سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

نکات طلایی طراحی بنر مدرسه کد مطلب : 13145 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

نکات طلایی طراحی بنر مدرسه

یکی از نکات قابل توجه در تبلیغات محیط‌های آموزشی مانند مدارس و آموزشگاه‌ها، طراحی بنر مناسب برای تبلیغات در رسانه‌های مختلف است؛ به‌خاطر همین در این مطلب نکات کاربردی برای طراحی بنر مدرسه توضیح داده می‌شود.

. . . . . . . . . . . . .

امروزه با افزایش تعداد مدارس در کشور، رقابت بین مدارس نیز بسیار چشمگیر است. علاوه بر مبحث رقابت برای جذب دانش‌آموز بیشتر، در بسیاری از مواقع بحث اطلاع‌رسانی و یا آموزش مطرح می‌شود که در تمامی این موارد طراحی بنر مدرسه ضروری به نظر می‌رسد.

با طراحی بنر مدرسه، مسئولین مدارس می‌توانند تمامی موارد موردنیاز را به بهترین شکل به اطلاع والدین، دانش‌آموزان و مخاطبان خود برسانند؛ به‌عنوان‌مثال در مواردی چون شیوع یک بیماری همه‌گیر، طراحی یک بنر برای آگاه کردن دانش‌آموزان از بیماری و راه‌های پیشگیری از آن بسیار مهم است؛ اما این بنر باید به شکلی طراحی شود که دانش‌آموز از مشاهده آن خسته و دل‌زده نشود.

درباره بنرهای دیگر که برای موفقیت‌های علمی، ورزشی و هنری دانش‌آموزان هستند نیز این مسئله باید موردتوجه قرار بگیرد. در همه طراحی بنرها باید به اصول و نکات طلایی توجه داشت تا علاوه بر زیبایی و جذابیت ظاهری بنر، تأثیرگذاری آن نیز بیشتر و بیشتر شود.

باتوجه‌به اینکه امروزه طراحی بنرهای دیجیتالی بر روی بستر اینترنت جای بنرهای چاپی را گرفته‌اند، استفاده از نرم‌افزارهای مناسب و تصاویر متحرک باعث شده است که بنرهای بسیار جذاب‌تر و کارآمدتری طراحی شوند؛ گرچه طراحی این بنرهای دیجیتالی نیز قواعد و اصول خاصی دارد؛ اما با یک طراحی زیبا و اصولی می‌توان ترافیک سایت مدرسه را افزایش داده و تعداد بازدیدکنندگان سایت را بیشتر کرد.

 

 با بیشتر شدن تعداد بازدیدکنندگان از سایت مدرسه، افراد زیادی جذب فعالیت‌ها و اخبار این مدارس خواهند شد و همین مسئله باعث می‌شود که تعداد دانش‌آموز بیشتری در این مدرسه ثبت‌نام کنند؛ بنابراین طراحی بنر مدرسه یکی از مواردی است که مسئولین مدارس باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

 

در ادامه این مقاله بیشتر با طراحی بنر مدرسه و نکات طلایی در طراحی آشنا خواهید شد.

 نمونه بنر مدرسه

 

 نمونه اول بنر مدرسه

 

بنر مدارس کجاها کاربرد دارد؟

امروزه طراحی بنر در تبلیغات اهمیت بسیار زیادی دارد. این بنرها به شکل‌های مختلف طراحی و استفاده می‌شوند. برای مدارس نیز بنرها نقش بسیار مهمی در آگاهی، اطلاع‌رسانی، آموزش و... دارند. در بسته‌های تبلیغاتی تیزلند شما با انواع مختلفی از بنر روبرو هستید که هرکدام از آن‌ها برای کاربرد خاصی طراحی شده‌اند.

در حالت کلی بنرهای مدارس برای کاربردهای زیر طراحی می‌شوند:

 • ثبت‌نام در مدارس
 • اطلاع‌رسانی فعالیت‌های پرورشی، فرهنگی، مشاوره و سلامت
 • در خصوص سرود ملی جمهوری اسلامی ایران
 • برای نشان‌دادن چارت یا نمودار سازمانی در مدارس ابتدایی
 • در زمینه آموزش‌های غیردرسی (آموزش سبک زندگی سالم در مدارس)
 • بنرهای استندی برای بوفه‌ها یا پایگاه‌های تغذیه در مدارس
 • به‌عنوان برچسب در زیرپله مدارس ابتدایی برای آموزش نکات آموزشی به دانش‌آموزان با پیام‌ها و نکات آموزشی و بهداشتی
 • برای تخلفات انضباطی دانش‌آموزان
 • به‌عنوان بنرهای استندی (معمولاً آماده و به‌صورت لایه باز طراحی می‌شوند)
 • برای معرفی مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام پایه‌های مختلف تحصیلی
 • نمودارهای شورای دانش‌آموزی مدارس
 • توضیحات حلقه صالحین بسیج مدرسه
 • آشنایی با پروتکل‌های بهداشتی مدارس
 • تبریک سال تحصیلی جدید
 • بنرهای مربوط به حجاب
 • بنرهای مناسبتی (مثلاً بنر برای هفته تربیت‌بدنی)
 • بنرهایی برای برنامه سالانه طرح تدبیر
 • بنرهای مذهبی به مناسبت‌ ماه محرم و...
 • بنرهای مربوط به مسابقات علمی
 • بنرهای مربوط به مسابقات ورزشی
 • بنرهای مرتبط با استفاده از کپسول آتش‌نشانی

 

آشنایی با نحوه طراحی بنر مدرسه

در طراحی بنر مدارس، همواره باید به مخاطب اصلی بنر که دانش‌آموزان هستند، توجه ویژه‌ای داشت. به‌عنوان ‌مثال اگر قرار باشد که در یک بنر لیست هنرستان‌های تهران نوشته شود، مخاطب این بنر دانش‌آموزان پایۀ نهم هستند که تصمیم دارند در انتخاب رشته نهم به دهم، در شاخه فنی و حرفه‌ای تحصیل کنند؛ بنابراین توجه به علایق آن‌ها در طراحی بنر از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در حالت کلی بنر مدرسه باید جذابیت خاصی داشته و دانش‌آموز را به خود جذب کند. در بنرهایی که برای دانش‌آموزان ابتدایی طراحی می‌شود، رنگ‌های شاد بسیار مورد تأیید هستند و رفته‌رفته در مقاطع بالاتر باید از طرح‌های جذاب و معنادار استفاده کرد.

امروزه بسیاری از بنرها به‌صورت دیجیتالی بوده و در روی بستر اینترنت منتشر می‌شوند؛ اما در حالت کلی چه برای بنرهای چاپی و چه بنرهای دیجیتالی، استفاده از نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ بسیار کاربردی است.

بسیاری از طراحان، طرح اولیه را به‌صورت لایه باز از سایت‌های مجازی که در بستر اینترنت وجود دارند، انتخاب کرده و با کمک نرم‌افزارهای مختلف آن را برای کاربرد موردنیازشان آماده‌سازی می‌کنند.

 

برای طراحی بنر مدرسه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در طراحی یک بنر باید به موارد مختلفی توجه داشت. ازجمله مواردی که قبل از طراحی بنر از اهمیت بسیاری برخوردار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بنر برای چه منظوری طراحی می‌شود؟
 2. در کجا نصب خواهد شد؟
 3. مخاطب اصلی بنر چه کسی است؟

به‌عنوان‌مثال: اگر شما برای دانش‌آموزان برتر یکی از بهترین مدارس تهران در حال طراحی بنر هستید، باید مراحل زیر را به‌دقت طی کنید:

 1. توجه به نحوه و مکان نمایش بنر
 2. توجه به مخاطبین؛ اینکه چه کسانی قرار است که این بنر را مشاهده کنند؟! (والدین دانش‌آموزان، مسئولین استانی، مردم عادی و... هر کسی که مخاطب اصلی بنر است را مدنظر قرار دهید.)
 3.  انتخاب طرح؛ باید از تصاویر و گرافیک‌های قابل‌توجه استفاده کنید. این تصاویر باید جذاب باشند و برای مخاطب تازگی داشته باشند؛ همچنین از عبارت‌های مناسب برای تشویق دانش‌آموزان استفاده شود.
 4.  طراحی آرم، لوگو و نسخه اصلی طرح
 5.  اضافه‌کردن متن و جزئیات در صورت نیاز
 6.  درج کردن راه‌های ارتباطی با مدرسه (صفحات رسانه‌های اجتماعی، اطلاعات تماس و...)

  نمونه بنر آموزشگاه

 

نمونه دوم بنر مدرسه

 

نکات طلایی برای داشتن بنر تبلیغاتی مدارس

برای طراحی بنر تبلیغاتی مدارس نیز مانند سایر بنرهای تبلیغاتی باید به نکاتی توجه داشت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر توجه داشت.

 • استفاده از اندازه‌های استاندارد مؤثر

در طراحی بنر باید به اندازه‌های استاندارد توجه داشت. این اندازه‌ها در طراحی بنرهای دیجیتالی عبارت‌اند از:

 1. 120 * 600 پیکسل (عمودی)
 2. 2-    728 * 90 پیکسل (افقی)
 3. 3-    300 * 250 پیکسل (افقی)
 4. 4-    970 * 250 پیکسل (افقی)
 5. 5-    300 * 100 پیکسل (افقی)
 •  حفظ تعادل متن تبلیغی

در طراحی بنر تبلیغاتی باید به افزایش آگاهی از مدرسه موردنظر و همچنین افزایش ترافیک سایت مدرسه توجه ویژه داشت؛ بنابراین سه مورد زیر باید در طراحی بنر لحاظ شوند:

 1.  لوگوی مدرسه که باید به شکل برجسته در بنر دیده شود.
 2.  ارزش پیشنهادی مدرسه؛ مدرسه چه مزیتی نسبت به سایر مدارس دارد و چه ارزشی برای دانش‌آموز ایجاد خواهد کرد.
 3.  دکمه فراخوان عمل (call to action)؛ این دکمه برای این است که مخاطب با کلیک بر روی آن به صفحه موردنظر هدایت شود. این دکمه باید در یک نقطه واضح قرار گرفته و کانون تبلیغات شما باشد.

 

 

بیشتر بخوانید: روش‌های جذب دانش‌آموز در مدارس غیردولتی

 

 

 •  طراحی ساده و زیبا

طراحی باید در عین جذابیت، ساده بوده و باعث جلب‌توجه شود. درصورتی‌که تبلیغ شلوغ باشد، مخاطب از دیدن آن خسته شده و توجهی به آن نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که محتوا و تصاویر بنر باید کاملاً واضح، گیرا و ساده باشند تا مخاطب بتواند متوجه پیام بنر شده و روی دکمه call to action کلیک کند.

 •   استفاده درست از دکمه‌ها

در طراحی یکی بنر تبلیغاتی باید دکمه‌هایی مورداستفاده قرار گیرند که نرخ کلیک بالایی دارند. برخی از دکمه‌ها و همچنین جای قرارگرفتن آن‌ها در بنر باعث می‌شوند که نرخ کلیک بالاتر برود.

 •  ایجاد یک چارچوب مشخص برای بنر

بنرهای تبلیغاتی در صورتی مؤثر هستند که کادری واضح با گرافیک مؤثر داشته باشند؛ بنابراین انتخاب یک چارچوب درخشان در طراحی بنر تبلیغاتی بسیار مؤثر خواهد بود.

 •   استفاده از متن کوتاه و تأثیرگذار

متن یک بنر تبلیغاتی باید در یک نگاه خواهنده شود؛ بنابراین اندازه فونت، تعداد کلمات و لحن متن باید به شکلی باشد که به‌سرعت خوانده شود.

 •   استفاده از تصاویر متحرک

در بنرهای تبلیغاتی مدارس، استفاده از تصاویر متحرک می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد؛ البته این تصاویر نباید پیام اصلی تبلیغات را منحرف کنند.

 •  سازگاری بنر با محیط سایت

بنر باید با ساختار سایت پذیرنده سازگار باشد و علاوه بر اینکه قابل‌مشاهده است، قابل کلیک کردن باشد.

 • ایجاد حس فوریت در کاربر

بنر تبلیغاتی باید به شکلی طراحی شود که اورژانسی بودن و حس ضرورت را در مخاطب ایجاد کند. به‌طوری که مخاطب سریع اقدام به عمل کند.

 

جمع‌بندی

مسئله برندسازی یکی از مسائل مهم جوامع امروز است. مدارس نیز به‌عنوان مراکز آموزشی باتوجه‌به مزایای رقابتی که دارند، باید برندسازی‌های درستی در راستای تبلیغات انجام دهند. یکی از راه‌های صحیح برای معرفی برند، طراحی بنر مدرسه است.

طراحی بنر برای مدرسه می‌تواند در خصوص اطلاع‌رسانی، آموزش و یا تبلیغات باشد. درهرحال در تمامی کاربردهایی که یک بنر می‌تواند داشته باشد، توجه به نکات مهم و طلایی طراحی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

باتوجه‌به اینکه امروزه امکانات و نرم‌افزارهای قدرتمندی برای طراحی بنر وجود دارند؛ اما نحوه طراحی و توجه به نکات اصولی از مواردی است که به نرم‌افزارها مربوط نمی‌شود و طراحان باید آن‌ها را پیش از طراحی مرور کرده و در طراحی بنر مدرسه لحاظ کنند. ما در این مقاله به مواردی در خصوص طراحی بنر مدرسه پرداختیم. درصورتی‌که شما نیز تمایل دارید نکاتی را یادآور شوید، حتماً در زیر همین پست برای ما بنویسید.

 

بسته های تبلیغاتی تیزلند

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1765 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته دبیرستان
علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم