سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی و لیست هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن کد مطلب : 14141 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی و لیست هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن

هنرستآن‌های دارای رشته انیمیشن محل خوبی برای شروع یادگیری هنر پویانمایی هستند. در این مقاله به معرفی رشته انیمیشن و هنرستآن‌های آن در سراسر کشور می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

خیلی از دانش‌آموزان با رسیدن به سال دهم دوست دارند در هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن تحصیل کنند. رشته انیمیشن با ذوق و قریحه شما سروکار دارد و می‌تواند یک رشته عالی برای تحصیل باشد.

دنیایی که در آن رنگ‌ها و تصاویر جان می‌گیرند، دنیای زیبا و باشکوهی است. شما مثل یک جادوگر با چوب جادویی خود این تصاویر را زنده می‌کنید و از نمایش گذاشتن آن‌ها، دیگران را شگفت‌زده می‌کنید. این هنر و مهارت می‌تواند برای شما پول و افتخار هم داشته باشد، به‌شرط اینکه یک هنرمند متخصص شوید.

اما چگونه هنر و مهارت ساخت انیمیشن را کسب کنیم؟ چگونه آن چوب جادویی را به دست آوریم و با آن کارهای خارق‌العاده انجام دهیم؟ یکی از اولین قدم‌ها می‌تواند تحصیل در هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن باشد.

با تحصیل در رشته انیمیشن، مقدمات کار و فعالیت در این رشته را یاد خواهید گرفت. نسبت به آینده به شناخت می‌رسید و خواهید توانست برای اهداف تحصیلی و کاری خود برنامه‌ریزی کنید. بنابراین اگر به رشته انیمیشن علاقه‌مند هستید، تحصیل در این رشته در هنرستان می‌تواند گزینه خوبی باشد.

ما در این مقاله به معرفی رشته انیمیشن و هنرستان‌های این رشته در تهران و کشور می‌پردازیم. دورنمای تحصیل در رشته انیمیشن و بازار کار آن را به شما نشان خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه می‌توانید بهتر و سریع‌تر در این رشته موفق شوید.

 

 اگر به رشته انیمیشن علاقه‌مند هستید، فرصت تحصیل در این رشته را در هنرستان‌های سراسر کشور از دست ندهید.

 

معرفی رشته انیمیشن در هنرستان

اگر هنوز هم از دیدن انیمیشن قند توی دلتان آب می‌شود، شاید باید هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن را برای تحصیل انتخاب کنید. در انتخاب رشته نهم به دهم با گزینه‌های زیادی روبرو هستید که تحصیل در هنرستان و در رشته انیمیشن، یک گزینه خیلی خوب است.

با تحصیل در رشته پویانمایی، حداقل مهارت‌ها و دانش ساخت یک انیمیشن را به دست می‌آورید. بدین ترتیب می‌توانید برای به‌تصویرکشیدن و زنده کردن رؤیاهای کودکی‌تان قدم بردارید.

انیمیشن هنر حرکت بخشی و جان‌بخشی به تصاویر بی‌جان است. وقتی این تصاویر به دنبال هم دیده شوند برای ما توهم حرکت ایجاد می‌شود. ممکن است تا همین‌الان هم بدون اینکه بدانید یک انیمیشن ساخته باشید؛ زمانی که گوشه کتاب یا دفترتان تصاویر مشابهی را نقاشی کردید و بعد با ورق‌خوردن آن‌ها از توهم حرکت ایجاد شده لذت بردید.

شما انیمیشن را در متوسطه اول طی سه سال یاد می‌گیرید. اگرچه در سال دوازدهم، برنامه آموزشی شما به طور موقت به پایان می‌رسد اما می‌توانید این رشته را در دانشگاه هم ادامه دهید. فراموش نکنید برای تبدیل‌شدن به یک هنرمند حرفه‌ای انیمیشن باید سال‌ها تلاش کنید و آموزش ببینید.

 

بازار کار رشته‌های هنرستان

 

در رشته انیمیشن و در پایه دهم در کنار درس‌های عمومی باید درس‌های تخصصی این رشته را نیز آموزش ببینید. درس‌های تخصصی این پایه عبارت‌اند از:

 • زیست‌شناسی
 • طراحی و زبان بصری
 • متحرک‌سازی دوبعدی
 • دانش فنی پایه – پویانمایی (انیمیشن)
 • طراحی شخصیت در پویانمایی
 • همراه هنرجو – پویانمایی

در پایه یازدهم، دامنه آموزش‌های تخصصی بیشتر می‌شود و چیزهای بیشتری از هنر و علم انیمیشن را می‌آموزید. کتاب‌های تخصصی این پایه در هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن شامل عناوین زیر است:

 • فیزیک
 • کاربرد فناوری‌های نوین
 • طراحی فضا و صحنه در پویانمایی
 • تولید پویانمایی سه‌بعدی صحنه‌ای
 • همراه هنرجو – پویانمایی

آموزش‌های تخصصی انیمیشن در پایه دوازدهم تکمیل می‌شود و شما با دانش و تخصصتان می‌توانید برای تحصیل این رشته در دانشگاه اقدام کنید. درس‌های تخصصی این پایه عبارت‌اند از:

 • متحرک‌سازی رایآن‌های
 • ارزیابی تولید در پویانمایی
 • دانش فنی تخصصی – پویانمایی (انیمیشن)

همان‌طور که از عناوین کتاب‌های رشته انیمیشن در هنرستان می‌شود فهمید، این رشته یکی از رشته‌های جذاب هنرستان است. با متخصص‌شدن در این رشته می‌توانید برای به‌دست‌آوردن موقعیت‌های شغلی جذاب و متنوعی تلاش کنید. بسیاری از استودیوهای تبلیغاتی، فیلمسازی، بازی‌سازی و همچنین گروه‌های تولید محتوا به افرادی با تخصص و مهارت شما احتیاج دارند.

 

لیست هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن در تهران

اگر در تهران زندگی می‌کنید و به رشته انیمیشن علاقه‌مند شده‌اید باید هنرستان مناسب خود را پیدا کنید. همان‌طور که می‌دانید هر مدرسه‌ای شرایط خاص خود را برای ثبت‌نام دارد. شما باید لیستی از بهترین هنرستان های پسرانه دارای رشته انیمیشن و یا دخترانه برای خود تهیه کنید.

اگر به تحصیل در هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن نمونه‌ دولتی علاقه‌مند هستید باید شرایط پذیرش آن‌ها را به دست آورید. همچنین مدارس غیردولتی نسبت به مدارس دولتی شهریه بیشتری از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند.

در کنار این‌ها، مدارس مختلف امکانات آموزشی مختلفی دارند و ممکن است سطح کیفی آموزش در آن‌ها به یک اندازه نباشد. بنابراین انتخاب یک مدرسه مناسب برای تحصیل در رشته انیمیشن، نیاز به تحقیق و پرس‌وجو دارد.

هنرستان‌هایی که رشته انیمیشن در آن‌ها آموزش داده می‌شود، شامل مدارس زیر هستند:

جدول لیست هنرستآن‌های دارای رشته انیمیشن تهران

 

لیست هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن در ایران

رشته پویانمایی در بسیاری دیگر از شهرها و استآن‌های کشور نیز در هنرستان‌های دارای رشته انیمیشُن آموزش داده می‌شود. اگر ساکن یکی از شهرهای جدول زیر هستید، می‌توانید انیمیشن را در شهر و منطقه خود یاد بگیرید.

در بعضی از این شهرها، فرصت تحصیل هم برای دانش‌آموزان پسر و هم دانش‌آموزان دختر فراهم است. بعضی از بهترین هنرستان های دخترانه دارای رشته انیمیشن در شهرهای مختلف ایران وجود دارد. همچنین علاوه بر مدارس غیرانتفاعی، این رشته در مدارس دولتی زیادی آموزش داده می‌شود.

 

جدول لیست هنرستآن‌های دارای رشته انیمیشن ایران

 

اگر علاقه و استعداد جان‌بخشی به داستآن‌ها، رؤیاها و شخصیت‌ها را دارید، نباید از میل و خواسته خود دست بکشید. اگر در منطقه شما هنرستانی برای تحصیل در رشته انیمیشن وجود ندارد از طریق آموزشگاه‌های آزاد، منابع اینترنتی، کتاب‌ها و... هدفتان را دنبال کنید.

شما باید بدانید موفقیت در این رشته با سختی‌ها و چالش‌های زیادی همراه است. باید از همان شروع، آمادگی روبروشدن با موانع مختلف را داشته باشید.

بسیاری از هنرمندان پیش‌کسوت و قدیمی این رشته در هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن تحصیل نکردند. آن‌ها قبل از ظهور تکنولوژی‌های جدید و رایانه، مجبور بودند برای خلق آثار هنری خود، زحمت زیادی بکشند.

بنابراین اگر به تولید انیمیشن علاقه‌مند هستید، قدر فرصت‌های موجود را بدانید و نهایت تلاش خود را برای موفق شدن در این رشته به کار بگیرید. در زیر نام تعدادی از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش کشور را که در آن‌ها رشته انیمیشن‌ آموزش داده‌ می‌شود، ذکر شده است.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی تعدادی از هنرستان‌های دارای رشته انیمیشن در تهران و کشور پرداختیم. این مدارس از پایه دهم پذیرای دانش‌آموزان هستند و دروس تخصصی انیمیشن را در کنار دروس عمومی آموزش می‌دهند. شما در این مقاله با تعدادی از دروس تخصصی رشته انیمیشن نظیر فیزیک، طراحی فضا و صحنه در پویانمایی، طراحی شخصیت در پویانمایی و... نیز آشنا شدید.

انیمیشن هنر حرکت بخشی و جان‌بخشی به تصاویر بی‌جان است. این یک رشته جذاب و سرگرم‌کننده است و بازار کار بزرگ و متنوعی دارد. یک متخصص انیمیشن می‌تواند در استودیوهای بازی‌سازی، فیلم‌سازی، تبلیغات و... مشغول به کار شود. بنابراین کار در این رشته باتوجه‌به جذابیت‌ها و رقابت‌های موجود، احتیاج به علاقه، تلاش و انگیزه زیادی دارد.

به همین خاطر، اگر رشته موردعلاقه شما در هنرستان‌های شهر محل زندگی‌تان موجود نبود از تلاش و پیگیری برای یادگرفتن آن دست نکشید. منابع مختلفی هم به شکل کتاب و هم به شکل فیلم آموزشی موجود است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اگر در رشته انیمیشن هنرستان تحصیل می‌کنید، نظرتان را درباره این رشته با ما در میان بگذارید؟ آیا از تحصیل در این رشته راضی هستید؟

 


 1. رشته انیمیشن در هنرستان چیست؟
 2. چه تعداد هنرستآن‌های دارای رشته انیمیشن در تهران و شهرهای دیگر وجود دارد؟
 3. بازار کار رشته انیمیشن چگونه است؟
 1. رشته انیمیشن در هنرستان چیست؟  انیمیشن هنر زنده کردن تصاویر بی‌جان است. این رشته یکی از رشته‌های آموزشی در هنرستآن‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش است.
 2. چه تعداد هنرستآن‌های دارای رشته انیمیشن در تهران و شهرهای دیگر وجود دارد؟  در تهران حداقل 15 هنرستان و در شهرستآن‌ها حداقل 16 هنرستان هست که رشته انیمیشن در آن آموزش داده می‌شود.
 3. بازار کار رشته انیمیشن چگونه است؟  یک متخصص انیمیشن می‌تواند در شرکت‌های تبلیغاتی، فیلمسازی، بازی‌سازی و... مشغول به کار شود.

نویسنده مطلب : بهراد باقرینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1885 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان فرزندان برتر
مجتمع نشانه رستا
دبیرستان پسرانه حضرت سیدالشهدا(ع)
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم