سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

نقش هدایت تحصیلی در انتخاب رشته نهم به دهم کد مطلب : 14084 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

نقش هدایت تحصیلی در انتخاب رشته نهم به دهم

با مطالعه این مطلب به طور کوتاه و مختصر با مراحل و عوامل مؤثر در هدایت تحصیلی نهم به دهم برای انتخاب رشته در مقطع دوم متوسطه آشنا خواهید شد.

. . . . . . . . . . . . .

تحصیل در بهترین رشته‌های دانشگاهی هدف بسیاری از دانش‌آموزان است. با این حال قبل از اینکه برای آزمون سرنوشت‌ساز کنکور آماده شوید باید مراحل دیگری را نیز به درستی طی کنید. انتخاب رشته سال نهم یکی از همین مراحل مهم است. دانش‌آموزان پایه نهم باید برای ورود به پایه دهم انتخاب رشته انجام دهند.

همان‌طور که می‌دانید رشته‌های تحصیلی در مقطع دبیرستان به شش گروه علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی، فنی‌ حرفه‌ای و کار‌و‌دانش تقسیم می‌شوند. از طریق هدایت تحصیلی نهم دانش‌آموزان می‌توانند با توجه به استعدادها، توانمندی‌ها و البته علایقشان یکی از این شش رشته را برای ورود به مقطع دوم متوسطه انتخاب کنند. هرگونه اشتباهی در انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود که در آينده دانش‌آموزان تأثیر زیادی دارند.

انتخاب‌های نسنجیده و هیجانی، عدم توجه به علاقه و استعداد دانش‌آموز و اجبار خانواده‌ها برای تحصیل در یک رشته خاص از جمله اشتباهات بسیاری از دانش‌آموزان پایه نهم محسوب می‌شوند. اگر کنجکاو هستید که بدانید چطور می‌توان انتخاب رشته را به بهترین شکل ممکن انجام داد یا چه معیارهایی بیشترین تأثیر را در انتخاب رشته دارند، با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید.

 

راهنمای داوطلبان انتخاب رشته نهم به دهم

 

زمان و مراحل هدایت تحصیلی در فرآیند انتخاب رشته

در سال‌های اخیر فرآیند هدایت تحصیلی نهم به دهم دستخوش تغییرات زیادی شده است. دانش‌آموزان پایه نهم باید با مراجعه به سامانه پادا فرم هدایت تحصیلی خود را پر کنند. در راهنمای انتخاب رشته نهم به دهم به طور جامع‌تری دربارۀ آزمون هدایت تحصیلی و نقش عوامل مختلف در انتخاب رشته دانش‌آموزان صحبت کرده‌ایم. با این حال بهتر است بدانید که سامانه پادا برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان سراسر کشور ایجاد شده است.

دانش‌آموزان از طریق ثبت شماره ملی و رمز عبور می‌توانند وارد این سامانه شوند و مراحل مختلف انتخاب رشته تحصیلی را طی کنند. در این سامانه همۀ اطلاعات دانش‌آموزان از قبیل معدل مقطع متوسطه اول، ظرفیت رشته‌ها و مدارس و نمرات آزمون هدایت تحصیلی وجود دارد. آزمون هدایت تحصیلی که در سال جاری به آزمون رغبت و توانایی تغییر نام داده است شامل دو دفترچه سؤال مختلف است. دفترچه رغبت تحصیلی شامل 125 سؤال و دفترچه توانایی تحصیلی شامل 98 سؤال است.

دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند در این آزمون شرکت کنند، باید در پرتال وزارت آموزش‌وپرورش به نشانی my.medu.ir ثبت‌نام کنند. این آزمون هر سال به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و دانش‌آموزان باید با دقت کافی به سؤالات رغبت و توانایی پاسخ دهند. نتایج این آزمون تأثیر زیادی در انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم دارد. آزمون رغبت و توانایی هر سال در بهمن‌ماه برگزار می‌شود. تاریخ دقیق برگزاری آزمون به مدارس اعلام خواهد شد؛ بنابراین دانش‌آموزان از طریق مدارسی که در آن تحصیل می‌کنند، از زمان دقیق آزمون مطلع خواهند شد.

 

ملاک‌های هدایت تحصیلی در انتخاب رشته موفق

تا اینجا درباره هدایت تحصیلی چیست، صحبت کردیم؛ اکنون با فرآيند هدایت تحصیلی نهم آشنا هستید. در ادامه بیشتر درباره ملاک‌های هدایت تحصیلی از نظر آموزش‌و‌پرورش برای انتخاب رشته موفق صحبت خواهیم کرد. به طور کلی نمرات و امتیازاتی که دانش‌آموزان در هدایت تحصیلی نهم کسب کرده‌اند، ملاک اصلی انتخاب رشته آن‌ها خواهد بود. البته که نباید نقش سهمیه‌ها را در انتخاب رشته دانش‌آموزان نادیده گرفت. در حال حاضر سهمیۀ مناطق بیشترین تأثیر را در انتخاب رشته دانش‌آموزان دارد.

 

هدایت تحصیلی چیست؟

 

امتیازهای لازم برای انتخاب رشته پایه نهم

 بر اساس آخرین اطلاعات، امتیازات زیر به ترتیب بیشترین نقش را در تعیین انتخاب رشته دانش‌آموزان ایفا می‌کنند.

 • نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای: 35 درصد
 • عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان در مقطع متوسطه اول: 35 درصد
 • نظرات مشاور تحصیلی مدرسه: 10 درصد
 • نظرات معلمان: 10 درصد
 • علاقه دانش‌آموزان به رشته‌های تحصیلی: 10 درصد
 • نظرات والدین:5  درصد

 

نتایج آزمون رغبت و توانایی

کسب حداقل نمره برای انتخاب رشته‌های مختلف ضروری است. اگرچه انتخاب رشته فقط بر اساس نمرات کار درستی نیست. با این حال نمرات دانش‌آموزان تأثیر 35 درصدی در هدایت تحصیلی نهم به دهم دارد. اگر دانش‌آموز نتواند حداقل نمره موردنیاز برای انتخاب یک رشته را به دست بیاورد، به هیچ‌وجه حق انتخاب آن رشته را ندارد.

میانگین نمرات متوسطه اول در هر درسی هم تأثیر زیادی در انتخاب رشته دارد. برای مثال برای ورود به رشته ریاضی و فیزیک حداقل میانگین نمرات درس ریاضی در سه سال متوسطه اول باید 14 باشد. این نمرات برای رشته‌های مختلف، متفاوت است.

 روند و مراحل انتخاب رشته نهم به دهم

 

تأثیر سهمیه‌ها در هدایت تحصیلی نهم به دهم

چند نوع سهمیه در هدایت تحصیلی نهم به دهم مؤثر هستند.

 • سهمیه مناطق
 • سهمیه ایثارگری و جانبازان
 • سهمیه خانواده شهدا و رزمندگان

از میان این سهمیه‌ها، سهمیه مناطق بیشترین تأثیر را در انتخاب رشته دانش‌آموزان دارد. در هر منطقه‌ای که دانش‌آموزان زندگی می‌کنند تعدادی مدارس دولتی و نمونه دولتی وجود دارد. ظرفیت تحصیل در رشته‌های مختلف برای هر مدرسه متفاوت است. در نتیجه تعداد مدارس و ظرفیت هر کدام از آن‌ها برای پذیرش دانش‌آموز می‌تواند تأثیر زیادی در انتخاب رشته دانش‌آموزانی داشته باشد که می‌خواهند در مدارس دولتی و نمونه دولتی تحصیل کنند.

 

هدایت تحصیلی نهم به دهم؛ اولین گام برای موفقیت تحصیلی

در این مطلب سعی کردیم که به جنبه‌های مختلف عوامل مؤثر در هدایت تحصیلی نهم بپردازیم. دانش‌آموزان باید در سه سال تحصیلی متوسطه اول تمام تلاش خود را برای کسب نمرات بالا انجام بدهند. از طرفی امتیازات کسب‌شده در آزمون رغبت و توانایی و سهمیه مناطق هم بیشترین تأثیر را بر روی حق انتخاب دانش‌آموزان برای ورود به رشته‌های مختلف خواهند داشت.

با این حال عوامل دیگری هم وجود دارند که می‌توانند در انتخاب رشته صحیح دانش‌آموزان پایه نهم موثر باشند. به نظر شما کدام بخش از فرآیند هدایت تحصیلی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم نیاز به تغییر دارد؟ آيا شما با شیوه جدید انتخاب رشته پایه نهم موافق هستید؟! اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، ما خوشحال می‌شویم که آن را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

 

آیا معدل هفتم وهشتم در انتخاب رشته تاثیری دارد؟

 

 

  1. سطح سؤالات آزمون رغبت و توانایی چگونه است؟
 2. انتخاب رشته پایه نهم از چه طریقی امکان‌پذیر است؟
 1. سطح سؤالات آزمون رغبت و توانایی چگونه است؟  سؤالات مربوط به آزمون رغبت و توانایی سؤالاتی کلی در خصوص علاقه و میزان توانایی‌های دانش‌آموزان در مباحث مختلف است. این سؤالات پیچیدگی خاصی ندارند و برای پاسخگویی به آن‌ها نیازی به مطالعه منابع مختلف نخواهید داشت.
 2. انتخاب رشته پایه نهم از چه طریقی امکان‌پذیر است؟  همۀ مراحل مربوط به انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم به صورت اینترنتی و از طریق سامانه پادا انجام می‌شود.

نویسنده مطلب : نازنین نقی زادهنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1768 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان فرزندان برتر
مجتمع نشانه رستا
دبیرستان پسرانه حضرت سیدالشهدا(ع)
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم