های فنی حرفه‌ای علاقه نشان می‌دهند؛ زیرا افرادی که در رشته‌های فنی تحصیل می‌کنند، زودتر مهارت کسب کرده و وارد بازار کار می‌شوند.

با این حال این دغدغه وجود دارد که کدام یک از رشته‌های هنرستان بازار کار بهتری دارد و فرد می‌تواند با تحصیل در این رشته به درآمد خوبی دست یابد یا به‌عبارتی نیاز بازار کدام رشته است و چگونه می‌توان با تحصیل در یک رشته فنی به یک درآمد خوب رسید.

برای اینکه به پاسخ این سوال برسیم و بدانیم که بازار کار رشته‌های فنی برای دختران و پسران در ایران به چه صورت است، مقاله‌ای را برای شما آماده کرده‌ایم که توصیه می‌کنیم این مقاله را تا به انتها بخوانید و پاسخ سوالات خود را بگیرد.

 

 افرادی می‌توانند در رشته‌های فنی حرفه‌ای به درآمد بالا برسند که علاوه بر نیاز بازار، مهارت بسیار بالایی نیز داشته باشند. هر چقدر که فرد بتواند مهارت‌های بیشتری کسب کند، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت.

 

بازار کار رشته‌های فنی حرفه‌ای چطور است؟

در شاخه فنی حرفه‌ای، تنوع رشته بالا است و به همین دلیل است که دانش‌آموزان برای انتخاب رشته مناسب با تردید روبرو می‌شوند و نمی‌دانند کدام رشته را انتخاب کنند. بازار کار رشته‌های فنی در هر منطقه ممکن است که با منطقه دیگر متفاوت باشد؛ زیرا با توجه به نیاز شهر یا منطقه، ممکن است که فرد درآمد بسیار بالایی داشته باشد.

با این حال افرادی می‌توانند در رشته‌های فنی حرفه‌ای به درآمد بالا برسند که علاوه بر نیاز بازار، مهارت بسیار بالایی نیز داشته باشند. هر چقدر که فرد بتواند مهارت‌های بیشتری کسب کند، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت.

تقریبا برای اکثر رشته‌های فنی حرفه‌ای بازار کار خوبی وجود دارد و افرادی که بهتر از بقیه باشند، درآمدهای بسیار بهتری نیز خواهند داشت. رشته‌های فنی حرفه‌ای در 4 دسته تقسیم می‌شوند.

 جدول لیست رشته‌های شاخه فنی حرفه‌ای

 

بیشتر بخوانید: لیست رشته‌های شاخه فنی

 

 

همان‌طور که مشاهده کردید، هر کدام از این دسته‌ها شامل رشته‌های متنوعی هستند. با این حال بسیاری از افراد معتقدند که رشته‌های شاخه صنعت، رشته‌هایی پول‌سازتر بوده و بازار کار بهتری دارند؛ البته این موضوع دلیلی بر کم درآمد بودن سایر رشته‌ها یا بازار کار بد آن‌ها ندارد.

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، افرادی که مهارت بسیار بالایی داشته باشند، می‌توانند شغل خوب و درآمد بهتری نیز کسب کنند. با این حال اگر بخواهیم به طور کلی بازار کار رشته‌های فنی حرفه‌ای را بررسی کنیم، رشته‌های پرطرفدار و پردرآمد عبارتند از:

 1.  رشته گرافیک
 2.  رشته طراحی و دوخت لباس
 3.  رشته کامپیوتر (نرم افزار)
 4.  رشته معماری
 5.  رشته پرورش گل و گیاه زینتی
 6.  رشته ساخت و تولید
 7.  رشته برق صنعتی (الکتروتکنیک)
 8.  مکانیک خودرو

بهترین و پردرآمدترین رشته‌های فنی حرفه‌ای برای پسران

درآمد و آیندۀ شغلی رشته تحصیلی برای همۀ دانش‌آموزان، به‌ویژه برای پسران از اهمیت بسیاری برخوردار است و معمولا همۀ دانش‌آموزان و والدین آن‌ها تمایل دارند تا قبل از انتخاب رشته، تحقیقات کافی در مورد بازار کار رشته مورد نظر کسب کنند.

فرقی نمی‌کند که دانش‌آموز در یکی از بهترین هنرستان های پسرانه تهران تحصیل کند یا در یک شهرستان دورافتاده مشغول به تحصیل شود، توجه به بازار کار رشته‌های فنی بسیار اهمیت دارد. از طرفی دانش‌آموز نیز باید تمامی تلاش خود را بکند تا مهارت‌های بیشتری کسب کند. از بهترین و پردرآمدترین رشته‌های فنی حرفه‌ای برای پسران می‌توان به رشته‌های زیر اشاره کرد.

 • رشته گرافیک
 • رشته فتوگرافیک
 • رشته معماری
 • کامپیوتر
 • الکترونیک و الکتروتکنیک
 • شبکه و نرم‌افزار
 • متالورژی
 • حسابداری
 • کشاورزی
 • معدن
 • تربیت بدنی

البته افرادی که در رشته الکترونیک تحصیل می‌کنند، می‌توانند در بخش تعمیرات موبایل و وسایل الکترونیکی مهارت کسب کرده و شغل پردرآمدی داشته باشند.

یا افرادی که در رشته مرتبط با تاسیسات تحصیل می‌کنند، می‌توانند تعمیرکاران ماهری در زمینه تعمیر پکیج، کولر گازی و... باشند که با توجه به نیاز جامعه این مشاغل درآمد خوبی خواهند داشت.

مکانیک خودرو نیز می‌تواند یکی از رشته‌های پولساز در شاخه فنی حرفه‌ای باشد. در هر حال افرادی به درآمد خوب می‌رسند که مهارت‌های لازم را کسب کنند.

 

بهترین و پردرآمدترین رشته‌های فنی حرفه‌ای برای دختران

شاید همه فکر کنند که رشته‌های فنی حرفه‌ای رشته‌هایی پسرانه هستند؛ اما اصلا این طور نیست و شاخه فنی حرفه‌ای علاوه بر اینکه شامل رشته‌های مشترک بین پسران و دختران است؛ بلکه دارای رشته‌هایی مخصوص دختران نیز هست که برخی از آن‌ها رشته‌هایی پولساز هستند.

تحصیل در رشته‌های فنی حرفه‌ای در بهترین هنرستان های دخترانه تهران بسیار پرمتقاضی بوده و این امر در سایر شهرهای کشور نیز صادق است و امروزه بسیاری از دختران نیز به سمت رشته‌های فنی می‌روند. بازار کار رشته‌های فنی حرفه‌ای برای دختران نیز مانند پسران بسیار خوب است و افرادی که بتوانند با علاقه به رشته خود، تحصیل کنند، به موفقیت‌های بیشتری می‌رسند.

از بهترین و پردرآمدترین رشته‌های فنی حرفه‌ای برای دختران می‌توان به رشته‌های زیر اشاره کرد.

 • حسابداری
 • طراحی دوخت
 • کودک‌یاری
 • تربیت بدنی
 • گرافیک
 • نقاشی
 • معماری
 • نقشه‌کشی
 • صنایع دستی

 

 

بیشتر بخوانید: لیست رشته‌های شاخه کاردانش

 

جمع‌بندی

یکی از دغدغه‌های امروزی دانش‌آموزان و والدین آن‌ها در زمان انتخاب رشته، تحقیق درباره بازار کار و آینده شغلی رشته انتخابی است؛ امروزه دیگر همۀ توجه‌ها به سمت رشته‌های شاخه نظری نمی‌رود و بسیاری از دانش‌آموزان و والدین آنها به کسب مهارت فکر می‌کنند و رشته‌های فنی حرفه‌ای نیز طرفداران بیشتری پیدا کرده‌اند.

با این حال توجه به بازار کار رشته‌های فنی حرفه‌ای نیز بسیار ضروری است؛ زیرا ممکن است برخی از رشته‌ها در شهر یا منطقه‌ای بسیار پر طرفدار باشند؛ اما در شهر دیگر بازار کار خوبی نداشته باشند. با این حال برخی از رشته‌های فنی حرفه‌ای در همه جا موردنیاز هستند و جرو رشته‌های پولساز محسوب می‌شوند.

افرادی که بتوانند مهارت بیشتری نسبت به سایرین کسب کنند، حتما می‌توانند شغل خوب و درآمد بالا داشته باشند. شما کدام یک از رشته‌ها را برای تحصیل انتخاب می‌کنید؟ برای ما در زیر همین پست بنویسید.

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1511 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نخبه پروران
پیش دبستان و دبستان نسیم بهار
بسته های آموزشی منتا
نوروز 1402
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
دبیرستان دخترانه جامی نوین