سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

روند و مراحل انتخاب رشته نهم به دهم کد مطلب : 14042 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

روند و مراحل انتخاب رشته نهم به دهم

اول باید امتحانات ترم دوم تمام شود و بعد آزمون‌های مشاوره‌ای را به‌عنوان مراحل ابتدایی انتخاب رشته نهم به دهم انجام دهید.

. . . . . . . . . . . . .

از مهم­ترین انتخاب­‌های هر انسان در زندگی‌­­اش انتخاب رشته است چرا که آیندۀ هر فرد، مخصوصا آیندۀ شغلی تا حدودی بستگی به رشتۀ انتخابی دارد. همچنین از یاد نبرید انتخاب رشته‌­­ای که در آن استعداد و علاقه دارید به شما در ساختن آِیندۀ دلخواهتان کمک می­کند و رضایت شما را از زندگی­‌تان بالا می‌برد.

 آگاهی از مراحل انتخاب رشته نهم به شما کمک می­‌کند این دوره را به‌راحتی بگذرانید و با خیال راحت رشته‌­ای را انتخاب کنید که درصد موفقیت بیشتری در آن دارید. ما در تیزلند با جزییاتی از مراحل انتخاب رشته نهم همراه شما هستیم.

 

 راهنمای انتخاب رشته نهم به دهم

 

مراحل کلی انتخاب رشته نهم به دهم

به طور کلی انتخاب رشته نهم چهار مرحله دارد که در ادامه توضیح دادیم:

 1. اول از همه باید امتحانات نیمسال دوم تمام شود؛
 2. بعد از امتحانات حالا باید آماده شرکت در آزمون­‌های مشاوره‌­ای شوید؛
 3. در مرحله سوم، فرم‌های هدایت تحصیلی را کامل می‌­شود؛
 4.  در نهایت بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، رشته مناسب­‌تان را انتخاب می‌کنید.

منظور از نتایج به‌دست‌­آمده در مرحله چهار،م بررسی نتایج 6 ملاک مهم وجود است که هر یک امتیاز مخصوص به خود را دارد و در نهایت جمع این امتیازها 100 می شود و به  دانش­‌آموز در انتخاب رشته مناسب کمک می­‌کند و همچنین ما راهنمای انتخاب رشته نهم به دهم در تیزلند به شما کمک می­‌کنیم با آگاهی بیشتری از مراحل انتخاب رشته نهم به انتخاب رشته دست بزنید.

  ملاک‌های موثر در انتخاب رشته نهم عبارتند از:

 • نظر دانش‌­آموز (10 امتیاز): با استفاده از اطلاعاتی که مشاوره مدرسه می‌دهد و کاربرگ‌­هایی که دانش‌­آموز پر می‌­کند علایق او تا حدودی مشخص می­‌شود و در انتخاب رشته تاثیر می­‌گذارد.
 • عملکرد تحصیلی دانش­‌آموز( 35 امتیاز): با بررسی نمرات دانش‌­آموز در دروس متوسطه اول و گرفتن میانگین از دروس اختصاصی هر رشته، عملکرد تحصیلی هم در انتخاب رشته تاثیر خود را می­‌گذارد.
 • نظر دبیران و والدین (15 امتیاز): با توجه به شناختی که دبیران از دانش‌آموز و علایق او پیدا کرده‌­­اند، و همچنین شناختی که والدین از فرزند خود دارند نظر خود را می­‌گویند و در انتخاب رشته به دانش‌­آموز کمک می‌کنند. نظر دبیران 10 امتیاز و نظر والدین 5 امتیاز دارد.
 • آزمون­‌های مشاوره‌­­ای(30 امتیاز): در طول سال تحصیلی مشاوره مدرسه، آزمون­‌هایی مانند آزمون استعداد، آزمون شخصیت و رغبت می­‌گیرد که در انتخاب رشته مناسب موثر هستند
 • نظر مشاوره ( 10 امتیاز): مشاور تحصیلی پس بررسی ملاک­‌های بالا، نظر دانش‌­آموز، عملکرد تحصیلی دانش‌­آموز، نظر دبیران و آزمون‌­های مشاوره‌ای نظر نهایی خود را می‌­دهد.

 

در نهایت و با توجه به امتیازهای شما در یکی از رشته‌­های نظری ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و انسانی و معارف اسلامی و یا در یکی از رشته‌­های کار و دانش به تحصیل می‌­پردازید.

شاید برای شما هم سوال باشد که هدایت تحصیلی چگونه انجام می­‌شود و مراحل هدایت تحصیلی چیست؟ روی دکمه زیر کلیک کنید تا با جزییات هدایت تحصیلی در مراحل انتخاب رشته نهم آشنا شوید.

 

بیشتر بخوانید: «مراحل هدایت تحصیلی در انتخاب رشته نهم به دهم»

 

نحوه انتخاب رشته اینترنتی نهم به دهم

انتخاب رشته نهم در سال‌های قبل در سایت همگام انجام می‌­شد ولی سال قبل در سایت پادا دانش‌­آموزان مراحل انتخاب رشته را طی کردند.

مراحل انتخاب رشته نهم در سایت پاداد به ترتیب زیر است:

 1. اول به سایت سایت پادا می­روید
 2. سپس گزینه٬­ی آموزشی را انتخاب می­‌کنید و روی مشاهده کارنامه کلیک می­‌کنید
 3. با استفاده از کد ملی و رمز عبور وارد سامانه می­‌شوید
 4. بخش انتخاب رشته نهم را انتخاب می­‌کنید و فرم شماره 6 رشته‌­ی تحصیلی را مشاهده خواهید کرد
 5. در این مرحله فایل اولویت‌بندی مناسب با خودتان را دریافت خواهید کرد
 6. و در نهایت رشته‌­ی تحصیلی مناسب با امتیازتان و علاقه‌­تان را انتخاب می‌کنید و به مدرسه مراجعه می­٬کنید.

 

سایت انتخاب رشته نهم به دهم

 

دانش­‌آموزان عزیز در هنگام انتخاب رشته حتما به علاقه، استعداد و نمرات خود توجه کنید و ملاک انتخاب رشته‌­تان چشم و هم چشمی و یا اجبار والدین نباشد چرا که با انتخاب رشته شما بعدا رشته‌­ی تحصیلی دانشگاه٬تان و در نهایت شغل‌­تان را انتخاب خواهید کرد و اگر این انتخاب از روی اجبار باشد رضایت شما را در پی نخواهد داشت. پس بهتر است با انتخاب آگاهانه از این که به سیل عظیم کسانی که از شغل خود ناراضی‌­­اند بپیوندید، جلوگیری کنید.

 

جمع‌بندی

آگاهی از مراحل انتخاب رشته نهم به شما دانش­‌آموز عزیز کمک می‌کند بدون سردرگمی پا در مسیر انتخاب رشته بگذارید. ما در این مقاله برای شما از ملاک‌های مهم ­انتخاب رشته نهم که شامل: نظر خود دانش‌­آموز، عملکرد تحصیلی، نظر والدین و دبیران، آزمون­‌های مشاوره‌­­ای و نظر مشاوره گفتیم و همچنین مراحل انتخاب رشته‌­ی اینترنتی را به طور کامل توضیح دادیم. حالا شما به ما بگویید که فکر می‌­کنید برای تحصیل در کدام رشته مناسب‌­تر هستید؟

 



 1. نحوه انتخاب رشته اینترنتی نهم به دهم چگونه است؟
 2. شروع مراحل انتخاب رشته نهم چه زمانی است؟
 3. ملاک‌­های مهم ­انتخاب رشته نهم چیست؟
 1. نحوه انتخاب رشته اینترنتی نهم به دهم چگونه است؟



  انتخاب رشته­‌ی دانش‌­آموزان نهم با مراجعه به سایت پادا انجام می­‌شود
 2. شروع مراحل انتخاب رشته نهم چه زمانی است؟



  پس از امتحانات نوبت دوم، مراحل انتخاب رشته شروع می‌­شود.
 3. ملاک‌­های مهم ­انتخاب رشته نهم چیست؟



  نظر خود دانش‌­آموز، عملکرد تحصیلی، نظر والدین و دبیران، آزمون­‌های مشاوره‌­­ای و نظر مشاوره از ملاک‌­های مهم و موثر در انتخاب رشته نهم است.

نویسنده مطلب : سیده سوسن تفاخ


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1478 را در این کادر وارد کنید:

   آقای امیر علی
DFUTEEIHSSSE


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان دخترانه مدبران
دبستان و پیش دبستان بوستان امید
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم