سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه می توانیم هوش خود را افزایش دهیم؟ کد مطلب : 6974 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه می توانیم هوش خود را افزایش دهیم؟

بدون شک هوش در موفقیت های پیش روی ما تاثیر فراوانی دارد و هر چه ما بتوانیم ذهن خود را بیشتر به کار اندازم و تلاش کنیم، قطعا هوش ما افزایش می یابد. ما با بهره گیری از روش های مناسبی می توانیم در این مسیر گام برداریم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

هوش یکی از آیتم های مهم در موفقیت افراد می باشد. برای همین زمانی که نام هوش آورده می شود. برخی از انسان ها دچار استرس و اضطراب می شوند و فورا به ذهن شان خطور می کندکه آیا از توانایی هوشی خوبی برخوردارند یا خیر و خودشان را با دیگران، مخصوصا افراد موفق مقایسه می کنند. این مقایسه نتیجه ای جز ایجاد فشار روانی ندارد.

 

چگونه می توانیم هوش خود را افزایش دهیم؟

 

برخی از افراد از شدت فشار به پیش مشاور می روند تا ضریب هوشی خود را اندازه گرفته و مطمئن شوند که کم هوش نیستند. اگر ما جزء این دسته باشیم. تنها استرس خود را بالا می بریم و زمانی که استرس ما بالا رفت بر روی کارهای خود تمرکز نداریم و در نتیجه با شکست مواجه می شویم. بهتر است که ما به جای این کارها هوش را تنها یک عامل موفقیت در نظر بگیریم نه تنها عامل موفقیت و در درجه ی دوم ما باید دیدگاه خود را نسبت به هوش عوض کنیم.

اغلب افراد تصور می کنند که هوش تنها محدود به آیکیو می باشد و به دنبال مشاور و تست های هوش می روند. این در حالی است که هوش علاوه بر آیکیو، شامل توانایی حل مسئله و سازگاری نیز می شود. افرادی که به خوبی بتوانند مسائل مختلف مربوط به درس و زندگی خود را حل کنند، باهوش قلمداد می شوند. علاوه بر این افرادی که بتوانند در مقابل ناملایمت های زندگی خویشتن دار باشند و به جای جنگ یا کناره گیری، با مشکلات سازگار شوند، به لحاظ هوشی در پله های بالایی قرار دارند.

در رابطه با بهره ی هوشی یا همان آیکیو، تحقیقات جدید نشان داده اند که می توان آیکیو را تا ده واحد افزایش داد. باتوجه به نتایج این تحقیقات،حال ما چگونه می توانیم بهره ی هوشی خودمان را بالا ببریم. در این رابطه محققان هوش نظریات مختلفی ارائه داده اند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

شرکت در تصمیم گیری ها و همکاری داشتن مداوم با دیگران، باعث می شود که ذهن ما فعال و تحلیلگر بماند که فعال ماندن ذهن، به مرور قابلیت های هوش را بالا می برد. برای گام نهادن در مسیر تحلیلگری و فعال ساختن هوش، بهتر است که ما آرامش خود را حفظ کنیم و برای انجام کارهای بزرگ داوطلب شویم. فکر کنیم و نظر بدهیم. فکر کردن و نظر دادن باعث می شود که قدرت تحلیل ما بالا برود. زمانی که قدرت تحلیل ما بالا برود، زودتر می توانیم یک مسئله ی جدید را بپذیریم و یاد بگیریم. چنانچه پیش از این اشاره شد، ما می توانیم با حل مسئله نیز هوش خود را افزایش دهیم. زمانی که ما با یک مسئله روبه رو می شویم ضرورت دارد که قدرت تفکر خود را به کار بیندازیم و آنقدر با اطلاعاتی که در حافظه داریم کلنجار برویم تا به راه حل برسیم. علاوه بر یک راه حل، ما می توانیم به دنبال راه حل های دیگر هم باشیم و فکر کنیم که از چه راه های دیگری می توانیم مسئله را حل کنیم. این کار باعث می شود که توانایی کشف کردن هوش ما بالا برود و در مراحل بعدی بتوانیم مسائل پیچیده را سریع تر حل کنیم.

فهرست منابع:

-سیف، علی اکبر(1391). روان شناسی پرورشی نوین: روانشناسی یادگیری و آموزش.تهران: نشر دوران

- کدیور، پروین(1391). روان شناسی یادگیری. تهران: انتشارات سمت


نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1177 را در این کادر وارد کنید:

   خانم Ana Mahmoodi
عالی بود ممنون


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه نیکو  class=
مدرسه درخشان  class=
مدرسه سلام همت  class=
مدرسه یاس  class=
در چه شرایطی از معلم خصوصی استفاده کنیم؟  class=
خرید اینترنتی از کتابم کو  class=

چگونه می توانیم هوش خود را افزایش دهیم؟

بدون شک هوش در موفقیت های پیش روی ما تاثیر فراوانی دارد و هر چه ما بتوانیم ذهن خود را بیشتر به کار اندازم و تلاش کنیم، قطعا هوش ما افزایش می یابد. ما با بهره گیری از روش های مناسبی می توانیم در این مسیر گام برداریم.