سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی و لیست هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک کد مطلب : 13626 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی و لیست هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک

لیست هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک برای راهنمایی بیشتر دانش‌آموزانی که در مرحله انتخاب رشته نهم به دهم هنرستان هستند، در ادامه آورده شده است.

. . . . . . . . . . . . .

 در سال‌های اخیر توجه دانش‌آموزان و والدین آن‌ها به رشته‌های فنی بیشتر شده و دانش‌آموزان زیادی تحصیل در هنرستان را انتخاب می‌کنند؛ زیرا شاخه فنی دارای رشته‌های متنوع و جذابی مانند رشته مکاترونیک است. دانش‌آموزانی که در این رشته تحصیل می‌کنند، مهارت‌های زیادی را می‌آموزند که برای آیندۀ شغلی آن‌ها بسیار مفید است.

مکاترونیک یک رشته ترکیبی است که الکتروتکنیک، کامپیوتر و مکانیک را شامل می‌شود و به ساخت تجهیزات صنعتی تمرکز دارد. دانش‌آموزانی که در این رشته تحصیل می‌کنند، می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان یک مونتاژکار، طراح شبکه‌های ارتباطی، نقشه‌خوان و... بازار کار شوند.

با این تعاریف، باید گفت که تحصیل در این رشته بسیار جذاب بوده و افراد کوشا، آینده شغلی بسیار خوبی خواهند داشت؛ اما ممکن است دغدغه بسیاری از دانش‌آموزان و والدین آن‌ها این باشد که هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک، کدام هنرستان‌ها هستند؟ آیا در تمامی هنرستان‌های کشور این رشته ارائه می‌شود یا نه؟

برای پاسخ به این سوالات سعی کردیم تا مقاله‌ای را برای شما آماده کنیم تا شما را با لیست هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در تهران و سراسر کشور آشنا کنیم. توصیه می‌کنیم که این مقاله را بخوانید.

 

معرفی رشته مکاترونیک در هنرستان

یکی از مواردی که در بهبود وضعیت صنعت کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، ساخت محصولات صنعتی است که عملکرد مهندسین را نیز بهتر می‌کند؛ برای ساخت محصولات صنعتی رشته‌ای به نام رشته مکاترونیک تعریف شده است که یک رشته فنی و حرفه‌ای بوده و در هنرستان ارائه می‌شود.

در واقع مکاترونیک شامل مجموعه‌ای از دانش‌ها است که سعی دارند با کم کردن هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان، دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی را به آسانی و با کیفیت بالا تولید کنند و بدین ترتیب نیاز بخش صنعت کشور را به بهترین شکل تامین کنند.

دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند، می‌توانند در انتخاب رشته نهم به دهم باتوجه به وضعیت هدایت تحصیلی خود، شاخه فنی حرفه‌ای و رشته مکاترونیک را انتخاب کنند. تعداد هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در کشور در حال افزایش است و این به دلیل اهمیت این رشته و نیاز جامعه به افراد توانمندی است که در این رشته دارای مهارت هستند.

حداقل نمرات مورد نیاز برای ورود به رشته مکاترونیک به‌صورت زیر خواهد بود:

  • ریاضی: 10
  • علوم تجربی: 10
  • کار و فناوری: 12
  • فرهنگ و هنر: 12

که البته علاوه بر این نمرات، دانش‌آموز باید امتیازات لازم را در ارزیابی مشاور، معلمان و... کسب کند تا بتواند در زمان انتخاب رشته نهم به دهم این رشته را انتخاب کنند.

 رشته مکاترونیک در هنرستان

 

مورد دیگری که دانش‌آموزان باید به آن توجه داشته باشند، این است که آن‌ها باید توانمندی‌های لازم را برای تحصیل در این رشته داشته باشند. از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دانش‌آموز موفق در رشته مکاترونیک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانش‌آموز باید استعداد کافی در زمینه برقراری ارتباطات جمعی داشته باشد.
  • علاقه‌مندی به رشته‌های فنی و مکانیکی یکی دیگر از ویژگی‌های دانش‌آموزان موفق در این رشته است.
  • دانش‌آموزان این رشته باید با اصول اولیه کامپیوتر آشنا باشند.
  • درک قوانین علوم فیزیک و الکترونیک به‌طور دقیق و صحیح از دیگر مواردی است که دانش‌آموزان باید به آن دقت داشته باشند.

هنرآموزان این رشته در سال دهم توانایی طراحی یک تخت بیمارستانی را خواهند داشت که با موبایل قابل کنترل بوده و می‌تواند بیمار را به‌راحتی بالا یا پایین ببرد. از دیگر مهارت‌های دانش‌آموزان سال دهم رشته مکاترونیک می‌توان به طراحی کولر آبی یا ماشین جوجه‌کشی اشاره کرد که تمامی این موارد با موبایل قابل کنترل هستند.

این دانش‌آموزان در سال یازدهم هیدرولیک و رباتیک را یاد گرفته و می‌توانند یک کامیون طراحی کنند. در سال دوازدهم توانایی و مهارت این دانش‌آموزان به‌حدی می‌رسد که قادر به طراحی تجهیزات هوشمند ساختمان مانند آسانسور پیشرفته خواهند بود.

با آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با این رشته و افزایش موسسات آموزشی، انتظار این می‌رود که بازار کار بسیار خوبی برای این رشته در کشور فراهم شود و دانش‌آموختگان رشته مکاترونیک آیندۀ شغلی بسیار خوبی داشته باشند.

 

لیست هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در تهران

باتوجه به اینکه رشته مکاترونیک بیشتر یک رشته مخصوص پسران است؛ بنابراین بسیاری از دانش‌آموزان پسر متقاضی تحصیل در این رشته هستند و به تحصیل در این رشته در یکی از بهترین هنرستان‌های پسرانه تهران فکر می‌کنند. با این حال این رشته، یک رشته جدید بوده و حدود 20 سال است که در ایران ارائه می‌شود.

ارائه این رشته تا سال‌ها در دانشگاه‌های سراسری و آزاد انجام می‌شد و به تاز‌گی وارد شاخه فنی حرفه‌ای در هنرستان شده است. از هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در تهران می‌توان به هنرستان ماندگار صنعتی تهران (شهید بهشتی) اشاره کرد.

 

لیست هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در ایران

باتوجه به اینکه رشته مکاترونیک به تازگی در هنرستان‌ها ارائه می‌شود، تعداد هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در کشور چندان زیاد نیست و ممکن است که در بهترین هنرستان‌های پسرانه یا بهترین هنرستان‌های دخترانه تهران به دنبال تحصیل در این رشته باشید.

با توجه به نیاز جامعه و آگاهی دانش‌آموزان و والدین آن‌ها از اهمیت این رشته، تعداد هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک افزایش خواهد یافت و به‌زودی شاهد ارائه این رشته در تمامی هنرستان‌ها یا اکثر آن‌ها خواهیم بود. در حال حاضر از مهم‌ترین هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در ایران

 

البته همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، رشته مکاترونیک از سال 97 در هنرستان‌های کشور ارائه می‌شود و هر روز به تعداد هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک افزوده می‌شود.

 

جمع‌بندی

یکی از رشته‌های جدید در شاخه فنی حرفه‌ای، رشته مکاترونیک است که ترکیبی از رشته‌های الکترونیک، کامپیوتر و مکانیک است. این رشته برای ساخت تجهیزات صنعتی با هزینه کم و در کوتاه‌ترین زمان به مهندسین کمک می‌کند و عملکرد آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

هنرستان‌های دارای رشته مکاترونیک در ایران با توجه به نیاز جامعه و علاقه دانش‌آموزان در حال افزایش است و انتظار می‌رود به زودی شاهد فارغ‌التحصیلان زیادی در این رشته باشیم.

اگر شما نیز یکی از علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته هستید، می‌توانید سوالات خود را درباره تحصیل در این رشته در زیر همین مقاله برای ما بنویسید تا به آن‌ها پاسخ داده شود.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1146 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نخبه پروران
پیش دبستان و دبستان نسیم بهار
بسته های آموزشی منتا
نوروز 1402
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
دبیرستان دخترانه جامی نوین