سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مقایسه مدارس تیزهوشان با مدارس نمونه دولتی و عادی کد مطلب : 501 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مقایسه مدارس تیزهوشان با مدارس نمونه دولتی و عادی

تفاوت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چیست؟ مدرسه تیزهوشان بهتر است یا مدرسه انرژی اتمی؟ در این مقاله به بررسی موردی هر کدام می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

همه ما اهمیت مدرسه را با جمله «مدرسه خانه دوم ماست» شناخته‌ایم. بعد از خانواده، مدرسه دومین جامعه و گروه اجتماعی است که کودک در آن وارد می‌شود. مدرسه محلی جدید برای آشنایی با مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و تفکرات جدید، سبک زندگی و آموزه‌های جدید است. مدرسه بهترین محل برای آموزش‌وپرورش به کودک است و بخش زیادی از شخصیت، برنامه و اهداف آینده و نوع نگرش آن‌ها در مدرسه شکل می‌گیرد. انتخاب مدرسه مناسب حتی می‌تواند دلهره‌آور باشد، چون فارغ از بحث آموزش، محیط مدرسه و فعالیت‌های فوق‌برنامه آن بر روی رشد و ترقی دانش‌آموزان، تشکیل گروه‌ها دوستی و سایر فعالیت‌های روزانه آن‌ها تأثیرگذار است؛ بنابراین انتخاب مدرسه اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش غیرقابل‌انکاری در آینده دانش‌آموزان دارد. عوامل فرهنگی و اقتصادی، توانمندی‌های دانش‌آموزان و شرایط خانوادگی زیادی وجود دارند که در انتخاب یک مدرسه مناسب اثر می‌گذارند. 

جدا از فاکتورهای مختلفی برای مقایسه مدارس وجود دارد، خود مدارس نیز در گروه‌های مختلف وجود دارند و خدمات و امکانات ویژه‌ای را ارائه می‌کنند. دو مورد از این گروه‌های مهم، مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی هستند. مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی به سبب امکاناتی که برای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند، مورد توجه بسیاری از دانش‌آموزان و والدین هستند. بسیاری از دانش‌آموزان آرزوی به دست آوردن یکی از صندلی‌های این مدارس را دارند. گاهی هم دانش‌آموزان بین انتخاب یکی از این دو مدارس شک می‌کنند و نمی‌دانند کدام یک از این دو برای آن‌ها بهتر است. در این مقاله با مدارس تیزهوشان و نمونه آشنا می‌شویم و تفاوت‌های آن‌ها را بررسي مي‌كنيم. در ادامه با يكي از بهترين مدارس غيرانتفاعي رقيب مدارس تيزهوشان و نمونه دولتي، يعني مدارس انرژی اتمي آشنا مي‌شويم. با ما همراه باشيد تا يك بار براي هميشه تفاوت‌های اين مدارس را بشناسيد.

 

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت مدارس تیزهوشان با مدارس نمونه دولتی در شرط معدل داوطلبان برای ثبت‌نام آزمون این مدارس است و شباهت مدارس تیزهوشان با مدارس انرژی اتمی سطح کیفیت آموزش شمرده می‌شود که تا حدودی برابر هستند.

 

مدرسه تیزهوشان چیست؟

همۀ ما حداقل یک بار نام مدارس تیزهوشان را شنیده‌ایم و برخی از ما دوست داشتیم در این مدارس درس بخوانیم. پایه‌گذاری تأسیس مدارس تیزهوشان برای اولین در سال 1355 انجام شد. در سال‌های بعد به دو گروه مدرسه دخترانه و پسرانه به نام‌های فرزانگان و علامه حلی تقسیم شدند و امروزه به نام سمپاد شناخته‌شده‌اند. در صفحه لیست مدارس تیزهوشان می‌توانید با اسامی این مدارس بیشتر آشنا شوید.

بارزترين ويژگی مدارس تیزهوشان، گزینش دانش‌آموزان از طریق آزمون ورودی است. همه دانش‌آموزان بدون اکتساب نمره قبولی و شرایط مورد نیاز حق ورود به این مدارس را ندارند و همه‌ساله رقابت زیادی برای ورود به این مدارس وجود دارد. به ‌این‌ ترتیب دانش‌آموزان با سطح درسي تقریباً يكسان در كلاس وارد مي‌شوند و از مزاياي آن بهره‌مند مي‌شوند حال باید چه امکانات و ویژگی‌هایی در این مدارس وجود دارد که آن‌ها را به پرطرفدارترین مدارس تبدیل کرده است. نکته قابل‌ذکر درباره مدارس تیزهوشان آن است که منابع تحصیلی در این مدارس مانند سایر مدارس و یکسان است؛ اما امکانات آموزشی، شیوه تدریس، تکالیف درسی و برنامه آموزشی در این مدارس متفاوت از مدارس دولتی و غیرانتفاعی است. برنامه‌های فوق‌برنامه در این مدارس تیزهوشان به جدیت دنبال می‌شوند و با هدف کشف استعدادها و نبوغ افراد برنامه‌ریزی می‌شوند. در مدارس تیزهوشان به سبب امکاناتی که وجود دارد، شیوه آموزش متفاوت با سایر مدارس است. در این مدارس از اسلاید‌های مختلف، فیلم‌های آموزشی، امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی، کنفرانس‌های دانش‌آموزی برای آموزش استفاده می‌شود. هم‌چنین برنامه‌ریزی آموزشی نیز کمی متفاوت است. برنامه‌ریزی درسی طوری انجام می‌شود که خسته‌کننده نباشد و درک دروس راحت‌تر انجام شود. از دیگر ویژگی‌های مدارس تیزهوشان می‌توان به فعالیت‌های گروهی و شرکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های کلاسی اشاره کرد. در این مدارس تشکیل گروه‌های تحقیقاتی و یادگیری کار‌های گروهی اهمیت زیادی دارد تا از این طریق نیز مهارت دانش‌آموزان بيشتر شود و استعدادهاي آن‌ها بهتر شكوفا شود.

يك ويژگی مدارس تیزهوشان که بسیار مورد توجه معلمان و دانش‌آموزان است، برگزاری آزمون‌های پیشرفت تحصیلی است. در طول تحصیل در پایه‌های مختلف مدارس تیزهوشان سالانه دو آزمون سراسری پیشرفت تحصیلی از دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان کل کشور برگزار می‌شود. با برگزاری این آزمون‌ها دانش‌آموزان با نحوه پاسخ‌گویی طولانی‌مدت به سال‌های چهارگزینه‌ای آشنا می‌شوند و از همان ابتدا با شرایط شرکت در کنکور سراسری که شباهت زیادی به این آزمون‌ها دارد، آشنا می‌شوند. این آزمون‌ها کمک زیادی به برنامه‌ریزی و ارزیابی دانش‌آموزان می‌کنند.

 

فرق مدرسه تیزهوشان و نمونه دولتی

 

در ادامه برخی دیگر از ویژگی‌های این مدارس را با هم مرور می‌كنيم.

 • گزينش كادر آموزشي: با توجه به اهميت افراد متخصص و خبره در آموزش‌وپرورش دانش‌آموزان، همانند گزينش دانش‌آموزان در اين مدارس، کادر آموزشی و مدیریتی اين مدارس نيز از طريق گزينش انتخاب مي‌شوند.
 • شهریه منصفانه: مدارس تیزهوشان مدارس دولتی غیر وابسته‌ای هستند که درآمد خود را از طریق حق ثبت‌نام در مدرسه، حق ثبت‌نام در آزمون و... به دست می‌آورند. شهریه مدارس تیزهوشان با توجه به شرایط اقتصادی و مالی ساکنین هر منطقه با یکدیگر متفاوت است و راه‌حل‌های مختلفی از سوی مسئولین مدارس تیزهوشان ارائه می‌شود که از نظر اقتصادی فشاری به خانواده‌ها وارد نشود و هیچ دانش‌آموزی به خاطر عدم توانایی پرداخت شهریه از تحصیل در این مدارس بازنمی‌ماند.
 • ساعات درسی متعادل: ساعات درسی هفتگی مدارس تیزهوشان درست مشابه مدارس عادی بوده و دقیقاً سی ساعت در هفته است. فعالیت‌های فوق‌برنامه در ساعات بعدی برگزار می‌شود.
 • استفاده از کتاب‌های مکمل: در مدارس تیزهوشان در کنار درس‌های معمول آموزش‌وپرورش، کتاب‌های مکملی در نظر گرفته‌شده و این دروس نیز به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.

 

مدرسه نمونه دولتی چیست؟

یکی از دیگر از انواع مدارس در ایران، مدارس نمونه دولتی هستند. همان‌طور که از اسم این مدارس پیداست، این مدارس همانند مدارس دولتی زیر نظر سازمان آموزش‌وپرورش اداره می‌شوند و به سبب امکانات و ویژگی‌هایی که دارند، به عنوان مدارس ممتاز شناخته می‌شوند. مقایسه آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس نشان می‌دهد که بین مدارس مختلف مانند مدارس غیرانتفاعی، دولتی، نمونه دولتی و تیزهوشان، مدارس نمونه دولتی به علت کیفیت بالای آموزشی و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه بیش از سایر مراکز آموزشی مورد توجه والدین و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. در این مدرسه‌ها یک فضای رقابتی بسیار قوی در بین دانش‌آموزان وجود دارد که همین موضوع والدین را ترغیب می‌کند تا برای ادامه تحصیل فرزندانشان را در این مدرسه ثبت‌نام کنند. همانند مدارس تیزهوشان در این مدارس نیز آموزش در مقطع دبستان برنامه‌ریزی نشده است و ثبت نام در مدارس نمونه دولتی در دو مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم انجام می‌شود. در این مدارس نیز انتخاب دانش‌آموزان بر اساس نمره آزمون ورودی است. مدارس نمونه دولتی یکی از بهترین مدارس با پایین‌ترین شهریه نسبت به سایر مدارس غیرانتفاعی و همچنین بالاترین امکانات آموزشی با اساتید و معلمین مجرب هستند.

 از مزایا ثبت‌نام در مدارس نمونه دولتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه بیشتر به توانایی دانش‌آموزان مستعد
 • شهریه بسیار پایین‌تر نسبت به مدارس غیرانتفاعی
 • ارتقای سطح آموزشی دانش‌آموز
 • امکانات آموزشی بیشتر نسبت به مدارس دولتی
 • توجه بیشتر به دانش‌آموزان مستعد
 • شکوفا کردن استعدادهای دانش‌آموزان

 

مدرسه انرژی اتمی چگونه مدرسه‌ای است؟

مدارس انرژی اتمی که زیر نظر سازمان انرژی اتمی کشور و موسسه صنعت هسته‌ای کشور اداره می‌شود، در سال 1369 با هدف کسب عالی‌ترین مدارج علمی و نهادینه کردن فضایل اخلاقی در دانش‌آموزان در محیطی سرشار از نشاط و شادابی در تربیت نیروی انسانی ماهر تأسیس شده است. این مدارس جزو  بهترین مدارس غیردولتی محسوب می‌شوند و برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مقاطع مختلف شرایط و ضوابط مختلفی دارند. مدرسه انرژی اتمی ایران برای رسیدن به اهداف عالیه، سیستم‌های نوین مدیریتی را سرلوحه کار خود قرار داده است و از آخرین استانداردهای حوزه مدیریت کیفیت و آموزش استفاده می‌کند. در این مدرسه سه هدف اصلی برای موفقیت دانش‌آموزان وجود دارد که عبارت است از:

 1. کمک به هدفمندسازی دانش‌آموزان
 2. ارائه برنامه دقیق و منظم برای آموزش
 3. ارائه مشاوره کارآمد و حرفه‌ای 

کارنامه درخشان این مدارس در پرورش رتبه‌های برتر کنکور سراسری و المپیادهای علمی نشان می‌دهد که این مدارس بسیار موفق عمل کرده‌اند. 

مدرسه انرژی اتمی دارای چندین شعبه در تهران و برخی استان‌ها است و در میان شعبه اصلی این مدرسه بیشترین امکانات را دارد. این شعبه مرکزی در محله امیرآباد تهران قرار دارد و امکانات رفاهی و آموزشی قابل‌توجهی برای دانش‌آموزان فراهم کرده است. این مدرسه به لطف امکانات رفاهی و آموزشی ممتاز، نتایج درخشان و عملکرد فوق‌العاده، محبوبیت و متقاضیان زیادی دارد. به همین دلیل برای پذیرش دانش‌آموزان در هر سال تحصیلی آزمون‌های مختلفی را برگزار می‌کند تا دانش‌آموزان برتر را انتخاب کند. ورود به مدرسه انرژی اتمی برای دانش‌آموزان متوسطه اول بدون آزمون در نظر گرفته شده است. برای ورود به دوره متوسطه اول باید کارنامه سه سال آخر دوره دبستان و مدارک فعالیت در زمینه‌های ورزشی، علمی، فرهنگی، مسابقات مختلف به مدارس ارائه شود. دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم برای ورود به این مدرسه باید در آزمون ورودی مدرسه شرکت کنند. پیش‌نیاز شرکت در آزمون ورودی این مدرسه کسب معدل بالای 19 در پایه نهم تحصیلی است.

 مدرسه انرژی اتمی تهران

 

در جهت پیشبرد اهداف ذکرشده، در دبیرستان انرژی اتمی کنار ساعات اصلی حضور دانش‌آموزان در مدرسه و کلاس‌های درس اصلی، برنامه‌های متنوعی نیز در نظر گرفته است. این کلاس‌ها هم برای دوره متوسطه اول و هم برای دوره متوسطه دوم برگزار می‌شوند. از مهم‌ترین کلاس‌ها و برنامه‌های فوق‌العاده‌ای که این مدرسه برای دانش‌آموزان دایر کرده می‌توان به کلاس‌های حساب، هندسه و آزمون‌های هفتگی برای پایه نهم در روز‌های پنج‌شنبه اشاره کرد.

در این مدرسه کتابخانه‌ای مجهز با چندین جلد کتاب، اتاق‌های کامپیوتر حرفه‌ای، سالن‌های ورزشی همراه با سرویس دوش و حمام، کلاس‌های هوشمند، شرایط مناسب استخر، ژیمناستیک، فوتبال، سالن‌های کنفرانس و سالن‌های آزمایشگاهی ساخته شده و در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است. در مدارس انرژی اتمی کلاس‌های اختیاری و گاهی اجباری ورزشی متفاوتی نیز وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد مدارس تیزهوشان باید دانست!

 

تفاوت مدارس تیزهوشان و عادی

مدارس تیزهوشان به دلیل این که از بین دانش‌آموزان مستعد و بر اساس آزمون ورودی اقدام به جذب دانش‌آموز می‌کنند، دارای برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند. به طور کلی محیط مدارس تیزهوشان دارای فضای رقابتی هستند و داوطلبان این مدارس برای موفقیت می‌بایست تلاش و پشتکار خوبی داشته باشند. در مدارس دولتی شرایطی خاصی برای جذب دانش‌آموزان در نظر گرفته نمی‌شود و تقریباً تمام داوطلبان می‌توانند در این مدارس ثبت‌نام کنند. زمینه ثبت‌نام در مدارس دولتی در سراسر کشور، برای تمام داوطلبان فراهم است و همه داوطلبان شانس یکسانی برای ورود به مدارس دولتی دارند. مهم‌ترین ویژگی مدارس دولتی این است که داوطلبان مختلف با ضریب‌ هوشی و استعدادهای تحصیلی متفاوت در یک محیط آموزشی به تحصیل می‌پردازند. دانش‌آموزان در مدارس دولتی، دارای سطوح مختلفی هستند که این مسئله موجب می‌شود، کیفیت آموزشی در مدارس دولتی کمی پایین‌تر باشد؛ به عبارت دیگر رقابتی که در این مدارس وجود دارد، در مدارس عادی دیده نمی‌شود. 

به دلیل سطح هوش بالای دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان زمان بیشتری برای آموزش و تحقیقات تشریحی و عملی دانش‌آموزان در این مدارس وجود دارد؛ اما در مدارس دولتی به دلیل زمان زیادی که صرف آموزش دانش‌آموزان مختلف می‌شود، زمان زیادی برای سایر برنامه‌ها باقی نمی‌ماند.

ظرفیت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی پایین‌تر از مدارس دولتی است. بدین ترتیب مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی نسبت به مدارس دولتی دارای تعداد کمتری از دانش‌آموزان هستند. تعداد بالای دانش‌آموزان مدارس دولتی موجب صرف وقت بیشتر برای معلمان و دانش‌آموزان خواهد شد.

مدارس تیزهوشان و مدار نمونه دولتی، معمولاً از معلمان با تجربه و با رتبه علمی بالاتری برخوردار هستند. این موضوع موجب بالا رفتن کیفیت این مدارس نسبت به مدارس دولتی شده است.

 

بیشتر بخوانید: ویژگی‌های، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

 

تفاوت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

در میان انواع مختلف مدارس، مدارس تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی دو مورد از مدارسی هستند که از محبوبیت بالایی برخوردارند. داوطلبان بسیاری وجود دارند که برای به دست آوردن یکی از صندلی‌های مدارس تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی به رقابت می‌پردازند. به طور کلی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان برای دوره‌های اول و دوم متوسطه به سنجش و پذیرش داوطلبان می‌پردازند. سنجش و پذیرش دانش‌آموزان مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان توسط سازمان سنجش استعدادهای درخشان کشور انجام می‌گیرد. مدارس نمونه دولتی و مدارس تیزهوشان برای پذیرش دانش‌آموزان، مقررات مشخصی را در نظر گرفته‌اند که تنها واجدین این مقررات، مجاز به ثبت‌نام آزمون ورودی این مدارس هستند. با وجود محبوبیتی که هر دو مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دارند، تفاوت‌هایی نیز در این دو نوع مدارس وجود دارد. حال این سؤال پیش می‌آید که این دو مدرسه چه فرق‌هایی با هم دارند. برخی از داوطلبان توانایی قبولی در هر دو آزمون را دارند و اینجاست که آگاهی از جزئیات و تفاوت‌های این دو مدرسه، بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

 تفاوت مدارس تیزهوشان و سمپاد

 

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت مدارس تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی در شرط معدل داوطلبان برای ثبت‌نام آزمون این مدارس است. حداقل معدل لازم برای ثبت‌نام در مدارس تیزهوشان 19 و حداقل معدل لازم برای ثبت‌نام مدارس نمونه دولتی 17 است. معدلی که برای ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در نظر گرفته می‌شود، معدل سال قبلی دانش‌آموزان است. در هر دو مدرسه دانش‌آموزان سطح هوش و توانایی یکسان‌تری در مقایسه با مدارس دولتی دارند ولی دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان معمولاً سطح هوش بالاتری دارند و رقابت در میان آن‌ها سنگین‌تر است. رقابت بین دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان در مقایسه با مدارس نمونه دولتی بسیار بیشتر است. به عبارتی مدارس تیزهوشان داوطلبانی با درصد هوشی بالایی را جذب می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از دانش‌آموزان ممکن است اولویت اول انتخاب خود را مدارس تیزهوشان در نظر بگیرند.

جذب دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان دوره اول متوسطه نیاز به آزمون ورودی دارد. درحالی‌که مدارس نمونه دولتی دوره اول متوسطه، آزمون ورودی را حذف کرده‌اند و پذیرش تنها با مراجعه حضوری داوطلبان برای دوره اول متوسطه (پایه هفتم) انجام می‌گیرد. در مدارس تیزهوشان توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های فوق‌برنامه می‌شود و این هزینه بیشتری را می‌طلبد. به همین دلیل شهریه مدارس نمونه دولتی کمتر از مدارس تیزهوشان است.

شرایط آماده شدن برای کنکور سراسری در مدارس تیزهوشان در مقایسه با مدارس نمونه دولتی، به میزان بیشتری فراهم است. معلمان در مدارس تیزهوشان، معلمان با سابقه‌ای هستند که در بیشتر موارد کلاس‌های خصوصی کنکور و تقویتی بسیاری در خارج از مدرسه برگزار می‌کنند. دانش‌آموزان هنگام درس خواندن در کلاس‌های مدرسه این افراد از نکات بسیار زیاد و متنوعی برخوردار شده و نیاز چندانی به شرکت در کلاس‌های تقویتی و کلاس‌های کنکور خارج از مدرسه پیدا نخواهند کرد. برگزاری آزمون‌های پیشرفت تحصیلی در مدارس تیزهوشان نیز دلیل دیگری بر مهیا بودن شرایط است.

 

بیشتر بخوانید: انواع مدارس 

 

مدرسه تیزهوشان بهتر است یا انرژی اتمی؟

در این مقاله مدارس انرژی اتمی را به عنوان یکی از مدارس خوب و با امکانات آموزشی عالی شناختیم. این مدارس جز مدارس غیرانتفاعی محسوب می‌شوند و نسبت به سایر مدارس غیرانتفاعی از سطح آموزشی و امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار هستند. حتی برای مقایسه مدارس تیزهوشان و انرژی اتمی می‌توان گفت که مدارس انرژی اتمی از لحاظ آموزشی تا حدودی با مدارس تیزهوشان برابری دارند؛ بنابراین شهریه دبیرستان انرژی اتمی نیز نسبت به سایر مدارس بالاتر بوده و داوطلبان برای تحصیل در این مدارس ملزم به پرداخت شهریه تعیین‌شده هستند. شهریه دریافتی دبیرستان انرژی اتمی نسبت سایر مدارس غیرانتفاعی بسیار بیشتر است. چرا که سطح آموزشی این دبیرستان‌ها  از رتبه علمی بالایی برخوردار بوده و رقابت زیادی بین دانش‌آموزان این دبیرستان با دانش‌آموزان المپیادی حاکم است. شهریه دبیرستان انرژی اتمی در شهرها و مناطق مختلف به نسبت سطح کیفی امکانات آموزشی که ارائه می‌دهند، متفاوت است.

اگر به آمار قبولی دانش‌آموزان مدارس انرژی اتمی در المپیادهای علمی و کنکور سراسری نگاهی داشته باشیم، متوجه می‌شویم این مدرسه سابقه درخشانی در قبولی دانش‌آموزان دارد. به طوری که در سال 1400، 11 نفر از صاحبان مدال طلای المپیادهای کشوری، از دانش‌آموزان این مدارس بودند. توجه به آموزش زبان انگلیسی از ویژگی‌های مثبت این مدارس این مدارس است و کلاس‌های زبان با هدف اخذ مدرک تافل در پایان دوره دبیرستان از برنامه‌های این مدارس است.

یکی از معایب دبیرستان‌های انرژی اتمی این است که شعبه‌های آن بسیار محدود است. دبیرستان انرژی اتمی در مراکز سه استان تهران، خراسان رضوی و قزوین دارای شعبه است. در جدول زیر شرایط هر شعبه ارائه شده است.

 جدول شرایط مدارس انرژی اتمی ایران

جمع‌بندی

در این مقاله با مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و انرژی اتمی که جز مدارس سرآمد هستند، آشنا شدیم و مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی را به‌طور مفصل مقایسه کردیم. این مدارس مزایا و امکانات بسیاری دارند و بسیاری از دانش‌آموزان به دنبال این هستند که در این مدارس ثبت‌نام کنند. کارنامه درخشان این مدارس در نخبه پروری، والدین را نیز ترغیب می‌کند که فرزندانشان را به این مدارس بفرستند. البته بسیار دیده شده است والدین بدون در نظر گرفتن شرایط تحصیلی و روحی فرزندشان و بدون توجه به نظرات او، به هر قیمتی اصرار دارند دانش‌آموز را به این مدارس بفرستند و فکر می‌کنند با این کار آینده را تضمین می‌کنند؛ اما این کار ممکن است منجر به سرخوردگی و افت تحصیلی دانش‌آموزان شود. مزایای موجود در این مدارس ممکن است کار را برای بعضی از دانش‌آموزان سخت‌تر کند. بهترین مدرسه، مدرسه با امکانات رفاهی و آموزشی عالی نیست. بهترین مدرسه برای هر کس، جایی است که او در آن محیط احساس آرامش داشته باشد و بتواند توانایی‌های خود را بروز دهد.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1755 را در این کادر وارد کنید:

   خانم ایدا اصغری
ببخشید میخواستم بدونم که اگر ما زمان ثبت نام رو دیر فهمیده باشیم و زمان ثبت نام گذشته باشه باید چه کار کنیم من خیلی زحمت کشیدم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز با آموزش و پرورش منطقه خود و یا با مدارس انرژی اتمی تماس بگیرید.


   آقای حسین داودی
سلام واقعا یعنی امتحان این مدرسه تو دانشگاه شهید بهشتی اخه اکه قبول نشم این همه راه از جنوب من برم و برگردم


   آقای ح س
با سلام متاسفانه من چند باره نظراتم رو در باره این مدرسه ارسال کردم ولی اینجا نظری وجود نداره خیلی عجیبه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز نظرتون رو باید در بخش نظرات بذارید


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
مدرسه مجازی کلاسیکو
دبیرستان خاتم
انتخاب رشته نهم