سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ویژگی‌‌ها، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان کد مطلب : 11111 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

ویژگی‌‌ها، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

بعد از قبولی در آزمون تیزهوشان، سوالی که پیش می‌آید این است که شهریه مدارس تیزهوشان چیست؟ مدرسه سمپاد چه قوانینی دارد؟ مزایا و معایب آن و ویژگی‌هایی که این مدارس را خاص کرده، کدام موارد است؟ در این مقاله به این موضوعات می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

مدرسه خانه دوم تمام کودکان است. جایی که 12 سال از عمر آن‌ها را شامل می‌شود و نقش بسیار تاثیرگذاری در شکل‌گیری شخصیت و هویت آن‌ها دارد. همین امر منجر شده تا انتخاب یک مدرسه خوب برای دانش‌آموزان و والدین‌شان اهمیت بسیار زیادی پیدا کند. برای بسیاری از والدین، مدرسه خوب یعنی گران‌ترین مدرسه در بهترین منطقه شهر است. اما فاکتورهای بسیار زیادی در برتری یک مدرسه نسبت به سایر مدارس وجود دارد که می‌تواند به والدین در تصمیم‌گیری کمک کند. از جمله فاکتورهای مهمی که در هنگام انتخاب مدرسه باید به آن توجه داشت، می‌توان به داشتن کادر آموزشی خوب، امکانات و تجهیزات موجود در مدرسه مثل آزمایشگاه و کتابخانه، تعداد دانش‌آموزان، فعالیت‌های فوق برنامه و برنامه‌های آموزشی، خروجی‌های موفق آن مدرسه و در نهایت توان مالی والدین اشاره کرد.

در بین مدارس موجود در کشور، مدرسه تیزهوشان با دارا بودن تمام فاکتورهای ذکر شده در بالا می‌تواند بهترین انتخاب باشد. البته این نکته قابل ذکر است که در انتخاب یک مدرسه خوب، شناخت استعدادها و علایق فرزندان در درجه اول قرار دارد. بسیاری از والدین فرزند خود را تحت فشار قرار می‌دهند تا در بهترین و سطح بالاترین مدارس تحصیل کند، اما از این نکته غافلند که تحصیل در مدارس عالیه، لزوما موفقیت تحصیلی را برای فرزندشان به ارمغان نمی‌آورد؛ هماهنگی و هم‌خوانی ویژگی‌های شخصیتی کودکان با شرایط موجود در مدرسه، شرط بسیار مهم و ضروری برای رسیدن به موفقیت است. لذا توصیه می‌شود والدین با شناخت کامل از فرزند خود و توانایی‌ها و علایق او دست به انتخاب مدرسه بزنند. در صورتی که دانش‌آموزان روحیه رقابت‌جویی دارند، از پشتکار بسیار بالایی برخوردارند و توانایی مهار کردن استرس و اضطراب خود را دارند، مدرسه تیزهوشان می‌تواند بهترین انتخاب برای این دسته از دانش‌آموزان باشد.

 

بیشتر بدانید: وضعیت مدارس تیزهوشان 1401-1400

 

ویژگی‌های مدارس تیزهوشان

مدرسه سمپاد که با نام مدرسه تیزهوشان و استعدادهای درخشان هم معروف است، به دلیل برخورداری از سطح بسیار بالای علمی و عملی نسبت به سایر مدارس عادی و حتی غیرانتفاعی، اولین گزینه روی میز برای والدین جهت ادامه تحصیل فرزندشان است. مدرسه تیزهوشان در دسته مدارسی قرار می‌گیرد که توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مدیریت می‌شود.

 

 مدرسه تیزهوشان که به مدرسه سمپاد و استعدادهای درخشان هم شهرت دارد، دارای امکانات و ویژگی‌هایی مانند: آزمون استعدادیابی، گزینش دقیق دانش‌آموزان و کادر اداری، استفاده از شیوه‌های متنوع تدریس و به‌کارگیری کتاب‌های کمک درسی به هنگام آموزش است.

 

هدف از تاسیس این مدارس شناخت و پرورش استعدادهای درخشان در بین دانش‌آموزان است. به همین منظور، توانایی و استعداد دانش‌آموزان توسط آزمون‌های مختلف سنجیده می‌شد تا برترین آن‌ها برای تحصیل در این مدارس انتخاب شود. این نوع از مدارس در مقطع راهنمایی، دبیرستان و پیش‌دانشگاهی دانش‌آموز می‌پذیرد. مدرسه تیزهوشان که مناسب‌ترین گزینه برای دانش‌آموزان نخبه و تلاشگر است دارای ویژگی‌هایی است که موجب تمایز آن از سایر مدارس دیگر می‌شود:

 •  گزینش دانش‌آموزان: از آنجایی که مدرسه تیزهوشان با هدف کشف و پرورش استعدادهای درخشان تاسیس شده، هر دانش‌آموزی قادر به تحصیل در این مدارس نخواهد بود. به همین منظور برای شناخت بهتر دانش‌آموزان، آزمون‌هایی ترتیب داده شده تا تنها افرادی با استعداد برتر به این مدارس ورود پیدا کنند.
 •  گزینش کادر اداری: در مدرسه تیزهوشان بهره‌گیری از افراد متخصص و ماهر جهت تدریس و مدیریت، امری بسیار ضروری است. به همین منظور در کنار گزینش دانش‌آموزان، گزینش کادر اداری و آموزشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در بیشتر موارد، افرادی که برای تدریس در این مدارس انتخاب می‌شوند، معلمانی با سابقه تدریس بالا هستند که در خارج از مدرسه کلاس‌های تدریس خصوصی کنکور برگزار می‌کنند. به این ترتیب دانش‌آموزان محصل در مدرسه تیزهوشان می‌توانند از نکات بسیار زیاد موجود در دروس بدون حضور در کلاس‌های تقویتی بهره‌مند شوند.
 •  آزمون‌های استعدادیابی: در مدرسه تیزهوشان، هر ساله آزمون‌هایی با هدف سنجش میزان پیشرفت دانش‌آموزان و تعیین سطح علمی آن‌ها صورت می‌گیرد. این آزمون‌ها ضمن تقویت مهارت تست‌زنی در دانش‌آموزان، بازخورد بسیار جامعی در مورد عملکرد تحصیلی به آن‌ها می‌دهد. بنابراین دانش‌آموزان با شناخت نقاط ضعف و قوت خویش در هر درس، می‌توانند بهترین برنامه‌ریزی درسی و مطالعاتی را برای خود طراحی کنند.
 •  استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی: برخلاف مدارس عادی که تنها به آموزش دروس معمول تعیین شده توسط آموزش و پرورش اکتفا می‌شود، در مدرسه تیزهوشان، کتاب‌های مکمل در نظر گرفته شده که منجر به پرورش استعدادهای درخشان می‌شود.
 •  استفاده از شیوه‌های متنوع آموزشی: در مدرسه تیزهوشان مانند مدارس عادی تنها یک روش برای آموزش و تدریس وجود ندارد. در این دسته از مدارس، به منظور پرورش استعدادهای برتر و ایجاد فهمی عمیق از دروس در دانش‌آموزان از روش‌های متنوع آموزشی استفاده می‌شود. ویژگی بارز این روش‌ها جلب مشارکت دانش‌آموزان در امر تدریس و یادگیری و انجام فعالیت‌های عملی است که موجب بهبود یادگیری در دانش‌آموزان می‌شود.

 

وضعیت هزینه تحصیل در مدارس تیزهوشان

مدرسه تیزهوشان در دسته مدارس نمونه و شهریه‌ای قرار می‌گیرند که شرط ورود و تحصیل در آن‌ها کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی است. تمامی مراکز موجود در لیست مدارس تیزهوشان بر خلاف سایر مدارس عادی و غیرانتفاعی به صورت متمرکز و توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مدیریت می‌شود. بنابراین سازمان آموزش و پرورش هیچ نقشی در اداره و تامین بودجه این مدارس برعهده ندارد. از آنجایی که بودجه این مدارس توسط خیرین و کمک‌های سازمان سمپاد تامین می‌شود، لازم است دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدارس سالانه مبلغ مشخصی را به عنوان شهریه به این مدارس بپردازند. این هزینه برای ارائه بهتر خدمات آموزشی و رفاهی به دانش‌آموزان دریافت می‌شود. عوامل متعددی در تعیین شهریه دریافتی هر مدرسه وجود دارد. بنابراین نمی‌توان مبلغی مشخص را برای تمام مدرسه تیزهوشان در تمام نقاط کشور در نظر گرفت. معمولا شهریه‌ای که برای هر مدرسه تعیین می‌شود رابطه مستقیمی با توان مالی مردم ساکن در آن منطقه آموزشی و خدمات و امکانات ارائه شده توسط مدرسه مورد نظر به دانش‌آموزان دارد.

برای پرداخت شهریه امکاناتی از سوی مدارس، همچون پرداخت اقساطی مشروط به داشتن چک معتبر فراهم شده است که والدین می‌توانند با استفاده از این فرصت، شرایط تحصیل در مدارس تیزهوشان را برای فرزند خود مهیا کنند. والدین می‌توانند جهت آگاهی بیشتر از فرصت‌های تخفیفاتی که توسط مدارس وجود دارد، مثل استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر و تاثیر آن در کاهش هزینه، به مدارس مورد نظر خود مراجعه نمایند. قابل ذکر است که این امکان در تمام مدارس تیزهوشان وجود ندارد و تنها تعداد اندکی از مراکز تحت نظر سازمان سمپاد مشمول این تخفیف می‌شود.

به طور تقریبی شهریه محاسبه شده در سال جدید تحصیلی به شرح زیر است:

 جدول شهریه مدارس تیزهوشان 1401-1400

 

ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان و امکانات رفاهی آن

مدرسه تیزهوشان به دلیل برخورداری از امکانات آموزشی و خدمات رفاهی بسیار خوب در بین دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها محبوبیت بسیار زیادی دارد. به طوری که هر ساله تعداد داوطلبان متقاضی ورود به این مدارس افزایش پیدا می‌کند. اما این مدارس به دلیل داشتن امتیازات ویژه و خاص تنها تعداد معدودی از دانش‌آموزان را می‌پذیرد. همین امر منجر به دشوار شدن فضای رقابتی بین داوطلبان می‌شود. در بین مقاطع مختلف تحصیلی تنها دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی و دانش‌آموزان پایه نهم متوسطه اول مجوز ورود به مدرسه تیزهوشان را دارند. ظرفیت پذیرش دانش‌آموز در این دو مقطع متفاوت است. به طور کلی ظرفیت در نظر گرفته شده برای پایه هفتم ابتدایی بین 40 تا 60 نفر و ظرفیت پذیرش برای مقطع دهم متوسطه اول چیزی حدود 30 تا 50 نفر است که این تعداد در مراکز استان مثل تهران تا 100 نفر هم قابل افزایش است.

داوطلبان بعد از اعلام نتایج، می‌توانند به سامانه مدارس سمپاد مراجعه کرده و در صورت مشاهده اسم خود در لیست قبولی، برای ثبت‌نام در مدارس تیزهوشان اقدام کنند. در صورتی که لیست ثبت‌نامی به هر دلیلی تکمیل نشود، مدارس استعدادهای درخشان اطلاعیه‌ای با عنوان تکمیل ظرفیت مدرسه تیزهوشان بر روی سایت منتشر می‌کنند. این فرصت تنها برای داوطلبانی فراهم می‌شود که موفق به کسب رتبه قبولی در آزمون ورودی شده‌اند و نسبت به سایر رقبای خود از تراز بالاتری برخوردارند اما از مرحله اولیه پذیرش جا مانده‌اند. ظرفیت ابتدایی برای ثبت‌نام و تعداد داوطلبانی که در مرحله اولیه ثبت‌نام کرده‌اند، ظرفیت پذیرش در تکمیل ظرفیت را تعیین می‌کنند. دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه مدارس و یا سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از اطلاعات دقیق ظرفیت قبولی در مدرسه تیزهوشان مطلع شوند.

 مدارس تیزهوشان غیردولتی

 

خدمات آموزشی و رفاهی مدارس سمپاد

امکانات آموزشی و خدمات رفاهی موجود در مدرسه تیزهوشان در نقاط مختلف کشور تفاوت‎‌های زیادی با هم دارد.، به همین دلیل نمی‌توان تصویر یکسانی از این مدارس را متصور شد. به عنوان مثال در مدارس موجود در کلان‌شهرها همچون تهران خدمات رفاهی بیشتری در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد که همین امر موجب افزایش شهریه می‌شود. از جمله خدمات رفاهی و امکانات آموزشی موجود در مدارس استعدادهای درخشان، می‌توان به ارائه آموزش‌های هوشمند، سالن‌های ورزشی، کتابخانه، بهره‌مندی از وسایل هوشمند مثل لپ‌تاپ، استفاده از تخصص و مهارت معلمان برجسته و میزان ساعت آموزشی بیشتر اشاره کرد. استفاده از این امکانات تنها در ساعت‌های تعیین شده توسط مدرسه مقدور است. لازم به ذکر است که مدرسه تیزهوشان فاقد خوابگاه بود، اما این امکان برای مدارس نمونه دولتی وجود دارد.

 

بیشتر بدانید: مقایسه مدارس تیزهوشان با نمونه دولتی و عادتی

 

رشته‌های مدارس تیزهوشان

مدرسه تیزهوشان مانند سایر مدارس عادی در رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی دانش‌آموز می‌پذیرد. اخیرا به دلیل نیاز روزافزون جامعه به نیروی متخصص در رشته‌های فنی، سازمان استعداد درخشان طرحی با عنوان تاسیس مدارس سمپاد مهارتی اجرا کرده است.

تفاوت این مدرسه با سایر مدارس استعدادهای درخشان، در پرورش مهارت به جای نخبه‌پروری است. تا قبل از تاسیس این مدارس دانش‌آموزانی که مایل به حضور در مدارس استعدادهای درخشان بودند، علی‌رغم برخورداری از مهارت و توانایی در امور فنی، ناگزیر به انتخاب یک رشته از میان رشته‌های ریاضی، انسانی و تجربی بودند. سازمان استعداد درخشان با تاسیس این مراکز مهارتی، فرصت ادامه تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان را برای دانش‌آموزانی با مهارت فنی فراهم کرد. در حال حاضر رشته‌های تحصیلی موجود در این مدارس شامل رشته‌های برق، کامپیوتر، گرافیک، خیاطی، چهره‌سازی، صنعت، کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی، مکاترونیک و فوتوگرافیک می‌شود. در این دسته از مدارس به جای تمرکز بر مطالب و دروس نظری و کسب رتبه برتر در کنکور، به آموزش مهارت‌های عملی به شکل خاص و ویژه پرداخته می‌شود. به این ترتیب ضمن فراهم کردن فرصت ادامه تحصیل برای تمام دانش‌آموزان با علایق و استعدادهای مختلف، نیروی متخصص و حرفه‌ای مورد نیاز جامعه تامین می‌شود.

 

قوانین مدارس تیزهوشان

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان هر ساله به منظور شناخت و جذب دانش‌آموزان نخبه و مستعد جهت ادامه تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان، اقدام به برگزاری آزمون ورودی می‌کند. شرکت در این آزمون و ورود به مدرسه تیزهوشان، دارای شرایط و ضوابطی است که در قالب یک دفترچه در اختیار دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها قرار می‌گیرد. این بخش‌نامه دارای بخش‌های مختلفی است که در ادامه به شرح هر قسمت می‌پردازیم.

زمان انتشار بخش‌نامه آزمون تیزهوشان

بخش‌نامه آزمون تیزهوشان هر سال در زمستان در سامانه سازمان سمپاد منتشر می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برای آگاهی دقیق از مفاد و تغییرات جزئی اعمال شده در قوانین، به این دفترچه مراجعه نمایند. این بخش‌نامه از قسمت‌های مختلفی همچون مراحل ثبت‌نام داوطلبان در آزمون، شرایط و ضوابط پذیرش دانش‌آموزان، مواد امتحانی و تعداد و ضرایب سوالات، اعلام نتایج و قوانین مربوط به نقل و انتقال پذیرفته‌شدگان تشکیل می‌شود.

قوانین مدارس تیزهوشان برای ثبت‌نام در آزمون

ثبت‌نام داوطلبان پایه هفتم و دهم به صورت اینترنتی بوده که از تاریخ 11 فروردین آغاز و به مدت 15 روز از طریق سامانه ثبت‌نام به نشانی azmoon.medu.ir قابل انجام است. تمام مراحل ثبت‌نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام می‌شود و مدرسه تنها موظف به ارائه رمز همگام به دانش‌آموزان است. دانش‌آموزان بعد از ورود به سامانه ثبت‌نام لازم است ابتدا نمون‌ برگ اینترنتی تقاضانه ثبت‌نام را تکمیل و سپس فایل عکس مربوط به سال جاری را با ابعاد مشخص شده در قالب JPG بر روی سایت قرار دهند. پرداخت مبلغ از جانب داوطلب برای شرکت در آزمون الزامی است. داوطلبان می‌توانند برای پرداخت وجه ثبت‌نام از طریق کارت‌ها بانکی عضو شتاب اقدام نمایند. شرکت در آزمون ورودی مدرسه تیزهوشان منوط به داشتن کارت ورود به جلسه است که پنج روز قبل از برگزاری آزمون، از طریق سامانه ثبت‌نام در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. بعد از انجام کلیه مراحل ثبت‌نام توسط داوطلب، شماره پیگیری در اختیار او قرار می‌گیرد که لازم است داوطلب تا پایان اعلام نتایج، آن را نزد خود نگه‌داری کند.

شرایط و ضوابط ثبت‌نام

 •  داشتن تابعیت ایرانی
 •  کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی و نوبت اول پایه ششم ابتدایی
 •  داشتن حداقل معدل کل سالانه 19 در پایه هشتم

 

ضوابط و شرایط پذیرش دانش‌آموز و قوانین مربوط به نقل و انتقال

شرط ورود به مدارس تیزهوشان، کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی است. داوطلبان می‌توانند، مدرسه مورد نظر خود را تنها بر اساس محل سکونت فعلی خود انتخاب نمایند. فرصت انتخاب سه مدرسه، تنها برای داوطلبانی فراهم شده است که ساکن شهرستانی با چند مدرسه تیزهوشان در مقاطع متوسطه اول و دوم هستند. داوطلبان متقاضی برای پایه دهم، باید توجه داشته باشند که شرط انتخاب رشته تحصیلی، برخورداری از شرایط احراز رشته مطابق با بخش‌نامه هدایت تحصیلی است.

در سال اول امکان تغییر رشته برای داوطلبان وجود ندارد اما این فرصت در سال‌ بعد، مشروط به کسب حداقل امتیاز قبولی رشته مورد نظر در آزمون ورودی و داشتن شرایط و ضوابط تغییر رشته تحصیلی برای داوطلبان فراهم شده است.

فرصت نقل و انتقال برای داوطلبانی که بعد از طی کردن مراحل پذیرش و ثبت‌نام، قصد تغییر محل سکونت خود از یک شهرستان به شهرستان دیگر دارند فراهم شده است؛ این فرصت تنها به دانش‌آموزانی داده می‌شود که امتیاز پذیرش مدرسه مورد نظر در مقصد را دارا باشند. ضمنا داشتن ظرفیت در مدرسه مقصود هم الزامی است. این نکته قابل ذکر است که فرصت جا‌به‌جایی در داخل یک شهرستان در دوره‌های اول و دوم متوسطه برای داوطلبان وجود ندارد.

 

 مزایای مدارس تیزهوشان

 

مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

مدارس استعدادهای درخشان مانند هر مرکز و مدرسه‌ دیگری دارای مزایا و معایبی است که در نهایت این والدین و دانش‌آموزان هستند که باید با کنار هم قرار دادن محاسن و عیوب هر مدرسه، بهترین گزینه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. از محاسن ادامه تحصیل در مدارس سمپاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  شکوفا شدن استعدادها

در مدرسه تیزهوشان هدف کشف و بهره‌گیری کامل از استعدادهای نهفته در هر دانش‌آموز است. در این مراکز تلاش می‌شود تا با کمک فعالیت‌های فوق برنامه و استفاده از کتاب‌های مکمل، تمامی استعدادهای بالقوه نهفته در درون هر دانش‌آموز به مرحله فعلیت و شکوفا شدن برسد.

 •  افزایش موفقیت در قبولی و کسب رتبه برتر در کنکور

طبق آمار و تحقیقات انجام شده 70 درصد دانش‌آموزان محصل در مدرسه تیزهوشان به دلیل برخورداری از بهترین شرایط و فرصت‌های آموزشی موفق به کسب رتبه بسیار مطلوب در کنکور می‌شوند. به‌گونه‌ای که می‌توان گفت هر کدام از این افراد صاحب یک صندلی در بهترین دانشگاه‌های موجود در سراسر کشور می‌شوند.

 •  بهره‌گیری از اوقات فراغت به بهترین شکل مطلوب

بزرگ‌ترین امتیاز بودن در مدارس استعدادهای درخشان، بهره‌گیری از تخصص زبده‌ترین مشاوران تحصیلی است که در خلق و پیاده‌سازی برنامه روزانه، برای دانش‌آموزان از بیشترین مهارت برخوردارند. به این ترتیب دانش‌آموزان به کمک مشاوران از اوقات فراغت خود در جهت رشد بهتر استفاده می‌کنند.

 •  توجه به برنامه‌های تفریحی و ورزشی

نقطه قوت مدرسه تیزهوشان داشتن توجه کافی و مبذول به امور تفریحی و ورزشی در کنار درس و مطالعه است. به عبارتی می‌توان گفتن مدارس سمپاد در ایجاد یک زندگی نرمال و استاندارد برای دانش‌آموزان که در آن تمام جوانب به دقت مورد توجه قرار می‌گیرد، بهترین عملکرد را از خود ارائه می‌دهد.

 

بیشتر بدانید: انواع مدارس

 

 •  توجه ویژه و منحصربه‌فرد به هر دانش‌آموز

این مدارس بر خلاف سایر مدارس عادی توجه خاص و ویژه‌ای به هر دانش‌آموز دارد و با در نظر گرفتن جنبه‌های عاطفی، شناختی و اجتماعی هر دانش‌آموز، برنامه‌ای متناسب با او ارائه می‌دهد.

 • افزایش انگیزه دانش‌آموزان

شوق و انگیزه یادگیری در دانش‌آموزان مدرسه تیزهوشان کاملا مشهود است. در این مدارس به دلیل حاکم بودن اصول درست و مناسب آموزشی، انگیزه درونی برای یادگیری در دانش‌آموزان به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

بودن در مدرسه تیزهوشان خالی از عیب نیست که غفلت از آن می‌تواند شکست در امور تحصیلی را برای دانش‌آموزان رقم بزند. از معایب حضور در مدارس سمپاد، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 •  بالا رفتن انتظارات

بودن در مدرسه تیزهوشان به مرور زمان انتظار دانش‌آموز از خود و والدین و اطرافیان از او را افزایش می‌دهد، تا جایی که می‌تواند بسیاری از جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد.

 •  جدا شدن دانش‌آموز از بافت جامعه

بزرگ‌ترین نقطه ضعف و عیب ادامه تحصیل در مدرسه تیزهوشان، تفکیک و جدایی دانش‌آموز از بافت جامعه است. دانش‌آموزان محصل در این مدارس تنها با افراد هم‌سن و هم‌رده خود در ارتباط هستند و به این طریق خود را از گنجینه حضور در جامعه و روبه‌رو شدن با بهترین تجربیات محروم می‌کنند.

 •  ایجاد حس غرور و برتری کاذب

به دلیل شرایط سخت پذیرش دانش‌آموز در مدرسه تیزهوشان، قبولی در این مدارس، غروری کاذب را برای دانش‌آموزان به همراه دارد که در صورت مدیریت نکردن این احساس، عواقبی ناخوشایند در انتظار افراد خواهد بود.

 

مدارس سمپاد چگونه مدارسی هستند؟

 

جمع‌بندی

همه ما بارها و بارها با شنیدن جمله مدرسه خانه دوم کودک است، اهمیت و ضرورت تحصیل در یک مدرسه خوب را به خود گوشزد کرده‌ایم. بعد از خانه، مدرسه مهم‌ترین و تنها‌ترین جایی است که نقشی بسیار پررنگ و انکارنشدنی در شکل‌گیری اندیشه، شخصیت و هویت کودکان ایفا می‌کند. به همین دلیل انتخاب یک مدرسه خوب برای دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها، سخت‌ترین و دلهره‌آورترین انتخاب است. تصمیم برای ادامه تحصیل در یک مدرسه بستگی به فاکتورهای زیادی که دارد. یکی از معیارهای مهم در تصمیم‌گیری نوع مدرسه است. معمولا در بین مدارس موجود در کشور، مدرسه تیزهوشان به دلیل برخورداری از مزایای فوق‌العاده، محبوبیت زیادی در بین دانش‌آموزان و البته والدین آن‌ها دارد. این مدارس به دلیل داشتن شرایط استثنایی، رقابت را برای داوطلبان دشوار می‌سازد. به همین دلیل لازم است والدین با در نظر گرفتن روحیه و شخصیت فرزند خود، در جهت انتخاب مناسب‌ترین مدرسه اقدام نمایند.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1136 را در این کادر وارد کنید:

   آقای جعفر عرب مرادی
سلام و عرض ادب
جعفر عرب مرادی هستم
مدرس تقویت حافظه و شیوه نوین مطالعه و تند خوانی
این پیام جهت همکاری در این زمینه می‌باشد
سپاسگزارم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، در زمان کاری با شماره 88982892 داخلی 111تماس بگیرید .


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان دخترانه مدبران
دبستان و پیش دبستان بوستان امید
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم