سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

. . . . . . . . . . . . .

 شب امتحان

شب امتحان

 

نمونه سوالات امتحانی   معرفی کتاب های شب امتحان  لیست کلاس های جمع بندی شب امتحان

 

برای شرکت در هر آزمونی، شب امتحان آخرین فرصت برای مطالعه و آماده شدن است. شمایی که در طول زمان کلاس‌ها خودتان را برای امتحان آماده نکرده باشید، مجبور هستید که شب امتحان مشغول مطالعه و یادگیری شوید.

تقریبا یادگیری همۀ مطالب در شب امتحان، غیرممکن است. هیچ‌کس نمی‌تواند در یک شب به کل یک کتاب مسلط شود؛ اما شب امتحان برای یک جمع‌بندی کلی، مناسب است و تقریبا همۀ دانش‌آموزان و دانشجویان باید از این شب به نحو احسن استفاده کنند.

در ادامه این مطلب ابتدا دربارۀ روش مطالعه دروس شیمی، زیست، فیزیک، ریاضی، زبان انگلیسی، فارسی و دینی در شب امتحان صحبت می‌کنیم و بعد در مورد کلاس‌ها و کتاب‌های شب امتحانی و جمع‌بندی حرف می‌زنیم و در نهایت نکاتی در مورد شب امتحان دی‌ماه و خردادماه و همچنین امتحانات خاصی مثل کنکور و تیزهوشان می‌گوییم.

 

شب امتحان به تفکیک هر درس

 

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/105.png

 

شب امتحان شیمی

شیمی یکی از دروس مهم رشته ریاضی و تجربی بوده و تلفیقی از مباحث مفهومی، حفظی و حل مسئله است. یادگیری شیمی در شب امتحان فقط در خواندن آن خلاصه نمی‌شود و شامل بخش‌هایی مانند حل مسئله، روخوانی، حفظ نکات مهم، مرور قسمت‌های مختلف فصل و بررسی نتایج آزمایش‌هاست. سؤالات امتحان شیمی انواع مختلفی دارند و پاسخ دادن به این سؤالات به شدت وابسته به مطالعه دقیق کتاب درسی است. در قدم بعد باید از یک جزوه خوب و جامع برای یادگیری حل مسئله استفاده کنید و مسائل حل‌شده جزوه را بررسی کنید.

در ادامه نکاتی برای موفقیت در امتحان شیمی را بیان  می‌کنیم:

 • بارم‌بندی دقیق کتاب درسی، یک راهکار عالی برای شناخت اهمیت هر مبحث از کتاب است. به عنوان مثال مبحث آرایش الکترونی در شیمی دهم بسیار مهم است و یادگیری آن نیازمند تکرار فراوان است.
 • در شب امتحان فرصت برای حل تمامی مسائل کتاب نیست. در این حالت شما باید استراتژی حل مسئله را یاد بگیرید.  بنابراین باید سعی کنید مسائل متنوع حل کنید و با شکل‌های مختلف مسائل آشنا باشید.
 • در شب امتحان شیمی حتماً نمونه سؤالات سؤال‌های گذشته را بررسی و حل کنید. با این کار با سلیقه‌ی طراحان سؤال، نحوه‌ی طرح مسئله، نکات پنهان درس و نقاط قوت و ضعف خودش آشنا می‌شوید.
 • برای مطالعه مباحث حفظی مانند گروه‌ها و دوره‌های جدول تناوبی حتماً از رمزگذاری و خلاصه‌برداری استفاده کنید.
 • برگه‌های امتحانی‌ قبلی خود را به دقت بررسی کنید تا با اشکال قبلی‌تان روبه‌رو شوید و سعی کنید حتماً آن‌ها را برطرف کنید.

 

دانلود نمونه سوالات شب امتحانی شیمی

 

 

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/104.png

 

شب امتحان زیست

مهم‌ترین درس گروه علوم تجربی، زیست است. برای درس زیست‌شناسی، چه درس زیست‌شناسی 1 و 2 و چه زیست‌شناسی 3 و حتی کنکور، خواندن متن کتاب درسی بسیار مهم است. تمامی سؤالات امتحان از کتاب درسی طرح می‌شوند و این کتاب‌ها حجیم و پر از نکات هستند. بنابراین خواندن متن درس باید به همراه یادداشت‌برداری، خلاصه‌برداری و خط کشیدن زیر نکات مهم باشد. تکرار و مرور مطالب، گام مهم دیگر شب امتحان زیست است.

مطالعه کتاب‌های کمک‌درسی به خصوص کتاب‌های جمع‌بندی در شب امتحان بسیار کمک‌کننده است. این کتاب‌ها به خوبی ارتباط بین مطالب و عکس‌ها را بیان می‌کنند و به همین دلیل باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شوند. در ضمن برای کمک به آماده شدن برای امتحان و فهمیدن سطح اطلاعات، از خود امتحان بگیرید.

 دانلود نمونه سوالات شب امتحانی زیست

 

 

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/106.png

 

شب امتحان فیزیک

بهترین روش یادگیری درس فیزیک، به کارگیری یافته‌ها و قوانین در قالب مسئله است. به همین دلیل مسائل فیزیک سهم قابل‌توجهی از سؤالات امتحان فیزیک را تشکیل می‌دهند. پس از پیش از هر چیزی بهتر است به مهارت حل مسئله مسلط شوید و سپس آموخته‌های خود را به کار بگیرید. برای حل مسئله اول از همه صورت سؤال را خوب بخوانید و داده‌های آن را استخراج کنید. می‌توانید برای فهم بهتر، شکل هم بکشید. بعد از آن، خواسته مسئله را مشخص کنید و دنبال پیدا کردن راه رسیدن به آن باشید. مشخص کنید برای یافتن پاسخ، به کدام فرمول‌ها نیاز دارید. این روش را برای همه مسائل به کار گیرید و تا می‌توانید مسائل متنوع حل کنید. اما این روش شب امتحانی برای زمانی است که شما مطالب و مفاهیم را به خوبی در طول ترم فرا گرفته باشید. در غیر صورت باید ابتدا از روی منبع مناسب درس را یاد بگیرید. خلاصه‌نویسی فرمول‌ها نیز از واجبات شب امتحان فیزیک است.

 

دانلود نمونه سوالات شب امتحانی فیزیک

 

 

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/101.png 

شب امتحان ریاضی

ریاضی درسی مفهومی است و یادگیری آن بیش از هر چیز دیگری به تمرین و ممارست نیاز دارد. بنابراین بهترین روش موفقیت در امتحانات درس ریاضی، آن است که از همان اوایل ترم درس خواندن را شروع کنید تا زمان کافی برای یادگیری درس ریاضی و حل تمرین و مسئله داشته باشید. در شب امتحان ریاضی فرصت برای حل تمامی مسائل کتاب و کتاب‌های کمک‌درسی نیست. بنابراین بهتر است ابتدا جزوه درسی را خوب مطالعه کنید و بعد از اینکه به آن مسلط شدید، تا جایی که وقت به شما اجازه می‌دهد تمرین و مسئله حل کنید. هر چه بیشتر تمرین حل کنید مسلط‌تر خواهید شد. توصیه می‌کنیم خلاصه‌ای از فرمول‌های مهم تهیه کنید و در شب امتحان چند بار آن‌ها را مرور کنید. در مباحثی مثل مثلثات و اتحادها این کار بسیار مفید است.

حال شما را به مطالعه چند نکته کلیدی در مطالعه ریاضی دعوت می‌کنیم:

 • وقتی شب امتحان با کمبود وقت روبه‌رو شدید، سعی نکنید که روش حل سؤالات به خصوص سؤالات اثباتی را حفظ کنید. چون علاوه بر اینکه فرمول‌ها و روش‌های بسیار زیادی در ریاضیات وجود دارد، حفظ کردن بسیار وقت‌گیر است و تضمینی نیست. به جای این، سعی کنید که بر روش‌های کلیدی مسلط شوید.
 • از آنجایی که ریاضی یک درس مفهومی و نیازمند حل مسئله است، بهترین کار حل نمونه سؤالات امتحانی قبلی است. البته در حل سؤالات امتحان نهایی از واجبات است. كتاب‌های کمک‌آموزشی نیز منابع غنی برای تمرین بیشتر شب امتحان درس ریاضی هستند.
 • در صورتی که حجم زیادی از مطالب را یاد نگرفته‌اید، می‌توانید از معلم خصوصی کمک بگیرید. استفاده از این رده‌های رفع اشکال نیز در ایام امتحانات بسیار مفید و مؤثر است. در شب امتحان از مطالعه مطالب جدید به صورت خودخوان خودداری کنید.
 • مطالب درس ریاضی به هم پیوسته هستند و برخی از مباحث پیش‌نیاز یادگیری مباحث دیگری هستند. بنابراین باید سعی کنید اول از همه اشکالات بحث‌های اولیه و پایه‌ای را برطرف کنید. اگر وقت کمی داشتید، فصل‌های کم اهمیت‌تر را حذف کنید. البته قبل از این کار مطمئن شوید که این کار صدمه‌ای به یادگیری سایر مباحث وارد نمی‌کند.

 

دانلود نمونه سوالات شب امتحانی ریاضی

 https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/102.png

 

شب امتحان زبان انگلیسی

مراحل خواندن درس زبان در شب امتحان را به صورت زیر خلاصه می‌كنیم:

 1.  قبل از خواندن هر گونه کتاب کمک‌آموزشی و .... بر کتاب درسی خودتان مسلط شوید. متن درس‌ها را حتماً كامل بررسی كنید.
 2.  لغات مهم را یاد بگیرید. برای آموزش بهتر لغات زبان انگلیسی، کلمات و لغات جدید را در قالب متن و جمله یاد بگیرید. از لغات مترادف و متضاد نیز غافل نشوید. در این مرحله از لغات مهم فلش كارت تهیه كنید.
 3.  گرامر را از روی جزوه معلم مطالعه كنید و تمرینات مرتبط با گرامر که در کتاب درسی ارائه شده است را انجام دهید.
 4. برای آموزش بهتر گرامر و قواعد زبان انگلیسی از کتاب‌های کمک‌آموزشی معتبر استفاده نمایید و زیاد تمرین كنید.
 5. رفع اشكال كنید. برای این كار می‌توانید از دوستان خود كمك بگیرید.
 6.  خلاصه‌ها و فلش کارت‌ها را بارها و بارها مرور كنید.
 7.  اگر وقت كافی داشتید،‌ نمونه سؤالات سال‌های قبل را حل كنید.

 

دانلود نمونه سوالات شب امتحانی انگلیسی

 https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/103.png

 

شب امتحان فارسی

درس فارسی یکی از دروس حفظی است و شامل مباحث متنوعی مثل واژگان، معنی شعر، دستور زبان و موارد دیگر است و برای گرفتن نمره 20 توجه به همۀ بخش‌ها ضروری است. به دلیل ماهیت حفظی بودن این درس،  مطالعه در شب امتحان این درس کمی با دروس دیگر فرق می‌کند و اصلی‌ترین مرجع همان کتاب درسی است. در این درس معمولاً از هر بخش به صورت جدا سؤال طرح می‌شود و بارم‌بندی مشخص را دارد. یک روش مطالعه درس ادبیات برای امتحانات، جدا کردن بخش‌های مختلف و تسلط بر آن‌هاست. یعنی شما می‌توانید بخش دستور زبان را جدا از بخش درک مطلب بخوانید.

پیشنهاد ما برای مطالعه درس ادبیات به صورت زیر است:

 1. بخش درک مطلب و معنی شعر، معمولاً بخش ساده‌تری نسبت به بقیه است و نمره بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. برای خواندن معنی شعر و متن، ابتدا لغات مشکل آن‌ها را پیدا کنید و معانی آن‌ها را حفظ کنید. در همین حین حتماً به املای کلمات هم توجه کنید و برای مطالعه معانی لغات حتماً از بخش انتهایی کتاب کمک بگیرید. بعد از آن معانی شعر و متن را از روی جزوه معلم به دقت مطالعه کنید. توصیه می‌کنیم موارد سختی که ممکن است فراموش کنید، داخل یک برگه یادداشت کنید تا بتوانید مرور کنید. اگر در هنگام مطالعه معنی شعرها و متن‌ها با عبارت کنایی و استعاری برخوردید، حتماً آن‌ها را با یک رنگ مشخص هایلایت کنید. سپس یک مرتبه بدون نگاه کردن به متن جزوه و یادداشت‌ها شعرها و نثرها را معنی کنید تا به خوبی در یادتان بماند.
 2. دانش‌های ادبی و تاریخ ادبیات را به دقت و با جزئیات کامل مطالعه کنید. نکات کلیدی مثل تاریخ تولد، زادگاه تولد و آثار آن‌ها را در قالب جدول یادداشت کنید و چندین بار مرور کنید.
 3.  برای مطالعه آرایه‌های ادبی حتماً از جزوه استفاده کنید و برای هر مورد، چند مثال یاد بگیرید.

 

دانلود نمونه سوالات شب امتحانی زبان و ادبیات فارسی

 

 

https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/baner/100.png

 

 

شب امتحان دینی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع امتحانی درس دینی،‌ كتاب درسی است. پس باید تمام وقت خود را به مطالعه کتاب درسی اختصاص دهید. ابتدا متن هر درس را به همراه آیات مربوطه بخوانید و سعی کنید نکات را یادداشت کنید. زیر نکته‌های مهم خط بکشید و نکته‌های مهم‌تر را های‌لایت کنید. اگر معلمتان پیام آیات را به صورت کامل درس نداده است، می‌توانید از کتاب‌های کمک‌درسی کمک بگیرید. اندیشه و تحقیق‌ها را جدی بگیرید و بعد از اینکه هر درس را مطالعه کردید، به این سؤالات پاسخ دهید.

 

دانلود نمونه سوالات شب امتحانی دینی

 

کتاب‌های شب امتحانی و جمع‌بندی در پایه‌های مختلف

اگر درسی را خوب یاد نگرفته‌اید، می‌توانید از کتاب‌های شب امتحانی استفاده کنید. این کتاب‌ها دارای دو بخش مهم به نام درس‌نامه و نمونه سوالات هستند. بخش درس‌نامه کتاب شب امتحان معمولاً در حجم بسیار کمی نوشته شده و شامل همۀ بخش‌های مهم و ضروری است.

خیلی سبز یکی از انتشاراتی است که در این زمینه کتاب‌های مختص شب امتحان در دروس و پایه‌های مختلف منتشر می‌کند.

 

کتاب‌های شب امتحانی و جمع‌بندی دروس و پایه‌های مختلف

 

لیست کلاس‌های آمادگی شب امتحانی

در شب‌های نزدیک به امتحانات اگر مشكلات پایه‌ای داشتید، از کلاس‌های جمع‌بندی و رفع اشکال می‌توانید کمک بگیرید و یا همچنین از کلاس خصوصی استفاده نمایید؛ هر سؤال یا اشکالی که داشتید از مدرس خصوصی خودتان بپرسید.

از ویژگی‌هایی که یک کلاس جمع‌بندی و رفع اشکال خوب دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نکات مهم و طلایی مطالب بررسی می‌شود
 • نمونه سوالات و تست‌های مهم و پرتکرار حل می‌گردد
 • بارم‌بندی‌های آن درس یا آزمون گفته می‌شود
 • تکنیک‌های حل مسئله سریع و کاربردی آموزش داده می‌شود

 

لیست کلاس‌های شب امتحانی جامع و تک‌درس

 

شب امتحانات ترم اول (امتحانات دی)

چه امتحانات دی‌ماه و چه امتحانات خردادماه، از اهمیت بسیار بالایی دارند. در امتحانات دی ماه به دلیل سردی هوا، کوتاه بودن روزها و ناآشنایی برخی از شما دانش‌آموزان با روند برگزاری امتحان، حساسیت‌های خاص خود را دارد.

از طرفی در این امتحانات، حجم مطالب کمتر است و شما مجبور به مطالعه تمامی کتاب درسی نیستید؛ بنابراین فرصت بیشتری برای مطالعه این حجم از کتاب دارید و می‌توانید با تسلط بر روی نیمی از مطالب کتاب، نمره خوبی کسب کنید؛ این نمره در امتحانات خرداد تاثیر خواهند گذاشت.

اگر می‌خواهید در امتحان دی‌ماه بهترین نمرات را کسب کنید، باید در تمام طول ترم مطالب هر درس را یاد گرفته و مطالعه کنید. برنامه‌ریزی درست و اصولی باعث می‌شود که شب امتحان فقط شب مرور و جمع‌بندی باشد.

باید یاد بگیرید که در موقع مطالعه درس، یادداشت برداری کنید. نوشتن یادداشت باعث می‌شود که در شب امتحان به جای مطالعه همه کتاب، فقط یادداشت‌ها در برنامه مطالعه قرار بگیرید.

 

دانلود نمونه سوالات امتحانات دی‌ماه پایه اول تا ششم

دانلود نمونه سوالات امتحانات دی‌ماه دوره اول متوسطه

دانلود نمونه سوالات امتحانات دی‌ماه دوره دوم متوسطه

 

شب امتحانات ترم دوم (امتحانات خرداد)

امتحانات ترم دوم، (خرداد ماه) کمی بیشتر از امتحانات ترم اول، به مطالعه و زمان نیاز دارد؛ زیرا در خردادماه باید تمامی مطالب کتاب درسی را که در طول سال تحصیلی گذرانده، به خوبی مطالعه کنید؛ البته اگر ترم اول مطالعه درستی داشته و به نیمی از مطالب مسلط باشید، فقط کافی است که نیمه اول مطالب را مرور کنید و بر روی نیمۀ دوم کتاب متمرکز شوید.

در شب امتحان ترم دوم (خردادماه) تمامی اشتباهات ترم اول باید رفع شوند. شما باید ایراد و مشکلات خود را در ترم اول به خاطر آورده و سعی کنید که این موارد را در ترم دوم تکرار نکنید؛ بنابراین ترم دوم نیز چندان سخت نیست، فقط کافی است که برنامه‌ریزی درستی داشته باشید.

 

دانلود نمونه سوالات امتحانات خرداد‌ماه پایه اول تا ششم

دانلود نمونه سوالات امتحانات خرداد‌ماه دوره اول متوسطه

دانلود نمونه سوالات امتحانات خرداد‌ماه دوره دوم متوسطه

 

شب امتحانات تیزهوشان ششم و نهم

آزمون تیزهوشان یکی دیگر از آزمون‌های سرنوشت‌ساز و مهم است که بسیاری از شما در پایۀ ششم و یا نهم در این آزمون شرکت می‌کنید تا وارد مدارس تیزهوشان شوید. شرکت در این آزمون استرس مضاعفی برای شما ایجاد می‌کند؛ زیرا ممکن است بسیاری از والدین انتظارات زیادی از شما داشته باشند و شما نیز خود را موظف می‌دانید تا انتظار آن‌ها را برآورده کنید.

با این حال حتی اگر تحت فشار خانواده هم نیستید، این آزمون نیز مانند هر آزمون دیگری استرس و نگرانی‌هایی را به دنبال خواهد داشت و این مسئله غیرقابل اجتناب است. برای همین در شب امتحان تیزهوشان باید سعی کنید که بر استرس خود غلبه کرده و آرامش داشته باشید.

خواندن کتاب‌های درسی، جزوه‌ها، کتاب‌های کمک درسی و... باید در شب امتحان متوقف شوند؛ زیرا شب امتحان زمان مناسبی برای مطالعه نیست. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که خود را برای آزمون آماده کرده و به موقع بخوابید. از مواردی که شما و والدین‌تان در شب امتحان تیزهوشان باید به آن توجه داشته باشید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با محل برگزاری آزمون و در نظر گرفتن ترافیک و جای پارک و...
 • آماده کردن وسایل مورد نیاز برای آزمون
 • خوردن غذای سبک و سالم
 • آماده کردن لباس مناسب
 • خوابیدن در ساعت 10 الی 11 شب

 

دانلود نمونه سوالات تیزهوشان ششم

دانلود نمونه سوالات تیزهوشان نهم

 

 

شب امتحان کنکور سراسری

کنکور سراسری یک آزمون سرنوشت‌ساز است و در زندگی تمامی دانش‌آموزان یک مرحله بسیار مهم است که باید به خوبی آن را بگذرانند تا بتوانند آینده تحصیلی و شغلی خوبی داشته باشند. اگر شما خود را برای کنکور سراسری آماده می‌کنید، باید از سال دهم مطالعه خود را برای کنکور شروع کرده و خود را آماده کنید. همان‌طور که می‌دانید، سوابق تحصیلی و نمرات دانش‌آموزان در مقطع متوسطه دوم نقش بسیار مهمی در موفقیت کنکور خواهد داشت.

با این حساب، مطالعه برای کنکور بسیار فراتر از مطالعات سطحی در روزهای منتهی به کنکور است. شما باید از سال دهم، برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. برنامه منظم داشته باشید و در طول دوره متوسطه دوم، تمامی درس‌ها را به‌خوبی یاد گرفته و نمرات خوبی نیز کسب کنید. تست‌زنی یکی دیگر از مواردی است که در کنکور باید به آن توجه داشت؛ بنابراین باید کتاب‌های کمک درسی و تست‌زنی را تهیه کرده و مدام در حال حل مسائل تستی باشید تا با تسلط کافی در کنکور سراسری حضور داشته باشید.

در یک عبارت ساده، شب امتحان کنکور سراسری، شب مطالعه نیست. در این شب به هیچ عنوان نباید مطالعه کرد. این شب، شب استراحت است و بهتر است که به مواردی مانند آماده کردن وسایل موردنیاز، پیدا کردن موقعیت حوزه امتحانی، ساعت خروج از خانه و... توجه کنید تا روز امتحان به‌موقع در سر جلسه آزمون حضور داشته باشید.

از مهم‌ترین مواردی که شب امتحان کنکور سراسری باید به آن‌ها توجه کرد، عبارت‌اند از:

 • آماده کردن وسایل موردنیاز (مداد، پاک کن، تراش، خودکار آبی، کارت ورود به جلسه، سنجاق، کارت ملی و...)
 • استحمام قبل از خواب با آب گرم
 • خوابیدن قبل از ساعت 11 شب

 

دانلود نمونه سوالات کنکور سراسری

 

نکات نهایی شب امتحان

بهتر است شما به‌عنوان دانش‌آموز و یا داوطلب آزمون‌های مهمی مثل: کنکور، المپیاد و تیزهوشان برای شب امتحان به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1.  مرور یادداشت‌ها
 2.  استفاده درست از زمان
 3.  قرار گرفتن در یک محیط مناسب
 4.  به موقع خوابیدن
 5.  آماده کردن وسایل برای امتحان فردا
 6.  کمی نرمش
 7.   خوردن غذای خوب و کافی

البته قبل از تمامی این موارد باید استرس رفع شود. معمولا داشتن کمی استرس طبیعی است؛ اما اگر استرس بیشتر از اندازه باشد، ممکن است که با وجود مطالعه کافی، نتیجه خوبی از امتحان نگیرید؛ بنابراین بهتر است که همه افراد در شب امتحان، آرامش داشته باشند و استرس را از خود دور کنند.

در صورتی که مجبور شدید شب امتحان را تا صبح بیدار مانده و مطالعه کنید، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. خوردن غذای سالم برای کمک به بیدار ماندن تا صبح
 2. خوردن آب زیاد
 3. دور کردن عوامل حواس پرتی
 4. نوشیدن نوشیدنی کافئین دار
 5. مطالعه گروهی

گرچه ما همچنان توصیه می‌کنیم که مطالعه دروس نباید به شب امتحان بماند و بهتر است که شب امتحان خوب بخوابید و با انرژی در جلسه امتحان حضور داشته باشید.

 

 

در نهایت

شب امتحان در هر سطح و آزمونی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شمایی که قرار است در یک آزمون مانند امتحانات ترم اول، دوم، آزمون تیزهوشان یا کنکور سراسری شرکت کنید، باید شب امتحان را با آرامش بگذرانید تا بتوانند با انرژی زیاد در جلسه آزمون حضور داشته باشند.

مطالعه در شب امتحان همواره نتیجۀ عکس خواهد داشت و ممکن است که باعث استرس بیشتر و افت فشار شود؛ بنابراین توصیه می‌شود که دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور شب امتحان را برای مطالعه انتخاب نکنند. تمامی مطالب باید در روزها و شب‌های قبل مطالعه شوند و شب امتحان تنها برای جمع‌بندی و رفع اشکال باشد.

در صورتی که درباره شب امتحان و برنامه‌ریزی برای امتحانات مختلف، سوالی در ذهنتان باقی مانده است، در زیر همین مطلب برای ما بنویسید.

 

 


 1. چگونه شب امتحان سریع درس بخوانیم؟
 2. چگونه شب امتحان ریاضی بخوانیم؟
 3. چگونه شب امتحان فیزیک بخوانیم؟
 4. چگونه امتحان ادبیات را بخوانیم؟
 5. چگونه شب امتحان زیست بخوانیم؟
 1. چگونه شب امتحان سریع درس بخوانیم؟  مرور کلی مطالب و یادداشت‌ها، خلاصه‌برداری و خواب کافی سه مورد از مباحث مهم در شب امتحان برای جمع کردن دروس مختلف است.
 2. چگونه شب امتحان ریاضی بخوانیم؟  در شب امتحان ریاضی فرصت برای حل تمامی مسائل کتاب و کتاب‌های کمک‌درسی نیست. بنابراین بهتر است ابتدا جزوه درسی را خوب مطالعه کنید.
 3. چگونه شب امتحان فیزیک بخوانیم؟  خلاصه‌نویسی فرمول‌ها از واجبات شب امتحان فیزیک است؛ در ادامه توضیح می‌دهیم که این درس مسئله‌محور را در شب امتحان بخوانید.
 4. چگونه امتحان ادبیات را بخوانیم؟  به دلیل ماهیت حفظی بودن این درس، مطالعه در شب امتحان این درس کمی با دروس دیگر فرق می‌کند و اصلی‌ترین مرجع همان کتاب درسی است؛ در ادامه توضیحات بیشتری می‌دهیم.
 5. چگونه شب امتحان زیست بخوانیم؟  خواندن متن کتاب درسی اولین گام خواندن درس زیست در شب امتحان است؛ البته در ادامه نکاتی باید رعایت شود که در این مطلب آورده‌ایم.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1476 را در این کادر وارد کنید:

   آقای فریبا سرحدی
این خیلی خوب است