سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

نحوه ورود به سایت تیزهوشان کد مطلب : 12378 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

نحوه ورود به سایت تیزهوشان

نحوه ورود به سایت تیزهوشان، روند ثبت‌نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم، امکانات سامانه سمپاد،این‌ها سوالاتی هستند که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از انواع مدارسی که در کشور ما وجود دارد، مدارس تیزهوشان یا مدارس سمپاد است. این مدارس به دلیل ویژگی‌ها و امکانات بسیار خوبی که دارند، اولین انتخاب دانش‌آموزان تلاشگر و نخبه هستند. پذیرش دانش‌آموزان در مدارس سمپاد صرفا از طریق آزمون ورودی بوده و دانش‌آموزانی که قصد ورود به این مدارس را داشته باشند، باید حدنصاب قبولی در آزمون را کسب کنند. مرکز سنجش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان که متولی تأسیس این مدارس هستند، آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و آزمون تیزهوشان نهم به دهم را برگزار کرده و بدین ترتیب اقدام به جذب دانش‌آموزان مستعد و توانمند می‌نمایند.

 برای ثبت‌نام در این آزمون دو سامانه مجزا طراحی شده است. کلیه امور مربوط به سایت تیزهوشان یا سامانه مدارس سمپاد اعم از ثبت‌نام، ویرایش اطلاعات و ثبت درخواست‌ها به صورت اینترنتی از طریق نشانی اینترنتی hoosh.medu.ir برای پایه ششم به هفتم و azmoon.medu.ir برای پایه نهم به دهم انجام می‌گیرد. دانش‌آموزان می‌توانند به این سایت‌ها مراجعه نموده و علاوه بر ثبت‌نام در آزمون از سایر امکانات سایت مانند دریافت اطلاعیه‌های مربوط به آزمون تیزهوشان، دریافت کارت ورود به جلسه و دریافت نتایج آزمون تیزهوشان بهره‌مند شوند. در این مقاله قصد داریم تا داوطلبان گرامی آزمون‌های تیزهوشان را با امكانات و بخش‌های مختلف سایت‌های تیزهوشان آشنا كنیم تا شما دانش‌آموزان عزیز بتوانید به‌راحتی و بدون مواجه شدن با هیچ‌گونه چالشی،‌ اقدامات مربوط به ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان را انجام دهید. با ما همراه باشید.

 

 داوطلبان آزمون ورودی تیزهوشان پایه ششم به هفتم می‌بایست از طریق سامانه hoosh.medu.ir  اقدام به ثبت‌نام نمایند. در حالی که متقاضیان آزمون ورودی تیزهوشان پایه نهم به دهم، باید از طریق سامانه azmoon.medu.ir اقدام کنند. لازم به ذکر است که برای متقاضیان هر دو آزمون این امکان فراهم شده است که از سایت  azmoon.medu.ir برای شرکت در آزمون ثبت‌نام نمایند.

 

نحوه ورود به سایت تیزهوشان

قدم اول آمادگی برای آزمون تیزهوشان،‌ ثبت‌نام در آزمون است. در سال‌های اخیر کلیه روند ثبت‌نام آزمون سمپاد در هر دو مقطع به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه اینترنتی انجام می‌شود. بنابراین دانش‌آموزانی كه می‌خواهند برای آزمون تیزهوشان امسال آماده شوند،‌ اول از همه باید مقدمات ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان 1401 را فراهم كنند. ورود به سایت تیزهوشان تنها از طریق نام كاربری و رمز عبور مخصوص هر دانش‌آموز انجام می‌شود كه رمز عبور سایت،‌ همان رمز همگام است. بنابراین دانش‌آموزانی تاکنون نسبت به دریافت مشخصات کاربری سامانه همگام اقدام نکرده‌اند،‌ باید  قبل از آغاز ثبت‌نام تیزهوشان اطلاعات لازم را از مدیران مدارس دریافت کنند و آن را تا زمان دریافت نتایج آزمون نزد خود نگه‌داری کنند.

از آنجایی که سایت ثبت‌نام تیزهوشان برای متوسطه اول و دوم متفاوت است، پس از دریافت رمز عبور، هر دانش‌آموز با توجه به مقطع تحصیلی باید به سایت مربوطه مراجعه کند. داوطلبان آزمون ورودی تیزهوشان پایه ششم به هفتم می‌بایست از طریق سامانه hoosh.medu.ir  اقدام به ثبت‌نام نمایند. در حالی که متقاضیان آزمون ورودی تیزهوشان پایه نهم به دهم، باید از طریق سامانه azmoon.medu.ir اقدام کنند. لازم به ذکر است که برای متقاضیان هر دو آزمون این امکان فراهم شده است که از سایت  azmoon.medu.ir برای شرکت در آزمون ثبت‌نام نمایند.

 نمایی از سایت azmoon.medu.ir

 

طبق توصیه کارشناسان بهتر است که ثبت‌نام آزمون تیزهوشان توسط دانش‌آموز یا والدین وی انجام شود تا از صحت مراحل اطمینان کامل حاصل شود. به همین دلیل آشنایی با نحوه ورود به سایت تیزهوشان azmoon.medu.ir برای دانش‌آموزان یا والدینی که قصد ثبت‌نام در آزمون‌های ورودی تیزهوشان در دو پایه دهم و هفتم را دارند، بسیار ضروری است. برای ورود به سایت تیزهوشان طبق مراحل زیر عمل می‌کنیم:

 1. در مرحله یکی از مرورگرهای تلفن همراه یا کامپیوتر خود را باز می‌کنیم و عبارت سایت تیزهوشان را جست‌وجو می‌کنیم. اگر آدرس سایت را بدانیم، می‌توانیم آدرس را به صورت دقیق در بخش جست‌وجوی مرورگر تایپ کنیم.
 2. اگر عبارت سایت تیزهوشان را جست‌وجو کنیم، گوگل صفحههایی را به ما نشان می‌دهد که در آن‌ها آدرس سایت قرار داده شده است. می‌توانیم آدرس دقیق سایت را از آنجا برداریم و در مرورگر خود كپی کنیم و با فشردن دکمه enter وارد سایت شویم. حال اگر به طور مستقیم آدرس سایت را تایپ کرده باشیم، به راحتی و یک‌باره وارد سایت می‌شویم.
 3. با باز شدن سایت، دو بخش به ما نشان داده می‌شود كه شامل سمپاد پایه هفتم و سمپاد پایه دهم است. اگر روی بخش سمپاد پایه هفتم کلیک کنیم، وارد بخش مربوط به آزمون پایه هفتم می‌شویم و می‌توانیم تمامی اقدامات مربوطه را انجام دهیم. در صورتی هم که روی بخش سمپاد پایه دهم کلیک کنیم،  قسمت مربوط به آزمون پایه دهم به ما نشان داده خواهد شد.
 4. در سمت راست صفحه‌ی هر بخش، قسمت وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وجود دارد که باید نام کاربری که همان کد ملی است و رمز عبور که همان رمز همگام است را وارد کنیم. همان‌طور که قبلاً گفتیم، دریافت رمز همگام پیش از ثبت‌نام بسیار مهم و ضروری است. اما در صورتی که این رمز را از مدیر مدرسه دریافت نکرده باشیم، می‌توانیم آن را به صورت غیرحضوری نیز دریافت کنیم.  برای دریافت غیرحضوری این رمز، وارد سایت sampad.medu.ir شده و سپس روی گزینه ورود به سامانه ثبت‌نام آزمون مدارس استعدادهای درخشان را انتخاب نموده و بر روی پایه‌ی تحصیلی مورد نظرمان کلیک می‌کنیم. در این بخش گزینه‌ای تحت عنوان «رمز ورود را نمی‌دانم» تعبیه شده است. بر روی این گزینه کلیک کرده و اطلاعات خواسته‌شده را به درستی وارد می‌کنیم. پس از وارد کردن اطلاعات، رمز همگام به شماره تلفن ثبت‌شده در مدرسه پیامک خواهد شد.

بیشتر بخوانید: معرفی سایت‌های مهم آموزش و پرورش

 

امکانات سایت تیزهوشان برای آزمون  ششم به هفتم

هدف اصلی طراحی و ارائه سایت‌های تیزهوشان، ثبت‌نام در آزمون است. افرادی که قصد ثبت‌نام در مدارس تیزهوشان در پایه هفتم را دارند، می‌توانند به سایت اینترنتی hoosh.medu.ir وارد شوند و مراحل ثبت‌نام خود را انجام دهند.

البته لازم است این نکته را بگوییم که سایت تیزهوشان مختص ثبت‌نام در آزمون نیست و امکانات دیگری نیز در آن وجود دارد.

از دیگر امکانات سامانه تیزهوشان پایه هفتم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت اطلاعیه‌های ثبت‌نامی آزمون تیزهوشان پایه هفتم: برای اطلاع از اخبار آزمون نیاز است که از یک منبع معتبر استفاده شود. تمامی اطلاعیه‌های مربوط به آزمون در این سایت قرار می‌گیرد.
 • دریافت کارت ورود به جلسه تیزهوشان: کارت ورود به جلسه آزمون پنج روز پیش از برگزاری آزمون در سایت بارگذاری می‌شود.
 • اعلام نتایج آزمون سمپاد: پس از تکمیل روند ثبت‌نام آزمون تیزهوشان ، دریافت کارت حضور در جلسه آزمون و شرکت در آزمون سمپاد، نوبت به اعلام اسامی قبول‌شدگان در آزمون می‌رسد. این اطلاعات نیز در این سایت نشان داده می‌شوند.
 • امکان دانلود دریافت دفترچه ثبت‌نام آزمون ورودی مدارس تیزهوشان

 

بیشتر بخوانید: ویژگی‌ها، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

 

امکانات سایت سمپاد برای آزمون نهم به دهم

دومین سایت تیزهوشان، سایت ثبت‌نامی پایه دهم با آدرسazmoon.medu.ir  است. داوطلبان آزمون نهم به دهم، می‌بایست به سایت تیزهوشان به آدرس اینترنتی وارد شوند و مراحل ثبت‌نام خود را از طریق این سامانه انجام دهند. این سایت نیز همانند سایت hoosh.medu.ir دارای امکانات زیادی است. به طور مثال افراد می‌توانند برای اطلاع از اخبار زمان ثبت‌نام، زمان اعلام نتایج و زمان اعتراض به نتایج به سایت مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که این سامانه امکان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون را نیز فراهم کرده است.

امکان جالب دیگر این سایت، اطلاع‌رسانی ویژگی‌های آزمون است. یک هفته پیش از برگزاری آزمون اطلاعاتی از قبیل تعداد دفترچه‌ها و سؤالات، سهم امتیاز هر یک از دفترچه‌ها و مدت‌زمان پاسخ‌گویی به آزمون در سایت اطلاع‌رسانی ‌می‌شود. از دیگر امکانات این سایت می‌توان به دانلود دفترچه سؤالات و کلید آزمون پس از برگزاری آزمون اشاره کرد. دفترچه سؤالات در اولین فرصت پس از برگزاری آزمون، کلید تصحیح طراحان آزمون حدود یک هفته کاری پس از برگزاری و کلید نهایی پس از تأیید کمیته فنی، از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، در آدرس اینترنتی azmoon.medu.ir منتشر می‌شود.

 نمایی از سایت hoosh.medu.ir

 

نحوه ثبت‌نام آزمون تیزهوشان در سایتazmoon.medu.ir

در این بخش قصد داریم  راهنمای ثبت‌نام آزمون مدارس تیزهوشان از طریق سایت  azmoon.medu.irرا به طور مفصل برای شما ارائه کنیم. همان‌طور که قبلاً گفتیم ثبت‌نام آزمون پایه هفتم و پایه دهم هم از طریق دو سایت مجزا و هم از طریق سایت azmoon.medu.ir انجام می‌شود. با وجود تفاوت‌هایی که دو سایت azmoon.medu.ir و hoosh.medu.ir دارند، مراحل ثبت‌نام در این دو سایت بسیار شبیه یکدیگر است و با مطالعه راهنمای زیر می‌توانید به راحتی از هر دو سایت استفاده کنید.

 1. در مرحله اول باید وارد سایت شویم. این کار را از طریق یکی از دو راهی که در ابتدای مقاله گفتیم، می‌توانیم انجام دهیم. بنابراین با توجه به پایه‌ای که قصد ثبت‌نام در آزمون ورودی آن را داریم، به سامانه مربوطه وارد می‌شویم.
 2. بعد از ورود به سایت آزمون، صفحه ورودی سامانه ثبت‌نام آزمون مدارس تیزهوشان را مشاهده می‌کنیم، در این قسمت باید کد ملی و رمز ورود همگام را در این قسمت وارد کنیم.
 3. با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در این بخش، نام کاربری ما بر اساس اطلاعاتی که وارد کرده‌ایم به ما نشان داده می‌شود. در این قسمت باید لازم است نقشمان را نیز انتخاب کنیم. بر روی کادر مربوطه کلیک کرده و نقش دانش‌آموز را انتخاب می‌کنیم. در قسمت پایین، بخشی به نام عنوان سازمان وجود دارد در آن نام مدرسه محل تحصیل نمایش داده می‌شود. این اطلاعات را بررسی می‌کنیم و در صورت صحیح بودن این اطلاعات، روی گزینه تائید کلیک می‌کنیم. در این مرحله وارد بخش اصلی سایت شده و گزینه‌های مختلفی به ما نشان داده می‌شود. با توجه به مقطع موردنظر، روی گزینه استعداد درخشان پایه هفتم یا استعداد درخشان پایه نهم را انتخاب می‌کنیم.  
 4. با انتخاب مقطع موردنظر، شرایط و ضوابط لازم برای ثبت‌نام در این آزمون، قوانین و نکات مهم نشان داده می‌شود. موارد را به دقت مطالعه کرده و در آخر، تیک مربوط به عبارت «تمامی موارد تعهدنامه را با دقت مطالعه کرده‌ام و موافقت خود را با تمامی بندهای آن اعلام می‌کنم» را می‌زنیم.
 5. اصلی‌ترین مرحله ثبت‌نام در آزمون در این بخش نشان داده می‌شود. در این باید تمام اطلاعات مورد نیاز که شامل اطلاعات شخصی و هویتی، سابقه تحصیلی و شماره تلفن و آدرس محل سکونت است را به دقت وارد و فرم ثبت‌نام را تکمیل کنیم. در سایت hoosh.medu.ir اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی و منطقه و استان محل تحصیل به صورت خودکار وجود دارد و امکان ویرایش آن وجود نخواهد داشت. بعد از این‌که همه بخش‌های فرم را پر کردیم،  می‌توانیم تیک در قسمت پایین صفحه تیک‌های مربوط به علاقه‌مندی ثبت‌نام در مدارس نمونه دولتی را هم بزنیم. در پایان نیز عبارت «با اطلاع از تمامی قوانین ثبت‌نام صحت اطلاعات واردشده را تائید می‌نمایم» را تیک می‌زنیم و با کلیک بر روی گزینه ذخیره و مرحله بعدی، ثبت‌نام را ادامه می‌دهیم.
 6. حال باید رشته، سپس استان و شهر مورد تقاضا را نیز مشخص کنیم. سپس باید سه دبیرستان استعداد درخشان که قصد ورود به آن‌ها را داریم، به ترتیب اولویت در جایگاه مشخص شده وارد کنیم.
 7. حال نوبت به پرداخت هزینه آزمون می‌رسد. لازم به ذکر است که پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان در حین تکمیل فرم نام‌نویسی امکان‌پذیر نیست و افراد می‌توانند در مهلت تعیین‌شده جداگانه بعد از بازه زمانی ثبت‌نام، نسبت به واریز وجه لازم از طریق کارت‌بانکی خود به صورت اینترنتی اقدام نمایند. با پرداخت هزینه از طریق درگاه بانکی، رسید صادر شده و کد پیگیری نمایش داده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: سایت همگام hamgam.medu.ir  

 

جمع‌بندی

در این مقاله با سایت‌های تیزهوشان که شامل دو سایت اینترنتیhoosh.medu.ir  برای پایه ششم به هفتم و azmoon.medu.ir برای پایه نهم به دهم است، آشنا شدیم. نه تنها ثبت‌نام آزمون از طریق این سایت‌ها انجام می‌شود، بلکه امکاناتی نظیر دریافت اطلاعیه‌های مربوط به آزمون تیزهوشان، دریافت کارت ورود به جلسه، دریافت نتایج آزمون در این سایت‌ها فراهم شده است. امید است با مطالعه دقیق این مطالب بتوانید به آسانی در آزمون تیزهوشان ثبت‌نام کنید.

 

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1357 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان دخترانه مدبران
دبستان و پیش دبستان بوستان امید
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم